Česká aplikace Šichtovnice je velmi šikovným pomocníkem pro všechen pracující lid. Ať již pracujete na směny, nebo v pevné či klouzavé pracovní době, jistě vám přijde vhod jednoduchá aplikace pro evidenci odpracovaného času a přesčasů. A to vše navíc ve velmi hezkém kabátku s moderním material designem. Dnes se na tuto aplikaci podíváme detailněji a popíši vám, co umí a co naopak neumí a jakým způsobem ji můžete využít ku svému prospěchu.
Klouzavá pracovní doba
Pokud je tohle váš případ a do práce chodíte, jak se vám zlíbí, respektive každý den trochu jinak – nemáte tedy pevnou pracovní dobu od do, pak je Šichtovnice naprosto ideálním pomocníkem pro získání přehledu o celkovém měsíčním odpracovaném čase. Stačí, když si ráno po příchodu do práce přidáte nový záznam s časem příchodu a jako čas odchodu nastavíte předpokládaný čas, kdy plánujete jít z práce domů. Ten pak můžete po odchodu z práce aktualizovat (upřesnit). Tímto způsobem budete mít přehled, kolik hodin jste odpracovali v jednotlivých dnech i měsících. Historie se samozřejmě ukládá, takže se můžete dívat na svou docházku i zpětně.Práce na směny
Jestliže pracujete ve směnném provozu, můžete aplikaci Šichtovnice využít také k plánování směn. Záznamy lze totiž vkládat i do budoucnosti, takže si můžete naplánovat své šichty s předstihem klidně na celý měsíc a budete mít přehled, kdy máte jak jít do práce. Aplikace dokonce disponuje nastavením typu směny pro každý vkládaný záznam.
Aplikace bohužel neumožňuje hromadné vkládání směn. Bylo by hezké vidět možnost zaškrtnout si v daném měsíci na kalendáři dny, pro které chcete vložit směnu, stejně jako možnost mít pro různé směny jiné předvyplnění. I s tímto omezením je však Šichtovnice velmi dobře použitelná a je rozhodně lepší než kousek papírku. Bohužel aplikace není vhodná pro nepřetržitý provoz, na což si hodně lidí autorovi stěžuje. Snad se dočkáme dalšího vylepšení v budoucnu.
Úkolová práce
Zde se již dostáváme na hranu možností aplikace Šichtovnice. Na první pohled je jasné, že není primárně určena pro evidenci timesheetů a času stráveného prací na více úkolech. Přesto je však možné použít ji i k tomuto účelu, protože je možné vkládat do jednoho dne více záznamů, barevně je odlišovat a přidávat ke každému záznamu poznámku, která se zobrazí na celkovém měsíčním přehledu společně se seznamem zadaných úkolů.
Pokud tedy chcete Šichtovnici použít tímto způsobem, nic vám v tom nebrání. Pro každý úkol, na kterém během dne pracujete, si založte nový záznam a přiřaďte mu čas, odkdy dokdy jste na něm pracovali. Navíc můžete různé typy úkolů barevně odlišovat pro lepší orientaci ve výsledném seznamu.
Od aplikace však nečekejte žádné specializované funkce jako seskupování či sdružování úkolů do projektů. K tomu je potřeba spíše nějakou sofistikovanější aplikaci určenou přímo na zpracování a evidenci timesheetů. Na druhou stranu i tak je Šichtovnice mnohem lepší než například evidence odpracovaných úkolů v obyčejném kalendáři.