První Samsung Galaxy Note byl odvážným kouskem na poli mobilních telefonů, potažmo tabletofonů, neboť vyčníval svými obřími rozměry a kreativními možnostmi dotykového pera S-pen. Samsung se tenkrát bez debat trefil zákazníkům do černého a Galaxy Note si našlo spoustu příznivců, kteří si mobil velice chválili. A právě díky tomu se můžeme každý rok těšit z nového modelu této řady, které nám Samsung s jasnou pravidelností představuje. Letos jsme se dostali až na číslovku 4 a tak se Samsung opětovně pokusí se svým Samsung Galaxy Note 4 zbořit hranice minulých generací a nabídnout nám to nejlepší, co se na trhu aktuálně vyskytuje. Ambice na to má nepochybně obrovské, pojďme se společně podívat, jak se mu to letos podařilo.
Samsung Galaxy Note 4 - obrovský supervýkonný tabletofon s 5,7" displejem, procesorem Spadragon 805 a dotykovým perem S-penSamsung Galaxy Note 4
Design - 90%
Výkon a hardware - 98%
Softwarová výbava - 90%
Cenová dostupnost - 65%
86%
Samsung Galaxy Note 4
Obsah balení, design a konstrukce telefonu
Samsung pro tentokrát upustil od klasické krabičky imitující dřevinu a Galaxy Note 4 nám dodává v nenápadném drobném balení, ve kterém se nachází jen to nejzákladnější, což je poměrně škoda, neboť od takovéhoto nabušeného zařízení z vyšší cenové kategorie bychom si bez výčitek dovolili i očekávat nějaký ten nadstandard, bohužel se tak opět nekoná. V balení proto najdeme kromě telefonu pouze USB kabel, síťový adaptér, dotykové pero S-pen a to včetně náhradních hrotů a nářadí potřebného k jejich výměně, uživatelské příručky a samozřejmě sluchátka. Sluchátka musíme však opětovně pochválit, neboť i ty jsou stejně jako u všech Samsung produktů kvalitní, hrají nadprůměrně a na své si přijde i nejeden náročnější posluchač. Ke sluchátkám jsou nám také dodávány dva páry náhradních špuntů, které se odlišují i velikostně, takže pokud by někomu sluchátka v uších nedržely, není nic snazšího než špunty vyměnit.
Při vybalování vás na první pohled zaujme samozřejmě velikost přístroje, protože Galaxy Note 4 velký vskutku je. Na druhou stranu se však svými rozměry příliš neliší od loňského modelu Note 3 a lze říci, že na milimetrech a na váze nabral opravdu jen minimálně. Pro srovnání – loňský Galaxy Note 3 má 151,2 x 79,2 x 8,3 mm a váhu 168 g a letošní model zase 154 x 79 x 8,5 a váhu 176 g. Takže sami můžete vidět, že letošní model vyrostl pouze do výšky o tři milimetry, dva přibral na tloušťce a váhově má o mikroskopických 8 gramů více, tudíž žádný dramatický nárůst se letos nekoná. Co se však změnilo o něco výrazněji je design. Pochválit si musíme především kovové boky, které jsou letos skutečně kovové a nejedná se jenom o laciný plast, který kov pouze imituje. Podívejme se však na design telefonu postupně.
Přední straně dominuje velký, 5,7 palcový displej a zabírá většinu strany. Okolní rámečky jsou ideálně široké, takže v tomto ohledu nemáme co vytknout. Ve spodní části nás čeká tradičně jedno velké hardwarové tlačítko, které má po stranách další dvě tlačítka, ale ta už jsou senzorová, takže zde nenastala žádná změna. Nad displejem je logo výrobce Samsung, vedle něj notifikační dioda, která nám různými barvami oznamuje nejrozličnější notifikace, pak senzor automatické regulace jasu, senzor okolního světla, reproduktor a optika předního fotoaparátu. Takže ani zde žádná změna, vše je v při starém a v podstatě vzhled identicky kopíruje poslední modely telefonů od Samsungu a nevypadá to, že by v brzké době Samsung plánoval nějakou designovou inovaci.
