Po mnoha letech, kdy si na ni nikdo ani nevzpomněl, se virtuální realita najednou začala znovu objevovat na každém rohu. V oblasti mobilních telefonů se stal velice populárním zařízením Google Cardboard, o němž a jeho nejlepších aplikacích jsme psali už dříve. Poměrně rychle se mu ale vynořila celá řada konkurentů. Jedním z posledních je Noon VR od jihokorejského výrobce NextCore.
Brýle pro virtuální realitu Noon VR na rozdíl od Google Cardboard už není možné vyrobit doma na koleni, musíte si je skutečně pořídit už vyrobené a sestavené. Kromě použitého materiálu, což je primárně plast, se od původního Cardboardu liší ještě v několika ohledech. Kromě designových změn, které mají přinést větší variabilitu využití pro uživatele, má totiž také Noon VR vlastní aplikaci a přes ni přístup k pro něj specifickému obsahu. Nejdříve ale k designu.Základní tvar je klasický, a připomíná potápěčské brýle. Na horní ploše máte ventilaci na lepší proudění vzduchu, aby se zabránilo zamlžování čoček, které uvnitř vytvářejí 3D obraz. Telefon, který před čočkami obraz promítá, drží místo gumičky z Cardboardu v Noon VR elastická páska, doplněná dvěma plastovými nožičkami pro nastavení správné výšky. Noon VR totiž podporuje poměrně rozsáhlou šířku smartphonů od velikosti displeje 4,7 palců až do velikosti 5,5 palců, a každý model má samozřejmě trochu jiné rozměry. Telefon nasunutý před čočkami pak ještě chrání plný plastový kryt.
Dalším novým přídavkem je samostatné kolečko na horní ploše Noon VR. Slouží k témuž účelu, k jakému by se používalo například u dalekohledu, tedy k přesnému zaměření čoček, aby byl obraz opravdu ostrý. A protože headset musí samozřejmě držet na hlavě, tak má k uchycení hned tři samostatné pásy, dva po stranách a jeden nahoře.
Co naopak oproti Google Cardboard vůbec nemá, je jakýkoliv hardwarový ovládací prvek. Cardboard má přepínač z neodymového magnetu, který funguje výborně v mnoha aplikacích. Noon VR se oproti tomu chlubí vynikající citlivostí a ovládá se především pohybem hlavy.
Výběr aplikací by se teoreticky měl dát také dělat poklepáním na zadní kryt telefonu, v místě, kde je uchycen elastickou páskou. Podle typu smartphonu ovšem v praxi ne vždy tento způsob ovládání skutečně funguje. Pro některé aplikace navíc nemusí stačit. Pokud byste proto usoudili, že ho potřebujete, máte možnost pořídit si dálkové ovládání od externího výrobce. Ty obvykle vyžadují podporu nízkoenergetického Bluetoothu 4.0, jako třeba Nod Backspin, o němž jsme psali nedávno.
Jedna z věcí, které ovšem výrazně odlišují Noon VR od většiny jeho konkurentů, je fakt, že společnost NextCore pro něj uzavřela smlouvu s distributorem virtuálního video obsahu Koom VR. Ten umožňuje majitelům Noon VR přes přístroj a jeho aplikaci jak přístup k značnému množství různorodých VR videí, tak vytváření vlastního obsahu. Spolu s přístrojem se k tomuto účelu dodává licenční klíč, který dává uživatelům přístup k obsahu sítě. Kromě toho je samozřejmě možné normálně stahovat aplikace a další obsah z Google Play v případě Androidu, nebo App Store pro iOS.
Pokud jde o vytváření vlastního obsahu, primárně se jedná o nahrávání vlastních videí. Můžete je nahrát buď jako soukromá, nebo jako veřejná. Podle toho musí vyhovovat trochu odlišným požadavkům. V obou případech podléhají schválení administrátorů. Pokud k jejich schválení dojde, můžete je pak sledovat ve virtuální realitě. Koom VR umožňuje i nahrávání 360° videí, samotný Noon VR má šířku rozhledu 95°.
Noon VR je zajímavý doplněk na trhu VR headsetů. V současnosti se normálně prodává na území USA, a to za 89,99 dolarů. Brzy by měl nicméně přijít i na trh ve Velké Británii, a následně do zbytku světa. Nakolik ovšem uspěje oproti podstatně levnějšímu Cardboardu je trochu otázka. Prozatím Noon VR podporuje smartphony běžící na Androidu a iOS, v případě Androidu vyžaduje Android 4.1 a vyšší.