Na jednu zajímavou 3D tiskárnu jsme se podívali v nedávném článku a tak není od věci přiblížit si i nějakou konkurenci, abychom nezůstali jen u jednoho produktu. FLUX sice na Kickstarteru vybral ,,jen” polovinu toho, co u nás dříve představené Tiko, necelých 40 milionů korun je ale stále pěkná částka. Pojďme se podívat, co se za ty peníze podařilo vytvořit.
Tak v prvé řadě, FLUX (s novým přídomkem Delta) je All-in-One zařízení pro 3D tisk, skenování, gravírování (rytí) laserem, kresbu a tak dále. Možná vás to na první přečtení tolik neosloví, ale je dobré vědět, že právě díky kombinaci skenování a tisku se z drobného přístroje stává opravdu silné zařízení, které může mj. replikovat stávající výrobky. Ve videu na konci článku můžete vidět krásný příklad s plastovými vojáčky.
Za projektem stojí mladý tým inovátorů z Tchaj-wanu. Hlavním cílem od počátku byla multifunkčnost tiskárny, která se díky volně dostupnému vývojářskému kitu bude moci průběžně rozvíjet prostřednictvím inovací a nových modulů třetích stran. Tvůrci věří, že díky tomu získá FLUX na životnosti a stane se z něj stálice na trhu 3D tiskáren, která udrží krok s konkurencí i do budoucna.
I když se FLUX nemůže svou cenou rovnat zmíněnému Tiku, stále se s 669, respektive 749 dolary za deluxe verzi (která na rozdíl od základního modelu gravíruje), tedy v průměru cca 15 tisíci korunami, řadí k cenově dostupnějším tiskárnám, které si můžete pořídit i pro domácí využití. S přihlédnutím k funkcím, které FLUX nabízí, se podobná cenová hladina dá celkem ospravedlnit. V této relaci jde ostatně o jednu z mála, ne-li jedinou podobně multifunkční 3D tiskárnu na trhu.
Koncept tisku je snadný a v zásadě velmi podobný tiskárně Tiko. Tisková hlava se pohybuje díky třem pohyblivým ramenům, které jsou zakončeny kovovými kuličkami se silným magnetem. Tím je mj. umožněno velmi snadné zapojení, respektive odpojení zvoleného modulu. Chlazení hlavy je vyřešeno pomocí ventilátorů.
První objednávky z Kickstarteru už se rozletěly ke svým novým majitelům a ohlasy se zatím zdají být pozitivní, takže by to přece jen nemuselo dopadnout špatně. Došlo sice k několikaměsíčnímu zpoždění oproti původnímu plánu — z důvodu testování, čínského Nového roku a dalšího testování, ale vše už se zdá být vyřešeno a nic nestojí v cestě zdárnému finišování.
3D tiskárny se pomalými kroky blíží do našich domácností a je dost možné, že v rozmezí pár let dobudou svět, co myslíte?