Čínský telefon OnePlus One bere útokem davy čekající na skutečně dobrý telefon za rozumnou cenu. Ve OnePlus One se snoubí kvalita a výkon highendu s cenou střední třídy a telefon se tak dostává mezi nejlepší a nejžádanější telefony roku 2014.Čínský telefon OnePlus One
Design - 88%
Výkon a hardware - 95%
Softwarová výbava - 92%
Cenová dostupnost - 90%
91%
Highend za cenu střední třídy
Řada modelů chytrých telefonů nám již dokázala, že highendový kus nemusí stát kvanta peněz. Ukázal nám to již Google, Motorola a dnes se podíváme, jak věci fungují v případě mobilního telefonu OnePlus One. Jak jste již jistě sami správně odhadli, OnePlus je méně známým čínským výrobcem, který se po několika měsících trápení komunit po celém světě konečně rozhodl model uvést nedávno na trh. Jak si tedy stojí, co od něj čekat můžete a co naopak ani náhodou?
První dojmy
V krabici najdete kromě modelu samotného ještě USB kabel, 2,1 A nabíječku a udělátko zvané „SIM Ejector“ což je pomůcka zavěsitelná třeba na klíčenku, jenž vám kdykoliv a ochotně pomůže s vytažením vašeho SIM modulu.
Vizáž a rozměry OnePlus One
Přístroj se pyšní rozměry 152,9 mm x 75,9 mm x 8,9 mm a vahou 162 g. Na displeji se tu nešetřilo – je široký 5,5″, není tedy divu, že je zařízení docela „macek“.
Vizáž OnePlus One také určitě není z těch, která by vás právě chtěla zklamat. Je příjemné vědět, že výrobce nevydal svoje peníze výhradně na hardware, ale dobře zpracoval i vlastní konstrukci a design modelu. Křivky zařízení jsou jednoduché v tom nejlepším smyslu slova. Z barev převládá kombinace černé a šedé, které jsou občas proloženy náznakem skoro-chromové. Okraje jsou zaoblené a nikoliv ostré.
Model s 16 GB flashe nese jméno „Silk White“ a 64 GB černá verze je označena pro změnu „Sandstone Black“ (skutečně se vám to nezdá, 32 GB verze neexistuje). Jak se dalo čekat, existuje i nemálo externích vyměnitelných pouzder pro osoby, jenž si potrpí na originalitu vždy a všude.
OnePlus je firma čínská a ty jsou odnepaměti zvyklé „půjčovat si“ design svých slavnějších bratří. Modelu OnePlus One se ale podařilo, udržet se v konkurenci zůstat svým, osobitým a přitom vůbec nekopírovat kolegy. Před jinými highendovými modely si tedy zrovna s tímto jeho originálním vyvedením ostudu jistě netrhnete.
Hardware
Model OnePlus One staví na procesoru Qualcomm Snapdragon 801, což je quad-core CPU tepající na 2,5 GHz. Tomu pomáhá zvládnout nápor grafických dat GPU Adreno 330 taktovaný na 578 MHz. Paměti RAM tu jsou 3 GB a jde o typ LP-DDR3 1866 MHz. Úložného prostoru pro svá data zde naleznete 16 GB/64 GB (propojeno skrze rozhraní eMMC 5.0).
Bezdrátových technologií tu rovněž najdeme požehnaně – GPS, LTE, HSPA, Wi-Fi 802.11b/g/n/ac a Bluetooth 4.0. Zařízení podporuje pásma GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz a taktéž LTE 1/3/4/7/17/38/40. Mimochodem, chybí tam ještě jedno, které je populární v dnešní době v Anglii – 800 MHz (zde na ně spoléhá řada operátorů – třeba O2, Vodafone, GiffGaff, Tesco a Lycamobile).
Novince chybí infraport, což celkem logicky naznačuje, že si svůj OnePlus One určitě neproměníte v univerzální dálkové ovládání veškerých domácích propriet (TV, Blu-ray, …).
