Jako každý rok i letos pro vás máme seznam nejsilnějších telefonů, které můžete v současnosti na našem trhu dostat. Všechny telefony v seznamu se dají skutečně koupit přímo v našich obchodech, a pokud hledáte silný smartphone, rozhodně s žádným z nich nesáhnete vedle. Protože má ale i ten nejlepší telefon své klady a zápory, snažili jsme se v seznamu rozebrat jejich slabé i silné stránky, aby se podle nich daly od sebe dobře rozlišit. Na konec článku jsme přidali i pár loňských modelů, které si pořád zaslouží místo na výsluní.
Samsung Galaxy S6 Edge+
Porovnat ceny >>
Porovnat ceny >>
Když vyšel Samsung Galaxy S6 Edge, vizuální úprava Galaxy S6, mnoha lidem se líbil – ale nedostalo se mu tolik pozornosti, kterou by si asi zasloužil.
Galaxy S6 Edge+ má ten samý design jako S6 Edge, z kovu a skla a s displejem přesahujícím i na bok telefonu. Displej je typu Super Amoled o velikosti 5,7 palců, má rozlišení 1440 x 2560 pixelů a jemnost 518 ppi. Chráněný nejnovějším typem krycího skla Corning Gorilla Glass 4. Jako procesor pak má Galaxy S6 Edge+ stejný chip z výroby Samsungu jako obě základní varianty S6, osmijádrový Exynos 7420, se čtyřmi jádry nataktovanými na 2,1 GHz a čtyřmi na 1,5 GHz. Smartphone má také stejně jako klasické Galaxy S6 4 GB RAM a GPU Mali-T760 MP8, možnosti vnitřní paměti jsou tu však už jen 32 GB a 64 GB. Paměťové karty přitom Samsung Galaxy S6 Edge+ stejně jako oba základní modely vůbec nepodporuje.
Pozdější datum vydání umožnilo ale S6 Edge+ trochu vylepšit možnosti konektivity. V telefonu proto najdete nové LTE kategorie 9, jež umožňuje stahování dat rychlostí 450 MB/s a Bluetooth ve verzi 4.2. Co naopak oproti základní S6 nenajdete je infraport. Možnosti GPS, Wi-Fi i NFC ale zůstali stále stejné, a smartphone má nadále i čtečku otisků prstů.
Nezměnily se ani možnosti zadního 16MP fotoaparátu včetně jeho vynikajícího softwaru, ani přední 5MP kamery na selfie. Obojí patří mezi současnou špičku. Uživatelské prostředí Samsung rovnou updatoval na Android 5.1 Lollipop, takže obsahuje například některé nové možnosti k zabezpečení telefonu.
K tomu všemu má ještě Samsung Galaxy S6 Edge+ baterii s velice nadstandardním výkonem, a navíc se jeho nadstavba pochlubit sofistikovaným spořičem baterie. Samsung Galaxy Edge+ rozhodně patří k nejlepším telefonům, které se v tomhle roce na trhu objevily, a zpátky ho drží hlavně chybějící varianta se 128GB vnitřní pamětí.
LG G4
Už po designové stránce LG G4 jednoznačně hlásá, že mezi vlajkové lodě patří. Prohnutý design, obal z pravé kůže. I telefon pod obalem má kvalitní zpracování a vypadá víc než dobře.
Samotný displej je 5,5 palců velké IPS LCD s rozlišením 1440 x 2560 a jemností 538 ppi, krytý ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3. Procesor má LG G4 šestijádrový Qualcomm Snapdragon 808, se čtyřmi jádry o frekvenci 1,82 GHz a dvěma na 1,44 GHz. K tomu má 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty o dalších 128 GB. Jako grafický akcelerátor používá LG G4 typ Adreno 418.
Pokud jde o konektivitu, tak LG G4 podporuje Bluetooth 4.1, všechny nejnovější protokoly Wi-Fi, LTE i NFC, a najdete v něm i infraport. Přes SlimPort je možné také smartphone připojit k televizi a přehrávat z něj i video v rozlišení 4K. Samozřejmostí je u dnešní vlajkové lodě také podpora nejnovějších protokolů GPS.
