Společnost NVIDIA je dobře známá jako výrobce grafických karet do stolních počítačů a notebooků, ale její záběr tím zdaleka nekončí. Už v minulosti jsme psali o jejích Androidích herních konzolích NVIDIA Shield a NVIDIA Shield Tablet. Její poslední počin v této oblasti, NVIDIA Shield TV původní možnosti těchto dvou konzolí částečně využívá, přesouvá je na televizní obrazovku a dodává jim úplně nový rozměr – a to nejen pokud jde o grafické zobrazení.
Design
Veškeré kabelové připojení ke konzoli najdete klasicky vzadu, nachází se zde běžný ethernetový port, dvě USB typu 3.0, jedno microUSB 2.0, HDMI, slot na paměťovou kartu, Wi-Fi dual band 802.11ac, nízkoenergetický Bluetooth 4.1 a infraport.
Hardware
Nvidia Shield TV se dělá ve dvou různých verzích, které se liší primárně typem a rozsahem vnitřní paměti. Základní model má pouze 16 GB SSD paměti, zatímco model Nvidia Shield Pro má 500 GB na hybridním harddisku – tedy v podstatě stejnou kapacitu jako základní modely současných hlavních klasických konzolí Playstation 4 a Xbox One. V obou dvou případech lze navíc paměť rozšířit pomocí SD karty a je také možné k Shield TV připojit externí harddisk přes kterýkoliv z jejích zadních USB portů.
Nezávisle na verzi ale má v sobě NVIDIA Shield TV vždy osmijádrový čip NVIDIA Tegra X1. Ten má čtyři jádra silnější a čtyři slabší, konkrétně čtyřjádrový Cortex A-57 o frekvenci 1,9 GHz a pak čtyři slabší jádra typu Cortex A-53. K tomu má Shield TV 3 GB RAM, a vlastní grafický akcelerátor založený na technologii Maxwell. Shield TV umí například naprosto bez problémů přehrávat video ve 4K rozlišení a 60 obrázcích za sekundu.
Gamepad
Základním ovládacím prvkem NVIDIA Shield TV je gamepad, který může být leckomu povědomý. Jde totiž o Shield Controller, který se objevil u předešlých Androidích konzolí od NVIDIE. Jeho design stejně jako v případě konzole patří k těm lepším na trhu, a stylově k Shield TV nepochybně naprosto sedí. Pokud by to člověk nevěděl, tak by si mohl snadno myslet, že byl vyroben speciálně pro ni.
Základní rozvržení tlačítek nemá nijak originální, najdete na něm obvyklý směrový kříž, čtyři tlačítka do kosočtverce ve stylu Sony (označená ovšem spíše ve stylu Microsoftu) a dva analogové joysticky. Na horní straně jsou pak další dvě dodatečná tlačítka na levé i pravé straně, opět dobře známá z dnešních gamepadů. Na rozdíl od většiny konkurence ovšem ovladač nemá žádné vibrační funkce. Protože však počítá s napojením na Androidí operační systém a funkce, přidal k tomuto klasickému rozvržení i pár věcí navíc.
Jednou z prvních, kterých si všimnete, jsou klasická tři Androidí hardwarová tlačítka, přidaná na ovladač do jakéhosi trojúhelníku na jeho vrcholu, a dole na ovladači je navíc ještě ovládání hlasitosti. Obě fungují stejně jako na klasickém telefonu, a hodně usnadňují navigování mezi jednotlivými aplikacemi, ať už chcete něco hrát, koukat se na video nebo využívat jiné typy aplikací. Co není až tak úplně viditelné, je integrovaný mikrofon. Přes gamepad lze totiž ovládat celý systém jednoduchými hlasovými příkazy. Nahoře na ovladači najdete také výstup na sluchátka a microUSB, přes něž se gamepad nabíjí. K Shield TV nebo jinému hernímu Shield zařízení se ovladač připojuje přes Wi-Fi s prakticky nulovou latencí. K jednomu zařízení můžete mít přes Wi-Fi zapojené až čtyři ovladače najednou. Spodní část ovladače pak také slouží jako touchpad a pokud máte ve svém PC grafiku od NVIDIE, můžete na něm gamepad použít také, jen ho musíte připojit přes USB kabel místo přes Wi-Fi.Dálkové ovládání
Další možností, jak NVIDIA Shield TV ovládat, je klasický televizní dálkový ovladač. Nemůžete bohužel použít, jakýkoliv se vám zamane, k Shield TV se dělá speciální a musí se dokoupit – přímou součástí balíčku při koupi je pouze samotná konzole, gamepad a nutné kabely. Stojí přitom sám o sobě 49,99 dolarů. Pokud jde o design, tak je rozhodně dálkové ovládání Shield výjimečně dobře udělané. Celý dálkový ovladač je totiž z kovu, s matným povrchem a stejně jako gamepad má vnitřní baterii dobíjenou přes microUSB.
Bohužel je trochu limitovaný, pokud jde o počet tlačítek, najdete na něm pouze ovládání hlasitosti, tlačítka zpět a domů, a d-pad na média. Stejně jako gamepad má také mikrofon pro hlasové ovládání a vstup pro sluchátka i s možností chatu. Pokud hledáte složitější tlačítka pro kontextové vyhledávání v menu, na klasických televizních dálkových ovladačích běžné, to na Shield TV dálkovém ovladači už nenajdete. I tak s ním ale pokryjete asi 90 % potřebných operací pro sledování videa a podobných aplikací.