Zařízení běží na operačním systému Android 4.4.2 KitKat a užívá rozhraní CyanogenMod 11S (Custom nebo Holo theme).
Software v TELEFONU OnePlus One
Ohledně přítomnosti CyanogenMod u OnePlus One není nejmenšího sporu, protože bez výjimky každičký model se s ním standardně distribuuje. Již tedy nejsou nutné žádné speciální „CyanogenMod Edition“ verze, nedejbože pokoutné flashování upravenou ROMkou. A jakouže verzi tu naleznete? OnePlus One má předinstalovánu verzi CyanogenMod 11S. Mimochodem, to písmenko za verzí naznačuje, že je to zbrusu nové vydání CM software, které je specifické toliko pro OnePlus One, po čase se ovšem a bez pochyby určitě propracuje i do jiných zařízení. Hlavními novinkami 11S jsou přepracovaný theme-engine, aplikace Kamera, i Galerie, to vše ke staré dobré osvědčené funkcionalitě CyanogenMod.
Za oné konstelace, že jste již pravidelným uživatelem CM11 na nějakém jiném zařízení, přechod na CM11S pro vás dozajista nebude nijak dramatickým. Pokud vám CM unikal, budete o poznání více nadšení z toho, co vše CM umí.
Zkušenost s CM11S přímo z krabice není na první pohled a očekávání zrovna to, co si asi většina lidí (zvyklá roky na standardní rozhraní Google Androida) představuje. Je to sice věcička od normálu nalézajícího se na zařízeních typu HTC, Samsungu nebo LG silně divergentní, ale CM je o jedné důležité věci – absolutní upravitelnosti (co do funkcí i vzhledu)! Skutečně, jen velmi velmi těžko si lze představit nějakou věc, kterou byste u CM nenašli buď přímo, respektive ukrytou někde v nastaveních.
Změnit zde lze mnoho: jak vypadá status bar, jak rychle se zobrazí nastavení, kde se bude nacházet jaké tlačítko, jaká gesta jsou aktivní (nejen na Home obrazovce, ale i po vypnutí), jak se chová zamykací obrazovka apod. Pro začátečníky toho možná bude až příliš, nicméně nečekáme, že by si OnePlus One kupovali zrovna zapřisáhlí prvo-uživatelé… Na druhou stranu, osoby, jenž se rády ve všem vrtají, se budou cítit jako v ráji.
Mimochodem je tu i „hardcore“ režim, kde lze upravovat volby pro procesor, I/O scheduler a paměť.
Sekce o software OnePlus One určitě nemůže skončit jinde, nežli u přepínače témat (theme switcher). Tento nový engine činí základní změny chování i vizáže poměrně snadnými. Dokonce se dají věci mixovat i z více témat najednou: z jednoho si vezmete ikony, z dalšího pozadí, ze třetího boot animaci, … a dokonalé témat je na světě!
Pakliže jste zvyklí na jednodušší telefony, asi vám zpočátku bude chvíli trvat, nežli se do OnePlus One takříkajíc „zakousnete“. Jak jsme ale již naznačili, míru zanoření do menu a nastavení si lze vybrat dle chuti, takže to určitě neobtěžuje.
Displej
Jestli u něčeho nedá smartphonu OnePlus One moc práce vás ohromit, vsadíme se, že to bude zrovna u displeje. Naštěstí to opravdu není vše marketingový žvást, ale přístroj má displej skutečně vynikající. Nabízí tradiční 1080p rozlišení, má úhlopříčku mocných 5,5″ a jemnost zobrazení těsně přes 400 PPI. Jako IPS typ jsou jeho viditelné úhly, reprodukce barev i viditelnost venku špičkové.