Jak jsme již psali, tak boky přístroje jsou lemované kovem a navozují tak dojem luxusního přístroje, což je vzhledem k cenové kategorii více než příhodné a my konečně můžeme dílenské zpracování pochválit, neboť jej Samsung neodfláknul tak jako u jiných svých modelů. Na levé straně jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti, na pravé máme tlačítko odemykací, nahoře nás čeká 3,5 mm konektor, infračervený port, reproduktor sluchátka a konečně dole je konektor pro USB a dotykové pero S-pen.
Žádná výraznější změna nenastala ani na zádech přístroje. Zadní kryt imituje kůži a je velmi příjemný na dotek, z dlaní taktéž nesklouzává a drží v nich pevně. Stejně pevně tak drží i na jakémkoliv jiném povrchu, takže vám nebude samovolně klouzat například po stole. Samotný kryt je snímatelný a pod ním se nachází baterie, kterou si můžeme sami i vyměnit, dále pak slot na paměťovou kartu a slot na SIM kartu. Na samotné zadní straně nás čeká snímač fotoaparátu, pod ním měřič srdečního tepu a pod ním klasicky logo výrobce. Napravo dole pak ještě nalezneme drobný reproduktor pro hlasitý poslech bez sluchátek.
Co se samotné velikosti tabletofonu Samsung Galaxy Note 4 týče, tak je zřejmé, že 5,7″ velký displej udělá s přístrojem své a je více než pravděpodobné, že se do většiny kapes u kalhot Note 4 ani pořádně nevejde, do drobných úzkých kapes jej nenarvete ani omylem. U takto velkého přístroje je ideální, pokud jej umístíte někam do pouzdra a budete jej raději nosit v tašce, neboť byste ve kterékoliv kapse cítili jeho výrazné kontury a ve výsledku by vám při nošení mohl i vadit. Ovšem toto záleží samozřejmě čistě na vás, nicméně je jasné, že díky obrovským rozměrům budete muset v rámci přenositelnosti dělat často kompromisy.
Displej telefonu Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4 má krásný velký 5,7 palcový displej. Samsung opětovně využil superAMOLED displej, který je známý svými sytými, velmi živými barvami. A jinak tomu není ani zde. Není ovšem tajemstvím, že mnoho uživatelů intenzivní barvy poněkud iritují, zatímco druzí si je nemohou vynachválit. Pro první skupinku je zde možnost si v nastavení intenzi barev podstatně snížit, takže je dobré vědět, že Samsung myslel i na ty, kteří těmto vizuálním orgiím příliš neholdují. Displej má oproti minulému modelu Quad HD rozlišení, což je 2560 x 1440 px. V současnosti displejem s takto vysokým rozlišením disponuje jen několik telefonů. Za zmínku stojí nedávno recenzovaný LG G3 (ten doporučuji zahrnout do výběru, protože nás v redakci velmi mile překvapil). Největší rozdíly lze jednoznačně vypozorovat mezi skokem z HD displejů do těch Full HD. Při skoku z Full HD displejů do Quad HD není rozdíl až tolik vidět. Rozdíl však poznáte při zobrazení velmi jemných linií, nebo při prohlížení fotografií ve velkém rozlišení, ty na Quad HD displeji vypadají prakticky stejně jako vytištěné na papíře.
Samotný displej je tedy naprosto úžasný a to především právě díky zmíněné superAMOLED technologii, takže se na něj velmi hezky dívá. Černá barva je skutečně černá a displej má díky vyššímu jasu lepší čitelnost na slunci. Regulaci jasu samozřejmě obstarává automatika, na kterou je v tomto případě spolehnutí a nikdy se nám nestalo, že bychom museli jas ještě manuálně upravovat, protože jej mobil nastavil neadekvátně. Nicméně i automatickou regulaci jasu lze v nastavení doupravit, takže komu nebude vyhovovat stávající nastavení, není nic jednoduššího, než si jej pozměnit k obrazu svému. V nastavení kromě toho také můžeme zapnout funkci inteligentní obrazovky. Ta nám displej nevypne, dokud se na něj díváme, takže se nám nikdy nestane, že by telefon zhasl i přesto, že bychom už dávno na displeji nebyli aktivní a jenom se na něj dívali, což je skvělá funkce, kterou nejeden uživatel ocení. A ocenit musíme i zvýšenou citlivost displeje, díky které jej budeme moci ovládat i v rukavicích. Ovšem je potřeba počítat s tím, že ovládání v rukavicích nebude vždy stoprocentně přesné, takže může docházet k přehmatům.
