Zlaté české ručičky se nezapřou v žádném odvětví. Josef Průša a jeho úspěch v oblasti 3D tisku je toho krásným důkazem. Začínal před sedmi lety a dnes jeho tiskárny patří k těm nejpoužívanějším na světě. Nedávno Průša představil nový model. Bude to další hit?
3D tiskárny se svými cenami začínají rychle blížit hladině běžných domácích spotřebičů, což mj. znamená, že se na trh valí řada nových značek, které s menšími či většími úspěchy zkouší prorazit – pár tipů jsme vám už přinesli v první polovině roku. Mezi těmi, kterým se tento průnik povedl dokonce už v roce 2009, je i česká firma Průša Research, v jejímž čele stojí zmíněný šestadvacetiletý Josef Průša.
Láká vás vlastní 3D tiskárna? Mrkněte na 4 aplikace, které byste s novou tiskárnou měli zkusit.
Nový stroj, který navazuje na úspěšný model i3, společnost představila před pár měsíci na veletrhu 3D Expo v Praze. Dostal přídavné označení MK2 a změny takřka ve všech směrech. Hlavní novinkou je zónově vyhřívaná bezúdržbová podložka české výroby, která má o 31 % větší tiskovou plochu (25×21 cm). Díky rozdílným teplotám, kdy rohy topí více než střed, dochází ke kompenzaci tepelných ztrát, které vznikaly u předchozí tiskárny. Pomocí nové a originální E3D V6 Full tryskové hlavy navíc tiskárna zvládne pracovat až o 40 % rychleji.
Další z výhod nové verze je automatická devítibodová kalibrace pomocí indukční sondy, s jejímž zapojením odpadá nutnost manuálního nastavování podložky vůči trysce. Tiskárna si tak pohodlně poradí s tiskem i na nerovné ploše. Podobně jako u staršího modelu i3 pak i zde najdete integrovaný praktický LCD displej. Tisknout lze z SD karty (jednu s 8 GB pamětí dostanete v balení), z počítače přes USB a zkusit můžete i některé dostupné aplikace pro Android.
S čím tiskárna pracuje? Využít můžete následující materiály: PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, filamenty s uhlíkovým vláknem, polykarbonát…
Kolik dáte za domácí 3D?
Pokud vlastníte předchozí verzi tiskárny i3, můžete se k novému modelu dostat jednoduše pomocí upgrade balíčku za 6 000 Kč, který vám poskytne všechny vylepšené komponenty. Nová verze se pak nabízí buď kompletně sestavená za 27 000 Kč nebo coby stavebnice za 18 990 Kč, kterou si poskládáte sami doma. Možná nejde o nejlevnější sestavu na trhu, připlatit si za osvědčenou kvalitu ale nebývá na škodu, zvlášť když jde o kousek, který se stále rozvíjí a je připraven pro budoucí vylepšování – jak je patrné i z upgradu staršího modelu. V balení navíc dostanete 1 kg PLA materiálu (o průměru 1,75 mm), takže můžete směle testovat hned po vybalení, stejně jako podrobný protokol, který dokládá, že všechny elektronické součástky byly náležitě otestovány. Všechna čest.
Aby pozitivních zpráv nebylo málo, Průša Research připravuje ještě jednu novinku, kterou je barevný tisk s využitím až 4 barev najednou. Očekávaný prodej je plánovaný na konec letošního listopadu a pokud máte zájem a domácí tiskárnu, můžete se zapojit i do betatestu.
No a co pak s takovou 3D tiskárnou doma dělat? Pakliže jste zapálení modeláři, asi není třeba o čem mluvit. Můžete si ale také, podobně jako Josef Průša, vytisknout například obroučky brýlí, nebo originální reklamní předměty apod. Stačí trocha fantazie a tipy z 3D komunity, na webu jich najdete celou řadu.
PS: Že Průša skutečně myslí na své uživatele, dokazují pěkná názorná videa, která vám poradí se sestavením i užíváním nové tiskárny. Nechybí ani podrobné manuály v hlavních jazycích. Mrkněte.