Displej si sice poradí pouze s maximálně 10 doteky najednou, ovšem nedokážeme si představit žádnou realisticky představitelnou situaci, kdy by to snad mělo někomu vadit…
Displej doprovází dále technologie TOL, takže rozeberme si ji lehce – jde o Touch On Lens, která zajišťuje, že je sklo a dotekový panel blíže, nežli je obvyklé, což se pozitivně podepisuje na hmatové odezvě + redukuje to šanci na rozbití displeje o 300 %.
Mimochodem, displej je chráněn navíc ještě i povrchem známým jako Gorilla Glass 3 slibujícím snížení výskytu nepříjemných škrábanců.
Pokud bychom měli na displeji OnePlus One opravdu najít nějakou chybičku, pak to bude asi jeho jas, který je o příslovečný chloupek pod hranicí, na jakou je dnes trh zvyklý. Celé je to vidět pouze tehdy, když se jas vyžene až na úplné maximum a postavíte je jeden vedle druhého, tedy nic, čeho byste si všimli sami od sebe.
Kdo má rád ovládání podsvícení vlastní rukou, ani zde o toto potěšení nebude připraven: jas si totiž lze regulovat svépomocí podle chuti a nenechat to tedy na vestavěném automatickém čidle.
Digitální fotoaparáty/Videokamery
Firma OnePlus naštěstí zajistila do svého zařízení velmi slušnou videokameru/digitální fotoaparát. Sony Exmor s rozlišením 13 Mpix a světelností F2,0 je ukryt za šesticí čoček a s dvojicí LEDek při ruce je umístěn vzadu a je skvělý (pokud si říkáte, k čemu je proboha dvojice LED, tak prostě dosvítí dál = za cenu trochu větší spotřeby máte k dispozici 1,4x takový dosah). Tomu sekunduje kolega rozlišení 5 Mpix nalézající se pro změnu vepředu.
Již méně skvělé je pak to, že tu citelně chybí OIS (Optical Image Stabilization aneb stabilizace obrazu). To je naštěstí vyváženo vyšší světelností objektivu, i té ale jednou dojde zákonitě dech a poté bude jen na vaší netřepající se ruce, abyste si něco bez dokonalého světla vyfotili nerozmazaně.
Aplikace určená pro kameru je remixem tradiční androidí výbavy a místního rozhraní CyanogenMod 11S. Suma sumárum, nic co by nepochopil i velmi technicky nenadaný člověk – pár ikon pro funkce, pár pro nastavení, toť vše. Kdo má zájem, může si změnit vyvážení bílé, expozici a něco dalších detailů.
Užitečně působí i možnost rychlým pohybem prstu nahoru nebo dolu u hledáčku přepnout režim: Z „Auto“ na „HDR“ a pak zase na „Night“ nebo takto aktivovat všelijaké live-filtry (v nastavení se dá určit, jaké vám mají být přístupné).
Kdo se chce ponořit hlouběji do nastavení, není mu bráněno, kdo pro změnu trvá ihned na cvakání, není nejmenší problém. Co se ale dá označit za jistou nepříjemnost, tak fakt, že živé preview tu máme ve formátu 16:9, ale kamera zatvrzele snímá 4:3. A to je škoda, pročež jen doufáme že to odstraní další softwarový update…
Focení s OnePlus One naživo
Je jasné, že OnePlus One má v záloze vše, co jeden potřebuje k tomu, aby vyfotil skvělé fotky. Z jakéhosi tajemného důvodu, ale výstup aparátu není natolik perfektní jako jsou jeho parametry a vůbec celé fotografické zázemí. Občas se z něj výborných fotek dočkáte, jindy toliko průměrných. U plně dokončeného modelu na trhu prodávaného za nemalou cenu bychom však očekávali trochu více konzistentnější výsledky – velká řada lidí totiž bude cvakat na „Auto“ a možná se bude divit, proč tomu tak je.
