Na trhu je již mnoho her, ve kterých máte za úkol hlavně ťukat na display. Kupodivu se tento druh her stal celkem populární. Další do řad her s ťukacím konceptem je hra Monolith. Za úkol máte zabít bestii, která okupuje vaši zem, postavit na to vojsko a vybudovat civilizaci. A ťukat.
Na začátku hry vás čeká jen neznámé kamenné vejce uprostřed pustiny a úkol, který zabere opravdu hodně času. Postavit civilizaci a zničit bestii. K tomu vám pomůže kavalerie ostřílených rytířů, těžká technika a vědci, kteří neustále vyvíjí nové technologie.
Celá hra je zasazená do dnes tak oblíbené pixelartové grafiky. U hry The Monolith není návrat k pixelům tak patrný jako v některých jiných hrách. I když hra nezapře jistý retro styl, nejedná se o úplně rozpixelovanou záležitost.
Jak již bylo řečeno, celý příběh hry se točí kolem velké bestie, která pomaličku vylézá ze země aby uchvátila vaši zemi a zničila veškerý život. Pomocí kavalerie a strojů musíte tuto bestii zničit, než se jí podaří vylézt na povrch. Pokaždé když dojde bestii život, vyleze o kousek více a je zapotřebí větší a silnější armády. Konec hry tak není úplně jistý a nikdy nevíte o kolik bestie posílí. Hra začíná v jednotkových číslech, kdy jednoho vojáčka koupíte za jeden EP (Evolution point). V pozdějších fázích hry bude tento jeden voják stát několik miliard EP. Kromě vojáků hra nabízí také jezdeckou kavalerii, střelce, těžkou techniku a v pozdějších fázích hry také nezjistitelné stíhačky a nukleární hlavice. Všechny tyto jednotky mají jediný úkol – udělit co největší poškození bestii v jedné vteřině. Vše je totiž měřeno v rozsahu jedné vteřiny.
Druhý údaj, který se budete kromě poškození snažit dostat na co nejvyšší čísla je přísun výše zmíněných Evolučních bodů, neboli EP. Za tyto body nakupujete veškeré vylepšení i posily do vašeho vojska. Tyto body dostáváte jednak podle počtu výzkumníků, kteří se nachází ve vaší armádě a dále podle poškození uděleného bestii.
Vaše civilizace během hry projde celkem osm různých epoch. Při každém přechodu na novou dobu se také změní vzhled vojáků a od vrhačů kamenů se postupně dostanete ke sniperům. Celkem je ve hře zatím přes třicet různých jednotek. Ani samotný Monolith, ke kterému vzhlíží celá civilizace nezůstává pozadu a každý provedený výzkum se na Monolithu projeví. Když vyzkoumáte matematiku, kdosi dokreslí na Monolith jednoduchý příklad. Při výzkumu textilních oděvů se na Monolithu zase objeví kusy látky. Pod samotným Monolithem pak vidíte malinkaté městečko, které na pohled prozradí v jaké době se zrovna nacházíte. Hra začíná v době kamenné a přes renesanci se dostanete až po moderní nukleární dobu, která vám umožní stavět ničivé nukleární hlavice.
Dodejme ještě pár technických detailů. Jedním z těch méně příjemných je stále opakující se hudba. Podle doby ve které se nacházíte hraje ve hře táhlá muzika. Vzhledem k tomu, že aplikace musí být zapnutá pokud chcete vydělávat je opakující se hudba hrubým nedostatkem.
Jak vývojáři hry sami říkají, na hře se neustále pracuje a pokud jste dosáhli maximálního vylepšení jako my během hodiny, nezoufejte a hned s dalším updatem můžete vylepšit zase nějaké věci navíc a postoupit do další doby. Jak časté budou updaty ukáže čas. Pokud updaty ustanou, dostanete se ve hře do stavu, kdy vaše armáda bude udělovat tak malé (relativně) poškození, že zabití bestie by vyžadovalo několik desítek hodin se spuštěnou hrou.
A nakonec, aby hra nebyla jen o nepřirozeně vysokých číslech, v horní části obrazovky vám chodí zprávy z vaší civilizace. V závislosti na době se tak dozvíte například: “Národy se vsadili, kdo vytvoří ničivější atomovou bombu – to může dopadnout jenom dobře” nebo trefnou zprávu od hnutí hippies, že “Atomové zbraně nás zničí dříve než nějaká bestie”.
Celkově vzato jde o povedenou hru a pokud holdujete právě tomuto typu her, nebude zklamání. Příjemná grafika a výborná hratelnost vás bez problému přiměje ťukat do displaye desítky minut, abyste si mohli nakoupit více vojáků. Navíc, kdo ví kam až se bestie vyvine?!