V dnešní recenzi podrobíme detailní analýze vlajkovou loď společnosti LG, a to sice mobilní telefon LG G3. LG se svým loňským modelem G2 překvapil všechny nedůvěřivce a směle se postavil bok po boku aktuálním modelům ostatních světoznámých výrobců a nebál se jim konkurovat v nejrozličnějších aspektech. A samozřejmě tomu nebude jinak ani letos. Obstojí i tentokrát LG před svými konkurenty? Pojďme to společně zjistit.
Výkon v obřím těle s luxusním displejem s rozlišením 2560x1440, 3GB RAM a LTE konektivitou.Telefon LG G3
Design - 92%
Výkon a hardware - 98%
Softwarová výbava - 88%
Cenová dostupnost - 80%
90%
Luxus a výkon se potkávají
OBSAH BALENÍ A DESIGN TELEFONU LG G3
LG si u nás můžeme pořídit hned ve třech barevných variantách, jejichž výběr není nikterak kreativní. Jedná se o klasickou černou, bílou a do třetice zlatou. Na druhou stranu se jedná o barvy standardní a pokud si budete chtít mobil hodit třeba do růžového hávu, postačí dokoupit adekvátní příslušenství, třeba konkrétně laděné flip pouzdro. Obsah balení je víceméně tradiční. Nepřekvapivě kromě telefonu v něm pak najdeme nabíječku, USB kabel, sluchátka a příručku. Vyzdvihnout musíme přibalená sluchátka QuadBeat 2, jež jsou vskutku kvalitní a na své si přijde i náročnější posluchač. Kromě toho jsou sluchátka opatřena také různě velkými volitelnými špunty, takže by neměla vypadávat z uší nikomu. Podle zvolení barevné varianty telefonu je pak laděno i samotné příslušenství. U černé je to samozřejmě černá, u bílé a zlaté je pak příslušenství kompletně bílé.
To první, co vás při vybalování telefonu ohromí, je jeho velikost. Trend ve zvětšování telefonů, resp. jejich displejů pochopitelně neustává a my se tak dostali z loňských 5,2″ na 5,5″. To se sice nemusí zdát moc, nicméně rozdíl rozhodně cítit jde a je nikoliv zanedbatelný. Díky obřímu displeji se pak samotný mobilní telefon dostává na 146,3 mm výšky, 74,6 mm šířky a pouze 8,95 mm tloušťky. Váha se nám zastavila na přijatelných 150 g. Přijatelných alespoň v poměru s jeho mohutnými rozměry. Můžete si být jisti, že jeho zvýrazněné kontury půjdou vidět téměř v každé kapse, do některých značně užších se mobil ani nemusí vejít. Manipulace s telefonem takovýchto rozměrů pak nemusí být přímo idylická a pokud má někdo drobnější dlaně, zejména dívky, může nějaký čas trvat, než si zacházení s telefonem osvojí. Na hladké ovládání telefonu jednou rukou můžete zapomenout rovnou, na to nejsou jeho rozměry uzpůsobeny.
Přední plochu pak zabírá víceméně displej. Výrobce se tentokrát rozhodl pro absenci předních hardwarových tlačítek, pročež je vše řešeno softwarově. Překvapivě nenalezneme žádná tlačítka ani na bocích telefonu, pouze na horní straně se nachází zdířky pro USB kabel a sluchátka. LG se tak může pochlubit dokonale hladkými liniemi. Zapředu nás pod displejem pak čeká pouze LG logo a nad ním optika předního fotoaparátu, reproduktor, senzory světla a přiblížení a nakonec notifikační LED dioda
Nejzajímavějším pak na celé konstrukci je právě zadní strana telefonu. Co se týče zvolených materiálů, tak záda jsou plastová, potažená metalickým lakem. Při běžném používání se na něm otisky prstů zachytávají jen minimálně a pokud už, jdou velmi snadno vyčistit. Vzadu jsou také netradičně, stejně jako u loňského modelu G2, umístěna hardwarová tlačítka. Konkrétně pak tlačítko pro vypnutí a zapnutí telefonu, které je šikovně obepnuto tlačítky pro zvyšování a snižování hlasitosti. Nad těmito tlačítky se nachází objektiv hlavního fotoaparátu a po stranách vedle něj senzor laserového ostření a LED blesk. Celkový design telefonu je na pohled velice laskavý a je nutno říci, že se vyvedl.
