Xiaomi Mi4 je nejnovější smartphone od Xiaomi (čti „šaomi“), což je aktuálně jeden z nejúspěšnějších čínských výrobců smartphonů. Xiaomi Mi4 se v Číně prodává s cenou 1999 RMB a ve zbytku světa za 325 USD. U nás jej můžete sehnat za cenu okolo 12 000 Kč. Nejnovější vlajková loď Xiaomi se chlubí procesorem Qualcomm a operačním systémem Android.
Xiaomi Mi4
Design - 80%
Výkon a hardware - 97%
Softwarová výbava - 87%
Cenová dostupnost - 98%
91%
Kopie iPhonu s výborným výkonem a ještě lepší cenou!
Xiaomi Mi4 má bez debat potenciál zařízení, které si lidé budou kupovat na místo vlajkových lodí velkých společností (Samsung, Apple, LG) za cenu o mnoho nižší. Může tuto funkci Xiaomi Mi4 opravdu zastat?
Hardwarový přehled
Xiaomi Mi4 má obří 5-palcový Full HD displej s rozlišením 1440 x 2560 pixelů. Qualcomm Snapdragon 801 je asi ten nejlepší mobilní procesor, jaký dnes můžete dostat, i když jsme trochu očekávali debut nejnovějšího modelu 805. Operační paměť je vždy 3 GB, ale můžete si vybrat, zda-li chcete 16 GB nebo 64 GB vnitřní paměti. Na výběr máte také z černé nebo bílé skořepiny smartphonu.
Je pravdou, že harwdarové parametry se v mnoha ohledech podobají parametrům loňského modelu Xiaomi Mi3, to však nemusí být nevýhoda. Mi3 byl jeden z nejlepších smartphonů loňského roku a pokud Mi4 naváže na jeho úspěch, bude to pro Xiaomi velká výhra.
Design a kvalita zpracování
Pro některé je Xiaomi Mi4 kandidát roku na titul „klon iPhonu roku 2014“. Design je opravdu nápadně podobný a čínská společnost si za to už vyslechla kritiku z mnoha stran. Recenzovaný smartphone byl právě v bílé verzi a musíme přiznat, že podobnost s iPhonem je opravd obrovská. Hrany jsou stejně zaoblené i z podobného kovu.
Xiaomi od iPhonu rozeznáte hlavně podle zadní části, ta je již značně rozdílná. Namísto ploché matné plochy dostanete lehce zaoblený lesklý kryt, který lze odejmout. Bílý zadní kryt bude možno vyměnit za jiné barevné kryty. Lesklý plast však působí trochu levně a brzy se upatlá.
Ostatní detaily zahrnující konektory a tlačítka jsou velice podobné jako u Xiaomi Mi3, což je určitě dobře. Například uživatelé HTC si občas stěžují na to, že rozvržení tlačítek se model od modelu liší a uživatelé si musí často zvykat na něco nového. Z tohoto důvodu jsme rádi, že Xiaomi se drží stále stejného schématu. Tlačítko pro zapínání je umístěno asi ve dvou třetinách pravé strany telefonu. Vedle něj najdeme také tlačítko pro nastavení hlasitosti. Na horní straně telefonu si můžeme všimnout IR sensoru a na zádech telefonu je umístěn fotoaparát spolu s LED bleskem a senzorem osvětlení. Nad displejem se nachází decentní logo Xiaomi a mikrofon. Pod displejem jsou tři hardwarová tlačítka.
Vzhled smartphonu Xiaomi Mi3 se vyznačoval zaoblenými bočními hrananami a naopak ostrými hranami nad a pod displejem. Ten vypadal, jakoby vystupoval z celého těla telefonu. Xiaomi Mi4 jde úplně jinou cestou. Celkové hodnocení designu je však asi příliš subjektivní záležitost, než abychom vynášeli ortel my.
Displej XIAOMI Mi4
Vypadá to, že u nového modelu Mi4 Xiaomi použilo téměř stejný displej jako u Mi3. Oba displeje jsou kapacitní IPS LCD panely s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Hustota pixelů je 441 PPI a úhlopříčka dosahuje 5 palců. Rozdíl je však v použitém ochranném skle. Mi3 disponuje Corning Gorilla Glass 3 a Mi4 je pokryto určitým neznámým laminátem.
Xiaomi tvrdí, že displej je vyráběn společností Japan Display Inc a je vybaven technologií OGS. Tzv. One Glass Solution je technologie, která snižuje tloušťku displeje odstraněním jedné vrstvy. To možná vysvětluje i použitý laminát na místo ochranného skla.
Co se týče pozorovacích úhlů, Xiaomi Mi4 je výjimečný. Téměř ze všech úhlů je barva i jas konzistentní. Celkově je u Mi4 určitě mnohem lepší displej než u Mi3. Je jasnější, má přesnější barvy a skvělé podání černé. Je zajímavé, že Japan Display Inc vyrábí také 5.5 palcový panel pro smartphone OnePlus One, který je taktéž špičkový. Musíme tedy uznat, že Xiaomi Mi4 má jeden z nejlepších IPS LCD displejů na trhu.
