Telefony a tablety Nexus se bezpochyby řadí k tomu nejprodávanějšímu na trhu. A není se čemu divit. Google svým přístrojům z řady Nexus věnuje maximální péči a stará se o ně jako o svoje děti, takže máme na Nexusu vždy přístup k nejnovějším aktualizacím. Dále se pak řada Nexus chlubí čistým Androidem a perfektní plynulostí systému. Proto vám po recenzi Google Nexus 7 II přinášíme také podrobnou recenzi na Google Nexus 10. Ten pochází z dílen Samsungu. Pojďme se podívat, jak testování ustál a zdali neudělá svým předchůdcům ostudu.
Google Nexus 10 - zaboduje opět Google se svým tabletem, jenž kombinuje čistý android systém, bezkonkurenční plynulost a skvělou softwarovou výbavu?
Google Nexus 10
Design - 75%
Výkon a hardware - 80%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 76%
78%
Google Nexus 10
Design a konstrukce
V tomto ohledu zde nečekejme žádné zázraky, či snad nějakou invenci. Google Nexus 10 na první pohled snadno zapadne mezi záplavu ostatních tabletů a těžko zde nalezneme nějaký prvek, který by ho výrazně odlišoval. Tablet se svými rozměry 263,9 x 177,6 x 8,9 mm a váhou 603 gramů spadá do těch rozměrově větších a váhově těžších tabletů, což je vzhledem k jeho desetipalcovému displeji samozřejmě pochopitelné. Takže stěžovat si například na to, že je tablet příliš velký, by byl samozřejmě nesmysl. Ovšem i váha je relativně vysoká a je třeba počítat s tím, že se nám po delší manipulaci zkrátka pronese a práce s ním v rukách už nemusí být tak pohodlná jako s menšími tablety.
Přední straně dominuje velký 10,1 palcový displej a to je v podstatě vše, co na přední straně tabletu nalezneme, absentují zde dokonce i jakákoliv tlačítka, takže se kolem displeje setkáme pouze s holými černými rámečky. Displej je tradičně chráněn kvalitním sklem Gorilla Glass třetí generace, takže se nám na něm žádné škrábance neudělají a to ani v případě, že bychom po něm šmátrali nějakými vyloženě ostrými předměty. V tomto ohledu si tedy můžeme být jistí, že displej vydrží i bez mikroskopických škrábanců nějakou tu dobu. Abychom tedy vzhled vyloženě nehanili, tak mírně se přeci jen Google Nexus 10 od konkurence v něčem odlišuje. Jeho rohy jsou totiž zaobleny více, než by bylo obvyklé. Jestli je to dobře, nebo špatně, je jen otázkou vašeho vkusu, nám se razantní zaoblení hran relativně líbilo a nijak nám nevadilo.
Zadní strana je taktéž typická pro Samsung a nenalezneme na ní nic vyloženě překvapujícího. Ze všeho nejdřív spatříme na zadní straně velký nápis Nexus a pod ním drobnějším písmem logo výrobce Samsung. V horní části nalezneme také objektiv fotoaparátu včetně přisvětlovací LED diody. Nad čím jsme se trošku podivili, tak je fakt, že zadní kryt je snímatelný, ač nám tablet po oddělání krytu nenabízí nic, co bychom si mohli sami uživatelsky vyměnit. Takže nejen, že je odnímatelný kryt prakticky k ničemu, ale ještě nám způsobuje občasné vrzání a skřípání konstrukce. Sice se to neděje tak často, ale pokud tablet chytíte obzvláště pevně, tak se vám konstrukce zkrátka ozve, což je docela škoda.
Na levé straně najdeme zdířku pro USB kabel. To může být pro někoho poněkud nezvyklé, neboť nabíjecí konektory se nacházejí zpravidla na spodních hranách, nicméně přístroje řady Nexus mají konektory vždy na bočních stranách a rozhodně to ničemu nevadí. Stejně tak i 3,5 mm konektor pro sluchátka najdeme na téže straně, hned vedle USB zdířky. Na pravé straně najdeme konektor pro mikro HDMI výstup, takže si můžeme tablet připojit i k televizi a jeho obsah si poté pohodlně zobrazovat na ní. Na horní straně se vyskytuje kolébka pro regulaci hlasitosti a hlavní vypínač a na té spodní nalezneme šest pinů, které slouží pro připojení dokovací stanice. Tablet tak můžeme připojit k externím reproduktorům, které zpravidla slouží také jako nabíječka a jako stojánek pro lepší práci s tabletem.