Zadní kamera LG G4 má 16 MP a najdete v ní jak tříosou optickou stabilizaci obrazu, tak i pomocné ostření laserem, které mělo už LG G3. To vše je ještě doplněno hardwarovým senzorem barevného spektra, který fotoaparátu zaručuje lepší věrnost barev. Výsledné fotografie dělají z LG G4 smartphone s nejlepším fotoaparátem na současném trhu. Přední selfie kamera má také nezanedbatelných 8 MP.
Slabina LG G4 je baterie, které je prakticky stejná jako v LG G2 a LG G3, a vysloveně nestačí. Jakkoliv je tedy LG G4 vynikající volba obzvláště pro fotografické nadšence, je třeba myslet na to, že bez nabíječky nebo powerbanky neustále po ruce si tohoto smartphonu moc neužijete.
Sony Xperia Z3+
Jak už její název napovídá, Sony Xperia Z3+ je spíše vylepšená loňská vlajková loď než nový telefon. Výkonem ale k letošním špičkovým modelům rozhodně patří.
Pokud jste někdy viděli nějaký telefon od Sony, máte představu, jak vypadá Xperia Z3+. Sony si drží už několik let stejný design a moc ho nemění. Sony Xperia Z3+ je voděodolný telefon s certifikací IP 68 a vydrží až půl hodiny v hloubce 1,5 m pod vodou. Jedno z hlavních vylepšení oproti Xperii Z3 je kromě samotného výkonu nový voděodolný microUSB vstup bez krytky. Ta se u dřívějších modelů používáním snadno poškodila a do telefonu se pak dostala voda.
Sony Xperia Z3+ má IPS LCD displej o velikosti 5,2 palců, s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 424 ppi. Je také chráněný nerozbitným sklem, ale nejde o obvyklou značku Corning. Jako procesor používá Sony Xperia Z3+ osmijádrový Qualcomm Snapdragon 810 se čtyřmi jádry o frekvenci 2 GHz a čtyřmi o 1,5 GHz. K tomu 3 GB RAM, 32 GB vnitřní paměti, která se dá rozšířit pomocí SD karty o dalších 128 GB a jako grafický akcelerátor Adreno 430.
Konektivita doznala ve srovnání s Xperií Z3 vylepšení na novější protokoly Bluetoothu, Wi-Fi i GPS, jinak ale zde najdete vše, co byste ve vlajkové lodi čekali s výjimkou infraportu.
Jako fotoaparát používá Sony už léta 21MP kameru vlastní výroby, a vylepšuje jen software a některé funkce. To samé platí i v případě Sony Xperia Z3+. Díky postupným upgradům umí její fotoaparát v podstatě všechny očekávané funkce včetně stabilizace obrazu, ale nic moc navíc. Přední 5,1MP kamera Xperie Z3+ se stala také vlastně standardem, protože fotoaparáty z výroby Sony využívá mnoho jiných výrobců smartphonů.
Pokud jste byli zvyklí na Xperii Z3, tak vás baterie Xperie Z3+ může zklamat, protože je výrazně slabší. Pokud ne, tak ale pro to nebudete mít důvod. Sony Xperia Z3+ vám bez problémů vydrží i při velké zátěži jet dva dny v kuse. Spolu s její vylepšenou voděodolností je to rozhodně její největší deviza.
Samsung Galaxy S6 (Edge)
Porovnat ceny >>
Porovnat ceny >>
Samsung Galaxy S6 a jeho specifická designová úprava Edge, se svým zakřiveným displejem zobrazujícím krátké zprávy i na boku telefonu, vzbudily letos hodně pozornosti z mnoha důvodů. Protože se liší pouze v designu, zařadili jsme je do jednoho bodu.
Po designové stránce nasadil Samsung Galaxy S6 jednoznačně nový styl, kombinaci kovu a skla. Varianta Edge k němu navíc přidala na bocích zakřivený displej. V obou případech má ale S6 stejný Super Amoled displej o velikosti 5,1 palců a rozlišení 1440 x 2560 pixelů, s jemností 577 ppi a chráněný poslední verzí skla Corning Gorilla Glass 4.
Jako procesor používají oba telefony oceňovaný osmijádrový Exynos 7420, se čtyřmi jádry o taktu 2,1 GHz a čtyřmi na 1,5 GHz. K tomu mají 3 GB RAM a podle varianty buď 32, 64 nebo 128 GB vnitřní paměti. Nemají ovšem žádný slot na SD kartu. Grafický akcelerátor S6 je Mali-T760 MP8.