Software a uživatelské prostředí MIUI
Mi4 jde na trh s poslední MIUI Android ROM od Xiaomi, což je silně upravené uživatelské prostředí, které se snaží kombinovat vzhled podobný prostředí od Applu, úžasné množsví různých možností nastavení a skvěle vypadající vlastní aplikace. Čínští uživatelé si nemohou užívat mnohé aplikace od Googlu tak, jak jsme my zvyklí, Xiaomi proto musí vytvářet mnoho alternativ, které však mnohdy vypadají velice dobře.
UI vypadá skvěle díky jednoduché navigaci, kdy se velice rychle dostaneme k složce Nástroje, která obsahuje například svítilnu, email, kompas, správce stahování, audio nahrávání a další. Nemáme problém také s otevřením notifikací, které Xiaomi nazvalo Toggles. Zde nalezneme tlačítko pro přepnutí do módu „v letadle“, Bluetooth, focení screenshotů, Wifi, nastavení jasu obrazovky atd.. To vše si navíc můžete upravit podle sebe.
Uživatelské prostředí MIUI je při používání hbité a přívětivé, jeho design a organizace by byla určitě atraktivní i pro mnoho západních uživatelů. Má však i pár nevýhod. Některé aplikace od Googlu na tomto telefonu neběží vůbec hladce. I když je prostředí v Angličtině, občas se může stát, že narazíte na čínštinu, s kterou si většina evropanů vůbec neví rady. Také klávesnice nemusí každému vyhovovat, ale zde je možnost stáhnout si jakoukoliv jinou z Google Play Store.
Xiaomi MIUI je jedna z nejlepších nádstaveb Androidu. Uživatelská přívětivost je velice dobrá a je zde obrovské množství aplikací zdarma. Až to jednou všechno bude připraveno i pro západní trh a přeloženo do angličtiny, budeme nadšení.
Výkon procesoru Snapdragon 801
Snapdragon 801 od Qualcommu je mobilní procesorová bestie a zároveň jeden z hlavních komponentů uvnitř Xiaomi Mi4, který z tohoto zařízení dělá vlajkovou loď. Na telefonu jsme spustili běžnou sadu benchmarků a zjistili jsme, že výkon je srovnatelný s výkonem Samsungu Galaxy S5, Sony Xperia Z2 a dalších zařízení, které disponují procesorem Qualcomm Snapdragon 801.
Nejlépe si Mi4 vedle v testu Quadrant a 3DMark, hůře na tom byl v benchmarku Vallamo. 801 vytře podlahu s téměř všemi mobilními konkurenty, protože disponuje čtyřmi jádry Krait 400 na architektuře ARM Cortex A7. Tyto jádra pracují na frekvenci 2.5 GHz a jsou doplněna grafickým procesorem Adreno 330. Tyto elementy jako takové jsou velmi podobné Snapdragonu 800, ale u nové verze jsou nastaveny na vyšší výkon (zvláště u 3D aplikací). Rozdíl ve výkonu Mi3 a Mi4 je však ve výsledku poměrně malý. Většina uživatelů nebude schopna poznat významný posun.
Výdrž na baterii
Xiaomi Mi4 je vybaveno baterií s kapacitou 3080 mAh, což vypadá velmi dobře. Xperia Z2, který je v této kategorii brána jako úplná špička má kapacitu 3020 mAh. V testu baterie, při kterém byla zapnutá Wifi a jas byl na polovině jsme se dostali na 7 hodin a 44 minut.
Věříme, že při běžném používání se s Mi4 můžete dostat na celý den bez nabití, což je minimum, které očekáváme od high-endového smartphonu v roce 2014.
Fotoaparát Xiaomi mi4
Xiaomi Mi4 se pyšní 13 MPx fotoaparátem, který dle papírových parametrů vypadá velmi podobně fotoaparátu u Mi3. Jsou zde však jasné rozdíly. Sensor samotný je Sony IMX214 a Mi4 je jeden z prvních smartphonů vybavených tímto smartphonem. Určitě není náhodou, že tento sensor má i již zmíněný smartphone OnePlus. CMOS sensor je vybaven f/2.0 objektivem, který je speciálně navržen tak, aby do něj vnikalo více světla při focení za horších světelných podmínek.
Při focení si určitě všimnete, že automatické ostření je neskutečně rychlé i při snímání HDR fotografií. Xiaomi se chlubí hodnotou 0.3 sekundy. Tak dlouho trvá Mi4 zaostření a my tomu věříme. Při dobrých podmínkách HDR funguje skvěle. Vylepší přesnost barev a celkový jas fotografií. Některé z fotografií, které jsme s Mi4 vyfotili jsou opravdu výborné. Jediný problém jsme zaznamenali při používání zoomu. Tyto fotografie občas vypadají, jakoby na nich byla prováděna nějaká postprodukce. V nejhorších případech dochází k pixelizaci.