Hardware, výkon a konektivita Samsung Galaxy Note 4
Kdykoliv si koupíte jeden z nejnovějších Samsungů a to ať už se bavíme o telefonech, tabletofonech, případně tabletech, tak lze mít jistotu, že si kupujete ten nejlepší hardware na trhu. Samsung Galaxy Note 4 lze brát jako chytrou investici do budoucna a pokud nemáte tendence měnit telefon každou chvíli a zároveň chcete něco, co bude hardwarově v kurzu i za rok, tak s Galaxy Note 4 vedle každopádně nešlápnete. Naopak budete plně připraveni. Toto tvrzení lze podpořit faktem, že i dva roky starý Note 2 má dneska stále co nabídnout a stále by bez problému spustil i ty nejnáročnější hry a aplikace. V tomto ohledu každopádně Samsung vede na plné čáře a snaží se vždy nabídnout jen to nejlepší, takže se vysoká investice stává opodstatněnou. Pojďme se podívat, co nás čeká v útrobách nového Samsungu Galaxy Note 4.
Uvnitř přístroje tepe výkonný čtyřjádrový Snapdragon 805 od Qualcommu. Každé z jader je taktováno na frekvenci 2,65 GHz, a o grafickou akceleraci se postará čip Adreno 420 a tomu všemu sekundují 3 GB operační paměti RAM. Není pochyb o tom, že papírově nám Galaxy Note 4 dává neprůstřelnou kombinaci silného hardwaru. K ukládání dat nám poslouží paměť 32 GB, což je hodnota, kterou si musíme pochválit. Většina výrobců dává do svých telefonů nejčasněji 16 GB, případně i 8 GB úložného místa, což nás téměř vždy donutí si navíc dokoupit paměťovou kartu. S interní paměti 32 GB, z nichž je reálně volných něco kolem 24 GB, už se ale dá něco dělat a lze si s takto velkým místem vystačit i bez paměťové karty, nebo minimálně alespoň na nějaký čas určitě. V opačném případě lze dokoupit paměťovou kartu až do výše 128 GB.
Co se samotného výkonu týče, tak tam opravdu nelze mít jakékoliv výhrady. Galaxy Note 4 je hardwarově opravdu silný přístroj a výsledky v benchmarcích jasně a zřetelně ukazují, že tento tabletofon je jeden z nejvýkonnějších mobilních přístrojů na světě a řadí se tam zcela oprávněně. Není tedy žádným překvapením, že telefon neměl sebemenší problémy s plynulým přehráním čehokoliv. Pro jistotu jsme na něm odzkoušeli ty graficky nejnáročnější hry a Samsung Galaxy Note 4 si s každou poradil s grácií sobě vlastní. A jak jsme již psali, lze se s jistotou domnívat, že se ještě pár let neobjeví žádná hra, potažmo aplikace tak náročná, že by takto špičkově vybavený systém pokořila. V tomto ohledu je Galaxy Note 4 ideální investicí do budoucna.
Samsung Galaxy Note 4 nezahálí ani na poli konektivity a nabídne nám tak téměř všechno, na co si vzpomeneme. Nechybí tedy samozřejmě standardní Wifi 802.11 s protokoly a/b/g/n/ac, které fungovalo skvěle a zejména díky přidanému protokolu ac jsme měli velmi dobré připojení i na místech, kde byl Wifi signál o něco slabší až nepoužitelný a konkurenční zařízení si s ním už tak moc dobře neporadily. Takže v tomto ohledu chválíme. Nechybí ani Bluetooth 4.0, při jehož testování nenastaly sebemenší potíže a vše fungovalo bez problémů. Co se týče mobilních dat, tak Galaxy Note 4 zvládá kromě klasických připojení taktéž LTE, které fungovalo rychle a spolehlivě. Přechody mezi jednotlivými 3G a 4G sítěmi telefon zvládal plynule a bezproblémově. I v tomto telefonu se setkáme se starým navrátilcem a to sice s infračerveným portem, díky kterému se náš Samsung Galaxy Note 4 promění na dálkový ovladač, kterým budeme moci díky aplikaci Smart Remote ovládat nejrůznější domácí elektroniku jako je televize, DVD přehrávač a jiné.