Vypadá to, že k této věci má co říct i vlastní zpracování snímku – OnePlus One často použije více světla, nežli je nezbytné, což samozřejmě odnese vyvážení bílé. Za perfektních podmínek je výsledek perfektní, ale odchylte se kousek a nebudete se stačit divit – být cynikem, tak dodáme, že máme podezření, že tam je obvod, jenž pouze hádá a tipuje namísto počítání…
Znovu zdůrazňujeme, není to o tom, že byste fotili špatné fotky, ale jde o to, že vaše výsledky nejsou moc spolehlivého a předvídatelného rázu.
A jak si vede aparát v noci? No, podle očekávání žádný trhák… Absence OIS značí, že si zde neužijete výhod delších časů, takže to smartphone řeší klasicky a to aplikací nějakých „odšumovacích“ algoritmů a postupů. Nevíme, zda se tak děje na úrovni programové nebo hardwarové, ale to je vcelku jedno, nakonec výsledný obrázek, to je o co tu jde. A ten je přinejlepším průměrný. Musíte mít ruku jako socha a nepoužívat určitě režim HDR, který má tendenci věci zhoršovat (fotka s ním vypadá pro lidské oči až jaksi nepřirozeně). Za obdobné konstelace asi nepřekvapí, že model čas od času v noci špatně zaostří.
Video v TELEFONU OnePlus One
Smartphone OnePlus One je schopen mimo jiné zajímavé věci i natáčení UHD videa. A copak to znamená? Je to prosté, určitě jste již i vy sami někde zahlédli zkratky „4K“ a „2160p“ video. Svede dokonce i 60 fps a 120 fps stylem slow-motion, to ale samozřejmě pouze v rozlišení 720p (nebo nižším), jinak se musíte spokojit s obvyklými 30 fps.
Video v UHD rozlišení vypadá zajímavě (i když… Možná bylo kapku moc saturované, což je ale zase jistě lepší, jak bez barev), upřímně řečeno ale, nevšimnete si nijakého většího kvalitativního rozdílu proti 1080p.
Zvuková stránka videa byla v pohodě a nezkreslila ji ani hlasitá ulice.
Výdrž akumulátoru
Stručně řečeno, OnePlus One pravidelně nabízí jediný den výdrže + navíc vám po něm zůstane cca třetina akumulátoru. Zařízení dostalo do vínku od svých inženýrů pěkný 3100 mAh akumulátor, jenž sice není vyměnitelný, nadprůměrná velikost je ale určitě fajn. Výdrž je na dnešní poměry tedy poměrně adekvátní a minimálně den přežijete, ať jej trápíte jak chcete.
Máme podezření, že za výdrží není nic jiného, nežli prostě jen obří baterka daná velkým zařízením (váha nebo výdrž, to je mimochodem pro kupce solidní dilema), určitě to nevypadá na nějaká vychytralé softwarové řešení, ale jen hrubou sílu.
A z čeho takový náročný průměrný den sestával? No, nebylo toho málo: mnoho streamování hudby, hledání hotspotů, používání aparátu/videokamery apod. Je rozhodně milé, že smartphone přežije vždy aspoň ten jeden den a vy se v něm tím pádem nemusíte, co do funkcí, nijak omezovat – uživatele nic nenutí používat jakési „Extreme Power Saving“ či „Ultra Power Saving“ módy.
Na konci dne se ale nabíjení nevyhnete a bohužel, není součástí OnePlus One žádná Qi bezdrátová nabíječka. To může být pro osoby již si s bezdrátovým nabíjením zahrávající jasný krok zpět. A nedá se to zatím ani vyřešit třetí stranou, jak bývá na trhu obvyklé, no škoda…
Mobilní data a OnePlus One
Jeden z velkých plusů zařízení je, že si poradí co do bezdrátových technologií prakticky se všemi sítěmi, na jaký průměrný uživatel narazí. Vše běží bez problému.
