Ačkoliv vydavatelské domy i někteří velcí vývojáři mobilní hraní zpočátku ignorovali, ohromné tržby z prodejů některých nenáročných hříček je donutily změnit strategii. Vedle „velkých“ AAA her tak začali kutit malé tituly, které nejsou tak finančně náročné a navíc mohou přinést potenciálně vyšší zisky.Mezi společnostmi, které se prozíravě věnují i mobilnímu vývoji, najdeme také Ubisoft. Ten nás zásobuje nejen podpůrnými aplikacemi například ke klasické hře Watch Dogs, ale dlouhé měsíce i prvoplánově mobilními hrami, respektive mobilními předělávkami her jako jsou skákačky Prince of Persia, adventura Valliant Hearts nebo remasterovaná verze tahové strategie Heroes of Might and Magic III.
Ubisoft jde ale ještě o něco dále. Postupem času totiž zjistil, že jsou v kurzu free-to-play hry a tak se tomu přizpůsobil. Svědčí o tom i jeho nejnovější hra Rayman Adventures, která je taktéž free-to-play, takže ji můžete stáhnout a hrát zcela zdarma.
Zdání klame
Jelikož nejsem moc velký fanoušek tohoto hraní a jelikož znám hry ze série Rayman, tohoto složení jsem se vážně bála. Věc se má tak, že Rayman hry jsou i v klasické placené verzi velmi těžké, nehledě na to, že někteří vývojáři promyšleným level designem nutí hráče v některých úrovních platit. Ani jedna z mých obav se ale nenaplnila, spíše naopak. Rayman je pozoruhodná skákačka (nebo chcete-li plošinovka), která přináší kvalitní zábavu i bez nutnosti platit.
Podobně jako předchozí hry Rayman Jungle Run a Rayman Fiesta Run je Rayman Legends nádherná ručně malovaná skákačka pro Android, v níž ovládáte bezrukého panáčka Raymana (nebo jeho kamarádku Barbaru, Globoxe a Teen Punka). Na rozdíl od Rayman skákaček pro počítače je zde značně pozměněný způsob ovládání tak, aby vyhovoval dotekové platformě.
V první řadě to znamená, že panáček běží automaticky. Ovládání spočívá v klepnutí na obrazovku, kdy se panáček odrazí a vyskočí do vzduchu, dvojklepnutí, což spustí dvojskok a dále potažení doprava, doleva či dolů. Podle situace, v níž po displeji vybraným směrem potáhnete, panáček buď zrychlí a za pomoci zbraně zabije nepřátele, nebo se otočí a běží/skočí přikázaným směrem. A to je celé.I když základní příkazy jsou v podstatě dost primitivní, hra je uspořádaná tak, abyste v ní stále měli nějaké výzvy. Jak už je u Raymana zvykem, jednoduše vám nic nedaruje. Kromě několika prvních výukových levelů sestává každá úroveň z promyšlených sekvencí, které budete muset dlouho cvičit, abyste je provedli na 100 % správně.
Levely mají různé zaměření
Třetí skupina levelů je v podstatě to samé, jako první či druhá skupina, jenom s tím rozdílem, že váš výkon je časově omezen – odměny tedy dostáváte podle toho, kolik vám zbylo vteřin z vyhrazeného časového limitu. Postupem hry narazíte i na další variace – například destruktivní level, v němž máte za úkol zneškodnit nepřátele, tito nepřátelé však na vás nabíhají v ohraničeném prostoru atd.
Všechny druhy levelů mi přišly velmi zábavné a oceňuji i snahu autorů o kreativitu – v tomto případě se to vyplatilo, protože hra nenudí, ani když ji hrajete v kuse dlouho. Co se týče stavby levelů, oceňuji také logické sekvence, díky nimž hra plyne jako po másle (alespoň pokud máte dostatečně rychlé postřehy, nebo pokud máte daný úsek natrénovaný).
A nakonec musím dodat ještě jednu věc – levely jsou poměrně krátké, takže skvěle padnou na dotekové zařízení s Androidem. Samozřejmě pokud během hry umřete, dostanete se zase na začátek, ale opakování máte nekonečné množství, nehledě na to, že bonusy se v tomto případě obnovují (přijdete o ně pouze v případě, že level projdete a pak se do něj kvůli nějaké hvězdičce vrátíte).
