Herní konzole založené na Androidu jsou v poslední době velkým hitem. Až doteď ale žádná z nich nepřišla na trh přímo s tím, že chce napadnout doménu velké konzolové trojice, tedy Sony, Microsoftu a Nintenda. Nová herní konzole OBox od čínské společnosti Snail Games v sobě ale rozhodně skrývá dostatečně zajímavý hardware, aby si takto troufat mohla.
Že je OBox jiný je znát už na první pohled. Jeho název totiž není žádná náhoda, velikostí i tvarem konzole i její ovladač opravdu výrazně připomíná XBox od Microsoftu. Oproti relativně malým tělům ostatních známých herních konzolí na Androidu, jako je dnes už téměř zapomenutá Ouya, mnoha lidmi pořád oblíbený Mad Catz Mojo, nový Nexus Player nebo miniaturní GameStick, tak působí mnohem dospěleji a od začátku inzeruje, kam hodlá prorazit.
Jednou z nejzajímavějších vlastností OBoxu rozhodně je, že na rozdíl od ostatních herních konzolí nemá pevně daný hardware. Celý jeho vnitřek je modulární a dá se postupně s ubíhajícím časem vylepšovat dle potřeby, podobně jako u klasického PC. Už základní konfigurace konzole nabízí výběr dvou různých rychlostí procesoru Nvidia Tegra K1 (2,0 a 2.2 GHz), 4GB RAM a pro systém 4GB flashové paměti. Navíc má stejně jako klasické konzole pevný harddisk. Ten má hned několik možných variant; dvou a půl palcový může být velikosti buď 500GB do 1TB s 5400 otáčkami, a klasický tří a půl palcový desktopový od 1TB do 4TB s rychlostí 7200 otáček. Konzole pak disponuje Ethernetem o rychlosti 100MB/s, a samozřejmě Wi-fi a Bluetoothem, přes který se zapojuje i bezdrátový ovladač.
Možnosti úprav herní konzole OBox samozřejmě zdaleka nekončí u procesoru a harddisku. Mezi další patří třeba zvuk 5+1, tři HDMI místo jednoho, a další volitelné vstupy. Pokud pro ně máte vhodné zobrazovací zařízení, tak je konzole schopná i technologií 3D a podporuje 4K – přehrávání grafiky a videa ve vysokém rozlišení. Ve startovní konfiguraci by měl celý systém běžet na Androidu 4.4 KitKat, ale vzhledem k obecné filozofii Snail Games ohledně vylepšování celého systému se dá předpokládat, že se časem dočkáme i zde nějakého upgradu.
Ovladač OBoxu také nepochybně stojí za pozornost. Kromě klasického designu, podobného ovladači z Xbox 360, má v sobě zabudovaný gyroskop a magnetometr, a může sloužit jako tak zvaná „vzdušná myš“, kdy můžete ovládat hry i pohybem samotného gamepadu. Podle některých zpráv také půjde jako ovladač využívat i nový herní smartphone od Snail Games, pojmenovaný W3D, který je samozřejmě také založen na Androidu.
Trochu nejasná je zatím cena OBoxu, hlavně proto, že bude kvůli jeho modulárnímu designu k dispozici mnoho různých verzí systému. Odhady se pohybují od 99 do 499 dolarů. Není se alespoň třeba bát, že by mohl být problém dostat OBox mimo hranice Číny, jako tomu bylo třeba v případě Huawei Tron. Snail Games působí i v USA a OBox by měl vyjít v druhém čtvrtletí tohoto roku v Číně, těsně poté v USA a na začátku roku 2016 by měl přijít i do Velké Británie. Každý, kdo u nás o konzoli bude mít zájem, si ji tedy bude moct během pár měsíců snadno koupit.