Nvidia Shield tablet
Design - 85%
Výkon a hardware - 96%
Softwarová výbava - 91%
Cenová dostupnost - 78%
88%
Výkonný tablet s procesorem Tegra K1 pro hraní her!
Porovnat ceny >>
Hardware uvnitř Nvidia Shield Tabletu
Černá, zelená a stříbrná – to jsou barvy, které jsme mohli najít na původním Shieldu, letošní model je však mnohem méně barevný. Tablet je prakticky celý černý, střídají se jen jednotlivé odstíny a povrchy. Celý design je čistý a jednoduchý, to však neznamená, že nový Shield je nějaké „ořezávátko“. Dlouhé reproduktory na krajích tabletu jsou podobné jako u modelů HTC One nebo Nexus 7. Horní kraj obrazovky je v půli rozdělen 5 MPx fotoaparátem, který je umístěn také na zádech tabletu. Na pravé hraně najdeme tlačítko pro zapínání, ovládání hlasitosti, microSD slot a pasivní stylus. Wifi model se může chlubit také slotem na microSIM karty, což značí, že k dispozici je také verze s LTE. Spodní hrana disponuje basovým reproduktorem a na levé straně najdeme jen magnetické konektory pro kryt displeje. Poslední hranou, kterou jsme se ještě nezabývali je ta horní. Na ni si můžeme všimnout dalšího basového reproduktoru, jack konektoru, microHDMI konektoru a microUSB portu. Záda tabletu jsou hladká s matnou úpravou. Je zde velký nápis „Shield“ v lesklé černé. I když celkový dojem z tabletu je solidní a vypadá velice dobře zpracovaný, našli jsme drobné nedostatky. Nejsme uplně spokojeni s umístěním téměř všech portů na jedné hraně. Není to příliš praktické. Také odezva hardwarových tlačítek není nijak okouzlující. I když to zní trochu zvláštně, tak při mačkání zapínacího tlačítka si nikdy nejsme jisti, zda jsme ho zmáčkli, nebo jsme se netrefili správně. K tabletu lze dokoupit magnetický kryt, který určitě vřele doporučujeme, protože díky němu budete moci tablet probouzet ze spánku tím nejjednodušším způsobem – otevřením krytu. Dychtíte po přesných specifikacích? Tablet má 221 mm na délku a 126 mm na šířku. Jeho skořepina je 9.2 mm tlustá. Pro srovnání musíme zmínit, že je vyšší, širší a tenčí než konkurenční Nexus 7. Dokonce i se svým 8-palcovým displejem je lehčí než obě verze tabletu Kindle Fire HD. Hmotnost Shieldu je 390 gramů. Pokud byste pohlédli do nitra tabletu Nvidia Shield, našli byste nejnovější čip od Nvidie, který se skládá z 192-jádrového grafického koprocesoru Kepler a čtyřjádrového procesoru na architektuře Cortex-A15 o frekvencí 2.2 GHz. Tegra K1 je opravdovou chloubou společnosti Nvidia. Je navržen speciálně pro posunutí výkonostních limitů u systému Android na úroveň stolních počítačů nebo herních konzolí. Nvidia Shield tablet je vybaven také 2 GB operační paměti, 802.11a/b/g/n WiFi s podporou frekvencí 2.4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.0 LE a GPS radio. Nyní je Shield k dispozici ve dvou verzích. Můžete jej zakoupit s WiFi a 16 GB vnitřní pamětí, nebo ve verzi s LTE a 32 GB vnitřní pamětí. Hráčům bychom určitě doporučili verzi s větší pamětí, brzy ji ocení. 16 GB může být pro herní tablet málo.
Displej a zvuk Nvidia Shield tabletu
Direct stylus 2.0
Nejlepší způsob, jak rozšířit možnosti použití tabletu, je spárování se stylusem. Problém je, že aktivní pera, která jsou citlivá na tlak (např. technologie Wacom používaná u Samsungu Galaxy Note) jsou drahá. Pasivní stylusy jsou o poznání levnější, ale jejich možnosti jsou omezené. Snaha Nvidie byla jasná, snažila se vytvořit pasivní stylus, který obohatí spíše softwarově. Díky různým gestům a softwarovým trikům by se tak měla zvětšit použitelnost takového pera. Tento stylus jsme viděli již u tabletu Tegra Note 7, nyní se však setkáváme s jeho druhou generací, takže nese označení Direct Stylus 2.0. Nová generace 2.0 se dočkala menšího redesignu. Hrot pera je delší a mírně zahnutý, takže se s ním píše lépe. Pero je také přesnější. Největšího zlepšení jsme se však dočkali v oblasti softwaru. Zde se můžeme těšit na kreslící aplikaci Dabbler, která je díky dobrému grafickému výkonu tabletu schopna simulovat různé povrchy pro kresbu. Dabbler je velice zajímavý. V potaz bere typ kresby, materiál, světlo a dokonce i polohu tabletu. Za to jej musíme pochválit. Co se nám však přílis nelíbilo, byl malý výběr kreslících stylů a chybí nám citlivost na tlak, kterou pero v jiných aplikacích zvládá bez problému.