Při kapku více „vědeckém“ testování bylo zjištěno, že OnePlus One má slabší LTE signál proti jiným přístrojům své třídy (testováno na dvou operátorech), také pády u HSPA+ nejsou ničím výjimečným (platí samozřejmě o to více v případě, že se nalézáte v oblasti, kde to není se signálem tak úplně slavné).
Při běžném testování za normálních podmínek si zařízení vedlo normálně a dle očekávání a nebyly zde žádné viditelné rozdíly. To ale logicky značí že OnePlus One se s touto komunikační technologií může doporučit toliko těm osobám, které se nachází na místech se signálem špičkovým.
Hlasová kvalita
Kdybychom měli utrousit pár slov směrem na hlasovou kvalitu, tak poslední softwarový update vyřešil jistý bug s reproduktorem, takže nyní je hlasová kvalita vysoká a rozumět je zřetelně.
Společnost OnePlus se rovněž nezapomněla pochlubit, že její přístroj má „stereo“ reproduktory. Párek otvorů dole u USB portu naznačuje, že by tu něco takového být mohlo a vskutku – na rozdíl od takového Nexusu 5 je zde opravdu dvojice reproduktorů! Jsme ovšem stále kapánek skeptičtí k tomu, nazvat dvojici pouhých 5 cm od sebe „stereo“. Poslechově se mu to taky neblíží, ovšem bráno pouze technicky a doslovně, nelze nad tím mít výhrad.
A jak hlasitý poslech tu je vlastně? Reproduktory jsou použitelné i pro hlasitý odposlech (velmi dobré až výborné). Když přijde na věc a nouzi, i to YouTube video se tu dá přehrát nebo poslechnout někde na cestách podcast, na který se již delší čas chystáte. Nemůžete od nich však určitě čekat poslechovou kvalitu nebo „ofouknutí“ obličeje u filmu. Fyzika je tu zkrátka limitující faktor, takže, kdo chce kvalitu, musí vylovit značková sluchátka (pozor, „No Name“ není značka…).
Zvuková kvalita jako taková je průměrná. Žádný trhák, ovšem poslouchat se to dá.
Další postřehy a zkušenosti s OnePlus One
Parametry, software, výkon atd. to vše je sice velmi zábavné řešit, ovšem když dojde na praktický život, je řada věcí jiná, nežli jak si je člověk maluje a jaké je možná očekává. Takže, jak si v ní vedl právě OnePlus One?
Nepřátelé velkých zařízení typu „phablet“ se již patrně ušklebují od samého začátku a musí se jim nechat, že v některých věcech mají pravdu. V první řadě je to určitě fakt, že OnePlus One bude pro někoho již moc velký na to, aby z něj byl pohodlně nošený mobil/smartphone. Milovník prcků, který je nucen přejít již na takový Galaxy S5 se může cítit nesvůj, ale jakmile jej vymění za ještě většího cvalíka zvícího 5,5″, zjistí, že jeho ruka (a potažmo i kapsa) tím docela trpí. A tomuto pocitu zrovna dvakrát nepomáhá ani tvar pouzdra, jenž musí tyto gigantické rozměry respektovat.
Naštěstí, promyšlené záhyby a tenkost jsou na této frontě jistě klady, které pomáhají držet věci v únosných mezích, ovšem, když se na zařízení dost špatně píše jedinou rukou, dá se očekávat, že se podobně povede většině majitelů pacek menších a středních.
Zda bude hranice použitelnosti 5,5″ nebo 5″ či dokonce 4,5″, to si budete muset rozhodnout sami, obáváme se ale. Jak známo, každá ruka je jiná a potažmo i očekávání majitelů smartphonu, nemluvě o ovládání, jenž leckomu vůbec nevadí výhradně obouruč.
Když ale položíme stranou podobné pocity, je faktem, že OnePlus One je radost používat na denní bázi. Velký displej, svižnost, výdrž, to vše vám dává jasně na srozuměnou, že máte v ruce high-end poplatný roku 2014.
