Android launchery nabízí snadný způsob, jak změnit vzhled a funkce svého systému. Nepotřebujete při tom svůj telefon rootovat ani instalovat upravenou ROM – stačí si vybrat jeden z launcherů v našem přehledu, stáhnout a nainstalovat ho z obchodu Google Play a máte hotovo. Ty nejlepší launchery vám následně dovolí měnit ikony nejběžnějších aplikací, efekty přechodů mezi obrazovkami a mnoho dalšího. Těšit se můžete na nové funkce a lepší přizpůsobení celého systému vašim požadavkům a zvyklostem. Pokud nemáte s žádným launcherem zatím zkušenosti, velmi doporučuji vyzkoušet to – vůbec nic neriskujete, po odinstalaci launcheru máte systém v původním stavu. Pojďme se teď společně podívat na ty nejlepší android launchery současnosti.
Solo Launcher
Solo Launcher nejen, že vypadá velmi elegantně, ale slibuje navíc i zrychlení zasekaného systému (to však slibuje každý druhý launcher). Zajímavým nástrojem pro zrychlení je vestavěná funkce pro vyčištění paměti telefonu – stačí klepnout na příslušnou ikonku přímo na hlavní ploše. Systém podporuje celou řadu gest, ke kterým si můžete přiřadit vlastní akce. K dispozici je velké množství různých vzhledů a sad ikonek, takže si výsledný vzhled můžete sami vybrat a přizpůsobit. Pro přehled všech funkcí doporučuji shlédnout video prezentaci nad tímto textem. Solo Launcher můžete stáhnout a vyzkoušet zcela zdarma – stačí ho nainstalovat jako běžnou aplikaci do svého telefonu.
Apus Launcher
https://www.youtube.com/watch?v=XiuUYGSmM58
Apus Launcher sám sebe nabízí jako nejmenší, nejrychlejší a nejjednodušší launcher, jaký jste kdy vyzkoušeli. Systém je opravdu svižný, ale to je na mém LG G3 i každý jiný launcher. Na výkonném mobilu prostě rozdíl až tak nepoznáte. Co je však na Apus Launcheru velmi povedené a ihned mě zaujalo, je způsob, jakým vám hledá nové aplikace. Pokud máte chuť objevovat něco nového, stačí spustit Apus Radar, který vám pomůže vyhledat nové oblíbené aplikace. Vtipné je, že zobrazení radaru vypadá jako skutečný radar, na kterém vidíte ikonky aplikací. Můžete také vyzkoušet funkci inspirovanou vyhledávačem Google. Jmenuje se jak jinak než ,,I’m feeling lucky“ a po jejím spuštění se vám nabídne k instalaci první nalezená aplikace. Celkově vypadá systém velmi decentně a velmi chválím přehledný toolset s triggery systémových funkcí (na obrázku úplně vpravo).
Hola Launcher
Další velmi povedený a často opomíjený launcher je Hola Launcher. Tohle je můj osobní favorit. Jedná se o velmi lightweight řešení (instalačka má pod 1 MB) a nezabírá při svém běhu mnoho paměti, proto je obzvláště vhodný i do starších či hardwarově slabších telefonů. Všichni, kdo chtějí lehkost a jednoduchost, najdou ji s Hola Launcherem. I vzhledově se jedná o velmi čisté a elegantní řešení. Samozřejmostí je celá řada vzhledových templatů a sad ikonek, ze kterých si každý vybere ty své. Velkou vychytávkou je pak funkce Hola Swipe – tažením prstu z levého dolního rohu rozevřete ,,vějířovou“ nabídku. Je to takové tlačítko START známé z operačního systému Windows a najdete tam své oblíbené aplikace, které nejčastěji používáte. Veliká vychytávka! Podívejte se na video výše, jak to funguje.
Atom Launcher
Teď tu máme něco pro absolutní minimalisty. Máte už dost těch barevných ikonek a přeplácaných nesmyslů? Chcete řád, jednotu a především jednoduchost? Pak vyzkoušejte Atom Launcher. Základní template se svou sadou ikon je prakticky černobílý. Nenechte se ale zmást, k dispozici je celá řada dalších vzhledů a sad ikonek, které nejsou vyloženě černobílé, ale stále zachovávají zásady minimalismu a ctí vzhledovou čistotu a jednoduchost. Těšit se můžete také na pokročilé funkce přizpůsobení systému, gesta atd.