V oblasti konektivity telefonům nechybí prakticky nic, najdete v nich LTE, NFC, Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS i infraport. Mnozí možná také ocení zabudovanou čtečku otisků prstů.
Svůj 16MP fotoaparát si Samsung Galaxy S6 vypůjčil z Galaxy Note 4 a k němu si přibral lepší čočku a software. Díky tomu patří i letos vlajková loď Samsungu mezi nejlepší na trhu. Přední kamera má 5 MP, ale pokud se vám to zdá málo, možnosti fotoaplikace ohledně práce s ní to víc než vynahrazují.
Baterie Samsung Galaxy S6 je pak vlastně jediná oblast, kde je třeba mít starosti. Tentokrát už není možno ji vyměnit, a výdrž telefonu je i na poměry vlajkových lodí jenom průměrná.
Pokud vám ale nevadí slabší baterie, tak jsou obě verze Samsungu Galaxy S6 rozhodně vynikající volbou. Verze Edge stojí samozřejmě více, ale jeho boční zakřivené displeje a speciální vzhled za to může mnoha uživatelům stát.
OnePlus 2
OnePlus 2 má stejně jako jeho předchůdce LTPS LCD displej o velikosti 5,5 palců, rozlišení 1080 x 1920 pixelů a s jemností 401 ppi. Novější je ale rozhodně verze krycího skla, Corning Gorilla Glass 4. Prý byla vylepšena věrnost jednotlivých barev, obzvláště černé.
Vnitřek telefonu je ovšem jednoznačně nový, OnePlus 2 má v sobě osmijádrový Qualcomm Snapdragon 810 se čtyřmi jádry na 1,82 GHz a čtyřmi na 1,56 GHz. K tomu podle verze buď 3 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti nebo 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti. OnePlus 2 ovšem nemá slot na paměťové karty. Jako grafický akcelerátor je u obou verzí smartphonu Adreno 430.
Narozdíl od svého předchůdce už OnePlus 2 podporuje české frekvence LTE, má v sobě zabudovanou čtečku otisků prstů a nové oboustranné USB typu C. Co ovšem naopak nemá je NFC nebo infraport. Bluetooth je ve verzi 4.1, Wi-Fi a GPS samozřejmě OnePlus 2 zvládá také.
Zadní fotoaparát OnePlus 2 má 13 MP, optickou stabilizaci a laserové automatické ostření jako bonus. Fotografickou výbavu OnePlus 2 pak ještě doplňuje přední 5MP kamera.
Jedna z významných změn ve OnePlus 2 nastala na místě softwaru. OnePlus 2 už má vlastní nadstavbu Oxygen OS. Ta se minimálně prozatím hlavně snaží o co nejčistší androidí zážitek a jen sem tam přidává vlastní úpravy a aplikace, když je to opravdu nutné. V současnosti používá OnePlus 2 Android 5.1 Lollipop.
Baterie OnePlus 2 má o něco vyšší výkon než ta z OnePlus One, ale musí pohánět silnější telefon a je to znát. Ve výsledku tedy nakonec OnePlus 2 vydrží ještě o něco méně, a patří k slabšímu průměru.
Existují silnější a vybavenější telefony než je OnePlus 2, ale protože jde o čínský telefon, je tady samozřejmě důležitým aspektem také jeho cena. Ta je přece jen nižší než cena přímé konkurence. Pokud proto pro vás není faktor chybějící NFC, relativně malá vnitřní paměť a slabá baterie, stojí za to o něm pouvažovat.
HTC One M9
Vlajková loď HTC působí už druhý rok za sebou, jako by jen vzali tu předchozí a trochu ji vylepšili. HTC One M9 má v podstatě ten samý celokovový design už třetí rok za sebou jen s malými změnami.
Obrazovka HTC One M9 je stejná jako loňský rok, 5 palců velké Super LCD3 s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 441 ppi. Jediná výrazná změna je nové krycí sklo Corning Gorilla Glass 4. Změnil se ovšem procesor, M9 má v sobě osmijádrový Qualcomm Snapdragon 810 se čtyřmi jádry o frekvenci 2 GHz a čtyřmi na 1,5 GHz. K tomu má 3 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 430. Vnitřní paměť je v telefonu pouze 32 GB, je možné ji ale rozšířit pomocí paměťové karty o dalších 128 GB.
