Narazit na někoho, kdo má v uších sluchátka a poslouchá nějakou muziku, je dnes poměrně běžné. Představte si, že byste ale používali sluchátka proto, abyste nemuseli poslouchat pouze určitou část zvuků ze svého okolí – křičící dítě, ruch davu na koncertu, zvuk letadla při letu – a přitom vše ostatní slyšeli naprosto normálně. Mohli byste se normálně věnovat konverzaci, užívat si muziku na koncertě, nebo třeba sledovat film při letu, a nic by vás nerušilo. Právě k tomuto účelu slouží aktivní poslechový systém Here od amerického výrobce Doppler Labs.
Jméno výrobce může být možná leckomu povědomé, protože Doppler Labs mají na svědomí úspěšné akustické filtry DUBS, které získaly hned několik ocenění za design v loňském roce. Here je tudíž vlastně něco jako rozšíření DUBS. Jako mnoho jiných prošel Kickstarterem, ale jak díky zkušenostem zadavatele, tak díky charakteru produktu získali autoři celkem bez potíží asi 2,5 násobek oněch 250 000 dolarů, o něž si v kampani řekli.
Z vizuálního hlediska jsou Here něco jako klasické špunty s mikrofonem na vnější straně. Krytka špuntů je ze silikonu, má velikost asi 8mm a váží necelých 10 gramů. Here se ovládají samozřejmě přes smartphone, k němuž se připojují bezdrátově pomocí nízkoenergetické verze Bluetooth 4.0. Žádné dráty vám tedy nikde nepřekážejí. Sluchátka mají v sobě proto lithiovou baterii, která podle typu zátěže vydrží běžet zhruba 4-6 hodin. Nabíjet se Here dají ve speciálním pouzdře, které je součástí balení a zapojuje se do sítě standardně přes USB.
Celý systém funguje na tom principu, že vnější mikrofon přijímá okolní zvuk, uvnitř Here ho digitální signálový procesor rozebírá podle přednastavených algoritmů a přidává, ubírá, případně mění konkrétní frekvence. Ty spolu se zbytkem původního zvuku vyšle do koncového reproduktoru, odkud vše směřuje přímo do vašeho ucha. Zpoždění celého systému je menší než 30 mikrosekund a pro člověka je naprosto nerozeznatelné. Společnosti Doppler Labs s Here pomáhalo několik známých jmen, mimo jiné i slavný skladatel filmové hudby Hans Zimmer.
Je dobré si uvědomit, že Here není myšleno jako tlumič okolního zvuku, ale jako nástroj pro jeho úpravu. S pomocí přiložené aplikace proto můžete konkrétní zvuky filtrovat, měnit jim hlasitost, používat na okolí efekty jako je hudební ekvalizér, včetně automatických předvoleb a bass boostu. Nechybí ani různé klasické hudební efekty, od reverbu, přes flange po takové, jako je vinyl či maskování hluku. Díky tomu, že Doppler Labs získali více financí, tak také slíbili do aplikace přidat nejen efekty jako takové, ale i hlubší možnosti jejich ovládání. Veškeré vaše nastavení si lze jmenovitě uložit, takže si budete moci vytvořit seznam přesných nastavení ke konkrétním místům, která běžně navštěvujete, či jednotlivým situacím.
Existuje ještě celá řada údajů, které o Here v tento okamžik nejsou známy, ale i tak vypadá tento systém rozhodně zajímavě. Měl by fungovat s každým smartphonem, který podporuje nízkoenergetickou verzi Bluetooth 4.0 a jede na operačním systému Android 4.4 nebo iOS. Samotný Kickstarter už skončil, ale podle současných zpráv by koncová cena měla být 249 dolarů. Už bylo také ohlášeno, že se bude mimo jiné dovážet i do všech zemí Evropské unie, tedy včetně nás. V normálním prodeji by Here mělo být v prosinci 2015.