KK Launcher
KK Launcher je založen na prostředí Android 5.0 Lollipop. Pokud máte starší verzi Androidu a chcete ochutnat vzhled a styl Lollipop, pak neváhejte a KK Launcher určitě vyzkoušejte. Celé prostředí je kompletně počeštěno a nabízí podporu pokročilých funkcí, gest, mnoha přechodových efektů (mezi plochami) a především je možné využívat existující vzhledy určené původně pro Nova a Apex Launchery. Tohle všechno dohromady dělá z KK Launcheru opravdu zajímavou volbu a doporučuji taktéž ho vyzkoušet – třeba se vám zalíbí!
Turbo Launcher EX
Turbo Launcher přichází s řadou zajímavých 3D widgetů (kalendář, hodiny s velmi hezkou předpovědí počasí) a nabízí snadný přístup k naposledy spuštěným aplikacím. Další povedenou vychytávkou je možnost gesta tažením nahoru přes spodní řádku aplikací na domácí obrazovce, čímž ji otočíte a zobrazí se vám triggery pro ovládání sítí a dalšího příslušenství. Tohle je opravdu zajímavé řešení, které je vždy při ruce (a to obzvláště u větších mobilů, kde je problém dosáhnout na horní okraj obrazovky pro výsuvnou lištu). Poněkud zavádějící je však název Turbo Launcher. Osobně mi připadal tento launcher trochu línější – ne ve smyslu plynulosti přechodu mezi obrazovkami, ale třeba načítání seznamu aplikací a některých obrazovek s nastavením (templaty, přidávání widgetů apod.) bylo dosti pomalé a to bych na svém LG G3 rozhodně nečekal. Pokud tedy máte pomalejší telefon, raději vybírejte něco jiného.
Everything ME Launcher
Everything Me Launcher je další launcher, který hodnotím velmi kladně. Nabízí inovativní funkce, které vám udělají pořádek v hromadě bordelu. Pokud stejně jako já rádi zkoušíte a instalujete spoustu nových aplikací a her, jistě oceníte funkci automatického sdružování aplikací do kategorií. Hry vám budou automaticky padat do složky s hrami, komunikační aplikace do složky social atd. Další parádní věcí je vyhledávání, které hledá opravdu nad vším, včetně instalovaných aplikací – již tedy nemusíte lovit v nekonečném seznamu aplikaci, jejíž jméno si pamatujete. Stačí napsat první dvě nebo tři písmena a máte ji. K tomu všemu přidejte elegantnost, rychlost, snadnou přizpůsobitelnost a máte dost možná váš nový oblíbený launcher. Určitě ho vyzkoušejte!
Yahoo Aviate Launcher
Musím uznat, že Yahoo se nečekaně vyšvihli. Když jsem ho instaloval, vrtalo mi hlavou, proč se Yahoo pouští do konkurenčních vod Googlu a zda mi nebude cpát jejich aplikace. Byl jsem však mile překvapen. Yahoo Aviate je inteligentní launcher, který se přizpůsobuje aktuálnímu kontextu a situaci během dne. Když připojíte sluchátka, nabídne vám aplikace pro přehrávání hudby, když jedete do práce, zpřístupní informace o dopravě a v práci zase vytáhne kalendář. Jednotlivé kontexty denní doby si můžete přizpůsobovat podle chuti.
CM Launcher
CM Launcher si zakládá především na bezpečnosti. Jeho autoři se chlubí tím, že se jedná o nejbezpečnější launcher pod sluncem. Jeho součástí je totiž antivirový software, který se bude starat o to, aby viry a malware zůstaly na míle vzdáleny vašemu mobilu. A navíc je velmi rychlý a zabírá málo operační paměti, takže ho doporučuji všem, kdo chtějí mít svižný systém bez zbytečných záseků. Obzvláště pokud máte telefon s 1 GB operační paměti, pak je CM Launcher ideální volbou. Velkým plusem je automatické organizování všech aplikací do tematických složek, vyhledávání nad instalovanými aplikacemi a dobré možnosti pro přizpůsobení vzhledu i fungování celého systému. Nechybí zde nic, co byste očekávali.
Nova Launcher
A teď už se dostáváme ke klasice. Záměrně jsem ponechal známé a konzervativní launchery až ke konci přehledu. Není to kvůli tomu, že jsou špatné. Jsou stále dobré, avšak osobně upřednostňuji novější a inovativnější launchery, které najdete výše. Pokud však dáváte přednost osvědčené klasice, Nova Launcher musí být jedním z prvních, který vás napadne. Staví na čisté verzi AOSP, kterou nijak neprzní, jen přidává užitečné funkce, díky kterým bude práce se systémem snadnější a pohodlnější. Nova Launcher je bezesporu jednou z nejlepších možných voleb na poli android launcherů.