Také se zde setkáme s funkcí OTB USB. O co se jedná? Díky speciální redukci, která bohužel není součástí balení, si lze k telefonu připojit nejrůznější zařízení, které disponují klasickým USB připojením. Takže si můžete k Note 4 připojit třeba svůj flashdisk se kterými můžete nadále pracovat na telefonu. A nezůstává pochopitelně jen flashdisků a jiných externích disků, ale připojit si bez problému můžeme i například myš nebo laserovou klávesnici, kterou pak můžeme v kombinaci s telefonem Samsung Galaxy Note 4 plně využívat. Ještě se v rychlosti zastavme u GPS. U ní jsme se taktéž nesetkali prakticky s žádným problémem, díky výkonnému hardwarovému vybavení je GPS velmi svižná, plynulá a nezasekává se. Určení polohy se zapnutým A-GPS je otázkou prakticky několika vteřin a připojení je po celou dobu využívání GPS stabilní a bezproblémové. Samsung Galaxy Note 4 lze tedy využívat jako plnohodnotnou navigaci ať už na pěší túry, nebo do auta.
Uživatelské prostředí telefonu Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4 běží na Androidu 4.4 KitKat, nicméně je tradičně opatřen grafickou nadstavbou TouchWiz, která je skvěle propracovaná a uživatelsky přívětivá, ač si ukusuje značný kus z operační paměti RAM a to až jeden a půl GB z dostupných tří. A nelze se divit, neboť nadstavba je detailně propracovaná a graficky náročnější. Ovšem i přesto prostředí díky nadstandardní hardwarové výbavě šlape naprosto plynule a prakticky nikdy jsme se nesetkali s žádnými záseky, případně nějakým postřehnutelným zpomalením, což je naštěstí od telefonu takovéto cenové kategorie samozřejmost. Celkově je TouchWiz pochopitelně otázkou vkusu, neboť kompletně překopává celý systém a z původního androidu nezbývá téměř nic. Existují samozřejmě i početné komunity lidí, kteří TouchWiz doslova nenávidí, ale takoví si asi těžko budou Samsung Galaxy Note 4 pořizovat. Takže můžeme zcela bez výčitek říci, že uživatelské prostředí se povedlo, je svižné, plynulé a skvěle optimalizované. Pojďme si nyní některé možnosti uživatelského prostředí více přiblížit.
Vzhledem k obrovským rozměrům bychom mohli na ovládání jednou rukou zapomenout, protože by to bylo minimálně nepraktické a nevyužitelné. Přesto se nám snaží jít Samsung naproti a ovládání jednou rukou alespoň při určitých úkonech ulehčil. V praxi to asi není ani tak moc využitelné, ale lze to ocenit kupříkladu pokud ležíte na boku. V telefonu si lze totiž některé dotykové prvky, jako je třeba klávesnice, nechat podle potřeby připnout na levou nebo na pravou stranu obrazovky tak, abyste palcem jedné ruky dosáhli na celou plochu klávesnice a mohli tak pohodlně psát i jednou rukou (Podobné řešení zvolil i jihokorejský LG u svého top modelu LG G3). V normálním případě tak psát nelze, neboť je klávesnice příliš velká. Ovšem to, že my jsme tuto funkci moc nevyužívali pochopitelně neznamená, že si v tom nikdo nenajde praktického využití.
