Jestliže podrobněji sledujete svět her, pravděpodobně vám neušlo, že v posledních měsících či letech prožívá obrovský boom nezávislá herní scéna. Někteří hráči ji už z principu nemají rádi, jenže to si asi neuvědomují, že i z nezávislé herní scény může vzejít graficky pokročilá a herně vycizelovaná hra, která nám navíc zprostředkuje zážitek, na nějž by velcí herní vydavatelé v životě nepřispěli.
Představte si třeba to, jak se vydáte do podzemí, kde se budete věnovat práci řidiče městské hromadné dopravy, konkrétně metra. A to přitom metra zcela unikátního, tvůrci hry jsou totiž z Jižní Koreje, takže v jejich hře budete řídit metro v hlavním městě jejich domoviny, desetimilionovém Soulu.Soul je nejhustěji osídlenou oblastí Jižní Koreje a zároveň i významným námořním a leteckým uzlem. Proto asi nikoho nepřekvapí, že metro v tomto městě je mnohem rozlehlejší než metro v Praze. K dnešnímu dni má tamní metro 8 dopravních linek, které jsou téměř 300 kilometrů dlouhé. Hra se přitom zaměřuje na linku číslo 2 a 7 (v obou směrech a ve dvou různých soupravách). Ty jsou totiž pravděpodobně nejvytěžovanější a také nejdelší.
I v metru je na co koukat
Jelikož patřím spíše mezi příležitostné hráče simulátorů (to znamená, že si takovou hru zahraji třeba jednou do týdne), dvě linky metra mi bohatě stačily. Jsou totiž dostatečně dlouhé a navíc docela zajímavé, což je u linky metra, která vede ze 70 % v černočerném tunelu docela zvláštní. Jenže Soul zkrátka není Praha a při jízdě je skutečně na co koukat, neboť stanice metra nejsou vždy stejné, nehledě na to, že metro se často dostane i na povrch.
Pokud by vám ovšem nestačila dvojice linek, které najdete v základu hry, můžete si stáhnout nadstavbové linky ze stránek vývojářů. K dispozici je celkem šest nových map, přičemž jejich počet pomalu přibývá. Na výběr je tam linka 1 a linka 4 soulského metra, linka 1 busanského metra, ale také metra v Tokiu, Daegu nebo Birminghamu. Díky dodatkům tak můžete procestovat další významné linky, což je určitě příjemné.
Nové linky metra jsou na stránkách Jaminie k dispozici zdarma. Možná si teď říkáte, proč je autoři nové mapy nedali rovnou do hry. Odpověď je velmi jednoduchá. Ačkoliv jsou mapy již nyní dobře optimalizované a my s nimi neměli žádné problémy, stále se jedná o beta verzi, takže se může stát, že vše nepůjde tak, jak má. Z toho vyplývá, že pokud nepatříte mezi pokročilé uživatele, s novými mapami byste neměli koketovat. Raději si počkejte, ony se do hry dostanou časem oficiálním způsobem.
TIP: Jestliže byste si do své hry chtěli přidat nové tratě, postupujte podle návodu, který najdete na stránkách vývojářů.
Simulátor metra? A jak se to hraje?
Simulátor metra je docela okrajová záležitost, takže jí moc hráčů nepropadá. Je tedy docela možné, že jste hry jako je Subway Simulator Prague Metro ještě nehráli. Proto dovolte malé představení.
Hmmsim 2 je simulátor metra se vším všudy. To znamená, že vaším prvořadým úkolem je uvést soupravu metra do pohybu. Přitom musíte sledovat rychlostní limity a zároveň limity, které vám ukládá dopravní podnik. Lidé jsou samozřejmě zvyklí, že metro jezdí na čas a svou soupravu vyžadují, jinak jsou nespokojeni. A dopravní podnik s nimi.
Dále na vás čeká úkol ve stanici co nejpřesněji zabrzdit. V tomto bodě je Hmmsim 2 důslednější než Subway Simulator Prague Metro. Hmmsim 2 totiž v případě špatného zastavení důsledně vyžaduje, abyste si couvli, a to i v případě, kdy ještě máte nějaké rezervy.