HARDWAROVÉ PARAMETRY LG G3
Telefon LG G3 je opatřen svižným procesorem Snapdragon 801 od Qualcommu, který disponuje čtyřmi jádry Krait 400 o taktu 2,5 GHz. Tomu pak zdatně sekunduje grafický akcelerátor Adreno 330 a 3GB operační paměti. Levnější varianta modelu s úložným prostorem 16GB má rozdílnou operační paměť a to sice 2GB. Tato skvělá kombinace se nám postará o to, že telefon bude reagovat okamžitě, svižně a máloco jej dokáže zpomalit. Různé záseky byly zpozorovány jen výjimečně a v podstatě by se daly kategorizovat jako ty běžné a očekávatelné. Jinak je však systém naprosto plynulý. Ve prospěch telefonu ostatně hovoří i samotné benchmarky, přičemž telefon v AnTuTu získal solidních 36140 bodů a v 3D Marku pak 17331 bodů.
K ukládání vašich souborů a dat vám pak poslouží paměť 32 GB, respektive její skutečně využitelná část, která činí něco kolem 24 GB. Rozšířit ji můžeme standardně paměťovými kartami a to až do velikost 128 GB, což bude dříve či později, vzhledem k neustále narůstajícím objemům multimediálních souborů, stejně jasná volba každého náročnějšího majitele telefonu. Nikoho pak asi nepřekvapí přítomnost Wifi 802.11, Bluetooth 4.0, nebo infračerveného portu, který se začal do současných modelů navracet. Telefon nadále zvládá i NFC, LTE a pochopitelně i GPS. Vítanou vychytávkou je potom i bezdrátové dobíjení stadnard Qi, čili stačí mobilní telefon na nabíječku pouze přiložit a ten se začne nepřekvapivě nabíjet. Bezdrátová nabíječka však není součástí balení a je potřeba ji dokoupit samostatně.
QUAD HD DISPLEJ
Jak jsme již informovali výše, displej je jeden z těch větších. Vlastně bychom se ho nebáli kategorizovat do těch vyloženě obřích, neboť jeho velikost (5,5″) je už na hranici toho, co by vám mohlo vymluvit jeho koupi. Nadšenci do tabletefonů jistě radostí zaplesají, ovšem někdo s drobnými dlaněmi by mohl mít s touto ergonomií problém. Čím se však telefon před svými potenciálními zákazníky snaží zaujmout především, je ultrajemný QUAD HD displej s nevídaně vysokým rozlišením 2560 x 1440 px, což tvoří jemnost úctyhodných 534 ppi. Jen pro srovnání bychom rádi připomněli, že identické rozlišení nabízí v současné době i dvaatřiceti palcové špičkové QHD televizory.
Nabízí se tedy otázka, zdali se nejedná už jen o papírové předhánění jednotlivých výrobců na poli prakticky nevyužitelných technických specifikací. A jednou z dalších otázek, která se nám nabízí a kterou už schopni zodpovědět jsme, je ta, zdali jsme pouhým okem schopni ocenit tak vysoké rozlišení na tak malém displeji? Nebudeme váš dlouho napínat; nejsme. Během běžného používání naše oko nebude schopno pochytit jakýkoliv výraznější rozdíl oproti běžným FullHD displejům. Ten lze pochytit pouze v případě, že vezmeme oba telefony vedle sebe a budeme je pečlivě se zájmem studovat.
Hlavní rozdíly pak bude patrné zaznamenat především v ostrosti jednotlivých ikonek v menu. Je tedy vysoké rozlišení displeje opravdu tím hlavním důvodem pro koupi telefonu? V současnosti určitě není, ale můžete to brát jako investici do budoucna, kdy bude produkován také obsah ve vysokém rozlišení, který konečně plně využije potenciál takto jemného displeje. Je to podobné jako v roce 2004 s HDTV. HDTV byla sice super, ale bez pořádného HD obsahu vám zbyla jen předražená TV. V tomto ohledu tedy rozhodně nemáte co ztratit, na druhou stranu by byl nesmysl, kdyby právě displej, byť s opravdu nejjemnějším rozlišením na trhu, byl vašim hlavním důvodem pro koupi.
