Před časem jsem psal o výborné aplikaci Lumosity na trénování a zlepšování funkce mozku. Lumosity je asi to nejlepší, co v tomto oboru najdete, jenže free verze obsahuje jen několik druhů her a plná verze je velmi drahá (platí se měsíční subscription). Rozhodl jsem se najít ještě další podobné aplikace zdarma, přičemž jsem se zaměřil především na trénink krátkodobé paměti. Svojí paměť bychom měli neustále cvičit a zlepšovat. Speciální Android aplikace k tomu určené jsou naprosto ideálním pomocníkem a výsledekje po čase jejich používání opravdu znát.
Accessible Memory
Tahle aplikace je úplně jednoduché pexeso s barvami. Žádné obrázky, jen odstíny barev. Barvoslepým samozřejmě tuto hru nedoporučuji, protože jim s trénováním paměti moc nepomůže. Pokud však hledáte absolutně jednoduchou hru na procvičování paměti, určitě vyzkoušejte aplikaci Accessible Memory. Existuje ve dvou verzích. Zdarma a placená. V té co je zdarma si nemůžete nastavovat velikost herní plochy (počet karet) ani typ karet. V placené verzi si můžete kromě velikosti herního plánu měnit i typ karet, takže kromě barev můžete trénovat paměť se čísly, symboly a dokonce i se zvuky (otočení karty přehraje zvuk).
Memory Owl HD
Chcete něco vyparáděnějšího? Hra Memory Owl se více blíží tradičnímu obrázkovému pexesu tak, jak ho známe z dětství. Dokonce jde ještě mnohem dále a přináší několik typů hry a v každé z nich mnoho úrovní. V prvním typu hry se vám odspodu zvedá hladina vody a pokud nestihnete karty otočit a spárovat dříve než se ponoří pod hladinu tak o ně přijdete. Ve druhém typu hry je pexeso tvořené ledovými kostkami a některé z nich se s každým otočením trochu roztají, takže máte jen omezený počet pokusů, jinak o ně také přijdete. K tomu hra přimíchává ještě trochu fyziky, takže se vám může stát to, že vám na některou z kostek sedne tlustý pták a začne i s kostkou klesat pomalu dolů… Opět musíte jednat rychle. Ve třetím typu hry po otočení dvou stejných kostek musíte tyto dostat fyzicky k sobě, čímž si rozbouráte herní plochu (pohnete s kostkami, které jste si již zapamatovali). Zde je potřeba jednat opatrně a snažit se zapamatovat si pohyb kostek, které již máte zapamatované. Tato hra je velmi vhodná pro trénink paměti také pro děti, protože je velmi zábavná a hezky zpracovaná.
Brain Games – Fast Memory
Dost bylo pexesa. Pojďme zkusit něco z jiného soudku. V této hře pro efektivní trénink paměti se vám zobrazí náhodně rozmístěná čísla rozesetá po různě obrazovce. Máte jen okamžik na to, abyste si je zapamatovali. Pak zmizí a zůstanou jen stejné kruhy. Na vás je, abyste poklepali do kruhů v pořadí od nejmenšího čísla po nejvyšší. Pokud se vám to podaří, hrajete další kolo s jedním číslem navíc. Pokud se spletete, další kolo máte o číslo méně. Na začátku hry navíc můžete volit obtížnost – ta nastavuje délku zobrazení čísel na obrazovce. Možná se to nezdá, ale tato hra mi přijde na trénování paměti asi nejefektivnější. Je jednoduše zpracované, rychlá a obtížnost je dobrá právě díky tomu, že se postupně dostáváte dále a s každým číslem je sestava náročnější na zapamatování. Dobré je to, že když to pokazíte tak nekončíte a jen se vracíte o kolo zpět.
Memorize Pattern
Hra Memorize Pattern je asi nejlépe zpracovaná hra pro trénink paměti ze všech. Graficky vypadá opravdu dobře a principem je podobná té předchozí. Vaším úkolem je zapamatovat si posloupnost spojení bodů na herní ploše (pattern) a tu pak svým prstem zopakovat. Vypadá to dost podobně jako kreslení patternu při odemykání telefonu. S každým dalším levelem se zkracuje čas, který máte na zapamatování a pattern je komplikovanější. Nevýhodou je fakt, že když se spletete tak končíte a musíte začít úplně od začátku. I tak je však hra na trénování paměti velmi dobrá a doporučuji jí.