Displej
Google Nexus 10 je vybaven IPS TFT panelem s excelentně jemným QHD rozlišením 2560 x 1600. Díky obří velikosti displeje není výsledná jemnost tak dokonalá jako u některých současných telefonů (například LG G3 a Lenovo Vibe Z2), které už taktéž nabízejí QHD rozlišení, avšak na mnohem menších displejích, než má Google Nexus 10. Ten má displej, jak je již patrno z názvu, desetipalcový. Přesněji tedy 10,1“. Ovšem vzhledem k opravdu velkému množství pixelů můžeme QHD rozlišení docenit právě až na větším displeji, proto věřte, že podívaná na Nexus 10 je přímo nádherná. Displej je výborně jemný (300 ppi) i ostrý. A barvy jsou perfektně syté, avšak ne natolik, aby nám to nějak razantně vadilo. S přesycením barev se můžeme setkat zejména u SuperAMOLED displejů, které Samsung s oblibou dává téměř do všech svých zařízení. Ovšem zde udělal výjimku a tak není potřeba vymýšlet v nastavení barev žádné kousky, neboť displej u Google Nexusu 10 je takřka ideální. Jeho výbornou ostrost oceníte také například při čtení, na které se tablet hodí ideálně.
Pár výtek bychom možná trošku směřovali k podání černé, která je zde spíš světle šedá a není tak věrně podaná, jako například už u zmiňovaných SuperAMOLED panelů. Ale s tím je potřeba u LCD technologie zkrátka počítat. Ostatní pozitiva nám to naštěstí vrchovatě kompenzují. Pochválit si také musíme čitelnost na přímém slunci. Ta sice není vyloženě dokonalá a pokud sluneční světlo bude až příliš intenzivní, tak nám nezbyde než zvýšit jas, nicméně v porovnání s konkurencí je na tom čitelnost u Nexusu 10 velmi dobře a vidět byste měli snadno vše bez jakýchkoliv problémů. Pozorovací úhly už tak dobré nejsou a při větším náklonu dochází dosti zřetelně v razantnímu vyblednutí barev, ale na druhou stranu to jsou polohy, ze kterých na tablet asi běžně dívat nebudeme. A při menší odchylce, například pokud tablet bude ležet na stole a my budeme sedět vzpřímeně, jsou pozorovací úhly stále velmi dobré. Pokud se zkrátka nebudeme nesmyslně naklánět do nepřirozených poloh, tak ani zde bychom se neměli setkat s žádnými problémy.
Pokud bychom se měli krátce zastavit nad automatickou regulací jasu, tak musíme konstatovat, že zde to výrobce jednoduše řečeno odflákl. Automatická regulace nefunguje vždy spolehlivě a zejména v tmavých lokacích bude regulovat naprosto neadekvátně k světelným podmínkám a nepřinese vám tolik jasu, kolik byste potřebovali. V určitých chvílích se tak automatická regulace jasu může stát až otravnou a proto bude potřeba ji vypnout a jas si nastavit manuálně, abyste na displeji alespoň něco viděli. Ovšem stává se tak opravdu jen ve vyloženě temnějších prostorech, na světlejších místech funguje automatická regulace jasu relativně spolehlivě.
Hardware a konektivita
Hardwarová výbava už dneska mezi špičku nepatří, ovšem přesto se nám společně v kombinaci s perfektně optimalizovaným systémem postará o to, abychom nedostatek výkonu jen tak nepocítili. Google Nexus 10 je totiž vybaven pouze dvoujádrovým procesorem, což může papírově vskutku zamrzet, nicméně jak už jsme psali, na samotném výkonu to poznáte jen stěží. Konkrétně se jedná o procesor Exynos 5250 s dvěma jádry Cortex-A15, přičemž jsou obě taktovaná na frekvenci 1,7 GHz. Operační paměť má nepřekvapivě hodnotu 2 GB a jako grafický akcelerátor je použit MALI T640. K hardwarovým parametrům bychom, kromě zmíněného dvoujádra, neměli téměř žádných výhrad, ovšem pozastavit se musíme nad interní pamětí. Zakoupit si můžeme dvě verze, jedna má tradičně 16 GB a ta druhá nepřekvapivě 32 GB. To jsou hodnoty dnes standardní a málokterý tablet nabízí v základu více jak 32 GB paměti. Ovšem u konkurenčních tabletů si můžeme interní paměť navýšit paměťovou kartou a jak už správně tušíte, tak u Google Nexusu to bohužel nejde. To znamená, že budete muset s místem dosti šetřit, protože zaplnit dnes 16, potažmo 32 GB je celkem snadné. Nehledě na to, že díky operačnímu systému nám z 16 GB zbyde reálných nějakých 12 GB a z té vyšší verze pak 26 GB.
