Každý, kdo čas od času píše nějaký formální email, nebo komunikuje s někým, kdo si zaslouží zprávu bez chyb musí přemýšlet, jaké že se píše zrovna v tomto slově I nebo zda-li náhodou tohle slovíčko není výjimka. Aplikace Nauč se Pravopis není jen pro školáky – pomůže každému zdokonalit své gramatické schopnosti.
S úskalími českého jazyka se jistě už nejednou setkal každý z nás. Navíc neopatrné hrubky ve formálnějším emailu nebo zprávě nevypadají vůbec dobře. Jistě, člověk si prostě může vzít do ruky Pravidla českého pravopisu a strávit s touto knihou několik (desítek) příjemných večerů. Naštěstí doba jde kupředu a pokud nám telefon může v reálném čase překládat cizí řeč, může nás samozřejmě naučit i správně používat český jazyk.
Čeští vývojáři z Quantum Labs využili potenciálu chytrých telefonů a vytvořili příjemnou aplikaci, která vám pomůže s procvičováním gramatiky. V nabídce je hned několik oblastí, které můžete procvičovat, nebo si můžete nakombinovat to, co vám dělá problémy. K dispozici jsou vyjmenovaná slova, psaní s/z, psaní bě/bje, mě,mně, i/y na konci slov, ů/ú a za malý příplatek 19,- Kč si můžete procvičit i velká a malá písmena. K vybraným oborům navolíte z kolika otázek se má test skládat a můžete začít.
Aplikace vám jednu po druhé vypisuje věty, ve kterých jsou vynechaná místa. Vy pak jen volíte, které písmeno chybí – tak jako jsme byli zvyklí ve škole. Vy vyplníte mezeru a hned se dozvídáte zda byla odpověď správná. Protože je aplikace Nauč se pravopis především o procvičování, u každé odpovědi (ať už správné nebo špatné) máte v jedné větě popsáno proč se tam píše zrovna toto I nebo proč je tam bě namísto bje.
Na konci každého testu pak uvidíte celkový počet správných/špatných odpovědí a procentuální úspěšnost.
Aplikace dále nabízí taháky, které obsahují procvičovací věty pro určenou oblast, vzory ke skloňování podstatných jmen a spoustu dalšího. Taháky samozřejmě můžete využít i při lepších příležitostech než je samotné hraní – alespoň ti školou povinní.
Poslední věci, která určitě stojí za zmínku je celorepublikový žebříček úspěšnosti. Můžete si tak porovnat jak jste na tom s češtinou oproti ostatním uživatelům. Můžete taky získávat odznáčky, které ještě podtrhnout to, jak jste v češtině dobří. Ke zpřístupnění žebříčku a odznaků se musíte přihlásit například pomocí Google účtu.
Ještě jednou připomínáme, že aplikace není pouze pro ty školou povinné a může ji využít každý, jak pro zábavu tak na učení. Aplikaci jde naplno využívat i bez investice peněz a ta spíše slouží někomu, kdo se procvičování chce opravdu věnovat.