Počet výrobců, jejichž telefony jsou u nás oblíbené, je čím dál tím větší. V nedávném článku jsme se zabývali firmou Samsung. Nyní se podíváme na oblíbené telefony od společnosti LG, která je také jihokorejského původu. Její nabídka sice není tak široká jako v případě Samsungu, nicméně i tak vydala v loňském roce 43 různých modelů telefonů, a mnohé z nich jsou dostupné i u nás. Opět jsme se snažili vybírat telefony LG ze všech částí cenového spektra a různých zaměření, aby si každý typ uživatele mohl vybrat, co pro něj bude nejvhodnější.
LG G3
Řada G je obecně vlajkovou lodí společnosti LG a konkrétně G3 je jejím hlavním představitelem pro rok 2014. Je to znát už na první pohled, protože má ve svém oblém designu zabudováno velké množství kovových a ochranných prvků, a v telefonu najdete v podstatě všechny nejnovější vychytávky. Telefon má v sobě čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 o frekvenci 2,5 GHz. K tomu se může pyšnit 3 GB RAM, a v závislosti na konkrétní verzi, kterou si vyberete, buď 16 nebo 32 GB vnitřní paměti. V každém případě je ale možné rozšířit paměť pomocí karet microSDXC až na 128 GB. Pro lepší výkon má tento smartphone ještě grafický akcelerátor Adreno 330. Displej telefonu je pak 5.5 palců velký, typu TFT IPS, s jemností 534 ppi. Celý je přikrytý odolným tenkým sklem Gorilla Glass, aby se zabránilo jeho poškození. Stejně jako jeho předchůdce nabízí i LG G3 možnost probouzet telefon jednoduše pomocí poklepání na displej. Fotoaparát LG G3 má 13 MP, s hardwarovým ovládáním telefonu pro tuto řadu charakteristicky umístěným pod čočkou zadní kamery. Fotoaparát má dvojbarevnou LED diodu a laserové ostření, a spolu s povedenou aplikací patří mezi ty vhodné pro fotografické nadšence. Baterie telefonu má pak sice velkou kapacitu, ale díky mnoha nejnovějším technologiím, jako je LTE, NFC, vynikající displej a velkému množství softwarových vychytávek je její výdrž spíše průměrná. Telefon se prodává s Androidem 4.4, ale je možné ho upgradovat na Android 5.0 Lollipop. Optimalizace systému je v obou případech velice hladká. Pokud jste nadšenci nejnovějších technologií, tak je právě toto ten pravý telefon od LG pro vás, alespoň z jeho loňské nabídky. I u nás je také možné sehnat variantu tohoto telefonu pro dvě sim.
LG L90 D405
Protože ne každý nutně využije telefon obsazený všemi prvky moderní techniky, všechny větší firmy na trhu dělají i modely, které mají obvykle plastové zpracování, slušný software i hardware, ale přitom přijatelnou cenu. Do této kategorie spadá i LG L90 D405. V telefonu najdete čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, s na danou třídu velice slušnou rychlostí o frekvenci 1,2 GHz. K tomu má 1 GB RAM a 8 GB integrované paměti, kterou lze rozšířit pomocí microSD karty o další 32 GB. Aby byl telefon rychlejší, tak má k dispozici ještě grafický akcelerátor Adreno 305. Celkově si tato kombinace poradí lehce se vším, k čemu můžete běžně tento typ telefonu využít. Displej má LG L90 celkem solidní TFT IPS o velikosti 4,7 palců a s jemností 234 pixelů. Na rozdíl od většiny dnešních telefonů ovšem nemá automatickou regulaci jasu, je ovšem možné telefon probudit dvojitým poklepáním na displej. Ostatně kombinací moderních technologií a jejich absencí je tento telefon typický i v dalších směrech, protože má v sobě zabudované NFC, ale LTE postrádá. Jeden z jeho největších taháků je rozhodně výdrž baterie, protože dovoluje vydržet telefonu celkem bez problémů dva až tři dny. Jeho 8MP fotoaparát s LED přisvětlením ale nijak zvlášť nepřekvapí, a řadí se spíše do průměru. V současnosti telefon běží na Androidu 4.4 KitKat. Obecně je tento smartphone vynikající pro běžné používání, a pokud nepotřebujete často surfovat po internetu, abyste využili LTE, nabídne vám za rozumnou cenu vše, co potřebujete, i s několika příjemnými bonusy navíc.
