Mnoha lidem začínají být obrazovky moderních smartphonů trochu malé. Tomu se výrobci mají tendenci přizpůsobit jak tím, že vyrábějí stále větší modely, tak širší nabídkou tabletů. Jak ale ukazuje americké studio Beam Labs se svým produktem Beam, řešení může být ještě jedno. Můžete si prostě pořídit malý přenosný projektor, který vám může velkou obrazovku nahradit skoro kdekoliv – a ovládat ho přitom můžete jednoduše přes telefon.
Beam Labs využili pro přivedení projektoru na svět crowfundingový server Kickstarter. Tam se Beam zařadil mezi ty hodně úspěšné, vybralo se na něj totiž 759 656 dolarů – skoro čtyřnásobek původně žádané částky. Na dodatečné cíle kampaně to ovšem ani tak těsně nestačilo, takže projektor půjde na svět tak, jak byl původně autory koncipován.
Vzhledově vypadá Beam jako veliká přenosná žárovka, a skutečně se také dá i zamontovat do prakticky všech běžných typů lamp, od stolních po lustry, ať už přímo, nebo s pomocí redukce. Samotný Beam používá na našem území standardní závit E27. Je ovšem stejně dobře možné ho prostě zapojit do zásuvky, a jen položit na stůl nebo na jakoukoliv jinou rovnou plochu, a nasměrovat ho, kam je třeba.
Je proto čistě na vás, jestli promítáte výsledný obraz na zeď, na stůl, nebo třeba na strop. Potřebujete jen nějakou rovnou plochu a naproti ní místo, kam můžete Beam položit či zapojit. Velikost celého projektoru je jedenáct centimetrů v nejširším obvodu samotné lampy, patnáct centimetrů na délku a jeho váha je 400 g.Beam má v sobě zabudovaný počítač, který signál z vašeho zařízení prostě přesně převádí na větší plochu. Jak velikou záleží na vzdálenosti od plochy, na níž obraz promítáte. Za necelých 50 cm vzdálenosti se obraz projektoru stane o 30 cm širší. Největší možná velikost obrazu je přitom 120 palců, tedy něco přes 3 metry. Samotné světlo Beamu má sílu 100 lumenů a vnitřní LED lampa má trvanlivost asi 20 000 hodin samotné projekce. Pokud obraz přes Beam zrovna nevysíláte, tak se automaticky přepne do spánkového režimu. Aby se předešlo přehřátí, tak má v sobě projektor zabudovaný i pomalu rotující tichý chladič. Díky výběru součástek i své velkosti je Beam jak tichý, tak spotřebuje relativně málo elektrické energie.
Většina uživatelů nejspíše využije k ovládání Beamu smartphone nebo tablet, kde má svou vlastní aplikaci. Je ovšem možné k Beamu připojit přes Bluetooth i klávesnici s myší, takže nejste zdaleka omezeni jen možnostmi mobilních zařízení. Aplikace pro Beam samozřejmě podporuje vše, co si můžete stáhnout z obchodu Google Play či jeho ekvivalentu na jiných telefonech. Tím ovšem její možnosti nekončí, protože má sadu nástrojů pracujících na základě klasické podmínky a akce, podobně jako některé automatické aplikace typu AutomateIt, o nichž jsme psali dříve.
Beam by měl fungovat s prakticky každým zařízením, které podporuje Bluetooth 4.0 a má nějaký internetový prohlížeč. Jsou to tedy jak smartphony a tablety s Androidem a iOS, ale podle výrobce i Windows Phone a pravděpodobně i Blackbery OS. Pokud má váš počítač Bluetooth, tak je ale možné využít i klasický desktopový počítač nebo notebook, ať už s Windows, iOS nebo Linuxem, kde si lze i pomoci aplikacemi třetích stran jako je TeamViewer a další, aby Beam přesně zobrazil vaši plochu. V současnosti se Beam prodává přes stránky Beam Labs v předobjednávkách za 429 dolarů. Do normálního prodeje by měl jít někdy v listopadu tohoto roku.