Je možné, že se tahle skutečnost do hry dostala kvůli skleněným tabulím, jimiž jsou nástupiště v Soulu ohrazeny kvůli vysoké míře sebevražedných pokusů. Bohužel tyto skleněné zátarasy ve hře vidět nejsou a hra nemá ani moc dobře vymyšlenou signalizaci, jak hráči ukázat, kde by měl zastavit. V podstatě se můžete spolehnout jenom na číselný ukazatel ve spodní části displeje, což je opravdu nepříjemné.
Nástup a výstup, dveře se zavírají
Jakmile se dokodrcáte přesně na místo určení, zastavíte na správném místě (a nebo tam zacouváte), přichází na řadu to nejlepší. Nejprve musíte otevřít správné dveře – stejně jako v pražském metru má i metro v Soulu dva východy. Dále je třeba lidi upozornit, že za chvíli se dveře zavírají. A nakonec dveře musíte zavřít.
Ačkoliv takhle na papíru znějí všechny úkony velmi jednoduše, než si člověk v hlavě srovná, co má vlastně dělat (a než se to pořadí naučí), chvíli to trvá. Možná se teď před vámi ztrapním, ale já jsem vždycky po vyčerpávajícím zastavování soupravy a otevření dveří zapomněla na signál, že se dveře zavírají. A občas se mi povedlo otevřít špatné dveře, nebo otevřít dobré dveře, ale ve špatný čas. A ne, nepřijdu si jako neschopný hráč. Sami uvidíte, že když je pohromadě hodně jednoduchých úkonů a hra přesně určí jejich správné pořadí, může být dodržování tohoto pořadí dost náročné.
Musíte jet rychle, ale ne moc rychle
Na to, abyste dojeli z jedné stanice do druhé, máte určitý časový limit. Pokud ho překročíte, hra vám uděluje trestné body. A to samé se děje i v případě, kdy překročíte rychlostní limity, nebo uděláte nějakou hloupost, například otevřete dveře v plné rychlosti.
Je docela škoda, že dosažené skóre nemůžete porovnat se svými přáteli, nebo s lidmi na internetu. Taková možnost by mohla motivovat hráče k lepším výkonům a tedy i k opětovnému hraní. Nezbývá než doufat, že toto tvůrci brzy vylepší.
Jako byste tam byli
Nemůžu napsat, že hra se graficky blíží skutečnosti. To se na mobilech bohužel ještě dlouho nestane (a to i pokud Google v nové verzi Androidu skutečně přijde se standardem Vulcan). Pokud ale autoři her budou tak pilní, jako tvůrci Hmmsim 2, nakonec se dočkáme.
Hmmsim 2 vypadá velmi pěkně. Pokud se člověk do hry trošku ponoří, bude si připadat jako ve skutečnosti. Textury sice nejsou moc detailní, objekty jsou strohé a na nástupišti ani pes neštěkne, jenže celé dohromady to tak nějak ladí, takže je radost dívat se kolem sebe, a to i pokud metro zrovna vjede do potemnělého tunelu.
A příjemné jsou také všechny zvuky. Autoři Hmmsim 2 projevili smysl pro detail, takže ve hře můžete zpozorovat (zaslechnout) i takové parádičky, jako je Dopplerův jev. Všechny tyto drobnosti pak samozřejmě přispívají k uvěřitelnosti, která je u her ze žánru „simulátorů“ opravdu klíčová.
Hmmsim 2 – metro v té nejlepší formě
Co říci závěrem? Hmmsim 2 je nejlepší simulátor metra, který pro Android v současné době seženete. Je pěkná na pohled a dobře se i hraje. A ačkoliv v současné době oficiálně nabízí pouze dvě linky metra a chybí v něm třeba i cestující, stále se na něm pilně pracuje. To znamená, že po čase by z Hmmsim 2 mohla být hra snů všech milovníků simulátorů.
Hmmsim 2
Hratelnost - 85%
Grafika - 86%
Hudba a zvuk - 87%
Originalita - 92%
88%
Pecka!
Hmmsim 2 je nejlepší simulátor metra pro mobily s Androidem.