LG G3 S
Obecný trend dělat zmenšeniny svých vlajkových lodí se nevyhnul ani firmě LG a tak vznikl telefon LG G3 S, malá verze vlakové lodě LG loňského roku. Vzhledově je to vlastně přesná zmenšenina telefonu LG G3, včetně hardwarového ovládání telefonu pod zadní kamerou fotoaparátu. Kromě změn ve výkonu a velikosti je na něm ale také hned znát i změna v použitém materiálu. Na rozdíl od svého velkého vzoru totiž LG G3 S kovové prvky obalu pouze imituje, a je celý z plastu. Jinak má v sobě čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon o taktu 1,2 GHz, 1 GB RAM, a 8 GB vnitřní paměti. Tu je možné pomocí paměťové karty rozšířit až na 64 GB. Ve výkonu pak telefonu pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 305. Displej LG G3 S má velikost 5 palců, a jedná se stejně jako u jeho většího bratra o TFT IPS, tentokrát s jemností 294 ppi. I tahle zmenšená verze je ale krytá proti poškození sklem Gorilla Glass, které hezky zpevňuje jeho plastovou konstrukci. Z hlediska konektivity je telefon také vybaven stejně dobře jako jeho větší vzor, najdete tu jak NFC, tak LTE. A i co se týče softwarového vybavení je telefon LG G3 velice podobný, i když samozřejmě nezvládá až takové výkony v případě třeba moderních her. Můžete ho ale probouzet a uspávat oblíbeným dvojitým poklepáním na obrazovku. A i fotoaparát, přestože má jen 8 MP, si zachoval stejné možnosti jako ve verzi G3 včetně laserového ostření a vynikající fotografické aplikace. Jediná výraznější nevýhoda je, že u G3 S budete muset minimálně prozatím oželet Android 5.0 Lollipop, který už LG G3 běžně používá, a vystačit si a Androidem 4.4 KitKat. Pokud se vám ale líbí telefon LG G3, nicméně přijde vám moc drahý, tak pro vás může být LG G3 S vhodnou náhradou.
LG L Fino
V poslední době se hodně rozmohla móda selfie telefonů, a LG samozřejmě také má svoji variantu. Je jím právě LG L Fino, zajímavý smartphone, který sice nezapře, že patří k těm levnějším, ale také má svou vlastní specializaci. Jeho tělo je jako vždy u levnějších telefonů z plastu, je nicméně velice kvalitně zpracované, pevné a dobře se drží v ruce. Designově je ostatně telefon už na první pohled udělaný podle loňské vlajkové lodě LG G3. Má v sobě čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 o taktu 1,2 GHz, k tomu 1 GB RAM, a 4 GB vnitřní paměti. Ty lze pomocí externích microSDHC karet rozšířit o dalších 32 GB. Výkonu pak telefonu pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 302. Displej má telefon typu TFT IPS o velikosti 4,5 palců a jemnosti 207 ppi. Krytý je opět nejnovější verzí ochranného skla Gorilla Glass, takže se jen tak nepoškrábe. LG L Fino má v sobě opět zabudované NFC, ale nikoliv LTE. A stejně jako jiné smartphony řady L má silnou podporu nejnovějších sítí GPS a funguje na Androidu 4.4 KitKat. Jeho hlavním lákadlem je specifický přístup k fotografování. Telefon má 8MP fotoaparát s přisvětlovací LED Diodou. Tu má ovšem nejen u zadní kamery, ale i u přední – přesněji, celý displej funguje jako blesk pro přední kameru. Ta podporuje sice pouze rozlišení VGA (640×480), ale můžete si u ní nastavit focení pouhým gestem s odpočítáváním, takže se můžete na svá selfie nastavit do ideální fotografické polohy. Zadní fotoaparát zase podporuje mód „Touch & Shoot”, kdy se prostě dotknete prstem místa na obrazovce, jež chcete detailně vyfotit, a telefon se na něj automaticky zaostří a vyfotí ho. Fotografickým nadšencům proto tento LG L Fino přináší mnoho nových možností za celkem nízkou cenu.