Testovací snímky
Při horších světelných podmínkách jsou fotografie dobré, ale jak světla ubývá, tak šumu na fotografiích příbývá. I když se Mi4 s těmito situacemi pere velice dobře, stále své nejlepší fotografie pořizuje při dobrém světle. Musíme však ocenit snahu výrobce vylepšit i noční snímky. Tento fotoaparát nabízí také nahrávání 4K videa s 30 fps a podporuje real-time HDR video. Samotná aplikace pro natáčení videí neobsahuje nic neobvyklého. Máme zde režimy HDR, Panamara, Skin Tones a spektrum různých filtrů.
Webkamera u Mi4 je 8 MPx a jedná se o senzor Sony IMX219. Očividně se jedná o jednu z lepších webkamer na trhu. Disponuje automatickým ostřením a snímá v rozsahu 80 stupňů. Zajímavostí je filtr, který v rozpozná, zdali jste muž nebo žena a kolik vám je let. Následně podle těchto údají přidá do fotografie určitý filtr, který by měl fotografii vylepšit.
V celkovém hodnocení nás fotoaparát obrovsky potěšil. Jedná se o jeden z nejlepších mobilních fotoaparátů na trhu a Xiaomi v tomto ohledu dělá obrovské pokroky. Mnohé z fotografií, které jsme fotili, jsou opravdu úžasné.
Zvuk Xiaomi Mi4
Xiaomi Mi4 má mono reproduktor umístěný na spodní hraně telefonu. Je hlasitější než u většiny smartphonů na trhu, ale není tak hlasitý jako boom sound reproduktory u série smartphonů HTC One. To jsou jednoznačně nejlepší reproduktory na mobilním trhu. Celková čistota zvuku u Mi4 je dobrá a musíme pochválit také dostatečné basy.
Vestavěný mikrofon u Mi4 je jedna z mála oblastí, kde tento čínský smartphone zrovna nezáří. Většina aspektů tohoto telefonu je výjimečných, ale audio je jen průměrné.
Je nutno zmínit, že Xiaomi do základního balení k smartphonu nepřidává sluchátka, to však není žádné velké zklamání, protože většina smartphonových sluchátek dodávaných v základním balení je stejně mizerná.
Cena
U Xiaomi Mi4 byla cena nastavena velice agresivně. V Číně jej pořídíte za 1999 RMB (325 USD) v 16 GB verzi a za 2499 RMB (406 USD) v 64 GB verzi. V přepočtu na naši měnu se jedná o částky 7 000 Kč a 8 800 Kč. Pro srovnání můžeme uvést, že Xiaomi Mi3 stojí na Taiwanu NT7000 (5 000 Kč) a třeba OnePlus One NT9999 (7 100 Kč). Takto vypadá Mi4 velmi konkurenceschopně a to jej vůbec nesrovnáváme s ostatními smartphony velkých světových značek. Zde je cena mnohem vyšší. Xiaomi je navíc známo tím, že postupně cenu svých smartphonů snižuje. Když byl loni uveden na trh Mi3, jeho cena byla 330 USD, dnes se pohybuje okolo 235 USD. Myslíme, že se můžeme na něco podobného těšit i v případě Mi4.
Výsledný verdikt
Xiaomi Mi4 je bez debat fantastický smartphone a většinu jeho uživatelů učiní šťastnými. Styl a design nového modelu může vyvolávat debaty, některým se může líbit spíše starší Mi3. Ani podobnost s designem iPhonu zde čínskému smartphonu nepomůže, každému se však líbí něco jiného.
Hlavní je, že Mi4 disponuje procesorem, který je aktuální špičkou, fantastickým displejem a opravdu dobrým fotoaparátem. Výdrž baterie je solidní a uživatelské prostředí je velice pohodlné (až na občasné jazykové trable). Tento smartphone je opravdu dobrá koupě. Těšíme se na zadní výměnné kryty.
Ve zkratce musíme říci, že Xiaomi Mi4 je fantastický smartphone, který stojí na špici dnešních 5-palcových androidích smartphonů. Musíme dodatečně pochválit i starší model Mi3, protože oba to jsou výborné telefony a pokud Xiaomi bude i nadále produkovat takovéto výrobky, věříme, že se brzy dostane mezi špičkové výrobce smartphonů.
Graf ceny produktu Xiaomi MI4 16GB poskytuje server Heureka.cz
Xiaomi Mi4
Design - 80%
Výkon a hardware - 97%
Softwarová výbava - 87%
Cenová dostupnost - 98%
91%
Kopie iPhonu s výborným výkonem a ještě lepší cenou!
Zdroj: MobileGeeks, Arstechnica