Dále bychom rádi zmínili technologii IPS, díky niž je podání barev opravdu věrné a kupříkladu třeba ve srovnání se Super AMOLED panely působí mnohem více reálněji. Bohužel ani tomuto špičkovému displeji se nevyhnula horší čitelnost na slunci, která sice není nijak dramatická, že byste na něm neviděli vůbec nic, ale budete mnohem častěji přístrojem všemožně naklánět. Dále bychom taky chtěli vyzdvihnout velmi dobrou čitelnost z nejrůznějších úhlů, přičemž ke ztmavnutí barev dochází až při relativně velkých odklonech, což jsou úhly, ze kterých se na telefon běžně nedíváme.
Operační systém a jeho prostředí
Operační systém Android 4.4 KitKat je tradičně opatřen nadstavbou. LG vsadilo na svoji komplexní nadstavbu LG UI, která nám nabízí vlastní prostředí a plno bonusových funkcí, které u konkurence nenajdete, přičemž celé uživatelské prostředí je tak od původního KitKat Androidu vzdáleno dosti astronomicky. V jistých aspektech systému lze také vypozorovat určité prvky, které lze zahlédnout i u konkurenční platformy iOS. Na prostředí si samozřejmě zvyknete a brzy si ho osvojíte, otázkou však zůstává, zdali výrobce zvládl správnou optimalizaci systému. Jak jsme však již psali výše; systém ze prakticky nezasekává a malé zaškobrtnutí se zjeví jen zřídka, čili LG se optimalizaci systému věnovalo s péčí a důsledností, což se nedá říci třeba o konkurenčním Samsungu, jehož nadstavba TouchWiz se často zasekává a to bez ohledu na výkonnost přístroje.
LG G3 nám dává svobodu v úpravě uživatelského prostředí, které si můžeme nastavit podle svého. Třeba pokud by někomu nevyhovovala klasická softwarová tlačítka (Zpět, Domů, Výběr spuštěných aplikací), můžete si jejich pořadí libovolně rozházet a k nim přidat ještě další dvě systémová tlačítka. Notifikační lišta v horní části obrazovky obsahuje přepínače mezi moduly a rychlé ovládání některých systémových funkcí, jako je hlasitost a jas. Změn se dočkala i odemykací obrazovka, která je opatřena funkcí Knock Kode. Ta funguje tak, že budete na displej poklepávat v předem zadaném vzoru. Ač to sice vypadá zajímavě, pravdou je, že toto odemykání je značně zdlouhavé, proto si troufáme odhadnout, že se nejeden uživatel uchýlí k vypnutí této funkce a nastavení alternativního řešení.
Za zmínku stojí také plovoucí aplikace QSlide, které můžeme znát již z loňského modelu G2. Tyto miniaplikace lze otevřít prakticky v jakékoliv nabídce, ať už se na displeji právě děje cokoliv, což si musíme pochválit, neboť je to velmi praktické. Plovoucím oknům lze měnit jak velikost, tak intenzi transparence. Bohužel jsme však limitovaní počtem plovoucích oken, které lze mít současně spuštěné pouze dvě, přičemž by jich displej takových rozměrů bez problému zvládl i více. V těchto oknech však nelze otevřít libovolné aplikace, nýbrž jen ty předurčené a to takové, které potřebujeme otevřít narychlo, abychom u toho ideálně nemuseli vypínat právě rozdělanou práci, což je namátkou kalkulačka, kalendář, přehrávače hudby a videa, zprávy a nebo třeba poznámky.