LG L40 D160
Zatímco některé telefony jsou dělané proto, abyste se mohly opájet jejich možnostmi, jiné spíše kvůli tomu, aby byly i v době složitých smartphonů jednoduché na ovládání a také abyste je mohli dát dětem nebo hodit s nimi sportovat, aniž byste se museli moc bát o cenu výrobku, který se mohou při různých podobných životních situacích snadno zničit. Často se také využívají jako telefony pro seniory, protože nemají nepřehledné množství funkcí, které by potenciálně mohly vašeho prarodiče zbytečně zmást. U LG je takovým telefonem právě L40. Designově je to bytelný malý plastový telefon, který se vám snadno ztratí v ruce, ale také něco vydrží. Má v sobě dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 o frekvenci 1,2 GHz, 512 MB RAM a 4 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit až na 32 GB pomocí microSDHC karty. S výkonem telefonem pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 302. Displej telefonu má velikost pouze 3,5 palce, je typu TFT IPS a jemnost má 165 ppi. Telefon tohoto typu samozřejmě nemá ani NFC, ani LTE, musíte si v ně vystačit s klasickými sítěmi. I tak do něj ale LG zabudovala svůj oblíbený systém probouzení telefonu pomocí poklepání na obrazovku. Telefon má v sobě zabudovaný 3MP fotoaparát, a umí dělat i VGA video. Vzhledem k absenci jakéhokoliv rozšířeného nastavení i blesku je ale jeho využití jen velice základní. Jedno z počítaných využití LG L40 je nicméně i u nás stále rozšířenější Geocaching, protože telefon má v sobě zabudovanou funkci geo-tagging a podporu nejnovějších sítí GPS. Díky tomu funguje i v odlehlých hlubokých údolích rychleji, než i některé mnohem dražší telefony. Jako celá řada L jede na Android 4.4 KitKat, který běhá vzhledem k výkonu telefonu až překvapivě svižně. Pokud proto hledáte odolný telefon na sportovní aktivity, pro starší nebo naopak velice mladé divoké příbuzné, je LG L40 velice dobrá volba.
LG F60
Valná většina levných telefonů vám toho v oblasti konektivity mnoho nenabídne. LG F60 je ale naopak jeden z těch, které nabízejí především vynikající konektivitu, ovšem na úkor ořezání jiných částí výbavy. Tento smartphone je jako všechny levné telefony plastový a má na svou třídu celkem ucházející čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 o frekvenci 1,2 GHz. K tomu má ovšem pouze 1 GB RAM, a 4 GB vnitřní paměti. Tu lze rozšířit externí kartou o dalších 32 GB. Telefonu také pomáhá ve výkonu vzhledem k jeho cenové hladině výkonný grafický akcelerátor Adreno 306. Displej má telefon 4,5 palců veliké TFT IPS s jemností 207 ppi. Konektivita telefonu je jeho hlavní předností, protože tu najdete jak NFC, tak LTE a podporu nejnovějších systémů GPS. I přes to, že jde o levný mobil, je v něm proto možné využívat rychlé internetové připojení, bezkontaktní placení či třeba Google Cardboard. Jen je třeba si uvědomit, že malá paměť telefonu vás ve využívání těchto zařízení může limitovat. LG F60 má také 5MP fotoaparát s LED přisvětlovací diodou. Fotoaparát má možnost využít hlasové spouště nebo udělat si selfie pomocí gesta ruky, jako tomu lze třeba u L Fino, ale i přes velké potenciální možnosti nízkou kvalitu samotné kamery nezakryje. Baterie telefonu patří také spíše mezi ty slabší, což vzhledem k zaměření telefonu na využívání moderních připojení celkové výdrži nijak nepomáhá a připravte se na to, že vám nejspíše déle než jeden den nevydrží. Je to bohužel daň za to, že telefon této cenové kategorie tyto sítě k dispozici má. Android 4.4 KitKat, na němž telefon běží, ale funguje celkem hladce i přes jeho nižší paměť. Pokud je pro vás konektivita telefonu důležitým prvkem, a nemáte na drahé moderní telefony, je F60 v každém případě zajímavou volbou.
