Logické hry působí na mravokárce, kteří hlásají, že hraní škodí psychickému zdraví, jako detektor lži na české politiky – jedním šmahem je usvědčí ze lživých výroků. Hry z této skupiny se vyznačují nenásilnou povahou a nutností zapojit při jejich hraní mozek, což má na mentální zdraví hráče blahodárný účinek. Ostatně logické hry se v současné době využívají i ve zdravotnictví – k oddalování projevů stárnutí mozku, nebo k jeho regeneraci po těžkých úrazech. Pokud byste na hbitosti svých myšlenek taky rádi zapracovali, ale chybí vám potřebná inspirace, nahlédněte do našeho článku, ve kterém vám přinášíme TOP 10 nejoblíbenějších logických her naší redakce. Některý z těchto titulů vám určitě padne do oka. Za to ručíme!
1. Cut the Rope
2. World of Goo
3. Where´s My Water?
Náplň logické hry Where’s My Water? je stejně jako v každé jiné chytlavé hře velice jednoduchá. Vaším úkolem je probourávat terén tak, aby se voda dostala do vany malého krokodýla. Zpočátku je to celkem jednoduché, ovšem až se do hry dostanou rozličné terénní nerovnosti a překážky, které například nemohou být probourány, obtížnost strmě stoupá. Na motivy Where’s My Water? vzniklo několik dalších her – například Where’s My Perry, nebo tematický titul Where’s My Valentine.
4. Sprinkle
Náplň logické hry Sprinkle se opět točí okolo vody, ovšem na rozdíl od předchozího titulu Where’s My Water se zde nebudete potýkat s terénními nerovnostmi, ale s vodou samotnou. Stanete se totiž hasičem, který za pomoci hasičské stříkačky musí uhasit všechny plameny v herní úrovni. Stříkačkou můžete pohybovat dle libosti nahoru dolů a dále ji natáčet do libovolného úhlu. Možná to zní docela jednoduše, neměli byste však zapomínat na to, že proti vám opět bude hrát prostředí (k některým požárům se musíte doslova prostříkat skrze překážky), omezený objem vody, kterou můžete k hašení použít a v neposlední řadě skutečnost, že požár postupuje a jakmile shoří některý z domečků, vaše snažení končí. Titul Sprinkle má pokračování s názvem Sprinkle Islands.
5. Pudding Monsters
Vývojářské studio ZeptoLab logické hry pro mobilní zařízení prostě umí a ani druhá hra z jejich dílny nemůže v našem žebříčku nejlepších logických her pro android chybět. Pudding Monsters je pestrým logickým titulem, v němž se budete snažit seskupovat na obrazovce rosolovité postavičky. Malí fujtajblíci se však musí zastavit o některou z připravených překážek, jinak spadnou z hracího pole a vaše mise bude zmařena. Dalším oživením jednoduchého principu jsou pak různá důmyslná zařízení, klonující příšerky, které skrze ně projdou atd.
6. Pixel Twist
Představte si změť barevných pixelů, které levitují vzduchem. A teď si představte, že tu změť musíte natočit takovým směrem, abyste místo nesmyslných bodů viděli určitý objekt. Pixel Twist je zpočátku obtížný, ovšem velice návykový herní titul, kterému na jeho skvělé hratelnosti přidává postupné otevírání nových obrázků a možnost porovnávat svoje výsledky s výsledky ostatních hráčů.
7. Bridge Constructor
Stát se stavebním inženýrem není nic snadného. Přesvědčí vás o tom hra s názvem Bridge Constructor. V této logické mobilní hře budete mít na starosti konstrukci mostů. V každém levelu máte k dispozici omezený stavební materiál – ocelové konstrukce, lana atd. a s jejich pomocí musíte postavit fungující přemostění. A aby toho nebylo málo – toto přemostění nakonec musí projít zatěžkávací zkouškou v podobě přejezdu skutečných automobilů.
8. The Sandbox
V logické hře The Sandbox si můžete vyzkoušet, jaké to je stát se Bohem. A to doslova. V příběhové misi zde budete vytvářet různé akce (např. zapalovat lesy, lít vodu na půdu a tím působit erozi…), na jejichž konci bude vytváření nových (stavebních) prvků. Nakonec se tak můžete díky vlastní důmyslnosti dopracovat třeba i k výstavbě obrovských aktivních monumentů, které budou osazeny světlem, nebo budou vybuchovat. Fantazii se meze nekladou. A pokud moc fantazie nemáte, nemusíte doufat – k dispozici je i galerie výtvorů ostatních hráčů, které jsou přístupné i vašemu dovádění.
9. Color Zen
Zpočátku jednoduchá, avšak nakonec velice obtížná logická hříčka Color Zen vám učaruje svou minimalistickou náturou. Na každé herní obrazovce jsou různé tvary několika barev – některými lze pohybovat, některými nikoliv. A vaším úkolem je, spojovat stejnobarevné tvary v určeném pořadí tak, abyste v posledním kroku obarvili hrací pole barvou, kterou je ohraničené. Prosté, avšak hlavu to dokáže zamotat pořádně!
10. Hundreds
Mobilní logická hra Hundreds byla původně vyvinutá jako učební pomůcka pro procvičování pozornosti. I přes svůj „vzdělávací“ potenciál se však stala světovým trhákem, který s oblibou hrají lidé všech národností i věku. V minimalistickém androidím rychlíku Hundreds je vaším jediným úkolem zvětšovat kolečka do stovky.