Další ovladače
Pokud byste ovšem opravdu chtěli něco pro náročnější aplikace, lepší možnosti psaní, nebo prostě máte radši myš a klávesnici jak pro hry, tak pro některé jiné aplikace, tuto možnost máte na Shield TV také. Nejste ani nijak omezeni na čistě bezdrátová řešení, protože můžete pro připojení externích ovladačů, nebo třeba i sluchátek a dalších zařízení využít i například oba USB porty. Protože jsou ale opravdu jen dva, je dobré myslet na to, že pokud chcete připojit hodně různých externích zařízení k Shield TV, je to sice možné, ale budete muset využít možností unifikovaných bezdrátových přijímačů, které umožňují přijímat například bezdrátovou myš, klávesnici a další externí zařízení od jednoho výrobce přes jeden jediný USB přijímač. Jinak je totiž nebudete mít kam zapojit. Zdaleka ne všichni výrobci tuto možnost ale podporují.
I pokud ale zapojíte k Shield TV svou oblíbenou klávesnici nebo myš, nemusí to nutně také znamenat, že vám pojede ve všech aplikacích. Shield TV má mnoho možností jak hrát hry, využívat aplikace nebo sledovat filmy, a ne u všude musí být každé externí zařízení podporováno. Dokonce i v případě, že bude nějaké fungovat v určité konkrétní aplikaci nebo hře, v jiné už fungovat nemusí. Je proto dobré si vždy předem zjistit podporu konkrétních aplikací pro konkrétní způsob ovládání, který chcete použít. Oficiální ovladače od NVIDIE, tedy gamepad a dálkové ovládání, by měly samozřejmě fungovat vždy, i když dálkové ovládání se hodí většinou pouze pro sledování videa.
NVIDIA GRID
Pokud jste měli někdy příležitost vyzkoušet si například Shield Tablet, budete vědět, že jedna z vlastností, která ho dělala nejvíce unikátním, byla služba NVIDIA GRID. Jde o internetovou službu, kde si můžete hry zahrát pomocí tzv. streamingu. Hry samy o sobě jsou instalovány na internetovém serveru. V reálném čase je pak přenášeno ovládání z konzole na server a obraz hry zpět do vašeho zařízení. Funguje to vlastně podobně jako třeba oblíbený Youtube, jen je přidána možnost interakce v herním prostředí. Protože jsou hry o něco složitější než videa, tak to samozřejmě vyžaduje lepší hardware a také dostatečně rychlé připojení k internetu jak na stahování, tak na nahrávání. NVIDIA sama uvádí, že minimální požadovaná rychlost je alespoň 5 MB/s.
Na Shield TV si můžete užívat poměrně bohatou sbírku her jak z klasického PC, tak z Androida. Služba GRID má dva výkonnostní stupně podle rychlosti vašeho připojení, jeden jede při 1080p a 60 obrázcích za vteřinu, pomalejší na 720p a 30 obrázcích za vteřinu. Pro představu, většina her na klasických konzolích poslední generace je zamknutá právě na 30 obrázcích na vteřinu a značná část z her na Xbox One je pořád v rozlišení 720p, jen zvětšená aby se jevila jako 1080p.
Android Store
Jako další herní možnost je zde Android Store, který si NVIDIA udržuje už nějakou dobu. Ten se napojuje na Google Play a najdete v něm hry, které jsou optimalizovány přímo pro procesor Tegra X1 a jinde než na Shield TV nejsou (alespoň pokud jde o Androidí zařízení, v současnosti dostupné). Mezi takové hry patří například Doom 3, Borderlands Prequel, Half-life 2 a další. Tyto hry se dají normálně procházet a instalovat podobným způsobem, jako na Google Play.
Android TV
Android TV je to, po čem do značné míry dostal Shield TV název, a funguje v ní jako operační systém. Je trochu ironie, že její funkčnost je minimálně prozatím u nás poměrně omezená. Najdete tu přehrávače pro Youtube, filmy a hudbu, a také GoogleCast. Ten vám může zpřístupnit různé funkce Android TV – pokud je aplikace třetích stran podporují, nebo spíš budou podporovat. Záleží hodně na konkrétním trhu, co vám vlastně povolí. V zahraničí přes něj můžete skutečně sledovat mnoho různých kanálů, používat například internetovou filmovou službu Netflix, umožňuje vám přístup na Google Play a k dalším aplikacím zahraničních kanálů, které u nás ale vesměs nejsou dostupné. Ani Shield jako takový se u nás prozatím neprodává, ale i kdyby začal, podporu těchto služeb nikomu sám o sobě nezajistí. Je proto trochu otázka, co vlastně kromě her, přístupu do Google Play a přehrávání hudby a videa z harddisku bude možné na našem území s NVIDIA Shield TV dělat. Tento problém s nedostatkem podpory mají ovšem všechny současné konzole.
Zhodnocení
Nvidia Shield TV je rozhodně velmi zajímavý systém, a pokud máte dostatečně rychlý internet, její služba GRID vám poskytne mnoho hodin vynikající zábavy. I bez ní ale máte přístup k mnoha android aplikacím a hrám, z nichž některé jsou specificky udělané pro Shield TV a jinde je na Androidu nenajdete. Zdaleka se u ní také nemusíte omezovat pouze na přiložený ovladač. Možnost využití NVIDIA Shield TV jako televize je ale prozatím u nás hodně omezená a teprve v budoucnu se ukáže, jestli se na tuhle část jejích funkcí vůbec bude stát na to ohlížet, pokud budete uvažovat o její koupi. Stejně jako se teprve uvidí, kdy vlastně bude konzole na našem území vůbec dostupná.V zahraničí se v současnosti základní verze NVIDIE Shield TV prodává za 199.99 dolarů a verze Pro za 299,99 dolarů.