Zmínit také musíme možnost pracovat se dvěma okny současně, což je u telefonu s takto velkým displejem vítaná možnost. Na displeji si však nelze spustit jakékoliv aplikace, ale jen ty podporované, které se však naštěstí každým dnem rozrůstají. Po aktivaci se nám tam spustí dvě vybrané aplikace nad sebou a velikost oken pak můžeme dodatečně měnit. Lze tedy mít v jednom okně například spuštěné youtube s videem a v druhém si pohodlně odepisovat na SMS zprávu. Výhodných kombinací šetřících čas jistě najdete bezpočet. Nejlépe lze možnost dvou oken využít asi při práci s textem případně obrázky, kdy nemusíte nic kopírovat ani ukládat a zkrátka text, případně tedy obrázek prostě přetáhnete z jednoho okna do druhého, což je velmi praktické. Pokud jednu z aplikací již nebudu chtít využívat, jednoduše ji minimalizujeme do malého okénka, která připomínají notifikace zpráv z Facebook Messengeru.
Notifikační lišta je opět klasická a taková, jakou ji u Samsungů již věrně známe a ani letos se nedočkala žádných drastických změn. Kromě samotných notifikací nám samozřejmě také poslouží pro rychlý přístup k nejrůznějším funkcím, výjimkou není ani přístup k rychlým přepínačům a jezdcům, kde můžeme manuálně regulovat například hlasitost nebo jas, ač zrovna toto asi moc využívat nebudeme, neboť jas se nám spolehlivě reguluje automaticky a pro změnu hlasitosti je rychlejší přistoupit k bočním tlačítkům. Celkově je systém však vyřešen elegantně a jednoduše, takže se v něm rychle zorientuje i nováček, který s prostředím TouchWiz do styku doposud nepřišel. Ač jsme se začátku chválili skvělou optimalizaci a výbornou svižnost systému, tak přeci jenom jsme postupem času narazili na menší zádrhel a to sice, že pokud se budete chtít například z nějaké aplikace stisknutím hardwarového tlačítka dostat na domovskou obrazovku, systém na chvíli zaváhá a zareaguje až za pár vteřin. S přimhouřenýma očima však lze toto odpustit a to jednak proto, že se to nedělo tak často a také protože lze předpokládat, že v nějaké z následujících aktualizací se tento drobný nedostatek napraví.
Čtečka otisků prstů a měřič srdečního tepu
Stejně jako letošní Samsung Galaxy S5, tak i Samsung Galaxy Note 4 se může pochlubit čtečkou otisků prstů. Ta je také umístěna v hardwarovém tlačítku na spodní straně telefonu. Čtečka u S5 nás příliš neohromila, neboť se potýkala s problémy při správném nastavení prstu a nezřídka kdy se stávalo, že telefon se neodemknul a my museli dát prst do velmi specifické polohy. Poučil se Samsung ze svých chyb? Vlastně se dá říci, že ano, ač veškeré prvky zůstávají identické. Tedy při registraci musíte prstem desetkrát po tlačítku přejet, aby se otisk dokonale zaznamenal do systému a v případě, že by později čtečka jakýmkoliv způsobem selhala, si rovnou zvolíte i alternativní heslo. Čtečku budeme asi nejčastěji používat při odemykání telefonu, ač ji lze využít i pro vstup například do Samsung účtu, případně jiných účtů, jež čtečku podporují.
Čtečka nyní rozpoznávala otisk podstatně přesněji a rozhodně s ní nebyly takové problémy, jako s tou u S5, nicméně po pár cvicích se ji naučíte ovládat poměrně bezchybně. Největším problémem čteček u Samsungů je totiž tvar tlačítka, resp. nešikovné umístění čtečky a nutnost po tlačítku prstem přejet. V tomto případě bychom rádi vyzdvihli konkurenta Huawei Ascend Mate 7, který má čtečku umístěnou za zadní straně telefonu pod čočkou fotoaparátu, takže je přístup k ní o něco pohodlnější a hlavně k ní stačí prst jen jemně přiložit a čtečka okamžitě a bezchybně reaguje. V tomto ohledu má tedy Samsung pořád ještě co dohánět, neboť současné používání čtečky otisků prstů není ještě úplně ideální.