Bezdrátový ovladač Nvidia Shield
Shield je hezký tablet, ale pro pořádné hraní budete potřebovat pořádný ovladač. I na něj Nvidia myslela. Za 60 USD si můžete pořídit Shield bezdrátový ovladač, který funguje na technologii WiFi a má mít lepší odezvu, než běžné androidí ovladače. Protože tablet připojíte prakticky k jakémukoliv Bluetooth gamepadu, není originální Shield ovladač jedinou možností, je však určitě tou nejlepší, protože byl navržen právě pro tento tablet a nabízí několik speciálních funkcí. Gamepad jako takový je však víceméně standardní. Máme zde dvojici tradičních analogových tlačítek pro palce, směrové tlačítko, čtveřici jednoduchých tlačítek a další běžné prvky. Trošku nám chybí zpětné vibrace, naopak musíme pochválit přítomnost tlačítka pro nastavení hlasitosti, vestavěný mikrofon a konektor pro sluchátka. Bohužel, mikrofon funguje pouze v prostředí Androidu, při hraní her jej tablet nerozpozná. Menším zklamáním je také to, že celý gamepad je použitelný pouze s hardwarem Nvidia. K běžnému PC jej nepřipojíme.
Operační systém a předinstalovaný Software
Shield běží na Androidu ve verzi 4.4.2, který oproti svému předchůdci nezaznamenal mnoho změn, ale Nvidia si pro nás pár novinek připravila. Ta nejlepší z nich je bezpochyby integrovaná podpora Twitch. Stáhněte dolů notifikační menu kdykoliv a v jakékoliv aplikaci a okamžitě můžete sdílet vaši obrazovku, mikrofon a webkameru na Twitch. V podstatě se jedná o mobilní ekvivalent GeForce Experience ShadowPlay, což je také produkt Nvidie. Vyjížděcí menu umožnuje sdílet na Twitch, manuálně zachytit posledních několik minut na obrazovce nebo snímat screenshoty. Vyvolat lze také samotné menu. Stačí dlouze podržet tlačítko zpět na gamepadu. Nvidia tak usnadnila přístup k menu v jakékoliv situaci, což oceňujeme. Celý systém funguje velmi dobře. Další novinky u operačního systému jsou už jen lehce pozměněné funkce ze starších verzí. Zajímat vás ale určitě bude také aplikace Shield Hub, která je známá také pod názvem „TegraZone“. Tu známe již z dřívějších přenosných herních zařízení od Nvidie. Ve zkratce se jedná o určité prostředí, skrze které se spouští veškeré herní funkce tabletu Shield. Je zde také sekce „store“, kde najdete množství odkazů na optimalizované hry pro Shield, které se nachází na Google Play. Najdeme zde také novinky, které se týkají her a také základní nastavení. I když Nvidia hub technicky není nový, od minulé verze prošel určitými změnami. Má lepší design, lepší navigaci v jeho prostředí a celkově se lépe používá. Musíme pochválit také propojení s televizí.
Fotoaparát tabletu Nvidia Shield
Ve většině případů tablet není zařízením, které by mělo fungovat jako hlavní fotoaparát. Je velký a manipulace při focení není zrovna pohodlná. Ani tablet Nvidia není výjimkou, při focení s ním budete vypadat trochu zvláštně a ani vaše fotografie nebudou nijak ohromující. 5 MPx fotoaparát u modelu Shield je nanejvýš průměrný. Shield umí vytvářet jasné a hezké obrázky za dobrých světelných podmínek, jeho slabiny vyniknou při focení za horších světelných podmínek a při focení panoramat. Fotoaparát neumí dělat kompromisy mezi stíny a světlými místy. Testovací snímky jsou plné přesvětlených míst a fotografií, kterým chybí hloubka. Fotoaparát dobře poslouží k běžným účelům, neočekávejte však žádné zázraky. Většina tabletů je vybavena lepším fotoaparátem na zádech a horší webkamerou, u Shieldu je to jinak. Na zádech i nad displejem najdeme stejné snímače. Opět se tedy nedočkáme žádných famózních snímků, ale musíme ocenit, že Nvidia do svého tabletu i na místo webkamery osadila 5 MPx snímač.