Není free-to-play jako free-to-play
Free-to-play model je vždycky ošemetná věc. V ideálním případě by měl být položený takovým způsobem, aby tvůrcům zajistil pořádný balík peněz, ale na druhou stranu, aby si proti sobě nepoštval hráče. Chamtivé hry obecně nikdo rád nehraje. Lidé nechtějí mít pocit, že je někdo nutí platit. Přesto se tvůrci často uchylují k nečestným praktikám, kdy vás nechají pár levelů hrát a pak před vás položí úkol, který je zcela nevyřešitelný – pokud nezaplatíte.
Ubisoft na to šel podobně, i když se mu musí nechat, že obtížnost jednotlivých úrovní není uměle vyšroubovaná – hry v sérii Rayman jsou prostě obtížné, takže některé levely musíte pilovat až do zemdlení. V případě Rayman Adventures však máte možnost utrpení zmírnit tím, že si s sebou na cestu vezmete podpůrná zvířátka. Existují tři druhy. Zelení fujtajblíci vám pomohou v levelech najít až 3 překvapení, například skrytá zakletá zvířátka, bedny s poklady atd. Modří fujtajblíci fungují jako magnety na světlušky – čím víc jich máte, tím větší dosah a tím více světlušek k sobě cestou přitáhnete. A nakonec červení fujtajblíci fungují jako ochránci, to znamená, že pokud náhodou narazíte na nepřítele bez mačety napřed, zvířátko aktivuje bublinu a vy jste chvíli v bezpečí.
Tato zvířátka nejprve můžete mít jen dvě, jakmile se vám ale podaří zkompletovat rodina, do levelů už budete moci přibírat tři atd. Jenom musíte mít dostatek pečených kuřecích stehýnek, jimiž je krmíte. Ale těch je opravdu dostatek, neboť je dostáváte jako základní dárek po splnění úrovní.
Stmelujeme rodiny
Rodin fujtajblíků je hned několik a sedí na vašem stromě přání. Ten díky vašim výsledkům roste a sílí a může přijímat další osvobozené rodiny. Právě na sbírání rodin, nebo na vylepšování stávajících příšerek, pak free-to-play model stojí asi nejvíce. V každém setu úrovní najdete až dvě vejce, které vložíte do inkubátoru a následně necháte vylíhnout. Pokud máte štěstí, toto vejce vám dá docela nového fujtajblíka, takže postupně zkompletujete rodinu. Pokud štěstí nemáte, ve vejci najdete fujtablíka, kterého už máte. V takovém případě dostanete nějaký bonus navíc, ale nic, bez čeho byste nemohli být.
Proces vylíhnutí vajíček můžete ovlivnit. Správným preparátem můžete popohnat proces líhnutí vajec, na jejichž vnitřek se čeká až 20 minut. Dalším preparátem potom můžete z klasického vajíčka vytvořit vajíčko stříbrné a zlaté. To vám pak může přinést mnohem vzácnější fujtajblíky (nebo alespoň fujtajblíky, které ještě nemáte). Netřeba dodávat, že za esence se platí. Můžete je ovšem zaplatit diamanty a ty jsou poměrně běžně k dostání v každém levelu, respektive v každém zúčtování po splnění úrovně. Jenom to vyžaduje precizní odehrání každé jedné překážky.
Posledním lapačem peněz jsou kostýmy a nové postavičky – ty si můžete koupit také za diamanty, nicméně v tomto případě jsou ceny astronomické. Každopádně kostýmy jsou pouze kosmetickými úpravami, takže proč ne. Za parádičky se prostě platí.
Nejlepší skákačka pro Android? Přece Rayman Adventures!
Rayman Adventures jde ve šlépějích série. Jedná se o nádherně malovanou arkádovou hru, která je vysoce zábavná a návyková. Kromě toho vám nedá nic zadarmo, ale to pouze v úzkém smyslu tohoto slova. Ačkoliv se totiž Ubisoft rozhodl i Raymana uvést jakožto free-to-play, k placení vás nenutí, což je opravdu skvělé. Hra je tak vhodná i pro děti, i když samotné je u hraní rozhodně nenechávejte!
Rayman Adventures
Hratelnost - 99%
Grafika - 99%
Hudba a zvuk - 94%
Originalita - 92%
96%
Pecka!
Zábavná a vysoce návyková skákačka s legendárním Raymanem v hlavní roli. Okouzlí vás variabilitou i grafickým zpracováním.