V dnešní době mají na dálku řízení droni mnoho různých využití. Nejčastější z těch soukromých je natáčení všeho možného na dálku. Dříve byl na to potřeba speciální výcvik a v případě, že jste chtěli natáčet sebe tak i asistent, dnes si ale stačíte s dostatečně chytrým létajícím strojem, přenosnou sportovní kamerou a moderním smartphonem. Jeden z chytrých létajících dronů, které vám mohou umožnit natočit si jednoduše akční video třeba z vlastní dovolené, se jmenuje Hexo+ a vymyslela ho americká společnost Squadrone System.
Dron Hexo+ kdysi začal svou pouť na crowfundigovém serveru Kickstarter, kde si Squadrone System pro jeho financování řekli o pouhých padesát tisíc dolarů. Vybrali ovšem více než 1 300 000, čímž se Hexo+ zařadil mezi nejúspěšnější kickstartery vůbec. To umožnilo autorům přidat do aplikace ve smartphonu živý obraz natáčeného videa, zlepšit a zjednodušit způsob práce se samotnou aplikací a vylepšit design celého dronu na základě připomínek od lidí, které se nasbíraly během kickstarterové kampaně.
Současná verze Hexo+ je tedy mnohem pokročilejší než samotní autoři původně doufali, ale její smysl zůstává stejný – dát člověku možnost natáčet si videa svých vlastních činností, ať už sportovních nebo rekreačních akcí, aniž by k tomu potřeboval kohokoliv jiného nebo musel dron aktivně řídit. Hexo+ se totiž předem naprogramuje přes aplikaci ve vašem smartphonu, a pak už pracuje sám – ideálně vás sleduje i pokud například jedete na snowboardu, na kole, nebo běžíte, a natáčí veškerou vaši činnost.
Pohon Hexo+ zajišťuje dobíjecí Lithium-Polymerová baterie o kapacitě 5 000 mAh, která ho udrží ve vzduchu asi 10–12 minut. Design dronu je přitom udělaný tak, aby se baterie dala snadno vyměnit. Podle výrobce je čas potřebný na výměnu asi dvě vteřiny. Můžete si proto sebou nosit několik různých baterií a měnit je za pochodu. Rychlost vybíjení pak záleží i na okolních podmínkách. Hexo+ není voděodolný, přestože vydrží třeba jemný déšť, ale je schopný létat i za poměrně chladného počasí a jedno z možných určení je právě natáčení snowboardových triků. Za chladu, nebo samozřejmě při větším větru se ale baterie vybíjí rychleji. Na samotnou stabilitu obrazu by neměl nicméně mít vliv ani vítr až do nějakých 25 km/h.
Kamera není pevnou součástí Hexo+, k natáčení budete potřebovat konkrétní typ. Dron je kompatibilní s oblíbenými fotoaparáty GoPro Hero3 a GoPro Hero4, které jsou schopny poskytnout dostačující kvalitu obrazu většině amatérských filmařů a jsou u nás celkem bez problémů k dostání. Do budoucna by také měly být k dispozici univerzální držáky pro další typy fotoaparátů. Kvalita záběru kamery bude vždy záležet ale i na nastavení aplikace.
Jestli něco prozatím Hexo+ chybí, tak je to schopnost automaticky se vyhýbat překážkám. Autoři prý nicméně pracují na algoritmech, které by v některém z příštích updatů měly napravit. Prozatím ale celou trasu dronu musíte pečlivě naplánovat, a pokud mu v cestě něco překáží, máte smůlu. Jinak je ale Hexo+ rozhodně vynikající nástroj nejen pro sportovní nadšence. K jeho ovládání potřebujete smartphone s operačním systémem alespoň Android 4.4 nebo iOS 8. Zatím je dron pořád ještě veden coby předobjednávka, už v září tohoto roku by měl jít postupně do normálního prodeje. Sám výrobce Hexo+ nabízí za 1349 dolarů a s poštovným zdarma po celém světě.