Apex Launcher
Apex Launcher je dalším velmi populárním launcherem, jenž si získal obrovskou fanouškovskou základnu. Pokud máte starší verzi operačního systému Android a toužíte po upgradu na Lollipop (alespoň co se vzhledu týče), pak není jednodušší cesty než instalace Apex Launcheru společně se vzhledem Lollipop Theme. Samozřejmě můžete využít jakýkoliv jiný vzhled ze široké nabídky Apex a Nova Launcher vzhledů. K dispozici je free verze Apex Launcheru (v té je bohužel reklama, ale na vyzkoušení stačí). Pokud budete spokojeni, můžete si koupit plnou verzi bez reklam.
ADW Launcher
Dnes již poněkud zastaralý, avšak svého času velmi oblíbený, je ADW Launcher. Ten na vaši plochu vnese trochu ,,retro stylu“ v podobě Android Ice Cream Sandwich vzhledu. Na mém telefonu s Lollipopem vznikl poněkud rozporuplný mix nových ovládacích tlačítek (trojúhelník, kolečko, čtvereček) a původních ICS ovládacích prvků (viz modrá čára na prostředním screenshotu a modré orámování obrazovek při přechodech mezi nimi). Pokud vám Android ICS přirostl k srdci, neváhejte ani chvíli. Mně se to na mém systému moc nelíbilo, ale jeden čas jsem tento launcher používal na svém tabletu a pochvaloval jsem si jeho jednoduchost a přehlednost. Zkrátka lehce vytuněná AOSP zkušenost.
Smart Launcher 2
Smart Launcher je zase z úplně jiného soudku. Snaží se měnit zažité koncepty a celkem se mu to povedlo. Zapomeňte na přepínání mezi mnoha plochami plnými nepoužívaných ikonek. Se Smart Launcherem si vystačíte (nebo vlastně budete muset vystačit) s jednou hlavní obrazovkou, na které máte do kruhu uspořádané ikony zastupující nejčastěji používané aplikace. Vše ostatní pak najdete na seznamu instalovaných aplikací a na ten se dostanete kliknutím na ikonu v levém dolním rohu hlavní obrazovky. Aplikace máte automaticky roztříděny podle kategorie a je možné hledat mezi nimi dle jejich názvu. Velmi zajímavý launcher pro ty, kdo se nebojí vyzkoušet něco zcela nového.
GO Launcher EX
GO Launcher je další z klasik, kterou jistě znáte. Launcher je to velmi kvalitní, jen patří mezi větší a náročnější kousky. Za spoustu funkcí a nastavení zaplatíte hardwarovou daň – GO Launcher si ukousne pořádný kus operační paměti. Pokud máte telefon s více než 1 GB RAM, neměli byste narazit na žádné problémy, neboť máte dostatečnou rezervu. Pro slabší telefony však tento launcher nedoporučuji. Co se možností nastavení týče, je jich opravdu mnoho a dost možná se jedná o jeden z nejpropracovanějších dostupných launcherů. Je to částečně dáno i faktem, že GO Launcher je jeden z prvních úspěšných launcherů a má za sebou dlouhou vývojovou historii.
Buzz Launcher
Buzz Launcher se zase chlubí největším množstvím dostupných vzhledových templatů. To je dáno tím, že nechává uživatele sdílet svá nastavení domovské obrazovky. Můžete tak procházet tisíce výtvorů ostatních uživatelů, vybrat si někým připravený vzhled a ten si následně přizpůsobit dle svých požadavků. Pak svou modifikaci můžete samozřejmě sdílet s ostatními. Za tento inovativní přístup získal Buzz Launcher několik ocenění (Best App Ever Award, Red Dot Award). Buzz Launcher samozřejmě nabízí všechny obvyklé možnosti přizpůsobení, je zcela zdarma a hlavně bez reklam.
MI Launcher (XIAOMI MIUI)
No a na konec si necháme čínskou třešinku – MI Launcher. Společnost Xiaomi, známý výrobce čínských telefonů, již delší dobu nabízí zdarma ke stažení svůj stockový launcher, kterým plní všechny modely svých telefonů včetně nejnovějšího Xiaomi Mi4. Toto uživatelské rozhraní, často označované zkratkou MIUI, můžete používat v jakémkoliv telefonu a můžete si tak snadno vyzkoušet, jak fungují telefony značky Xiaomi. Již ze vzhledu ikonek je patrné, že se MIUI snaží přiblížit operačnímu systému iOS. Velké spoustě lidí se tento launcher líbí a v poslední době nebývale získal na popularitě, proto doporučuji ho vyzkoušet.