V oblasti konektivity najdete v HTC One M9 všechno od LTE, přes bezdrátové sítě a GPS po NFC a infraport. Telefon je také možné připojit k televizi pomocí kabelu přes MHL 3.0 TV-out. HTC One M9 běží v současnosti na Androidu 5.1 a nejnovější verzi nadstavby HTC Sense.
Fotoaparát byl v případě série HTC One trochu kontroverzní téma. U M9 HTC nahradilo na zadní kameře původní 4MP UltraPixelový fotoaparát klasickým 20MP. Původní zadní fotoaparát ovšem úplně nezmizel, přesunul se totiž na přední selfie kameru.
Baterie HTC One M9 by mohla vzbudit naději, že vydrží déle, protože je o 11% výkonnější než ta v předchozím modelu M8. Není tomu ovšem tak, silnější procesor si žádá své a ve skutečnosti M9 vydrží ještě o něco méně. Baterie tak patří mezi slabé stránky telefonu.
HTC One M9 není v žádném případě slabým telefonem, a jeho celokovový design je rozhodně pořád zajímavý. Změna na místě fotoaparátu je také určitě plus. Je to ale jen mírný upgrade, který je zajímavý spíše pro někoho, kdo nemá předchozí model, než pro vlastníka některého z telefonů řady HTC One. Na to je těch změn přece jen příliš málo.
Huawei P8
Huawei se se svou novou vlajkovou lodi P8 snaží prorazit na západě, a je to znát už na designu. Telefon je celokovový, s vynikajícím zpracováním a smyslem pro detail. Jako displej má 5,2 palců veliký IPS-NEO LCD, vytvořený pro věrnější zobrazení jednotlivých barev, s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 424 ppi. Chráněný je krycím sklem Corning Gorilla Glass 3.
Smartphone se dá najít se dvěma verzemi osmijádrového procesoru HiSilicon Kirin, ale ty se liší jen maximální frekvencí čtyř rychlejších jader. V jednom případě mají 2,2 GHz, v druhém 2 GHz. Slabší čtyři jádra mají v obou případech frekvenci 1,5 GHz. Huawei P8 pak má 3 GB RAM, GPU Mali-T628 MP4 a dvě verze vnitřní paměti – buď 16 GB, nebo 64 GB. Paměť je možné navýšit pomocí SD karty až o dalších 128 GB, musíte si ale vybrat. Huawei P8 má totiž jen dva sloty – jeden slouží buď pro druhou SIM, nebo pro SD kartu. Nebudete si ale muset rozhodně vybírat v oblasti konektivity, protože P8 podporuje vše včetně českých frekvencí LTE, a chybí mu jen infraport.
Fotoaparát Huawei P8 má 13 MP, optickou stabilizaci a Huawei ho propaguje jako velice vhodný pro noční focení. Může za to mimo jiné řada specializovaných režimů jeho fotoaplikace včetně možnosti přidělávání světelných efektů k jednotlivým fotkám v reálném čase. Přední 8MP kamera pak potěší nadšence selfie.
Jako většina vlajkových lodí ani Huawei P8 nemá nijak hvězdnou baterii. Výdrž telefonu je však alespoň pokrok oproti jeho předchůdci Ascend P7.
Oproti ostatním vlajkovým lodím Huawei P8 sám o sobě vyniká především vynikajícím designem a zajímavými režimy focení. Obzvláště v okamžiku, kdy do hry vstoupí levnější ceny čínských telefonů, je hned o čem přemýšlet. V každém případě se vyplatí vědět, že je tu smartphone jako Huawei P8 k dispozici.
LG G Flex 2
Jsou telefony, které okamžitě poznáte na první pohled, a LG G Flex 2 k nim rozhodně patří. Zakřivený design, hardwarové ovládání pod zadní kamerou ve stylu LG G3 a regenerující se povrch zadního panelu dělají z tohoto telefonu unikátní kombinaci. Displej LG G Flex 2 má velikost 5,5 palců, je typu P-OLED, má rozlišení 1080 x 1920 pixelů a jemnost 403 ppi. Chráněný je krycím sklem Corning Gorilla Glass 3.
