V poslední době se dostává 3D tisk výrazně do popředí zájmu. Kromě čím dál tím nižší ceny samotných tiskáren a následně jejich větší rozšířenosti se také americké NASA podařilo úspěšně dopravit jednu 3D tiskárnu na mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde si nyní mohou její obyvatelé sami tisknout s její pomocí i nástroje a náhradní díly. Skutečně domácí varianta 3D tiskárny pro běžného uživatele ale na trhu doposud chyběla. Proto přišla americká společnost M3D s novou 3D tiskárnou nazvanou Micro, která se vám pohodlně vejde na stůl a stojí asi tolik, co běžný smartphone.
Jako spousta jiných novinek i Micro začala svou cestu na trh jako Kickstarterový projekt. Její výrobce M3D si původně řekl o 50 000 dolarů a nakonec získal více než 3 400 000. Samotný Kickstarter ovšem skončil už v květnu minulého roku a v tomto okamžiku si už první tiskárny našly svou cestu ke svým zákazníkům. A jak to vypadá, Micro nejen splňuje sliby z Kickstarterové kampaně, ale zlepšuje se každým dnem, co je v provozu.
Tiskárna Micro je malá kostka o straně délky 18,5 cm a váze pouze 1 kg. Nabízí se v pěti barvách, černé, stříbrné, modré, zelené a oranžové. Její samotná oblast tisku má základnu šířky 10.9×11,3 cm a výšky 11,6 cm, s tím, že nad výškou sedmi centimetrů se oblast tisku zmenšuje na 9,1×8,4 cm. Není tedy problém udělat například vázu nebo sošku se širokou základnou, ale pokud byste chtěli udělat rovnoměrnou kostku, musíte se držet pouze menších rozměrů vyšší tiskové oblasti. Na rozdíl od dražších 3D tiskáren nemá Micro žádný vlastní zásobník na barvu, takže barvu tisknutých věcí vám určuje pouze používaný materiál, případně pozdější barvení mimo tiskárnu. Pokud jde o změnu barvy přímo při tisku, Micro může používat jen jeden vstupní materiál najednou. Je ale možné tiskárnu kdykoliv pauznout a materiál vyměnit, takže při správném načasování není problém mít i mnohobarevný výrobek.
V oblasti používaných materiálů se zatím Micro omezuje primárně na klasické 1,75 mm filamenty, především z materiálů ABS a PLA. ABS je klasický termoplast, který se používá mimo jiné třeba k výrobě kostiček Lego, a obecně se doporučuje využívat spíše na výrobky, které jsou více inženýrského zaměření. PLA je termoplast vyrobený z obnovitelných zdrojů a je méně ohebný než ABS. Je nicméně oblíbený mezi kutily, protože se s ním lépe pracuje. Do budoucna se uvažuje pro Micro i o podpoře dalších materiálů, ale protože je zatím přístroj pořád ještě ve stadiu vývoje, tak se firma soustředí především na jeho správnou funkčnost s těmito dvěma materiály. V obou případech si ale můžete vybrat mnoho různých barev nabízených filamentů.A že s nimi umí leccos, o tom není pochyb. Detaily a čistota tisku, kterých můžete v současnosti na Mikře dosáhnout, leckdy předčí i její větší konkurenty. Jeden z hlavních důvodů dobrých výsledků je nepochybně software tiskárny, udělaný jí na míru. K počítači se tiskárna připojuje klasicky přes USB a podporovat by měla jak počítače fungující na Windows a Mac OS, tak i Linux. Software tiskárny pracuje klasickým drag & drop systémem, stačí si tedy vybrat, co chcete vytisknout, přesunout vybraný objekt do virtuální tiskárny na obrazovce a kliknout na tisk. Podle náročnosti tisknutého předmětu a použitého materiálu pak může tisk trvat od několika minut do několika hodin. Samotný software nepodporuje tvorbu uživatelských návrhů, ale lze do něj importovat jakékoliv designové soubory s koncovkou .stl nebo .obj, jež je možné běžně stáhnout z internetu. Alternativně si je také můžete vytvořit sami v externích programech, jako je třeba zdarma stažitelný Google SketchUp.