Vcelku užitečný je i režim Host, který zabrání člověku, kterému mobil zapůjčíte, aby se vám dostal do míst, kam si nepřejete. Toto lze využít například v situaci, kdy rodiče půjčují mobil dětem. Režim host pak aktivujete při odemykání obrazovky. Oproti standardnímu odemykacímu gestu si lze totiž nastavit i gesto druhé, které aktivuje právě tento Host režim, ve kterém jsou možnosti rapidně omezené. Následný držitel mobilního telefonu se tedy nedostane do menu, do nastavení, ani k notifikacím. Dostupné mu budou pouze předem navolené aplikace.
Svůj odstavec si také zcela jistě zaslouží softwarová klávesnice, jež nabízí široké možnosti nejrůznějšího nastavení. Defaultně je klávesnice nastavená jako QWERTY, lze ji však bez problému změnit na využívanější QWERTZ. Nastavit si klávesnici můžeme dle vlastní chuti. Ovlivnit můžeme její výšku, spodní řadu tlačítek, či dokonce její polohu. Klávesnici si tak můžeme nechat připnout k jednomu z okrajů a to pro pohodlnější psaní jednou rukou, což kvitujeme s povděkem. Možnosti predikcí, či automatických oprav jsou pak samozřejmostí.
FOTOAPARÁT A ZÁZNAM VIDEA
Fotoaparát mobilu je dalším aspektem, ve kterém se LG snaží mermomocí převálcovat konkurenci a musíme uznat, že se mu to daří dobře a s fotoaparátem, potažmo s aplikací fotoaparátu je radost pracovat. Pojďme se však nejdřív podívat na jeho technické specifikace. LG G3 má 13 MPx snímač, což je dneska spíše standard, ale je zřejmé, že rozlišení výslednou fotografii ovlivňuje jen částečně. Dále se pak může pochlubit optickou stabilizací obrazu, duální přisvětlovací diodou a laserovým autofocusem. Ten je při fotografování velmi nápomocný, snímky totiž zaostřuje v porovnání s konkurencí významně rychleji. Zaostřovat však lze i selektivně a to klasicky poklepnutím na displej, respektive na daný objekt, který chceme zaostřit.
Za dobrého světla podává G3 velmi solidní výsledky, které si v ničem nezadají z konkurencí. Podání barev je nadmíru věrné, fotografie jsou ostré a nedostaví se ani nevyžádaný šum. Jakmile světelné podmínky zhoršíme, fotoaparát si vede stále dobře a umí nabídnout slušné fotografie i v šeru. Při nočním focení jsou snímky pochopitelně horší, přesto však, pokud bychom měli porovnávat kupříkladu s modelem Galaxy S5 od konkurenčního Samsungu, si stále udržují vysokou laťku kvality. Na co si však musíme postěžovat, jsou příliš velké prodlevy mezi jednotlivými snímky. Než se po vyfocení znovu aktivuje možnost dalšího focení, uteče zbytečně dlouhá doba a některé zajímavé momenty by vám tak mohly v nejhorším případě uniknout. Ovšem to lze vyřešit takzvaným sekvenčím focením, to znamená, že přiložíte prst na spoušť a telefon vám nafotí rychlou sekvenci sta snímků, ze kterých si můžete vybrat ty nejideálnější momentky. Ovšem ani to nepovažujeme za ideální způsob, pokud se na sekvenční snímání přímo nechystáte.
Samotné prostředí aplikace Fotoaparátu doznalo jistých změn. Oproti svému loňskému modelu LG značně zjednodušilo práci s fotoaparátem a jeho obsluha je tak o poznání komfortnější. Po samotném spuštění na nás na obrazovce nečekají žádné rušivé elementy, v podstatě se tam objeví jen dvě softwarová tlačítka a to pro ukončení fotoaparátu a pro otevření nabídky. Samotné fotografování probíhá poklepnutím na displej, případně si můžete nechat v nastavení vyvolat na obrazovku klasické zobrazovací prvky, přičemž spouště na fotografování i nahrávání videa jsou ihned vedle sebe a k oběma tak máte okamžitý přístup. Samotné pořizování fotografií vám usnadní řada funkcí, mezi které patří například hlasová spoušť, která vám pořídí fotografii po vyslovení předem nastaveného hesla a třeba i relativně využitelná možnost dablovaného focení, tedy že se vám při stisknutí spouště aktivují oba fotoaparáty současně.