LG G Flex 2 není žádné ořezávátko ano hardwarově, byl vůbec prvním telefonem na trhu, který měl v sobě nový osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810. Silnější čtyři jádra mají frekvenci 2 GHz a slabší 1,5 GHz. Jako grafický akcelerátor slouží smartphonu Adreno 430. LG G Flex 2 se prodává ve dvou variantách, jedna má 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti a druhá 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. V obou případech lze paměť rozšířit pomocí SD karty o dalších 128 GB. LG G Flex 2 také nepostrádá naprosto nic z hlediska konektivity, najdete v něm vše od LTE, přes bezdrátové sítě, GPS, NFC až po infraport.
Svou 13MP zadní kameru si pak LG G Flex 2 vypůjčil z loňského oblíbeného modelu LG G3, včetně pomocného ostření laserem a optické stabilizace obrazu, a jen předělal a zjednodušil ovládání fotoaplikace. Přední kamera má ale pouhých 2,1 MP a na letošní rok už patří mezi slabší.
Baterie byla původně velký otazník LG G Flex 2, protože je o 500mAh slabší než baterie jeho předchůdce LG G Flex, ale nakonec se povedlo LG i tak dostat výdrž smartphonu na úroveň průměrné vlajkové lodě.
LG G Flex 2 má je skoro bez chyb, jeho největší předností i slabinou je ale podobně jako u původního LG G Flex unikátní zakřivený design, který nemusí každému vyhovovat. Pokud se vám ale líbí, moc telefonů s jeho kvalitou zpracování a výkonem na trhu nenajdete.
Lenovo Z90 Vibe Shot
Vibe Shot je vytvořen pro fotografické nadšence, a jeho kovový design tomu odpovídá. Jako jeden z mála dnešních telefonů má dvoufázovou hardwarovou spoušť, k němu ještě navíc přidává hardwarové přepínání fotografických režimů. Na displej telefonu se také nezapomnělo, je typu IPS LCD, má 5 palců, rozlišení 1080 x 1920 pixelů a jemnost 441 ppi. Chrání ho krycí sklo Corning Gorilla Glass 3.
Jako procesor používá Lenovo Z90 Vibe Shot osmijádrový Qualcomm Snapdragon 615, se čtyřmi jádry na 1,7 GHz a čtyřmi na 1 Ghz. K tomu má GPU Adreno 405, 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou je možné rozšířit o dalších 128 GB pomocí SD karty.
Trochu ořezané je Lenovo Z90 Vibe Shot v oblasti konektivity, protože nemá ani NFC, ani infraport. Bluetooth 4.1, Wi-Fi a základní GPS ale podporuje, a k tomu i alespoň jednu ze dvou nejčastějších frekvencí LTE u nás.
Fotoaparát je nicméně to, kvůli čemu bylo Lenovo Z90 Vibe Shot skutečně stvořen. Kromě hardwarového ovládání své 16MP zadní kamery má optickou stabilizaci, trojitou přisvětlovací diodu se snímačem BSI pro lepší focení ve tmě a fotoaplikaci rozdělnou do dvou režimů – Smart a Pro. Smart funguje jako něco na způsob automatického režimu, pro má v sobě velké množství všech možných funkcí a nastavení. Přední kamera pak má vynikajících 8 MP.
Fotografické funkce Lenova Z90 Vibe Shot podle dostupných snímků nevypadají, že by ohrozily prozatímní prvenství LG G4 v tomto směru, ale rozhodně jsou více než na dobré úrovni, a protože jde o čínský telefon, je Vibe Shot podstatně levnější. Pokud proto hledáte výborný telefon pro fotografování, rozhodně si ho zajděte někam vyzkoušet.
Asus ZenFone 2 (ZE551ML)
Porovnat ceny >>
Porovnat ceny >>
Porovnat ceny >>
Asus ZenFone 2 ZE551ML byl vyroben na tchajwanu, ale zezadu vypadá jako jihokorejské LG G3 a zepředu jako polovina čínských smartphonů. Je však vyroben z kvalitně zpracovaného plastu a dovede na pohled uchvátit. Jeho displej je 5,5 palců veliké IPS LCD s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 401 ppi, překrytý ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3.
