Díky novým technologiím jsou fotoaparáty v našich mobilech stále lepší a lepší. A to platí dvojnásob především u aktuálních vlajkových lodí mnoha výrobců. Vzhledem k tomu, že fotografování se již nějaký ten rok věnuji a rád fotím se svou zrcadlovkou (pár fotek najdete na mém webu www.tomfrajer.cz), je pro mě dobrý foťák v mobilu zajímavým lákadlem. Rozhodující je fakt, že mobilní foťák máte stále u sebe v kapse a nic vám tak nemůže uniknout. A to určitě stojí za to – i když vezmeme v potaz horší kvalitu výsledných fotografií ve srovnání se zrcadlovkou. V mé kapse se hrdě nese nový mobilní telefon LG G3, jehož fotoaparát bývá v recenzích často terčem kritiky (ve smyslu, že mohl být ještě lepší). Největším problémem je vysoká hladina šumu, která roste s ubývajícím světlem. Mnoho lidí však neví, že si stačí místo výchozí aplikace pro fotografování nainstalovat například aplikaci Camera FV-5 a můžete následně snadno v režimu priority clony nastavit pevnou hodnotu ISO i clony. Pak už je to jen na vás, co udržíte klidně v ruce (vyjdou vám delší časy a fotky mohou – ale nemusí – být rozmazané). Výsledek je obvykle daleko lepší, než když použijete výchozí fotoaplikaci. Podobných vychytávek existuje pro telefony s Androidem spousta. Jako milovník fotografie a nových mobilních technologií jsem pro vás připravil tento seznam podle mě nejlepších (nebo alespoň zajímavých a originálních) aplikací vhodných pro mobilní fotografy pokročilé i začínající.
Awesome Miniature
Pokud se vám líbí fotky, na kterých vypadají lidé a auta jako miniaturní figurky z Lega a vrtalo vám hlavou, jak lze docílit podobného efektu, pak se vám jistě bude líbit aplikace Awesome Miniature. Ta se snaží digitální úpravou simulovat fotografický efekt, kterého lze jinak dosáhnout jen použitím zrcadlovky společně s tzv. tilt-shift objektivem. Asi nemusím zmiňovat, že takový objektiv je velmi drahý a ve své výbavě ho nemá ani kdejaký zapálený a zkušený ,,zrcadlovkář“. Vy teď můžete stejného efektu dosáhnout i při focení s vaším mobilem – stačí mít nainstalovánu tu správnou aplikaci. Výsledek posuďte sami na promo videu níže a na fotografiích u aplikace přímo v obchodě Google Play.
Lapse It – Time Lapse
Aplikace Lapse It je další vychytávka, díky které můžete na svém mobilu vytvářet ,,zrychlená“ time-lapse videa (oblast česky též nazývaná jako časosběrná fotografie). Myslím taková, na kterých vidíte mraky rychle letět na obloze a západ slunce na nich trvá jen několik desítek vteřin. Jedná se o další zajímavou fotografickou disciplínu, která je náročná na zvládnutí a obvykle se neobejdete bez speciálního vybavení či software. Tedy pokud používáte pro zachycení time-lapse záběrů zrcadlovku. To ale nemusíte. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci Lapse It a můžete začít tvořit zrychlené záběry s použitím vašeho mobilu. Počítejte však s tím, že bude nutné mobil nějak pevně ukotvit na místě (stativ vám v tomto případě bude k ničemu). Musíte si nějak poradit a mobilní telefon buď o něco opřít, anebo si pořídit speciální držák, který připojíte ke stativu anebo gorilla padu.
Fast BursT Camera
Rychlé sekvenční fotografování je velmi užitečné – co si budeme povídat. Každý, kdo má psa, nebo děti, ví, o čem mluvím a jak to přesně myslím. Při focení rychle se pohybujících objektů mobilem často skončíte tak, že vám ratolesti utečou až někam za okraj snímku. Mnoho mobilních telefonů má tak pomalou spoušť, že to ani jinak dopadnout nemůže. Vyzkoušejte však aplikaci Fast Burst Camera – ta funguje tak, že dokáže ukládat celkem rapidní rychlostí řadu fotek v horší kvalitě (v nižším rozlišení). Nejsem si zcela jistý, jak tohle funguje, ale domnívám se, že aplikace ukládá ,,obsah displeje“ vašeho telefonu přímo do operační paměti a následně to celé uloží do interního úložiště nebo na SD kartu. Na velkoformátový tisk to rozhodně nebude, ale pro zachycení zajímavých okamžiků třeba na výletě s rodinkou u vody to je aplikace zcela dostačující a doporučuji ji vyzkoušet. Výsledek je možné uložit buď jednotlivě jako samostatné snímky, anebo jako animaci do GIFu – tu následně můžete snadno sdílet s přáteli na sociálních sítích.
