Když v loňském roce vyšel OnePlus One, způsobil menší pozdvižení. Telefon se sice mnohokrát odkládal, ale výsledek stál za to, přestože šlo o vůbec první smartphone společnosti. Některým problémům se sice nevyhnul, a nikdy nevyšla verze OnePlus One, které by bez problémů fungovalo LTE na našem území, ale i tak šlo bezpochyby o vynikající čínský smartphone, jenž proslul jako zabiják vlajkových lodí. Když proto OnePlus ohlásilo jeho nástupce, obrovská smršť dohadů a nadšení se spustila už dlouho předem. Je ovšem OnePlus 2 důstojným nástupcem původního OnePlus One, a je stejně dobrý jak o něm tvrdí některé internetové fámy? Pojďme se na něj podívat blíže.
Design & Displej
Po designové stránce se na OnePlus 2 jednoznačně pozná, že patří do rodiny. Možná až trochu moc, protože se vlastně od OnePlus One zase tak moc neliší. Oba telefony mají totiž prakticky stejné rozměry, velikost displeje i obecný design, liší se spíše v detailech. Stejně jako jeho předchůdce má OnePlus 2 plastové tělo s kovovými prvky, a přestože vypadá na pohled výborně, obzvlášť plastová záda telefonu na dotek mají tendence trochu zklamat.
Záda telefonu se dají opět odejmout, baterii ale v telefonu vyměnit nemůžete. Odnímatelná záda má OnePlus 2 částečně kvůli tomu, aby se bylo možné dostat k dvěma slotům na SIM pod nimi, a také kvůli možnosti dokupování a výměny zadního krytu. Ten se dá pořídit i v mnohem kvalitnějších materiálech než je originální plast, jako je například kevlar nebo sandalové dřevo. To pak pomůže telefonu nejen vizuálně. Co ovšem pod zadním krytem nenajdete je místo na paměťovou kartu, OnePlus 2 je vůbec nepodporuje.
Displej OnePlus 2 má stejně jako u OnePlus One velikost 5,5 palce. Podobnosti tím bohužel ale nekončí. Až na kvalitu krycího skla jde v zásadě o ten samý typ LTPS LCD, které má rozlišení 1920 x 1080 pixelů a jemnost 401 ppi.
Hardware & Konektivita
Jako mnoho jiných letošních vlajkových lodí i OnePlus 2 používá chipset Qualcomm Snapdragon 810. Aby se zabránilo přehřívání, kterým je Snapdragon 810 neblaze proslulý, tak OnePlus 2 radši omezil maximální rychlost jader. Rychlejší čtyři jádra z jeho osmi mají tudíž frekvenci pouze 1,8 GHz místo možných 2,1 GHz, a ta slabší pro Snapdragon 810 klasických 1,5 GHz. Ve výsledku to funguje docela dobře, protože telefon nemá problémy s přehříváním jako některé jiné vlajkové lodě s tímto chipsetem. Grafický akcelerátor OnePlus 2 je pak Adreno 430 a v budoucnu bude možné pořídit si ve dvou variantách RAM a vnitřní paměti; jedna s 3 GB RAM a 16 GB paměti, a silnější s 4 GB RAM a 64 vnitřní paměti. Zatím je ovšem k dispozici pouze 64 GB verze.
OnePlus 2 nemá vůbec NFC, najdete v něm nicméně slušně fungující čtečku otisků prstů. A tentokrát také konečně vzalo OnePlus na vědomí i jiné části světa než Čínu a USA, a telefon se dělá i v globální verzi, která podporuje mimo jiné i u nás nejběžnější pásma LTE 800 a 900 MHz. Není tedy třeba se bát, že byste se s ním u nás nepřipojili, jen je potřeba pořídit si správnou verzi smartphonu. One Plus 2 má také v sobě jako jeden z prvních telefonů oboustrannou verzi USB typu C, která ale vzhledem k jeho malé rozšířenosti zatím nejspíše majitelům telefonu mnoho užitku nepřinese, protože kvůli tomu na vše od nabíjení po připojení k počítači potřebujete speciální typ kabelu.
Fotoaparát, uživatelské prostředí & baterie
Zadní fotoaparát OnePlus 2 má stejně jako měl OnePlus One rozlišení 13 MP. Kvalitou svých fotek může nicméně překvapit, mimo jiné i díky laserovému zaměřování, které je jedna z novinek ve OnePlus 2 (první s ním přišel loni telefon LG G3). Ovládání kamery v aplikaci je zjevně míněno tak, aby se člověk mohl dostat snadno tam, kam potřebuje i z několika různých míst, ale ne vždy to funguje jak má, minimálně prozatím. Je to nicméně spíše softwarový problém, jež může být snadno vyřešen později updatem. Přední kamera má 5 MP a na cenovou kategorii OnePlus 2 je to už dnes celkem standard, který sice nezklame, ale ani nepřekvapí.
Jednou z hlavních novinek OnePlus 2 je uživatelské prostředí. OnePlus One používal v čínské verzi Color OS, v mezinárodní pak oblíbený CyanogenMod. OnePlus 2 má už vlastní nadstavbu s názvem Oxygen OS. Minimálně prozatím vypadá hodně jako syrový Android s pár užitečnými aplikacemi navíc, což ale vůbec nemusí být na škodu. Do budoucna se to ovšem může ještě změnit, mnoho částí nadstavby je totiž stále v betaverzi.
Jednou z věcí, kde je minimum úprav do Androidu znát, je i baterie, ale spíše ke škodě. Dnes je u většiny výrobců normální, že mají jako součást nadstaveb často velmi dobře udělané spořiče baterie. Oxygen OS nic takového nemá, musíte si vystačit s výchozí verzí z Lollipopu. A vzhledem k velkému displeji OnePlus 2 by se rozhodně nějaký lepší spořič hodil. Najdete v něm sice baterii o výkonu 3300 mAh, ale tu celkem bez problémů při větším zatížení nebo přehrávání videa vybijete celou za pár hodin.
Shrnutí
OnePlus 2 je rozhodně důstojný nástupce původního OnePlus One. Jeho pověst je ale přece jen často o něco větší, než kvalita reálného telefonu. Fanoušky značky OnePlus a čínských telefonů nicméně určitě nadchne podpora českých frekvencí LTE, a přestože jeho výkon kvůli úmyslnému přiškrcení není takový, jako měl na svou dobu OnePlus One, rozhodně nikoho nezklame. Zapřemýšlet o jiném řešení by spíš měli ti, kdo vyžadují funkce jako je NFC, výměnnou baterii a paměťovou kartu.