Revoluční 3D tiskárna Tiko slavila před pár měsíci úspěch na Kickstarteru, když ve své kampani od lidí vybrala úctyhodné 3 miliony dolarů a zařadila se tak mezi nejvýše podpořené projekty v historii služby. Je malá, stylová, snad také funkční; hlavním trumfem oproti konkurenci je ale cena, která se dostala na úroveň běžných domácích spotřebičů. Začneme si už brzy doma tisknout první prostorové modely?
Motivace tříčlenného týmu byla hned od začátku pragmatická: „Jako vynálezci využíváme 3D tiskárny prakticky neustále, ale nemáme je rádi. Zdá se, jako by se každý den něco kazilo, lámalo, nedařilo. I když tiskárny pracují, vyžadují pečlivé nastavení. Ve výsledku tak strávíme více času nastavováním a laděním, než samotným tiskem. Věříme, že to lze změnit.“
Tiskárna, kterou mladí autoři vytvořili, stojí krásných 179 dolarů (přibližně 4 800 Kč) a své křivky zabalila do kompaktního těla o rozměrech 390x237x221 mm. Stěžejním rysem je celistvá konstrukce, která ve svých útrobách skrývá všechny zásadní komponenty, včetně tiskové hlavy pracující v mechanismu delta — díky třem odděleným ramenům. Přesto, že je Tiko svými rozměry malá, jí tento způsob zapojení umožňuje poměrně velký tiskový prostor o objemu 2,27 litru. Na takového drobka je to velmi pěkné číslo.
Tiko v tomto ohledu není první tiskárnou, která narušila vody 3D kolosů svým miniaturním tělem. Na trhu lze v současné době najít řadu rozměrově podobných strojů, které jsou blízké i svou cenovou politikou. Ze všech svých nízkorozpočtových konkurentů má ale Tiko nejlépe nakročeno k úspěchu.
Zmenšování technologií je zcela běžný proces a tak ani u 3D tiskáren nejde o nic výjimečného. Kdo si dnes vzpomene například na první laserovou tiskárnu od IBM (model 3800) ze 70. let, která připomínala nevkusnou obývací stěnu?
Jedním z výrazných benefitů je hermeticky uzavřený prostor tisku, který vznikne po zaklapnutí těla na flexi podložku. V nadsázce lze říct, že se práce na modelu nezastaví ani ve chvíli, kdy v okolí tiskárny zuří větrná smršť.
Zásobník tiskárny pracuje s vlákny o průměru 1,75 milimetru a výrobce garantuje přesnost (rozlišení) 50 až 200 mikronů, což je výkon srovnatelný s podstatně dražšími a většími mašinami.
Aktuálně se Tiko stále testuje a ladí, první kusy by každopádně měly ke svým majitelům dorazit už v dohledné době. Pokud jste se na Kickstarteru nepřidali a chtěli byste si jednu tiskárnu pořídit, budete si ale bohužel muset počkat, v lepším případě i několik dlouhých měsíců. Společnost má totiž před sebou v prvé řadě výrobu 16 tisíc zařízení, které už díky kampani znají své vlastníky. Nezbývá, než jim popřát hodně štěstí.