LG L Bello
Telefon L Bello je stejně jako L Fino jedním ze smartphonů, které vzhledově kopírují design vlajkové lodě LG G3. Vzhled telefonu v tomto případě samozřejmě zaujme už na první pohled. L Bello patří mezi levnější třídu mobilů, a je celý z plastu, ale jeho zpracování je velice kvalitní a zadní kryt má texturu připomínající broušený hliník. Padne díky tomu příjemně do ruky, nevyklouzává a otisky prstů na něm nezůstávají. Jeho výbava je však jasně levnější, jako procesor má totiž místo obvyklého Snapdragonu čtyřjádrový Mediatek 6582 o frekvenci 1,3 GHz, k tomu 1 GB RAM a 8 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty o dalších 32 GB. Jako grafický akcelerátor slouží L Bello chip Mali-400. Displej pak má telefon typu TFT IPS o velikosti 5 palců a s jemností 196 ppi, mimořádně bez ochranného skla. Telefon však lze stále probouzet či uspávat pomocí poklepání na displej. Jak NFC, tak LTE byste u něj ovšem hledali marně, přestože plnou podporu všech GPS sítí jako všechny LG telefony řady L stále má. V čem však L Bello žádné kompromisy nedělal je vynikající baterie. Stejně tak uživatelské prostředí, které jede na Androidu 4.4 KitKat, je výborně optimalizované a nabízí možnosti na úrovni mnohem dražších telefonů. Telefon má 8MP fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, jenž není špatný, ale veškeré nastavení musíte nechat na automatu. Nabízí ale možnost i ovládání hlasem či gesty, které se mohou v některých situacích hodit. V oblasti multimédií také potěší přehrávač videa, protože podporuje i titulky s českou diakritikou. I přes kompromisy, které jsou vidět na levnějším hardwaru, má proto telefon své využití. Pokud hledáte cenově dostupný telefon, který má velkou výdrž baterie, propracované uživatelské prostředí a máte rádi design řady G3, je pro vás L Bello určitě vhodnou volbou.
LG L65 D280
Vzhled LG L65 je často označovaný jako dámský. Je menší, než je dnes běžně zvykem a kvalitně zpracovaný. Jako většina levnějších telefonů řady L je plastový a kov pouze imituje. Existuje i ve verzi pro dvě sim, ta se ale u nás v současnosti prakticky nedá dostat. Má v sobě dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 nataktovaný na 1,2 GHz, 1 GB RAM a 4 GB vnitřní paměti. Tu je možné rozšířit paměťovou kartou microSDHC až na 32 GB. Jako grafický akcelerátor má telefon tentokrát typ Adreno 302, který je na danou cenovou řadu celkem běžný. Displej má LG L65 typu TFT IPS, o velikosti 4,3 palců a jemnosti 217 ppi. Jako u většiny levnějších telefonů od LG u něj není možné zapnout automatické nastavení jasu, ale stejně jako u celé řady L lze využívat možnosti probouzet a uspávat telefon pomocí poklepání na obrazovku. V telefonu najdete NFC, ale na sítě LTE už se místa nedostalo, takže rychlý internet si budete muset odepřít. Jako u ostatních smartphonů řady L ale i zde najdete plnou podporu všech moderních variant sítí GPS, a můžete s pomocí mobilu najít i v poměrně nepříznivých podmínkách na mapě rychle cokoliv si zamanete. Fotoaparát je ale spíše průměrný, má všeho všudy 5 MP a doplňuje ho LED přisvícení. V čem ale LG 65 vyniká je baterie, není celkem výjimkou, aby vám vydržel běžet i tři dny při normálním provozu. Jako operační systém má výborně optimalizovanou verzi Androidu 4.4 KitKat. Přestože je tedy telefon inzerovaný jako dámský, rozhodně stojí za to podívat se i po jeho dalších vlastnostech. A v jeho kompaktním designu, dlouhé výdrži baterie a vynikajícím využití GPS sítí najde určitě využití i mnoho mužů.
