Používání létajících dronů s přidělanou kamerou k natáčení a focení různých akrobatických nebo pohledově složitých scén je dnes už ve světě běžné. Poměrně známé se v tomto ohledu staly drony od společnosti DJI. Už dříve jsme psali o chytrém selfie sticku od této společnosti, s názvem DJI Osmo. Nyní se ale snad poprvé má reálně šanci dostat do ruky lidem dron s pokročilými možnostmi natáčení videa a focení, který se vám zároveň vejde do dlaně. Jmenuje se ONAGOfly a má ho na svědomí v USA sídlící společnost stejného jména.
Dron ONAGOfly si jako mnoho jiných prochází pořád ještě aktivní crowfundingovou kampaní. Jeho výrobce k tomu zvolil server Indiegogo, kde zadal jako cíl 150 000 dolarů. Už během prvních pár dní se ale dostal na víc než 1 400 000 dolarů a jeho budoucnost je tak zajištěna. Otázka je pouze, o kolik svůj původní cíl překoná. Do konce kampaně totiž pořád ještě několik týdnů zbývá.Po fyzické stránce ONAGOfly do kategorie nano dronů nepochybně patří. Velikostně jde totiž o čtverec o hraně 12,5 cm veliký a 4,6 cm vysoký, se čtyřmi vrtulemi. Vyroben je z plastu a kvalitního ABS, vrtule se jako u všech podobných dronů dají v případě poškození snadno nahradit. Váha celého ONAGOfly je pouze 140 g. I tak vydrží díky zabudované 1 000 mAh baterii ve vzduchu 12 minut při aktivním natáčení či přenášení obrazu na externí displej, a 15 minut, pokud s ním pouze někde letíte, což je na dron podobné velikosti hodně. Nabíjí se přes microUSB pomocí přiložené nabíječky, která podporuje rychlonabíjení.
Na rozdíl od větších dronů nemá ONAGOfly kameru zavěšenou na gimbalu, tedy externím otočném závěsu. To se obvykle dělá kvůli tomu, aby se s kamerou dalo jak lépe zacházet, jak pokud jde o její zaměřování, tak kvůli lepším možnostem její stabilizace. ONAGOfly je ovšem na tohle příliš drobný a kamera je zabudovaná přímo do jeho těla. Stabilizaci má proto pouze digitální, a musí se mnohem více sám otáčet, pokud chce udržet nějaký objekt v záběru, což má větší nároky na baterii. Nicméně i tak by měl udržet bez problémů klidný obraz i ve větru až kolem 3 m/s.
ONAGOfly má také v sobě zabudované GPS i barometr, díky nimž dokáže automaticky sledovat a natáčet konkrétní osobu nebo trasu. Můžete ho tedy nastavit, díky jeho váze vypustit klidně i z dlaně a jet například na kole nebo kolečkových bruslích na výlet, dron už vás bude sám sledovat a natáčet. Vše pak ukládá ve formátech JPG nebo MOV na SD kartu, která se do něj dá vložit až do velikosti 32 GB. Na jednu se vejde až 280 minut záznamu. Uložená videa se dají prohlížet i s pomocí VR headsetů, jako je Noon VR.
Nemusíte se přitom bát, že by do vás dron při natáčení nechtěně narazil a třeba vás zranil. Jedna z vlastností dronu je i ochrana proti kolizi. ONAGOfly má v sobě zabudovaný infračervený senzor, který v celém rozsahu 360° a 20 cm kolem něj hlídá, jestli se tam nevyskytuje překážka. Pokud ano, prostě se jí rychle a automaticky klidí z dosahu.
Dron můžete samozřejmě řídit i přímo. Ovládání ONAGOfly je dělané tak, aby bylo jednoduché, a slouží k němu smartphone nebo tablet a jeho zabudovaná Wi-Fi. Aplikace pro dron, která se bude dát později stáhnout z Google Play a App Store, v současnosti podporuje operační systémy Android 4.0 a vyšší, případně alespoň iOS 6.0. Umožňují jednoduché ovládání jak přímo tlačítky na displeji, tak prostě nakláněním telefonu či tabletu v žádaném směru. Dosah má až 30 metrů.
ONAGOfly je rozhodně zajímavý počin, protože nabízí vlastnosti pokročilých fotografických dronů v malém a jednoduše ovladatelném balení, které může mít doma každý. V rámci kampaně stojí dron 199 dolarů, plus v našich končinách 25 dolarů za poštovné. Těm, co je podpoří v kampani, slibuje výrobce doručit dron už do konce března 2016. Jinak by se měl ONAGOfly dostat do normálního prodeje v dubnu a k dostání by měl být přes stránky výrobce.