Nedávno jsem narazil na velmi zajímavou českou aplikaci pro lidi, kteří jsou chronicky nemocní, nebo častěji navštěvují lékaře. Možná se to netýká přímo vás, ale android aplikace Deník Pacienta může být velmi zajímavým doporučením pro vaše rodiče, babičky a dědečky kamarády a kolegy. Velmi jí ocení lidé trpící nemocemi jako je Diabetes mellitus (cukrovka), močovou inkontinencí, epilepsií, nebo srdečními chorobami (hypertenze a hypotenze) apod. Pro všechny zmíněné choroby najdete v aplikaci speciální moduly. Kromě sledování měřených hodnot (krevní tlak, glykemický profil, kalendář záchvatů,…) lze aplikaci využít i jako databázi lékařských zpráv (vyfotografujete si papír od doktora přímo v aplikaci), plánovač budoucích návštěv lékaře a připomínač pro braní léků. Nemusíte však být nutně chronicky nemocní. Aplikaci Deník Pacienta využijete také pro sledování svého BMI indexu, takže pomůže při hubnutí a jiných dietních opatřeních. Ženy zase ocení velmi přehledný menstruační kalendář. Všechny detaily aplikace Deník Pacienta můžete prozkoumat v této podrobné recenzi.
Určitě znáte takové ty plastové škatulky na léky. Můžete je vidět při návštěvě své babičky nebo dědečka. Dávají si do nich tabletky a prášky, které mají předepsané od doktora a nemusí tak myslet na to, co si kdy mají vzít. Prostě ráno spolykají obsah jedné přihrádky, odpoledne vezmou prášky z té další a tak dále. Deník pacienta je zajímavou aplikací s ambicemi většími než je pouhé plánování užívání léků. V aplikaci si může pacient vést přehledně uspořádanou kartotéku všech lékařských vyšetření, které absolvoval. Dále je možné zapisovat si hodnoty z měření krevního tlaku, záznamy z glykemických vyšetření krve (hladina cukru), urologický deník a mnoho dalšího. Do aplikace zapíšete všechny ošetřující lékaře včetně jejich kontaktních informací a ordinačních hodin. Vše je možné vést pro více pacientů, takže jednu aplikaci využijete v rámci celé rodiny. Pokud se staráte o nemocné rodiče nebo malé děti, jistě oceníte to, že máte vše hezky pohromadě a získáte tak celkový přehled o zdravotním stavu své rodiny. Snadno všem pomůžete při zajišťování lékařské péče, připomenete jim návštěvu lékaře, dovezete je na místo… Možností využití Deníku Pacienta je celá řada a tuto recenzi jsem se rozhodl napsat, protože málo která aplikace je skutečně tak užitečná a doslova pomáhá chránit a zlepšovat lidské životy.
Profil pacienta a seznam lékařů
Po prvním spuštění Deníku Pacienta si vytvoříte svůj profil (nebo profil babičky, tatínka či jiného svěřence), zadáte základní údaje a volitelně rodinou anamnézu, zdravotní anamnézu, prodělané chirurgické zákroky, hlavního (praktického) lékaře, zdravotní pojišťovnu, svou krevní skupinu a Rh faktor. Můžete vložit také fotku pacienta pro přehlednější zobrazení a lepší orientaci v aplikaci. Tímto způsobem můžete postupně zadat celou svou rodinu. Údaje jednotlivých pacientů je samozřejmě možné chránit heslem, takže snadno zajistíte, aby se k určitým informacím nedostal nikdo neoprávněný.
Podobným způsobem zadáte i všechny ošetřující lékaře a specialisty, které se o členy vaší rodiny starají. Nechybí možnost vyplnit detailní informace jako je jejich specializace, kontaktní údaje, ordinační doby a mnoho dalšího. Pokud by nastala jakákoliv krizová situace, babičce se například přitížilo, nebyla schopná s vámi ve zhoršeném stavu komunikovat a podobně, stačí vzít do ruky tablet a snadno během chvilky zjistíte vše potřebné. Tohle může být mnohdy otázkou mezi životem a smrtí a je to jedním z důvodů, proč je deník pacienta tak užitečnou aplikací.
