Společnost DJI je už nějakou dobu známá svými létajícími a fotografujícími drony, především oblíbeným modelem Phantom. Nyní si ovšem připravila něco nového pro ty z nás, jež se radši při fotografování či natáčení videa drží při zemi. Je jím všestranné zařízení jménem Osmo, které je vlastně přenosnou fotokamerou na chytrém stojanu s tříosou stabilizací, který je možné ovládat i na dálku přes mobil.
Čistě technicky je Osmo sice novinka, ale z praktického hlediska je něco jako obvyklým centrem létajících dronů, které někdo připevnil na krátký držák. Pro společnost, jako je DJI, to tedy byl vlastně logický další krok, pro nějž využila jádro svého posledního dronu Inspire 1. V základní podobě se dá DJI Osmo držet v ruce, s případným využitím nástavce pro mobil, který slouží (podle situace) jako externí či vzdálený displej. Hlavice Osma je pohyblivá 12MP kamera od Sony, schopná držet svou polohu ve všech osách naprosto přesně i při poměrně divokém pohybu, nebo se naopak sama dle zadaných specifikací otáčet a nafotit například celé panorama, aniž byste museli sami otáčet celým stojanem.S pomocí přídavných nástavců, které se ovšem už musí dokupovat, se pak dá podoba a možnosti DJI Osmo zcela proměnit. Je možné z něj udělat zcela funkční selfie stick nebo s pomocí stojanu ho přidělat na kolo či auto a natočit s jeho pomocí naprosto hladce i jízdu na offroadu. Možnosti optické stabilizace Osma jsou v tomto směru opravdu vynikající.
Osmo má v sobě přímo zabudovaný i mikrofon, ale pokud byste chtěli lepší zvuk, můžete k němu s pomocí nástavce přidělat externí a kvalitnější typ. Podobně se celá hlavice Osma dá odšroubovat a místo ní můžete nasadit kvalitnější 16MP kameru Zenmuse X5, kterou DJI původně vytvořilo pro své drony. Jako přídavné zařízení nemůže chybět samozřejmě ani klasická velká trojnožka, a pokud byste chtěli na Osmo například použít najednou dva různé nástavce jakéhokoliv typu, i na to v DJI mysleli speciálním doplňkem.
Celý nástavec Osmo je samozřejmě poháněn baterií, která je typu Li-Po a má výkon 980 mAh. Na jedno nabití, které trvá asi 60 minut, by měl nástavec vydržet fungovat asi 60 minut nepřetržitého nabíjení videa a 6 hodin v stand-by režimu. Baterie je vyměnitelná a na její nabíjení se používá speciální dokovací stanice. Do Osma je možné také vložit až 64GB SD kartu.
Jako ovládací prvky má DJI Osmo několik tlačítek přímo na stojanu, které vesměs poslouží všemu, co budete potřebovat, k ovládání je nicméně možné použít i smartphone s operačním systémem Android (ve verzi 4.1 a vyšší) nebo iOS. Aplikace samotná, jménem DJI Go, jede samozřejmě na tabletech, a jde o stejný software jako u dronů od společnosti DJI. Minimálně prozatím má Osmo speciální držák velikostně pouze pro různé druhy smartphonů.
Aplikace se spojuje s Osmem přes Wi-Fi a to až do vzdálenosti 25 m. Svůj telefon můžete pomocí držáku připojit buď přímo ke stojanu, kde vám slouží jako klasická externí obrazovka u fotoaparátu, nebo s jeho pomocí i z velké vzdálenosti ovládat všechny možné funkce Osma, a dělat si tak například selfie z velké vzdálenosti, nebo mít dobrý přehled o scéně, kterou fotíte, z pozadí, aniž byste se museli krčit přímo u samotného přístroje.
Mezi jeho režimy patří mimo jiné i zpomalené snímání. I přes dojem, který mohou vyvolat propagační videa, ovšem není voděodolný, což jeho využitelnost pro extrémní sporty přece jen trochu snižuje, a značnou nevýhodou je také malá výdrž baterie, která si vlastně vynucuje pro praktické použití mít po ruce pořád nějaké náhradní.
Základní verze DJI Osmo by měla stát 749 EUR, a do prodeje by se měla dostat během října 2015. Zatím není známo, jestli ho k nám bude někdo dovážet, ale není problém objednat si ho přímo přes stránky DJI, stejně jako všechna případná dodatečná přídavná zařízení.