V oblasti hardwaru je Asus Zenfone 2 ZE551ML poněkud variabilní, protože má dvě varianty čtyřjádrového procesoru typu Intel Atom, jeden o rychlosti 2,3 GHz a druhý na 1,8 GHz. První patří k modelu s 4 GB RAM, slabší pak má pouze 2 GB RAM. V obou dvou případech má Zenfone 2 ZE 551ML jako GPU PowerVR G6430. Dá se také koupit s vnitřní pamětí o velikosti 16, 32, nebo 64 GB. Ta se dá nadále rozšířit pomocí SD karty o dalších 64 GB.
ZenFone 2 ZE551ML má jak LTE a NFC, tak Bluetooth 4.0, Wi-FI a GPS. Ve výbavě mu chybí pouze infraport.
Zadní fotoaparát má Asus ZenFone 2 ZE551ML velice slušný, jeho síla neleží ani tak v těch 13 MP kterými disponuje, ale v softwaru a jeho možnostech, jež Asus neustále zdokonaluje. Přední fotoaparát má 5 MP a na selfie víc než postačí.
Jako u většiny vlajkových lodí je problémovým místem ZenFonu 2 ZE551ML výdrž baterie. Sice je na vlajkovou loď někde v průměru, ve výsledku to ale znamená, že se telefon musí denně nabíjet.
Asus ZenFone 2 ZE551ML není nejsilnější smartphone, který můžete najít, ale jeho cena je opravdu velice nízká. Jeho jediná opravdu významnější vada je pak slabá baterie a to se dá říct skoro o každé vlajkové lodi. Při poměru výkon/cena je to proto velice výhodná koupě a stojí za to nad ní pouvažovat.
Xiaomi Mi Note
Některé lednové letošní telefony ještě tak trochu patří do loňského roku, a Xiaomi Mi Note je jeden z nich. Jedna z jeho velkých předností je design, protože takhle velký telefon vyrobený z kombinace kvalitního kovu a skla se vidí zřídka. Xiaomi Mi Note má 5,7 palců veliký IPS LCD displej s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 386 ppi. Chráněný je sklem Corning Gorilla Glass 3.
Hardwarově má Xiaomi Mi Note v sobě klasickou sestavu vlajkových lodí loňského roku, tedy čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 o rychlosti 2,5 GHz s GPU Adreno 330, k tomu 3 GB RAM a podle varianty buď 16 GB, nebo 64 GB vnitřní paměti. Paměťové karty ale vůbec nepodporuje.
V oblasti konektivity se dá u Xiaomi Mi Note narazit na dva potenciální problémy. První je, že má nepodporuje vůbec běžné české frekvence LTE, a přes ty vyšší se k němu připojíte na našem území jen někde a ještě v závislosti na poskytovateli. Druhým je absence NFC. Jinak má v sobě Xiaomi Mi Note Bluetooth 4.1, podporuje Wi-Fi a GPS, a také dvě SIM.
Zadní kamera Xiaomi Mi Note má 13 MP, optickou stabilizaci obrazu a má dobře pracovat při zhoršené viditelnosti. Přední pak je prakticky 4MP UltraPixel senzor od HTC, speciální typ kamery pro lepší focení v noci.
Baterie Xiaomi Mi Note má 3000 mAh, což může vypadat solidně, ale musí přece jen pohánět poměrně velký moderní smartphone. Výdrž telefonu je tak podle počtu zapnutých funkcí a vložených SIM od pár hodin po asi jeden den.
Xiaomi Mi Note má rozhodně víc než jen trochu zajímavý design, slušnou kameru a pořád ještě poměrně silný hardware. Vzhledem k čínské výrobě je také cena smartphonu o trochu nižší než cena přímé konkurence. U nás je pak hlavní problém chybějící podpora českých frekvencí LTE.
Google Nexus 6
Google Nexus 6, vyrobený Motorolou, vyšel na konci roku 2014. Byl ale první smartphone, na němž se objevil Android 5.0 Lollipop.
Nexus 6 měl na rozdíl od svých předchůdců plnou finanční podporu Googlu. Rám telefonu je kovový, doplněný kvalitně zpracovaným plastem. Telefon je navíc voděodolný. Jeho displej je atypický 5,96 palců veliký Amoled s rozlišením 1440 x 2560 pixelů a jemností 493 ppi, chráněný krycím sklem Corning Gorilla Glass 3.
