Vývoj robotů pro domácí použití jde v poslední době rychle kupředu. Nedávno jsme psali v tomto směru například o povedeném společníku BB-8 ze světa Hvězdných válek. Japonská společnost PLEN Project Committee nyní přišla s novým typem robota, jehož ocení jak děti, tak dospělí, jménem PLEN2. Jedna z jeho výhod je i to, že si ho můžete vytisknout i na běžné malé domácí tiskárně, jako je třeba Micro.
PLEN2 je nástupcem původního modelu PLEN, který spatřil původně světlo světa už v roce 2005. Ten ovšem nebyl určen pro veřejnost. Nový byl upraven, aby mohl sloužit jak pro zábavu dětem, tak pro pomoc postiženým, výuku studentům či výzkum programátorům v robotice a našel si už svoji cestu i na crowfundingový server Kickstarter. Tam získal 66 420 dolarů z původních 40 000 dolarů, o něž si japonský výrobce řekl.Vnější kostra robota PLEN2 je tedy vyrobena z plastu a lze ji vytisknout na běžné domácí 3D tiskárně. Na výšku měří složený robot 20 cm a plány na tisk výrobce dodá spolu s elektronickými díly, servomotory a příslušenstvím. Výhoda možnosti vlastního tisku dílů je, že si je můžete do určité míry sami upravit a váš robot tak bude opravdu jedinečný a specifický pro vaše účely. Jediné, co pak potřebujete na jejich sestavení, je šroubovák, technicky zdatní už být nemusíte.
Je ovšem samozřejmě možné koupit PLEN2 i s díly už předem vyrobenými, a to ve dvou variantách. Jeden se hodí spíše pro domácí použití, druhý má podporu ROS, robotického operačního systému, jež umožňuje lidem vyvíjet si pro roboty vlastní aplikace. Hodí se proto více pro trochu serióznější použití a je samozřejmě o něco dražší.
Malý robot se dá ovládat celou řadou různých současných technologií. Pro většinu uživatelů bude pravděpodobně nejdostupnější použít svůj smartphone, není to nicméně zdaleka jediné možnost. PLEN2 lze ovládat i gesty, výrazem tváře, a s pomocí různých senzorových pomůcek může i plně kopírovat vaše pohyby nebo mu lze dokonce zadávat pokyny i pomocí mozkových vln.
Přestože také PLEN2 působí na první pohled trochu nemotorně, dokáže nosit věci, tancovat a obecně být až překvapivě ohebný a jistý na nohou, případně i jen na jedné z nich. Jeho pohyb je také plynulý, přestože ne rychlý a jedno z jeho využití je i pro rehabilitace pacientů po těžkých úrazech. Ovládáním robota se totiž opět mohou učit znovu používat i své vlastní končetiny, a to poměrně zábavným způsobem.
Software pro PLEN2 je přitom vypuštěn jako open source. Jeho vlastnosti tedy může upravovat a využívat každý, kdo si to bude přát, zcela podle svých představ. Jestli to bude dělat kvůli tomu, aby potěšil děti, naučil se lépe pracovat s programováním robotů například do školy, nebo aby si pomohl při nějakém výzkumu, to už je zcela na každém vlastníkovi. Jeden z cílů výrobce je i to, aby se více lidí mělo možnost naučit s roboty a jejich programováním pracovat.
V současnosti podporuje PLEN2 jako ovládací zařízení smartphony nebo tablety na operačním systému Android a iOS. Jak je u těchto zařízení obvyklé, podmínkou je podpora nízkoenergetického Bluetoothu 4.0. V tomto okamžiku je malý robot v předprodeji a musí se objednávat přímo z japonských stránek výrobce. Předpokládané datum jeho doručení je březen 2016. Není také vůbec levný. Verze určená pro vytištění na 3D tiskárně, kde dostanete pouze plány a veškeré vnitřní vybavení robota, stojí pro země EU 580 dolarů. Domácí verze PLEN2 s hotovými díly stojí 930 dolarů v dílech a 1 030 dolarů sestavená. A vývojářská verze s podporou robotického operačního systému se prodává za 1 130 dolarů rozebraná a za 1 230 dolarů vcelku.