Troufnu si tvrdit, že Arma je nejznámější česká série her. Jedná se o FPS, neboli střílečky viděné pohledem z první osoby, které se vyznačují vysokou realističností. Ze série Arma tak vznikly i simulátory přežití využívané přímo v armádě, tedy k výcviku skutečných vojenských jednotek.
Popularita her v sérii Arma vedla i k vedlejším produktům, například k fanouškovskému modu DayZ, který je v současné době k dostání v předběžném přístupu jako stand alone, tedy samostatně stojící hra.
I přestože se tvůrcům z Bohemia Interactive Studios takhle skvěle daří, nepřestávají hledat nové trhy, kde by mohli prorazit. Jedním z nich je pochopitelně i mobilní hraní, které nabízí skvělý poměr výdajů (a tedy rizika) a odměny. Před pár roky jsme se tak dočkali propracované taktické akce Arma Tactics, k níž nedávno přibyla strategie Arma Mobile Ops.
Něco jako Clash of Clans v maskáčích
Nebudu chodit kolem horké kaše. Arma Mobile Ops se v hrubých rysech hodně podobá strategické Android hře Clash of Clans. Pár rozdílů najdete v doprovodných mechanikách hry, ale ten největší rozdíl je v zasazení. Arma Mobile Ops se na rozdíl od Clash of Clans halí do maskáčů zelené barvy. To znamená, že základem hry jsou vojenské výpady proti ostatním hráčům a také bránění své vlastní základny.Veškeré vojenské výpady začínají ve vaší základně. Zde můžete postavit všechny potřebné budovy, jako jsou ředitelství pro najímání jednotek, kasárny pro cvičení jednotek, vrty pro těžbu ropy, překladiště pro výrobu nářadí, skladiště a cisterny, kam se tyto suroviny ukládají atd. Všechny tyto budovy si postupně upgradujete, takže dostávají lepší vlastnosti – vrty pak těží více ropy, cisterny více ropy ukládají a třeba takové ředitelství dokáže najímat více jednotek.
Specifickým druhem budov jsou obranná vybavení, jako jsou střílny, protiletadlové rakety, protitankové miny a zdi. Také toto vybavení můžete následně vylepšovat, díky čemuž střílny budou mít větší dosah nebo palebnou sílu, protitankové miny vyšší ranivost a zdi větší odolnost. I tyto atributy jsou velmi důležité, protože Arma Mobile Ops je založená na vzájemném napadání základen.
Přes zdi a střílny až do centra dění
Druhá část hry, tedy napadání základen, probíhá vcelku jednoduše. Naverbované jednotky typu kulometčíků, tančíků, vrtulníků nebo létajících dronů se vám na mapě konfliktu ukážou v horní části displeje a to rozdělené podle zaměření a podle síly (liší se nejen v síle útoku, ale také ve stylu útoku a svých preferencích (rozvedeno níže).
Je zcela zřejmé, že není třeba posílat všechny jednotky, které máte pro boj připraveny. Také je asi docela jasné, že jednotky a místa, odkud budou útočit, si můžete připravit všechny před bojem a nebo je posílat hezky postupně až v boji, tedy v real-time čase. Všichni, kdo hráli Clash of Clans, navíc rychle doplní, že jakmile jednotky jednou pošlete do boje, ztrácíte nad nimi přehled – jednotky útočí automaticky a to podle svých preferencí (kulometčíci napadají vše, co jim přijde pod ruku jako první, zatímco specializované jednotky jdou primárně po velitelských centrech atd.).
Hlavním rozdílem mezi Clash of Clans a Arma Mobile Ops je v možnosti určit jednotce, zda bude útočit rychle, v klasickém tempu nebo pomalu. Rychlý útok může nepřítele zaskočit a je užitečný například při tažení několika pluků vyzbrojených RPG – tyto pluky jsou tak silné a útočí z takové vzdálenosti, že střílny ani nestačí zareagovat a už je po nich. Středně rychlý útok je docela klasický útok, který lze použít třeba ve chvíli, kdy potřebujete, aby některé jednotky zaútočily o něco později než jednotky předchozí. Pomalý útok potom slouží nejen ke zpomalení jednotky, ale také ke zvýšení její opatrnosti, a tedy i odolnosti.
Se třemi základními útoky lze namixovat naprosté taktické zázraky. Pokud si s hracím polem pohrajete, můžete útoky načasovat tak přesně, že si nepřítel ani nepšíkne a bude po něm. Díky těmto možnostem vám ovšem tato strategie dokáže i zatopit, neboť v některých levelech nelze těžit jenom z početní převahy, ale skutečně musíte do boje poslat správné jednotky a navíc určit jejich správné načasování.
Mluvíme-li o singleplayerových misích (a tedy o nepřátelských základnách postavených vývojáři a ovládaných AI), k vysoké variabilitě hry a k nutnosti vymýšlení a hledání správných strategií přispívají také různé základny. Ty jsou postavené vždycky docela chytře, takže skutečně musíte objevit jejich slabiny a těch potom využít.