Přehled o užívaných lécích, očkováních a alergiích
Poté co máte založeny profily všech pacientů z vaší rodiny i jejich lékařů, nic vám nebrání v zaznamenání aktuálně předepsaných a užívaných léků, prodělaných očkováních a alergiích. Zejména staří lidé si často tyto detailní informace nejsou schopni zapamatovat a je proto dobré vést si jejich nezávislou evidenci. Pokud máte malé děti, velmi oceníte možnost poznamenat si do aplikace všechna důležitá očkování včetně termínů jejich přeočkování – ty jsou často naplánovány až mnoho let do budoucnosti a je potřeba mít je dobře poznamenané stejně tak jako informace o alergiích. Deník Pacienta na ně bude myslet za vás a až nastane ta správná doba, notifikací se vám automaticky připomene. Nemusíte mít přitom strach, že za několik let již nebudete mít aplikaci ve svém tabletu, nebo přijdete o všechna data. Můžete si totiž vše zálohovat ve svém online profilu po registraci na webu www.denikpacienta.cz/registration.php.
Lékařské zprávy a diagnózy
Tohle možná sami znáte. Vrátíte se od doktora a kusem papíru a na ně je natištěn text, kterému při troše štěstí alespoň rámcově rozumíte. Obvykle s ním jdete k jinému lékaři na další vyšetření, anebo je to společně s receptem na léky to jediné, co vám z návštěvy lékaře zůstane. Tyhle lékařské zprávy se velmi snadno ztrácejí a ještě častěji se na něm pak další lékaři ptají. Je velmi vhodné mít je někde uloženy a dobře zálohovány. No a právě k tomuto účelu je aplikace Deník Pacienta naprosto ideální. Nemusíte se bát, že budete nuceni přepisovat nesrozumitelné lékařské žargony. Prostě a jednoduše vyberete ze seznamu svých lékařů toho, u kterého jste právě byli na návštěvě, zadáte datum a fotoaparátem tabletu celou zprávu vyfotíte. Hotovo. Všechny historické lékařské zprávy a diagnózy najdete přehledně uspořádané podle datumu na jednom místě. Navíc jsou dobře zálohovány na vašem online účtu. Až po vás bude váš doktor příště chtít znát nějaké detaily, nebo se vás zeptá zda jste už byli na tom či onom vyšetření, víte přesně kam se máte podívat.
Měření tlaku, glykemický profil, mikční deník…
Tato část aplikace je opravdu zajímavá. Najdete v ní specializované moduly pro pacienty s velmi rozšířenými chronickými onemocněními jako je například hypertenze, diabetes, enuréza, epilepsie a další.
Pacienti se srdečními chorobami
Většina starších pacientů a pacientů trpících kardiovaskulárními onemocněními (onemocnění srdce a cév), arteriální hypertenzí (vysoký krevní tlak), hypotenzí (nízký krevní tlak), ale i lidé trpící diabetes (cukrovkou) velmi ocení možnost vést si pravidelné záznamy z měření krevního tlaku. Do aplikace přitom můžete zadávat hodnoty pro systolický tlak i diatolický tlak a také hodnotu srdečního pulsu. V dnešní době již není problém zakoupit si osobní tlakoměr pro domácí měření krevního tlaku. Můžete si tak snadno měřit pravidelně několikrát denně krevní tlak a zapisovat si ho do Deníku Pacienta. Tím pomůžete především sami sobě, ale ocení to i váš lékař, kterému můžete při návštěvě v ordinaci dát nahlédnout do svých záznamů.
Pacienti s cukrovkou
Speciálně pro pacienty s diabetes mellitus 1. i 2. typu je určen modul pro vedení záznamů z vyšetření glykemického profilu do kterého můžete zapisovat informace o hladině krevního cukru a glykovaném hemoglobinu. Opět není problém opatřit si domů přístroj pro měření hladiny krevního cukru (glukometr) a pravidelným měřením pomoci ošetřujícímu lékaři s léčením vaší cukrovky. Všechny naměřené hodnoty máte uspořádány podle datumu měření a pokud budete pečliví, sami uvidíte jak se vše vyvíjí – zda hodnoty stoupají, klesají, nebo jsou stabilní. Uděláte si tak dobrou představu o svém aktuálním zdravotním stavu i o vývoji onemocnění.