LG G2 Mini
Už při prvním pohledu na G2 mini je také jasné, kde se vzalo to pojmenování mini v názvu, které G3 S nemá. G2 Mini se totiž opravdu dokáže ztratit v jedné ruce. Má jen necelých 13 cm na výšku, 6,6 cm na šířku a ani ne centimetr na tloušťku. Jeho design je zmenšená verze LG G2, v plastovém provedení. Hardwarově je velice podobný G3 S. Má také čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 o frekvenci 1,2 GHz, 1 GB RAM a 8 GB vnitřní paměti. Stejně jako G3 S mu s výkonem pomáhá grafický akcelerátor Adreno 305. Možnost rozšíření paměti pomocí externí karty je tu ovšem jen o dalších 32 GB. Displej je typu TFT IPS, velikosti 4,7 palců a s jemností 234 ppi. Krytý je také pomocí Gorilla Glass, nemá ale automatickou regulaci jasu. Co mu ale nechybí, je jak podpora NFC, tak LTE. Telefon lze opět probudit či uspat dvojitým poklepáním na displej, přestože jinak softwarová výbava zažila dost škrtů. Baterie tohoto smartphonu také patří mezi ty silnější, a vzhledem k celkově nižším nárokům hardwaru telefonu patří výdrž telefonu mezi ty špičkové. Fotoaparát o síle 8 MP je slušný, na rozdíl od G3 S ale neumí například optickou stabilizaci obrazu, nemá laserové ostření a některé další pokročilé funkce. V současnosti běží LG GS Mini na Androidu 4.4 KitKat. Celkově tedy G2 Mini připomíná jak model L90, tak G3 S, ale stojí někde na půl cesty mezi nimi. Je pěkně kompaktní, má podobu hlavní vlajkové lodi LG a konektivitu na úrovni moderních telefonů. Spousta pokročilých softwarových funkcí, stejně jako vylepšené funkce fotoaparátu, které má model G3 S, však bylo kvůli nižší ceně ořezáno. Telefon je proto vhodný pro takové uživatele, kteří mají rádi menší telefony, design řady G2 a nepotřebují tolik využívat fotoaparát.
LG L70 D320N
Model L70 proslul mimo jiné svou variabilitou, protože se může v závislosti na trhu dost lišit. Existuje i ve verzi pro dual sim, s lepší kamerou, bez NFC a horší či lepší výbavou. My se nicméně budeme zabývat tím modelem, jenž je dostupný na českém trhu. A to je klasický dříč s na svou cenu slušnou výbavou, od něhož ale žádné zázraky čekat nemůžete. Tělo má opět plastové, ovšem tentokrát výborně zpracované, takže vám na něm nezůstanou otisky prstů, neklouže a ani se snadno nepoškodí. Procesor má dvoujádrový Qualcomm Snapdragon o rychlosti 1,2 GHz, k tomu 1 GB RAM a 4 GB vnitřní paměti, které lze pomocí microSDHC externí karty rozšířit o dalších 32 GB. K lepšímu výkonu pomáhá telefonu ještě grafický akcelerátor Adreno 305. Displej má telefon pro LG standardní TFT IPS velikosti 4,5 palce, s jemností 207 ppi. Je ovšem krytý stejným druhem ochranného skla Gorilla Glass jako nejnovější modely roku 2014, což potěší. Stejně jako většina ostatních levnějších modelů LG ale postrádá možnost automatického nastavení jasu. Telefon také nemá přístup k LTE sítím, ale NFC už zde najdete. Na český trh dovážená verze tohoto smartphonu má 5MP fotoaparát s přisvětlovací LED diodou. Ten má zajímavou aplikaci s mnoha možnostmi nastavení, ale je přece jen znát, že těch 5 MP je málo. Z multimédií nicméně stojí za zmínku přehrávač videí, který má podporu titulků, a to i v češtině, což v téhle cenové kategorii není běžné. Stejně jako model L40 i tento telefon potěší příznivce geocachingu, protože má podporu geo-taggingu a telefon je schopen nalézt zadanou polohu jak rychle, tak ji udržet i v poměrně nepříznivých podmínkách. Stejně jako ostatní smartphony řady L jede i L70 na Androidu 4.4 KitKat. Doporučit se dá především konzervativnějším uživatelům, kteří tolik nepoužívají telefon ke hraní her nebo přístupu na internet a také těm nadšencům geocachingu, jimž by model L40 přišel příliš malý.