Výkon tabletu a výdrž na baterii
Zeptejte se Nvidie na nový procesor Tegra K1 a uslyšíte reakci pyšného rodiče. Je zde mobilní grafický čip s 192 jádry Kepler, který zvládá počítačové standardy OpenGL i DirectX 12, podporuje také Unreal Engine 4. Kepler je zde klíčové slovo, protože Tegra K1 je postavena na stejné architektuře jakou známe z grafických čipů Nvidia pro počítače. Kombinací s čtyřjádrovým procesorem na architektuře Cortex-A15 a frevencí 2.2 GHz získáváme to, žemu Nvidia říká „světově nejrychlejší mobilní procesor“. Vše bylo řečeno, Nvidia Shield disponuje opravdu výkonným čipem, který poskytuje hladký chod celého systému a s Androidem si rozumí velice dobře. Přepínání mezi aplikacemi a menu probíhá opravdu rychle a také aplikace, které vyžadují větší výkon, běží bezproblémově. Také v benchmarcích si Shield vedl skvěle. Výborný výsledek jsme zaznamenali například v 3D Marku, CF-Bench nebo Quadrant 2.0. Výdrž na baterii vzhledem k výkonnému hardwaru není nijak slavná. Při běžném použití tablet zvládá asi 8 a půl hodiny bez dobití. Když ale budete energií šetřit, zvládne baterie s kapacitou 5300 mAh i den a půl. Ve srovnání s ostatními tablety si Shield moc dobře nevede. Hůře je na tom snad jend Sony Xperia Z2 Tablet a Nexus 7, ostatní stálice jako Apple iPad Air nebo Samsung Galaxy Tab S vydrží bez dobytí mnohem déle.
Hry – to nejlepší na Nvidia Shield!
To je to, proč jsme tady ne? Ano, Shield je výborný multi-mediální tablet, ale to není důvod, proč byl stvořen. Toto zařízení má být „ultimátním herním tabletem“. Má posunout mobilní hraní někam dále. Podobné sliby jsme však slyšeli i ohledně loňského modelu Shield. Dočkáte se díky nové formě zařízení a procesoru Tegra K1 opravdové revoluce? Ano i ne, to zaleží na tom, co od tabletu očekáváte. Je zde však malý háček. Většina dnešních her byla navržena s ohledem na výkon mobilních procesorů na trhu a málokteré hra počítá s procesory jako Tegra K1. U těch nejrozšířenějších her tak při hraní na Nvidia Shield tabletu nebo jiném tabletu nepoznáte příliš velký rozdíl, všechny hry však běží opravdu hladce. Jasný rozdíl při hraní poznáte až si zapnete nějakou z her, které byly vyvinuty speciálně pro Shiedl tablet. Jedná se například o „Portal“ nebo „Half-Life 2“. Takových her je však zatím málo. Je však nutno zmínit, že hry speciálně pro procesor Tegra K1 vypadají opravdu famózně. Jistou zásluhu zde určitě má i použitý Unreal Engine 4. Můžeme s klidným srdcem říci, že Shield je možná nejvýkonnější tablet s Androidem na trhu. Problém však nastává při využití jeho výpočetní síly, protože jak již bylo řečeno, mnoho her tento potenciál neumí využít. Doufejme, že situace se časem zlepší.
Konkurence
Pokud hledáte přenosnou herní bestii s Androidem, máme pro vás lepší alternativu než tablet Shield. Kupte si loňskou Shield konzoli. Samozřejmě můžete namítat, že konzole Shield není tablet a není ani tak výkonná jako letošní Shield. Koupíte ji však o cca 100 USD levněji než tablet s cenou 299 USD a navíc nemusíte dokupovat žádné další ovladače za 60 USD. Pokud sháníte spíše solidní tablet, máme pro vás také další možnosti. Jestliže vám nestačí IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 px u Shieldu, mrkněte na Samsung Galaxy Tab S 8.4, stojí 400 USD a má displej s rozlišením 2560 x 1600 pixelů. Zároveň má také mnohem větší baterii, která zvládne až 12 hodin provozu. Preferujete iOS? Apple iPad Mini s Retina displejem nabízí podobnou výdrž na baterii i rozlišení displeje za rozumnou cenu. Pokud kladete výraz hlavně na velkou výdrž bez nabití, podívejte se na sedmipalcový Kindle Fire HDX.
Závěr
Loňský Nvidia Shield byl velice zábavné a zajímavé zařízení. Zároveň byl velice výkonný. To je i letošní Nvidia Shield tablet a navíc nevypadá tak zvláštně. Díky jiné formě je nový Shield také mnohem lépe přenositelný a univerzálnější. Stále se však jedná o poměrně jednostranně konstruované zařízení, které najde největší uplatnění při hraní her a ostatní funkce jsou až na druhé koleji. I tak se však jedná o spolehlivý 8-palcový tablet s Androidem. Bohužel, se svou cenou a nutností pořízení ovladače za dalších 60 USD se z Nvidia Shield tabletu stává dost nákladné zařízení a bude na každém, jestli se rozhodne investovat takovou částku do tabletu určeného především pro hraní her.
Porovnat ceny >>
Nvidia Shield tablet
Design - 85%
Výkon a hardware - 96%
Softwarová výbava - 91%
Cenová dostupnost - 78%
88%
Výkonný tablet s procesorem Tegra K1 pro hraní her!
Zdroj: Engadget