Měřič tepové frekvence se nachází na zadní straně hned pod objektivem fotoaparátu a zde budeme ještě o něco přísnější než u čtečky otisků prstů. Obě to jsou funkce bezpochyby zajímavé a demonstrující technologický progress mobilních přístrojů, nicméně jejich využitelnost v praxi je diskutabilní, u senzoru tepové frekvence to platí dvojnásob. Správné přiložení prstu na senzor bude ze začátku působit spíše jako boj s větrnými mlýny. Při každém špatném přiložení vás telefon nezapomene informovat o tom, že jste to udělali špatně a je potřeba prst přiložit jinak. Než se naučíte správně prst přikládat tak, aby telefon ukazovat nějaké relevantní hodnoty, tak se na to pravděpodobněji radši vykašlete. Měřič asi nejčastěji využijete v kombinaci s aplikací S Health, což je takový komplexní fitness průvodce.
DOTYKOVÉ PERO S-PEN
Výsadou celé Note řady je bez výhrad dotykový stylus S-pen. S-pen je jednoznačně zajímavým zpestřením, které se nám používání telefonu Samsung Galaxy Note 4 snaží ještě více zjednodušit a zpříjemnit, ač není vyloučeno, že někomu přijde jeho používání poněkud staromódní a tak si v rámci ovládání vystačí po celou dobu bez něj. Je ovšem důležité si uvědomit, že i přesto, že perem můžete mobil ovládat standardně jako prstem, tak slouží spíše pro speciální akce, které jsou ušity na míru přímo jemu. A právě proto mu nelze nepřiznat, že v tomto ohledu nemá Samsung konkurence, protože málokterý model v současnosti nabízí dotykové pero, které je dokonale přesné, reaguje již jeden centimetr nad displejem a je pro něj vytvořeno několik systémových funkcí. Konkurenční výrobci zpravidla ke svým produktům nenabízejí ani obyčejné stylusy a povětšinou je ani nepodporují, takže i zde Samsung vede a lze předpokládat, že právě pero bude pro nemálo zákazníků hlavním lákadlem při koupi.
Samotný S-pen je zasunut přímo v těle telefonu, jeho vysunutím se vám telefon automaticky odemkne a na obrazovce vám nabídne některé funkce, které lze s perem nadále dělat. Okamžitě tak můžete tvořit akční poznámky, případně udělat screenshot. Celkově je práce S-penem velmi pohodlná a to i pokud Samsung Galaxy Note 4 držíte v ruce a to i pokud leží na stole. Často se při práci s ním velmi dlouho ani nedotknete displeje. S-pen je opravdu velmi přesný a displej též dokáže hravě detekovat sílu, jakou na displej tlačíte, takže to lze využít například při kreslení, kdy se vám síla čáry určí podle síly tlaku na displej. Sice jsou to drobné funkce a vychytávky, každopádně rozhodně potěší. Stejně tak potěší právě ona bezdotyková funkce, kdy třeba při prohlížení fotografií v galerii postačí pero k fotografii jen na centimetr přiblížit a automaticky se vám zobrazí její větší náhled, aniž byste museli snímek otevírat, či se dotýkat displeje.
Těchto funkcí, které vám obsluhu telefonu ulehčí a zpestří, je celá řada a bylo by na dlouho je všechny vypisovat. Potěší také akční tlačítko na straně pera, které je taktéž určeno pro několik specifických akcí. Lze díky němu například pohodlně kopírovat text, tedy stačí jen tlačítko stisknout a text označit. Zkrátka jednoduché, praktické a efektivní. Asi největším spřízněncem pera S-pen je aplikace S Note, do které můžeme ukládat poznámky těmi opravdu nejrozmanitějšími způsoby. Je tu možnost psát perem standardně jako propiskou, aplikace pak text převede do elektronického písma, nebo si třeba můžeme text vyfotit (například z učebnice) a aplikace jej opět zpracuje a přepíše. Můžeme zde také tvořit plnohodnotné grafy, matematické vzorce a jiné. V S Note se zkrátka vyblbneme do sytosti a nejednou tyto funkce s povděkem plně využijeme. S-pen obecně tedy hodnotíme velmi kladně, neboť se práce s ním dosti vyvedla a čeká na vás o hodně více vychytávek, které jsme zde nestačili zmínit.