Jako procesor používá Google Nexus 6 čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 805 o frekvenci 2,7 GHz, k tomu grafický akcelerátor Adreno 420 a má 3 GB RAM. Nexus 6 nemá slot na SD kartu, ale můžete si vybrat mezi variantami telefonu s 32 GB a 64 GB vnitřní paměti.
Jakožto vlastní telefon Googlu běží Nexus 6 na naprosto čistém Androidu, v současnosti už ve verzi 5.1. Má také vše co by se dalo očekávat od vlajkové lodi z oblasti konektivity, včetně LTE, NFC a bezdrátových sítí. Jediné co snad mohlo někomu scházet, je infraport.
Jako mnoho jiných i Google Nexus 6 používá 13 MP zadní fotoaparát z výroby Sony. Má optickou stabilizaci, řadu pokročilých funkcí a fotí naprosto na úrovni, kterou by člověk od vlajkové lodi očekával. Přední kameru má ale Nexus 6 pouze 2MP a nějaké zvláštní výkony se od ní očekávat nedají.
Baterie, kterou v sobe Google Nexus 6 má, spadá bohužel pouze do průměru, což je ale u tak velkého telefonu dnes celkem běžné. Protože Nexus 6 už v základu podporuje Lollipop, tak je možné využít spořič baterie, jenž je v něm zabudovaný.
Pokud hledáte smartphone s velkou obrazovkou a netrváte zrovna na ovládání pomocí stylusu, tak je Google Nexus 6 rozhodně jedna z nejlepších voleb, které můžete učinit. Potenciální problém je jen slabší baterie a chybějící SD karta či varianta se 128 GB vnitřní pamětí.
Samsung Galaxy Note 4
U nás zatím pořád ještě poslední dostupný smartphone ze série Galaxy Note, model Samsung Galaxy Note 4, je už dlouho synonymem pro celou kategorii telefonů díky svému stylusu. Galaxy Note 4 má 5,7 palců veliký Super Amoled displej s rozlišením 1440 x 2560 pixelů a jemností 515 ppi, chráněný pomocí skla Corning Gorilla Glass 4, který se nijak neztratí ještě ani letos.
Pokud jde o hardware, Samsung Galaxy Note 4 existuje vlastně ve dvou verzích. U nás je nejčastěji k potkání varianta se čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 805 o frekvenci 2,7 GHz a s GPU Adreno 420. Existuje ale i vzácnější typ s osmijádrovým procesorem Exynos 5433, se čtyřmi jádry na 1,9 GHz a čtyřmi na 1,3 GHz, a s GPU Mali-T760. V obou verzích má Samsung Galaxy Note 4 operační paměť 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou je možné rozšířit pomocí SD karty o dalších 128 GB.
Smartphone také podporuje Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, LTE i NFC a dokonce i infraport. Má také samostatnou variantu s duální SIM.
Zadní fotoaparát Samsungu Galaxy Note 4 je od Sony, má 16 MP a jak optickou stabilizaci, tak snímač BSI pro lepší možnosti fotografování v noci. Přední fotoaparát pak má 3,7 MP.
Přes všechny jeho další vlastnosti se hlavní devizou Galaxy Note 4 stal jeho stylus S-Pen, kolem kterého je upraveno i celé uživatelské prostředí TouchWiz a jeho aplikace. Pro Galaxy Note 4 byl nově předělán, má mnohem větší rozlišovací schopnosti a možnosti ovládání jednotlivých aplikací.
Baterie bývá většinou u podobných telefonů kamenem úrazu, Samsung si dal proto pozor aby se to v případě Galaxy Note 4 nestalo. Výkon baterie sám o sobě sice nevypadá nijak impozantně, ale výdrž telefonu je vysoce nadstandardní a bez problémů s ním vydržíte dva dny v kuse i při velké zátěži.
Samsung Galaxy Note 4 vlastně nemá žádná slabá místa jako taková, kromě toho, že se přece jen od loňska technologie posunula o něco dál. A díky tomu, že už vyšel před nějakou dobou, také samozřejmě klesla jeho cena.