Výkon OnePlus One
Jeden by čekal, že levnější smartphone bude ošizený na výkonu, to ale naštěstí ani náhodou neplatí. Užívání běžné je pohodové a není znát zadrhnutí v odezvě (bodejť taky na 3 GB RAM) a to platí i pro hry.
Ale proč zůstávat jen u slov když můžeme sáhnout po číslech! Tak třeba syntetický benchmark Geekbench 3 tvrdí, že OnePlus One dokáže ze svého železa vymačkat skóre 969 pro single-core a 2570 pro multi-core. To jej mimochodem staví těsně za Samsung Galaxy S5 (a to je víc jak jen „v pořádku“).
Když sáhneme po GFXBench a T-Rex onscreen testu, tak zde bylo průměrné skóre 28,5 fps (1 596), což je výborné, až super. Ani javascriptový výkon v Sunspider benchmarku není zlý, naopak – 877 ms je excelentní. Shrnuto a podtrženo, výkon velmi dobrý a bez problémů srovnatelný s výrazně dražšími vlajkovými loděmi konkurence.
Řada lidí se domnívá, že androidí smartphony a tablety jsou dnes již výkonově možná až zbytečně moc předimenzované, ale vlastnit značkový procesor i GPU svůj význam jistě má. Vezměme si třeba hru Dead Trigger 2 – se Snapdragonem 801 se dočkáte takových světelných a vodních efektů, o jakých si mohou vaši kolegové kupříkladu s MediaTekem nechat jen zdát…
Závěrečné hodnocení – Stojí ONEPLUS ONE za to a kde ho koupit?
Když strávíte nějaký ten čas s modelem OnePlus One v rámci jeho testování, pomalu si začnete zvykat na všechny jeho vlastnosti, rysy, kvalitní, i ty méně příjemné stránky věcí. Tak či onak, je vždy nutné si to zdůraznit, v jeho cenovém kontextu. Ano, je trochu větší, na firmware je co zlepšovat, stejně jako na aparátu, nicméně jeho vlastnosti a funkce za 299 USD (neuzamčený na operátora) to více než vyvažují a v této hladině na něj prakticky nikdo nemá. Bude to ale tak trochu skok do tmy, protože kdoví co se může s firmou stát za 18-24 měsíců.
Za vyslovený zápor ale určitě již musíme označit ten fakt, že OnePlus One je nabízen pouze s 16 GB nebo s 64 GB flashe – to by ještě nebyl takový zádrhel sám o sobě, regulérní malér ale je, že to je opravdu vše – žádný microSDHC slot! Proto, kdo se snad těšil na to, jak si bude na kartách nosit sbírku filmů a MP3, má smůlu…
Smartphone OnePlus One není dokonalým kusem hardware, protože za 299 USD nelze očekávat zázraky, pořád se však firmě i modelu musí nechat, že v zajímavém objemu případů snese srovnání i s dvakráte tak drahými modely. Ať to již dopadne jakkoliv, je jisté, že ve své třídě bude jedním z nejlepších kousků letošního roku (a máme takový pocit, že i jediným…).
Model je u nás relativně běžně k sehnání a to od ceny zhruba 9 500,- Kč včetně DPH (údaj o ceně ze Srpna 2014).
Graf ceny produktu OnePlus One poskytuje server Heureka.cz
Čínský telefon OnePlus One
Design - 88%
Výkon a hardware - 95%
Softwarová výbava - 92%
Cenová dostupnost - 90%
91%
Highend za cenu střední třídy
Čínský telefon OnePlus One bere útokem davy čekající na skutečně dobrý telefon za rozumnou cenu. Ve OnePlus One se snoubí kvalita a výkon highendu s cenou střední třídy a telefon se tak dostává mezi nejlepší a nejžádanější telefony roku 2014.
Zdroj + Obrázky: Trustedreviews, pcadvisor.co.uk, arstechnica, phonearena, androidcentral, techradar, technobuffalo