FOTOAPARÁT A ZÁZNAM VIDEA na telefonu Samsung Galaxy Note 4
Jak je u Samsungu zvykem, tak ten se snaží dát co nejlepší snímače do všech svých mobilních telefonů, tabletofonů a dokonce i tabletů. A jinak tomu není ani v případě Samsung Galaxy Note 4, který je vybaven 16 MPx zadním fotoaparátem a 3,7 MPx předním. Dále je fotoaparát vybaven automatickým zaostřováním a optickou stabilizací obrazu, která výrazně navýší kvalitu jednotlivých fotografií. Pokud se rozhodneme fotit na plné rozlišení, snímky si z paměti ukousnou zhruba něco kolem 5 MB, což by vášnivému fotografovi mohlo brzy činit problém s místem, nicméně se určitě vyplatí fotit na plné rozlišení, protože fotografie vypadají úžasně, ač drobné nedostatky bychom jim vyčinit mohli. Pokud například fotíte scénu s mnoha detaily, na fotografii pak lze po jejích okrajích spatřit drobné rozmazání a to i pouhým okem, což je poměrně škoda. Avšak ve většině případů jsou fotografie naštěstí ostré celoplošně. Navíc jsou snímky živé a plné barev.
Po vzoru Samsungu Galaxy S5 i Samsung Galaxy Note 4 disponuje možností selektivního ostření, to znamená, že fotografii si můžeme dle vlastních potřeb zaostřit až po vyfocení snímku. Focené objekty však nesmí být vzdálenější více než půl metru od snímače, tedy je režim selektivního ostření určen pro velmi specifické focení. Samotné ostření potom probíhá v galerii, na fotografii si vyberete buďto focený předmět, nebo pozadí a telefon vám vybranou část zaostří, přičemž tu nezaostřenou pro lepší efekt rozmaže. V nastavení si samozřejmě můžeme volit i hloubku ostrosti. Výhodou je, že k těmto fotografiím se můžeme kdykoliv do galerie vrátit a jakkoliv celé ostření znovu dle sebe překopat. Fotografie vyfocené v režimu selektivního ostření rozeznáme od běžných snadno. Jednak jsou v galerii opatřeny speciálním symbolem, takže je ihned identifikujeme a taky je o mnoho větší jejich velikost. Zatímco normálně focené snímky dosahují na maximální rozlišení velikosti kolem 5 MB, snímky focené v režimu selektivního ostření dosahují velikosti až 22 MB.
Vysoké kvality se dočkáme také u pořízených videozáznamů. Zde máme možnost natáčet videa v maximálním rozlišení Ultra HD, což je konkrétně 3840 x 2160 px. Plné rozlišení asi jen tak nevyužijete, poněvadž vám může minuta záběru ukousnout z paměti až 400 MB a při dobrém světle se tak i spolehlivě stane, dokonce se lze přeš tuto hodnotu i přehoupnout, takže bez 128 GB karty asi nebude mít smysl tato videa vůbec natáčet. Nehledě na to, že spousta stolních počítačů může mít problém s přehráním takto vysokého rozlišení. Nicméně co se týče samotné kvality snímků pořízených Ultra HD kvalitou, tak tam nemůžeme mít prakticky žádné výtky. Obraz je dokonale ostrý a detailní, při přehrání třeba na televizi pak vysokou kvalitu videa oceníte nejvíce. Pro běžné natáčení nám tak spíše postačí klasické Full HD rozlišení, které je taktéž na velmi vysoké úrovni. Při natáčení Full HD videí pak můžeme využívat všech dostupných režimů a úprav, které jsou u Ultra HD natáčení vypnuty.
Závěrem musíme ovšem upozornit, že se stále jedná o poměrně velké zařízení a tedy byste mohli být při focení považování okolím tak trošku za podivíny, nicméně stále je pořizování snímků se Samsungem Galaxy Note 4 o něco přirozenější, než focení s jakýmkoliv tabletem. Co bychom určitě ocenili a co Samsung Galaxy Note 4 bohužel postrádá, ostatně jako všechny předchozí modely, je hardwarové tlačítko pro spoušť fotoaparátu. Sice si zde v nastavení můžeme spoušť nadefinovat do tlačítek jako je to pro regulaci hlasitosti, případně i do snímače tepové frekvence, nicméně tato řešení bývají nepraktická a ani zdaleka nedosahují pohodlnosti klasického hardwarového tlačítka, které zde bohužel chybí. Další drobný nedostatek spatřujeme v tom, že trojice mikrofonů, které zachytávají zvuk, jsou někdy až příliš citlivé a pokud natáčíme video v hlučném prostředí, telefon zvuk nezpracuje moc kvalitně a ve výsledku slyšíme velký šum. Ovšem vzhledem k vysoké kvalitě snímků a videí jsou toto nedostatky, které se dají ve výsledku odpustit.