Huawei Ascend Mate 7
Tento telefon byla první skutečná vlajková loď Huawei mezi velkými telefony, a výsledek rozhodně stojí za povšimnutí. Huawei Ascend Mate 7 je z 95% vyroben z kovu a vypadá zcela exkluzivně. Jeho displej je 6 palců velké IPS LCD s rozlišením 1080 x 1920 pixelů a jemností 368 ppi, chráněné sklem Corning Gorilla Glass 3.
Jako procesor má Huawei Ascend Mate 7 osmijádrový HiSilicon Kirin 925, se čtyřmi jádry o taktu 1,8 GHz a čtyřmi na 1,3 GHz. K tomu grafický akcelerátor Mali-T628 a podle varianty buď 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, nebo 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Do telefonu je možné vložit i SD kartu do velikosti 128 GB, ta ale zabírá slot pro druhou SIM, takže si musíte vybrat, jestli chcete telefon se dvěma SIM, nebo s větší pamětí.
V oblasti konektivity podporuje Huawei Ascend Mate 7 všechno s výjimkou infraportu, a podporuje i české frekvence LTE. Navíc má v sobě zabudovanou čtečku otisků prstů.
Ve smartphonu najdete také velice slušný 13MP zadní fotoaparát s jedním z nejlepších zpracování panoramatického režimu na trhu a jednoduchým ovládáním. Doplňuje ho celkem standardní přední 5MP fotoaparát.
Baterie Huawei Ascend Mate 7 má více než slušných 4100 mAh, a přestože je na výdrži telefonu znát jeho šestipalcová obrazovka, pořád patří v oblasti podobně velkých smartphonů mezi nadprůměrné.
Ve výsledku nemá Huawei Ascend Mate 7 ani na dnešní dobu žádnou vyslovenou slabinu, i když jeho výkon už začíná přece jen trochu pokulhávat za konkurencí. Jeho cena je ale také výrazně nižší, takže se pořád vyplatí o něm popřemýšlet, pokud vybíráte telefon tohoto typu.
Motorola Moto X (2014)
Jsou telefony, které jsou jasně udělané na design, a Motorola Moto X (2014) je už na první pohled jeden z nich, a to ani nemusíte vědět, že má několik desítek barevných variant. Kombinace kovu, pravé kůže a dřeva mluví sama za sebe. Smartphone je navíc jako bonus i voděodolný. Displej Motoroly Moto X (2014) je typu Amoled, velký 5,2 palců, má rozlišení 1080 x 1920 pixelů a jemnost 424 ppi. Chrání ho krycí sklo Corning Gorilla Glass 3.
Jako hardware má oblíbenou sestavu vlajkových lodí roku 2014, tedy čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 o frekvenci 2,5 GHz, GPU Adreno 330 a 2 GB RAM. Vnitřní úložiště může mít podle varianty buď 16 GB, nebo 32 GB, což je trochu málo, protože Motorola Moto X (2014) nemá žádný slot na paměťovou kartu. V oblasti konektivity se také žádné překvapení nekoná, Motorola Moto X podporuje bezdrátové sítě, GPS, NFC i LTE.
Oba fotoaparáty Motoroly Moto X jsou spíše standardní záležitost a nijak nevynikají, i když zase také nijak nezklamou. Zadní kamera má 13 MP a digitální stabilizaci obrazu, přední pak 2 MP a hodí se spíš na videochat než na kvalitní selfie.
Motorola Moto X (2014) ale rozhodně nadchne příznivce čistého Androida, protože nechala jeho uživatelské prostředí v podstatě beze změny. Motorola byla ostatně ve vlastnictví Googlu, když byl tento smartphone vyroben. V současnosti telefon používá Android 5.1.
Slabým místem Motoroly Moto X (2014) je dokonce i na poměry vlajkových lodí baterie. I bez toho, abyste využívali úplně všechny funkce telefonu, budete rádi, když vám vydrží jet celý den v kuse.
Motorola Moto X (2014) je vynikající kus designérské práce, který je pořád ještě slušně silný a potěší nadšence čistého Androida. Díky tomu, že vyšel už loni, také mezitím cena tohoto telefonu už přece jen výrazně klesla. Pouze je potřeba dávat si pozor na jeho výdrž, je to spíše telefon do města než na výlety do přírody.