Jedna z oblastí chytrých zařízení, která se v poslední době celkem rozmohla, jsou i chytré zámky. Jejich častý problém ovšem bývá dostupnost na našem území a také zajištění bezpečnosti dveří, na nichž jsou nainstalovány. Jeden z výrobků, který vám bude fungovat i v Čechách se jmenuje se Goji a je dílem společnosti stejného jména.
Jako mnoho jiných podobných zařízení i chytrý zámek Goji si prošel crowfundingovou kampaní. V jeho konkrétním případě to bylo na stránkách Indiegogo, kde si výrobce na vývoj zámku řekl o 120 000 dolarů. Nakonec se na zámek za dva měsíce kampaně podařilo vybrat něco málo přes 313 000 dolarů a kampaň se tím zařadila mezi ty úspěšnější.
Chytrý zámek Goji patří mezi ta zařízení, která se dají relativně jednoduše ovládat, ale fungují poměrně efektivně. Zámek má sice pořád pro případ nouze v sobě zabudovanou i možnost otevřít ho klasickým klíčem, ale primární způsob jeho ovládání je přes mobilní aplikaci. Ta funguje jak na operačním systému Android, tak na iOS. Klíč pak je oprávnění v samotném telefonu. Pokud jste majitel domu, je samozřejmě oprávnění časově neomezené, ale můžete dočasně udělit oprávnění i jiným osobám, jako jsou třeba řemeslníci nebo příbuzní přijíždějící na návštěvu, a to i na dálku. Nemusíte potom na ně čekat někde s klíči, případně jim dávat speciální sadu a v případě neznámých řemeslníků doufat, že si neudělají kopie. Jejich oprávnění ke vstupu přestane platit během pár hodin či dnů. Veškeré vstupy a výstupy do bytu přitom zámek zaznamenává, takže víte přesně, kdy kdo z bytu odcházel či do něj vstupoval – a to včetně obrazové dokumentace, protože zámek je schopen dělat i fotografie.
Výrobce zámku myslel i na děti, které nemusí mít mobil k dispozici vůbec, případně nemusí mít smartphone schopný se zámkem komunikovat. Zámek Goji proto má i sadu klíčů fungujících na dálku pomocí Bluetoothu, podobně jako například dálkové ovládání dveří od auta. Propojení klíče a zámku je přitom zabezpečené 256 bitovým šifrováním, takže se nemusíte bát, že by se vám do zámku někdo snadno naboural. Stejně tak hardware samotného zámku splňuje všechna současná bezpečnostní kritéria dle standardních bankovních protokolů. Záleží ale samozřejmě i na kvalitě dveří, do nichž je Goji zasazen.
Jako zdroj má Goji klasickou tužkovou AA baterii, která v něm podle výrobce vydrží až jeden rok. Zámek dá uživateli sám předem vědět, když mu dochází energie, aby stačil baterii včas vyměnit. Stejně tak pokud by vám vypadla domácí internetová síť, přes kterou Goji posílá data o vstupech uživatelů do domu na váš telefon, nijak to funkčnost zámku neohrozí. Pouze nebudete mít aktuální informace o tom, kdo zrovna vstupuje nebo vychází z vašeho domu, zámek sám ale bude pracovat normálně. Oprávnění ke vstupu lze udělit i odebrat na dálku přes internet, případně přes telefonní ústřednu. Nemusíte se tedy ani bát o vykradení bytu v případě ztráty mobilu. Stačí prostě odebrat konkrétnímu zařízení oprávnění byt odemknout.