Monument Valley je jedna z těch her, na niž – pokud jste ji hráli – nikdy v životě nezapomenete. Monument Valley totiž pobořila zajeté standardy, nebála se být originální a ještě k tomu přišla v ultra podmanivém grafickém zpracování, z něhož padla brada i kdejakému umělci. Monument Valley je prostě takový ten herní klenot, který jednou za čas strhne vlnu ctižádostivých napodobitelů a potom je nechá, aby se trápili vlastní nedokonalostí, na niž hráči budou upozorňovat v jakékoliv recenzi.
Kdybych Dream Machine měla charakterizovat jenom pár slovy, určitě bych řekla, že se jedná o Android hru podobnou Monument Valley, jenom s tím rozdílem, že v ní jde i o dostatečně rychlé postřehy. Hlavní postavičku totiž čekají početné nástrahy a cestou za svým cílem může také zemřít. Počet životů je naštěstí neomezený, takže vás hra úplně nefrustruje, nicméně možnost zemřít může být pro některé hráče jasným argumentem, proč si tuhle hru nepořídit. Kupříkladu moje maminka jako jednu z hlavních předností Monument Valley nikdy nezapomene uvést, že ve hře neumíráte, takže se můžete soustředit jenom na samotné řešení, nikoliv provedení.
Monument Valley s prvky arkádové hry
Dream Machine proto není pouze logická hra, ale jakýsi lehký mix mezi logickou hrou a arkádovou hrou. Stejně jako v případě Monument Valley je vaším cílem dovést hlavní postavičku (v podobě malého robůtka) z místa A na místo B. Přitom posouváte různými příčkami a točíte kličkami, abyste z původní hrací plochy vytvořili ideální cestu.
Na rozdíl od Monument Valley se Dream Machine neovládá ťápnutím na displej. Postava jde automaticky, přičemž ji kdykoliv můžete zastavit tím, že ťápnete na displej. Dokud váš prst na displeji spočívá, postava se schoulí do klubíčka a stojí na místě. Jakmile prst zvednete, postava se opět automaticky rozejde, přičemž platí, že pokud dojde na konec cesty, automaticky se obrátí o 90 stupňů doprava (nebo doleva), případně se z daného směru zase vrátí.
Změnu směru hlavní postavy můžete nakonec vyvolat i sami a to ťápnutím na ni. V takovou chvíli se postava obrátí zpět, odkud přišla, přičemž tento povel můžete samozřejmě zadávat opakovaně. A na tomto základu stojí hratelnost.
Levely vypadají dost podobně jako v Monument Valley, ačkoliv v prvních částech hry se žádných extra logických zádrhelů (natož pak optických klamů) nedočkáte. V praxi to potom vypadá tak, že se nejprve rozhlédnete a určíte možný postup a následně se věnujete hlavní postavě, jíž zadáváte příkazy a snažíte se ji ochránit před nebezpečím, jako jsou padající kameny, kladiva, vyskakující bodáky atd. Dobré logické rozhodnutí tak musí být podloženo dostatečně rychlými postřehy, díky nimž postavičku ve správných intervalech otáčíte a pozastavujete, aby se z ní nestal šrot.
Robota si můžete vylepšit šrouby a matkami
Pro logické hry velmi netradiční je také prvek vylepšování hlavní postavy. Za každý vyřešený level vás hra odmění určitým počtem šroubků představujících hlavní platidlo. Přitom platí, že čím rychleji dokážete danou úrovní projít, tím více šroubků se dočkáte, což je dobrá motivace k opětovnému odehrání.Za získané šroubky si časem můžete koupit vylepšení pro svého robota. Vylepšení probíhá automaticky po dosažení určitého počtu šroubků a týká se například rychlejšího pohybu robota. Upgradování hlavní postavy je fajn nápad, nicméně změny ve hře nejsou zase tak citelné, jak by mohly být.
Od století páry až k Monument Valley
Jelikož jsem v úvodu recenze řekla, že Dream Machine je logická hra pro Android ve stylu Monument Valley, musím pár vět ztratit i o celkovém grafickém zpracování a o typických optických klamech. Dream Machine je zasazená do fantaskního světa šmrncnutého steam punkem – to znamená výtvory ze století páry v provedení, o němž jste nikdy neslyšeli, to celé v kovovém provedení.
Na rozdíl od některých dalších steam punkových děl se ovšem Dream Machine nebojí výrazných pastelových barev propůjčujících tomuto putování radostný nádech. Co se týče samotných optických klamů, ty ve hře postupně přibývají, až je nakonec potkáváte na každém kroku, takže pokud jste jejich fanoušek, určitě si přijdete na své.
Výlet do století páry je příjemný
Z Dream Machine je sice na sto honů cítit, že se inspirovala v logické hře Monument Valley, nicméně nemůžeme jí upřít, že se snaží hledat svou vlastní cestu a nežije pouze z kopírování již předvedených prvků. Bohužel toto zároveň vede ke skutečnosti, že Dream Machine nelze slepě doporučit fanouškům Monument Valley, neboť principy v ní představené se dosti liší. Logické zádrhely doplňuje nutnost dovést postavu z místa na místo fyzicky, po vzoru arkádové hry, což někdo může považovat vyloženě za nedostatek.
Pakliže se ovšem těchto principů nebojíte, nebo vás arkádové hry dokonce baví, tak si Dream Machine určitě pořiďte. Vyjde vás jenom na 1 dolar (cca 25 korun) a zažijete s ní hodiny zábavy. K dispozici jsou totiž 4 kapitoly, z nichž každá nabízí několik levelů.
Dream Machine
Hratelnost - 85%
Grafika - 95%
Hudba a zvuk - 78%
Originalita - 79%
84%
Výborná
Zajímavá logická hra s optickými klamy po vzoru Monument Valley, která se ovšem opírá i o prvky arkádových her.