Konečně jsme se dočkali a i do čech dorazila dva roky stará novinka společnosti Google (v USA od konce roku 2011). Hudbu ve formátu MP3 je tak možné kupovat přímo v obchodu Google Play. Tímto se oficiálně řadíme mezi dalších dvacet zemí, kde je služba Google Play Music dostupná. Pojďme se společně podívat jak funguje.
Jistě jste tuto novinku nepřehlédli. Pokud chodíte alespoň občas na Google Play, praštil vás přes oči velký banner odkazující přímo do sekce hudby. Tam se nachází obrovský archiv MP3 hudby přehledně zatříděný do kategorií všech hudebních žánrů. Vše funguje stejně jak jsme zvyklí, takže není problém se v obrovském archivu rychle zorientovat. Namátkově střílím do vyhledávacího pole nejdříve známější věci a po jejich úspěšném nalezení začínám postupně vytahovat i alternativnější kousky. Když jsem (oproti mému očekávání) našel i nepříliš mainstreamové interprety jako například Venetian Snares, Spiral Tribe, Violent Work of Art nebo české Ohmsquare, dostal jsem chuť celou tuhle záležitost důkladněji proklepnout a nakonec i vyzkoušet, abych se s vámi mohl podělit o své první dojmy. Ty jsou nakonec velmi dobré, až na několik drobností které Googlu odpouštím a dávám mu 14 dní na odladění 🙂
Množství dostupné hudby a cena
Jak jsem právě zmínil, dobré hudby je dostatek (když opominu populární srágory na titulní stránce sekce shopu) a každý si nejspíš to své najde i kdyby třeba ne úplně všechna alba každého interpreta. Není problém najít také starší alba a často za dobrou cenu okolo (nebo dokonce pod) 100 Kč. Velmi pozitivně hodnotím to, že hudbu můžete bookmarkovat stejně jako hry a silně doporučuji začít si ihned budovat svůj list. Když si hodinu sednete a nasekáte na něj všechno co máte rádi a najdete v archivu, jistě narazíte i na výhodné nabídky. Můj tajný TIP je třeba album od MGMT – Congratulations. To jsem si koupil jako první za cenu 10 Kč a nejspíš se jedná o chybu protože i každá jednotlivá skladba stojí 10 Kč. Mrkněte na to než to spraví. Jinak je možné běžně koupit výhodné album za cenu kolem 100 Kč. Je to album od alba a interpret od interpreta. Dražší věci a novinky stojí většinou od 100 do 300 korun – to je stále výhodnější než koupě CD. Musíte chvíli hledat. Po vybudování delšího listu si ho znova projděte a uvidíte. Jen pozor na peněženku – tohle rozhodně není pro chudé a nerozvážné jedince. Ideální je stanovit si limit pro měsíční útratu (to aplikace nečekaně neumí) a buď si to psát, nebo mít dobrou paměť.
Jak Google Music vlastně funguje?
Jednoduše a koncepčně dobře. I když výhrady se jistě najdou, přijde mi služba celkově velmi použitelná.
Po technické stránce přehrávač funguje dle očekávání. Nejsem moc náročný. Chci aby to v první řadě hrálo, dal se nastavit ekvalizér a ovládat základní obvyklé věci. Vše Google Play Music má. Aplikace je jednoduchá, přehledná a po několika dnech používání jsem nenarazil na řádný vážný problém. To je dobře.
O něco hůře na tom je stahovadlo hudby (aplikace Google Play, respektive její sekce s hudbou). Tam se můžete těšit na časté crashe. Na mém tabletu Google Nexus 7 (první generace) mi krám Google Play padl na záda snad každých deset minut. Tohle nasere a musím to napsat na rovinu. Na druhou stranu se dá čekat, že takto brutální chybu (navíc na zařízení přímo od Googlu a relativně krátce po spuštění služby na našem trhu) Google rychle odhalí a opraví. Je možné že teď když to tu čtete je tenhle problém již minulostí… A navíc se týká skutečně jen obchodu pro nákup hudby – samotná aplikace pro přehrávání je bez problémů…
Má smysl kupovat hudbu když… ji mohu s-áh-o-ut na pira-eb-y.sx?
Ano. Ne. Nevím. Záleží to na každém z vás. Já si myslím že to smysl má, protože zaprvé podpoříte autora (ale i google – jak jinak že?) a za druhé ušetříte čas, protože nemusíte spravovat archiv někde na počítači, kopírovat soubory sem a tam, editovat ID3 katalogy a tak dále. Takhle hezky zatříděnou galerku muziky neuděláte jen tak. Na Google Play Music za ní zaplatíte a máte jí hned. Mezi další obrovskou výhodu patří ale i to, že o svůj archiv nepřijdete třeba při poruše disku. To všechno si můžete zajistit sami, ale taky to nebude zadarmo. Diskové pole a čas nejsou zadarmo. Rozhodnutí je na vás. Nakonec stejně buď máte čas a nemáte peníze, nebo nemáte peníze a máte čas… Dobrá zpráva je však i to, že si nic kupovat nemusíte a můžete si jen vytvořit svůj list pomocí kterého snadno objevíte nové věci. U každého alba nebo interpreta totiž můžete prohlížet (podobně jako u her) jemu podobné autory. Tohle je opravdu výborná věc za kterou dávám všechny čtyři palce k nebi. Pokud jste lační po nové neznámé hudbě, jděte do toho a najdete snadno pomocí preview funkce nové pecky. Preview naštěstí funguje úplně u každého interpreta, úplně u každého alba a úplně u každé skladby. Pecka, sázím další palce vzhůru a jdu spát. Raději si to běžte sami vyzkoušet, za to přece nic nedáte. Anebo nakonec ano? Nezapomeňte se o své dojmy podělit dole v diskuzi.