Kapacita a vÝDRŽ BATERIE
Ač se Samsung snažil oproti předchozí generaci zlepšit co se dalo, tak v kapacitě baterie se moc nepřetrhl. Z loňských 3200 mAh jsme se letos dostali na 3220 mAh, což je pokrok vskutku nulový. V kombinaci s obřím 5,7 palcovým displejem a Snapdragonem 805 se dalo očekávat, že výdrž baterie nebude ani v případě Samsungu Galaxy Note 4 nic extra. A není. Telefon se v poklidu řadí mezi všechny ty s klasickou jednodenní výdrží. Není však vyloučeno, že by se běžný uživatel, který telefon nevyužívá zapáleně co každou minutu, mohl bez větších problému dostat až solidní den a půl, což u některých konkurenčních telefonů zaručit rozhodně nelze. I v těch nejhorších situacích však lze vždy zapnout nejrůznější úsporné režimy a za cenu omezení některých funkcí tak výdrž baterie výrazně prodloužit. Významnou novinkou oproti předchozím generacím je nový režim nabíjení. Výrobce deklaruje, že na 50 procent nabití se z nuly dostaneme za 30 minut. Během běžného testování se ukázalo, že skutečnost se od slibů příliš neliší a do padesátky jsme se opravdu dostávali v rozmezí 34 – 36 minut, což je velmi dobrý výsledek.
ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ SAMSUNGU GALAXY NOTE 4
Z naší recenze je zřetelně patrné, že jsme Samsung Galaxy Note 4 velmi chválili a jsme se z něj nadšení. A je k tomu samozřejmě důvod, neboť se jedná o jeden z nejlepších telefonů, potažmo tabletofonů současnosti. Má obrovský luxusní displejem s perfektně jemným Quad HD rozlišením, tu nejlepší možnou hardwarovou výbavu, která skýtá extrémně výkonný čtyřjádrový procesor Snapdragon 805 s taktem 2,65 GHz na každé jádro, grafický čip Adreno 420 a 3 GB operační paměti RAM a dále také Samsung Galaxy Note 4 nabízí skvělé pero S-pen, které nám otevírá nevídané možnosti co se obsluhy telefonu týče. Takže které je největší negativum nového modelu z řady Note? V současné době je to bezpochyby cena, která byla Samsungem již tradičně přestřelená a která u nás startuje od nepřiměřených dvaceti tisíc. Některé také může zamrzet absence krytí IP67, takže telefon není odolný vůči vodě, jako třeba Samsung Galaxy S5. Je tedy otázkou, zdali si chcete za jeden z nejlepších tabletofonů současnosti relativně dost připlatit, nebo jestli raději počkáte, až cena klesne na nějakou přijatelnější cifru. Jako levnější a velmi dobrou variantu můžeme vřele doporučit telefon LG G3, který je se Samsungem Galaxy Note 4 srovnatelný. Ať už se však rozhodnete jakkoliv, koupí každopádně nic nepokazíte, naopak si dopřejete to nejlepší, co se aktuálně nachází na trhu a vybaveni aktuálními moderními technologiemi budete ještě na pár let dopředu.
Graf ceny produktu Samsung N910 Galaxy Note 4 poskytuje server Heureka.cz
Samsung Galaxy Note 4 - obrovský supervýkonný tabletofon s 5,7" displejem, procesorem Spadragon 805 a dotykovým perem S-penSamsung Galaxy Note 4
Design - 90%
Výkon a hardware - 98%
Softwarová výbava - 90%
Cenová dostupnost - 65%
86%
Samsung Galaxy Note 4
Zdroj: techradar