Videozáznamy lze pořizovat až v kvalitě Ultra HD a to v rozlišení 3840 x 2160 px. Nelze si příliš domyslet, jak moc toto vysoké rozlišení budou využívat majitelé telefonu v praxi, neboť jedna minuta záznamu v tomto případě dosahuje velikosti kolem 200 MB, což je, jak jistě uznáte, objem vskutku monstrózní. Nelze však nepřiznat, že pořízené UHD video je opravdu špičkové a při jeho spuštění na dostatečně velké adekvátní televizi plně doceníte jeho kvalitu, kterou obstarává skvělá optická stabilizace obrazu.
Pro jistotu však doplňujeme, že rozlišení lze samozřejmě snížit, přičemž FullHD (1920 x 1080 px) by měla být zlatá střední cesta a to i co se velikosti výsledných souborů týče. Ač fotoaparát oproti konkurenci nabízí spoustu nastavitelných vychytávek, dost jich také postrádá. Namátkou vyvážení bíle, kompozici expozice, nebo třeba ISO. Ve výsledku však ale má LG G3 skvělý fotoaparát. Jeho snímky jsou nadprůměrně kvalitní a to i za horších světelných podmínek, pořízená videa jsou pak při zvoleném maximálním nastavení opravdu špičková, alespoň v rámci mobilních telefonů.
VÝDRŽ BATERIE
Kapacita dodávané baterie činí 3000 mAh, což je sice kapacita solidní, avšak je důležité mít na paměti, jak moc náročný nejen procesor, ale hlavně také displej bude baterii plně zaměstnávat. Takže i přes vyšší kapacitu baterie se dostaneme na výsledky zcela tradiční a žádné překvapení se nekoná. Mobilní telefon při běžném používání nepřesáhne hranici čtyřiadvaceti hodin, tudíž je velice pravděpodobné, že mobil budete dobíjet každý den, pokud ho tedy nenecháte jen netknutě ležet. V případě zapnutí úsporného režimu, který vám sníží takt procesoru, podsvícení displeje a povypíná zbytečnosti, lze se se špetkou štěstí dostat až na dva dny. Vezmeme-li výdrž z opačného konce, tak na jedno nabití lze zhruba osm hodin sledovat FullHD video na plný jas, což je relativně slušný výsledek. Pochválit si musíme rychlé dobíjení. Z kompletního vybití do kompletního nabití se mobil dostane zhruba za dvě hodiny. To ovšem neplatí v případě bezdrátového nabíjení, tam si musíme počkat o něco déle.
ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
Pokud si ani po této recenzi nejste schopni odpovědět na otázku, zdali telefon koupit či nekoupit, tak vám radíme jednoznačně koupit. LG se předvedla na všech frontách jak nejlépe to šlo a od nás si tímto vysloužila velmi kladných hodnocení. Není samozřejmě bez chybičky; ostatně, která vlajková loď ano? Ovšem tento mobil nám nabídne většinu současných trendů, plus některé bonusové a to za velmi přijatelnou cenu, kterou vám už konkurence jen tak nenabídne. Potenciální zákazníky by pak mohl od samotné koupi odradit především vskutku velký displej, což pak záleží čistě na osobních preferencích, neboť se telefon velikostně přibližuje k tabletefonům. Pokud však hledáte nabušený mobilní telefon s ultrajemným displejem, který bez problémů stíhá všechny současné trendy, pod kapotou nabízí vysoce výkonný hardware, skvělý fotoaparát s možností UHD videí, neotřelým uživatelským prostředím a to vše za slušnou cenu, pak by mohl být LG G3 jasnou volbou právě pro vás.
Výkon v obřím těle s luxusním displejem s rozlišením 2560x1440, 3GB RAM a LTE konektivitou.Telefon LG G3
Design - 92%
Výkon a hardware - 98%
Softwarová výbava - 88%
Cenová dostupnost - 80%
90%
Luxus a výkon se potkávají
Graf ceny produktu LG D855 G3 32GB poskytuje server Heureka.cz
Zdroj: Engadget