Máte problém s hesly? Gratuluji, patříte k většině naší populace, která denně zapíná počítač. Naštěstí existují nástroje a aplikace, díky kterým je práce s nimi snadnější a méně otravná.
O správě hesel toho bylo napsáno už tolik, že se cítím až nepatřičně, když se pouštím do dalšího článku. Na druhou stranu, problémy jsou s nimi pořád a řada uživatelů je zanedbává. Jaká hesla tedy vybírat a kam je ideálně ukládat, abychom je nemuseli nosit v hlavě?
Nabídka dostupných aplikací, které umožňují jednoduchou a přitom účinnou správu hesel, se nabízí hned několik. Mezi nejpoužívanější online služby patří 1Password nebo LastPass, v offline režimu se pak vyplatí zaměřit třeba na úspěšný KeePass. Všechny tyto nástroje pracují na principu zaheslovaného trezoru, který schraňuje vaše hesla a sám se otevře jen pomocí hlavního tzv. super hesla, které si sami určíte. Nemusíte si tak pamatovat nic jiného, než jedno kvalitní heslo a zbytek pustit z hlavy. Jen pozor, abyste tento hlavní klíč nezapomněli, jinak byste se museli se svými pracně střádanými šiframi rychle rozloučit..
Pokud jste příznivci největšího kamaráda všech bezradných hledačů Google, určitě vás potěší, že i tento velký hráč nabízí své vlastní řešení, konkrétně přes prohlížeč Chrome. Funkce, která je dostupná už poměrně dlouhou dobu, může jednoduše ukládat vaše hesla a sdílet je napříč zařízeními, takže se díky synchronizaci snadno přihlásite na počítači, mobilu i tabletu. Řešit nemusíte prakticky vůbec nic. Jakmile přijdete na nějakou novou stránku a klasicky se do dané služby přihlásíte, Google se vás pomocí malého vyskakovacího okna v pravém rohu prohlížeče zeptá, zda si chcete heslo uložit. Když kliknete na ano, máte ho v databázi a lze ho jednoduše sdílet pro další platformy. Příště už ho za vás navíc prohlížeč vyplní automaticky.
Google password manager
Vše je propojeno přes váš Google účet, díky kterému si můžete hesla sdílet na ostatní chytré přístroje — dostat se k nim můžete přes odkaz https://passwords.google.com/.
Protože Google vždy s chutí přidává něco navíc, došlo v minulém roce na představení tzv. Smart Locku, neboli chytrého zámku. Ten není vázán jen na prohlížeč, ale své využití má také v nejrůznějších aplikacích na Androidu, do kterých vás může přihlašovat na základě vaší vytvořené databáze hesel. Zajistí vám tak rychlé a především automatické přihlašování do široké nabídky aplikací, ať už jde o Facebook, Netflix nebo jiné služby, aniž byste museli cokoliv složitě nastavovat či vyplňovat.
A na závěr ještě pár základních pravidel pro hesla, na které je dobré pamatovat:
- Vyvarujte se svých jmen, jednoduchých spojení a hesel typu 1234
- Nepoužívejte stejné heslo pro více služeb
- Využívejte tzv. dvoufázové ověření, nabízí ho Facebook, Gmail i jiné důležité služby
- Kombinujte malá a velká písmena, čísla, dejte svým heslům nějakou asociaci na konkrétní situaci z vašeho života (ať se vám lépe pamatuje)
PS: Jestli vám synchronizace hesel běží, se můžete snadno podívat v rozšířených nastaveních prohlížeče Chrome přes tlačítko přizpůsobení v pravém horním rohu.