Tradičně si má každý tendenci představit kytaristu či baskytaristu s velkým zesilovačem za zády. Přestože má ale valná většina veřejně působících muzikantů skutečně spíše přístup „čím větší, tím lepší“, na domácí cvičení se často hodí mít něco menšího. A díky mobilním technologiím je dnes už možné dokonce použít na rychlý trénink i smartphone, a moct tak pilovat svou techniku prakticky kdekoliv. Jedno ze zařízení, které vám umožní proměnit váš mobil v přenosné kombo, je i iRig UA od italské společnosti IK Multimedia.
Učení se hře na kytaru nebo baskytaru přes mobilní telefon není samozřejmě nic nového. Některé aplikace určené k tomuto účelu jsme popsali v jednom dřívějším článku. Na rozdíl od předchozích případů ovšem iRig UA není aplikace, ale hardwarový komponent. Díky němu můžete i na relativně slabších smartphonech využívat i velké množství kytarových efektů se skoro nulovým zpožděním.K ovládání iRigu na telefonu samotném se používá známá aplikace AmpliTube UA, která dokáže na telefonu simulovat zvuk různých typů zesilovačů a efektů. Její základní verze je volně ke stažení na Google Play, a lze ji používat i bez iRigu – sami si na ní můžete vyzkoušet, nakolik jsou zvuky jednotlivých efektů věrné přímo na všem smarpthonu. Teprve se samotným iRigem ale máte možnost aplikaci skutečně plně využít, navíc k němu máte 21 různých zvuků zesilovačů a efektů zdarma. Pokud by vám nestačily, AmpliTube vám umožní dokoupit další.
Navenek vypadá iRig celkem nenápadně, protože má pouze několik portů pro microUSB, přes nějž se propojuje s telefonem, pak samozřejmě klasický velký 6,3 mm vstup pro kytarový kabel, 3,5 mm výstup na sluchátka a samostatný 3,5 mm analogový výstup na externí zvukový zdroj, jako jsou například reproduktory. Můžete tedy i přes něj hrát nahlas, ať už pro někoho, nebo s někým. Na boku pak je ještě klasické ovládání hlasitosti a nahoře kontrolní dioda.
To hlavní, co pro vás iRig dělá, je, že veškeré zpracování signálu probíhá na jeho straně, a nikoliv v samotném telefonu. Zpoždění je díky tomu menší než 2 milisekundy, i při mnoha spuštěných efektech najednou. Zkreslení signálu iRigu je 0,005 %, má vlastní 24bitový analogově digitální převodník signálu se vzorkovací frekvencí 44,1 a 48 kHz, a k tomu 32 bitový digitální signálový procesor, který zajišťuje kooperaci iRigu s aplikací AmpliTube UA.
K tomu všemu pracuje iRig s jakýmkoliv smartphonem či tabletem, který má alespoň Android 4.2 a podporuje funkci USB host. Pokud máte ovšem telefon s Androidem 5.0, nebo podporující technologii Samsung Professional Audio, tak vám iRig umožní nejen přes něj hrát, ale také vše nahrávat. A samozřejmě, přestože je obecně myšlený pro kytaristy, případně baskytaristy, pokud váš nástroj používá kombo se stejným typem kabelového připojení, a nevadí vám využívání kytarových zesilovačů či efektů (nebo je dokonce vyhledáváte), nic vám nebrání využít iRig třeba i pro jiné nástroje, jako například klávesy, nebo také elektrické housle.
Jinak ale patří iRig rozhodně mezi zařízení, jež stojí za pozornost, obzvláště pokud patříte mezi muzikanty, kteří by rádi měli možnost trénovat za pochodu. Jeho aplikace AmpliTube UA navíc nabízí tak velké množství různých zvuků efektů a zesilovačů, že si s nimi můžete vyhrát opravdu dlouho – a další se dají dokoupit. Přestože má samozřejmě iRig i své mouchy, většina z nich souvisí i s výběrem telefonu a jsou proto dost individuální. Dá se navíc poměrně bez problémů koupit i u nás, a nemusíte si ho odnikud složitě dovážet.