Co se týče napadání základen skutečných lidí, tam vás často něco překvapí. Matchmaking (vybírání vhodných soupeřů) nefunguje úplně bezchybně, takže narazíte třeba na chudáka na levelu dva, kterého rozstřílíte na maděru jedna dvě. Na druhou stranu se vám ale může docela jednoduše stát, že narazíte na pilného hráče, co má v zásobě i protitankové miny a pokročilé střílny. Je vcelku očividné, že v tomto případě si zábavy zrovna moc neužijete a raději vyklidíte pole – sice to člověka zase tolik nemrzí, protože za jednu hru zaplatíte jen symbolické množství surovin, ale přece jen s tím strávíte čas a ten vám nikdo nevrátí.
Á propos – Arma Mobile Ops, alespoň na mobilu LG G4, dost dlouho načítá a to třeba i v těch situacích, kdy chcete vyvolat nabídku některé budovy, nebo kdy se chcete dostat do sekce stavění. Několikrát se mi stalo, že jsem kvůli prodlevě po stisknutí nabyla pocitu, že jsem ikonku nezmáčkla a pokusila se ji zmačknout znovu – hra v takovém případě menu vyvolala a pak rychle zavřela, což bylo hodně nepříjemné. Po čase jsem se sice naučila trpělivosti, ale proč se něčemu takovému učit, když v ostatních hrách na tyto věci nemusíte čekat, že?
Realistická grafika už i na mobilech s Androidem
Jistou omluvou pro velmi dlouhé načítání misí i položek v menu může být velmi pěkná grafika. Tvůrci se i ve své mobilní hře rozhodli vydat směrem k realistickému zpracování, takže některé pohledy vás opravdu zaskočí, protože vypadají velmi dobře. Při úplném přiblížení skoro vidíte, jak se postavičky pomalu pohybují a i nejmenší detaily na budovách a místní vegetaci. A jako bonus navíc mají všechny jednotky výborné animace útočení, takže nemáte pocit, že by se jednalo o roboty. Na druhou stranu – uniformní barevnost se někomu může časem přejíst – zelená džungle a hnědá poušť nemají čím překvapit a základny, byť se liší postavením budov, se od sebe vzhledově také moc neliší, protože jsou vybavené do puntíku stejnými budovami.
Samozřejmě že na tuto věc se můžeme dívat dvěma pohledy – někteří hráči jistě namítnou, že na Armě oceňují její realističnost, tedy absenci fantasy a podobných obscénností a pochopitelně i pastelových barev. Jaký závěr si uděláte sami, tak nechám čistě na vašem uvážení – k dispozici máte dostatek screenshotů.
Zlaťáky se sypou čím dál míň
Arma Mobile Ops je klasická free-to-play strategie pro Android – z obchodu Google Play Store si ji můžete stáhnout zdarma a ani za hraní nic nezaplatíte. Vtip je v tom, že na stavbu nových budov i na verbování nových vojenských jednotek čekáte. Pokud nechcete čekat, musíte zaplatit – vedle beden a sudů s ropou jsou hlavním platidlem zlaté medaile.
Zpočátku je zlatých medailí dost, ale pokud se promptně vydáte do budování, tak vám zásoba brzy dojde (jako mně). Skvělá zpráva je, že Arma Mobile Ops vás co chvíli odmění dalšími medailemi a to za plnění dílčích úkolů (jako je upgradování velitelského centra na úroveň 4), ale třeba i jen tak – protože prostě v bedně spadnou na zem. Medailí je obecně docela dost, ale problém je, že cena za některé úkony, jako je třeba urychlení instalace zakoupeného vylepšení, se s každým levelem zvětšuje.
Nyní vám proto poradím, jak byste své zlaté medaile měli co nejlépe utratit. Na začátku je zdaleka nejdůležitější upgradování command centra a to řekněme na úroveň 4. Dále byste neměli zapomenout na vylepšení kasáren, díky nimž dostanete možnost poslat do boje více jednotek. A nakonec byste si měli nechat nějaké medaile na urychlení verbování jednotek pro případy, kdy v boji přijdete o všechny jednotky a budete se chtít bez prodlevy rychle vrátit zpět do válečné vřavy. Obranný systém vaší základny není zase tak důležitý, protože postihy za napadení nepřítelem nejsou moc vysoké. Samozřejmě tento postup můžete využít i při klasickém upgradování – pokud vám nevadí čekat, medaile si můžete nechat na horší časy.
Ale abych free-to-play model zhodnotila obecně – Arma Mobile Ops se dá hrát i bez jakéhokoliv placení a to docela dobře. Pokud si budete šetřit zlaté medaile pouze na urychlení verbování jednotek, nebudete na hraní ani muset čekat. Jenom na výstavbu budov si počkáte a to není zase tak důležité.
Arma Mobile Ops – jedna z nejlepších taktických strategií pro mobily s Androidem
Pokud zapomenu na dlouhé načítání, které by tvůrci této hry mohli brzy opravit, musím uznat, že Arma Mobile Ops se vcelku povedla. Jedná se o skvělou alternativu k populárnímu hitu Clash of Clans, Boom Beach nebo Clash Royale a musím se přiznat, že ji zároveň řadím do svého žebříčku „Nejlepší strategie pro Android“, alespoň co se týče strategií, které na Androidech vyšly za poslední měsíce.
Arma Mobile Ops
Hratelnost - 90%
Grafika - 97%
Hudba a zvuk - 89%
Originalita - 84%
90%
Pecka!
Taktická strategie pro Android ve stylu Clash of Clans, která nabízí několik zajímavých novinek a realistickou grafiku.