Camera FV-5
Aplikaci Camera FV-5 doporučuji každému, kdo chce mít absolutní kontrolu nad svým mobilním fotoaparátem. Ovládací rozhraní aplikace je vzhledem i funkcemi velmi podobné klasickým zrcadlovkám. Můžete si tak v režimu priority clony nastavovat manuálně hodnotu ISO, clony, korekci expozice, režim měření expozice, vyvážení bílé a mnoho dalších užitečných věcí, díky kterým z vašeho mobilního fotoaparátu vytřískáte maximum. A nejedná se o žádný trik. Vhodným nastavením můžete celkem snadno (pokud víte, co děláte) fotit vaším mobilem kvalitnější fotky. Anebo (v případě nedostatku zkušeností) skončíte flustrováni a se spoustou rozmazaných fotek. Je to jen a jen o tom, jak pevnou máte ruku. Aplikace Camera FV-5 vám umožní dostat se až na hranu možností vašich i vašeho mobilního přístroje. Mně se na svém telefonu LG G3 podařilo pomocí této aplikace dělat celkem obstojné fotky z ruky v noci ve městě za pouličního osvětlení – a hezky bez šumu :o) To je něco, o čem si s výchozí mobilní aplikací pro fotografování můžete nechat jen zdát. Navíc je dobré i to, že od stejného autora je k dispozici také aplikace Cinema FV-5 – vypadá téměř stejně, má stejné uspořádání i styl ovládacích prvků, jen slouží místo focení k natáčení videa. Níže přikládám odkazy na obě aplikace jak v placené, tak ve free verzi.
After Focus
Máte také ten pocit, že fotky z mobilu prostě ve srovnání s fotkami ze zrcadlovky nejsou tak hezké? Vůbec se nemýlíte a nejedná se jen o pocit. Optika v mobilu nemůže nikdy nahradit pořádný kus skla v objektivech zrcadlovky. Ten bokeh kvalitního objektivu prostě z mobilu nevyřežete, ani kdybyste se na hlavu postavili. Pokud tedy zrovna nemáte nainstalovánu aplikaci After Focus, se kterou se můžete krásně rozmazanému pozadí alespoň přiblížit i při focení mobilem. A výsledek není vůbec špatný. Určitě stojí za vyzkoušení. Funguje to tak, že si vyberete (prstem nakreslíte na obrazovku) oblasti, které jsou v popředí, pak oblasti ve středním plánu a nakonec podobným způsobem označíte, co se na fotografované scéně nachází v pozadí. Aplikace After Focus na vaši fotku aplikuje efekt selektivního rozostření – ten zajistí důkladné rozmazání pozadí, přičemž popředí ponechá nedotčené a krásně ostré. Výsledný efekt je velmi podobný tomu, co lze získat při focení zrcadlovkou se světelným objektivem nastaveným na velmi malé clonové číslo (focení ,,na plnou díru“).
3D Camera
Android aplikace 3D Camera vám umožní snadno vytvářet stereoskopické obrázky a obrázky pro 3D brýle (modré a červené sklíčko). Jedná se spíše o blbinku než aplikaci pro seriózní práci. I tak je 3D Camera velmi zajímavou aplikací, která vám umožní zachytit vaše okamžiky poněkud netradičním způsobem a nad výsledky se skvěle pobavíte s rodinou i přáteli. K dispozici je jak free verze plná reklam, tak i placená verze bez reklam. Pokud by vám nevyhovovala přímo tato aplikace, na Google Play najdete spoustu podobných aplikací pro tvorbu stereoskopických fotografií.
Pixlr-o-matic
Dalším dnešním tipem na zajímavou aplikaci pro focení s mobilem je Pixlr-o-matic. Jedná se o velmi zajímavou aplikaci určenou pro úpravu fotografií přímo ve vašem mobilu nebo tabletu. Pixlr-o-matic disponuje velmi zajímavou sadou retro efektů, díky kterým dáte vašim fotkám šmrnc a patinu doby. Mimo jiné zde najdeme zajímavé efekty, kterými jsou různé light-leaky a rámečky fotografií. Podobných aplikací na ,,řízenou destrukci“ vašich fotek najdete na Google Play velkou spoustu – tahle podle mě patří mezi ty nejlepší. Pokud však hledáte něco více konzervativního – spíše na vylepšení kontrastu, křivky atd., pak tohle nebude to pravé ořechové a můžete přeskočit rovnou na další tip :o)
PhotoMirror
A máme tu další ze soudku vysoce kreativních fotografických aplikací pro focení mobilem. Princip je naprosto jednoduchý – stranově převrácený odraz vaší originální fotografie umístíte vedle, nad, pod… možností je spousta, stejně jako možných výsledků. Zkuste si schválně tento zrcadlový efekt aplikovat na vaší fotografii postupně několikrát po sobě a budete velmi mile překvapeni výsledkem. Nejdříve převraťte horní a dolní stranu a poté udělejte totéž s levou a pravou. Fotky je možné zoomovat a vybrat tak jen část, která vás zajímá – tím vznikají další kreativní možnosti, díky kterým proměníte úplně obyčejné fotky v něco velmi zajímavého a netradičního.
Snapseed
Jednoduchá a přehledná aplikace pro editaci mobilních fotografií přímo od společnosti Google rozhodně nesmí chybět na mém seznamu. Je úplně zdarma a nabízí vše, co potřebujete pro základní úpravy vašich fotografií při focení mobilem. Navíc je zde možnost automatických úprav (vyvážení jasu, kontrastu a barevnosti), které vám ušetří spoustu práce a dobře poslouží jako startovací bod pro vaše další ruční úpravy. Pokud máte plné zuby překomplikovaných editorů plných různých teenagerovských efektů a stickerů, je tohle ideální aplikace pro vás. Najdete zde i možnost selektivní aplikace efektů jen na určité části snímku, a velmi žádané efekty, jako jsou kreativní vinětace, tilt-shift miniaturizace a mnoho dalšího.