Urologičtí pacienti
Pro urologické pacienty je určen mikční deník, v kterém si mohou vést záznamy o příjmu i výdeji tekutin pro každý kalendářní den. Tímto způsobem získáte celkový přehled o množství přijatých tekutin v souhrnu za celý den i o tom kolikrát jste byli močit, jak silné bylo nutkání na močení a zda se stala nehoda či nikoliv. Tyto záznamy jsou opět nutné pro kvalitní lékařskou péči prováděnou ošetřujícím urologem a pokud mu ukážete pečlivě vedený mikční deník v aplikaci Deník Pacienta, jistě to velmi ocení a pomůže mu to ve stanovení správné další léčky.
Pacienti s epilepsií
Speciálně pro epileptiky je určen přehledný záchvatový kalendář, ve kterém si mohou vést záznamy o prodělaných epileptických záchvatech, délce jejich trvání, intenzitě, spouštěcím podnětu. Kromě samotných záchvatů je možné do kalendáře vkládat informace o dalších událostech, které mohou mít na spouštění záchvatů bezprostřední vliv. Můžete si poznamenat mimořádné užití léků, stimulantů, změny nálad, menstruační cykly, užití léků, prodělané nemoci, spánek a další události. Dobře vedený elektronický záchvatový kalendář opět ocení ošetřující lékař a na jeho základě lépe stanoví následnou léčbu. Velmi dobré je to, že všechny tyto informace můžete mít vždy s sebou ve svém tabletu a jsou zálohovány na vašem online účtu.
Další pomocníci i pro zdravé členy rodiny
Nemusíte nutně trpět nějakou chronickou chorobou, abyste využili aplikaci Deník Pacienta. Prakticky pro každého člena rodiny je vhodný modul pro vedení informací o váhovém BMI indexu (Body Mass Index). Stačí se pravidelně vážit a informace o tělesné hmotnosti zadávat do aplikace Deník Pacienta. Ta následně automaticky vypočte váš BMI index a všechny záznamy uchová hezky seřazené podle datumu, takže získáte přehled o tom, zda hubnete nebo přibíráte. Pokud tyto informace máte po ruce, můžete na ně snadno reagovat úpravou svého životního stylu a stravovacích návyků.
Ženy z rodiny zase ocení velmi přehledný menstruační kalendář. Obzvláště pokud plánují početí nového potomka anebo mu naopak chtějí zabránit. Do elektronického menstruačního kalendáře je možné vkládat záznamy o síle krvácení (tři úrovně – silné, střední a slabé krvácení), pohlavní styky a výtoky. Nechybí zde tedy nic co se běžně zapisuje do klasického papírového menstruačního kalendáře, který vám obvykle dá váš gynekolog.
Informace o léčebných a vyšetřovacích metodách
Aby toho nebylo málo a aplikace Deník Pacienta byla opravdu uceleným zdrojem informací, rozhodli se autoři přidat ještě celou kategorii s lékařskými informacemi. Najdete zde přehledně uspořádané informace o různých vyšetřovacích metodách (např. neurologické vyšetření, psychiatrické vyšetření, vyšetření kostní dřeně atd.), informace o běžně používaných léčebných metodách (mimo jiné např. o léčbě kožních nádorů, léčbě cukrovky, radioterapii, laparoskopických operacích atd.) a mnoho dalších zdrojů informací. Výčet však zdaleka nekončí. Seznámit se můžete s McKenize metodou pro diagnózu příčin bolesti zad a celého pohybového aparátu. V aplikaci Deník Pacienta najdete přehledný dětský očkovací kalendář ze kterého rychle vyčtete jaká očkování je potřeba s dítětem absolvovat od jeho narození až do 18 let věku a kdy přesně včetně informace zda je očkování povinné nebo jen doporučené.
Podtrženo sečteno, aplikace Deník Pacienta je opravdu nabitá užitečnými funkcemi a informacemi, přehledná, jednoduše ovladatelná a hlavně je zcela zdarma.
Můžete také navštívit oficiální web Deníku Pacienta.