Co se týče konektivity, na tabletu najdete vše co by vás napadlo. Nikoho asi nepřekvapí standardní WIFI 802.11 b/g/n, které udržuje stabilní připojení i při slabším signálu a nejednou se nám při testování stalo, že zatímco ostatní zařízení při slabším signálu odpadávaly, tak Google Nexus 10 se stále držel a například surfování po internetu bylo pořád použitelné. Dále se pak můžeme spolehnout na Bluetooth 3.0, s jehož testováním jsme neměli sebemenší problémy a také nám šla díky protokolu A2DP bezproblémově spárovat bezdrátová sluchátka. Nechybí také funkce NFC. S desetipalcovým tabletem asi nebudeme využívat placení bezkontaktní placení v obchodě, ale zase jej můžeme využít pro bezdotykový přenos odkazů, vizitek, nebo klidně i multimediálních souborů. Google Nexus 10 samozřejmě nepostrádá ani GPS čip, takže jej můžeme využít i jako plnohodnotnou navigaci. V autě asi prakticky nepoužitelné, ovšem na nějaké kratší pěší cesty se určitě bude hodit. Nehledě na to, že GPS modul dneska nemusíme využívat pouze k čistokrevné navigaci, ale používá jej také velká řádka aplikací. Takže si například můžete do poznámek napsat, že potřebujete navštívit nějakou prodejnu a jakmile ji GPS ve vašem okolí detekuje, tak vás tablet upozorní. Využití modulu je samozřejmě obšírnější a používá jej například také aplikace počasí, facebook a jiné.
Uživatelské prostředí
Slovo Nexus v názvu jakéhokoliv přístroje znamená jediné; okamžité aktualizace na nejnovější Android, o které se stará sám Google. A v tomto ohledu Google skutečně šlape jako hodinky a tak se můžeme s Nexusem na nejnovější systémové aplikace vždy těšit jako první. Kromě toho je Nexus také zárukou čistého systému, výborné optimalizace a bezkonkurenční plynulosti. A toto všechno bez problémů obhajuje i Google Nexus 10. Několika změn dostála zamykací obrazovka, neboť si na ni můžeme nově přidávat widgety, čili můžeme požadované informace vidět okamžitě bez toho, abychom museli tablet odemykat, což je příhodné. Ovšem příhodné jak v čem, protože druh widgetu, který si můžeme na zamykací obrazovku přidat, je velmi omezený. V podstatě jsou to jenom widgety, které jsou provázané se službami Google, což je například kalendář, výpis z Gmailu, nebo notifikační widget ze sociální sítě Google Plus. Ovšem i tak se jedná o příjemné zpestření.
Několika změn doznala také notifikační lišta. Respektive dvě notifikační lišty. Jedna se vysouvá z levé strany a ta druhá pak očekávaně z pravé. Ta z levé strany nám po vysunutí nabídne veškeré notifikace, které můžeme mazat buďto po jedné, nebo hromadně stisknutím příslušného tlačítka. Kromě toho nám také nabídne nejzákladnější informace, jako je datum a čas, nicméně kvůli těm asi lištu vysouvat nebudeme, neboť tyto informace na nás z tabletu vykukují prakticky pořád a odkudkoliv. Pokud vysuneme lištu z pravé strany, tak zde nás čeká několik jezdců pro rychlé regulace jasu nebo hlasitosti a také několik rychlých přepínačů pro ovládání konektivity. Proti tomu duálnímu rozvržení nic nenamítáme, ač bychom si představovali, že nám toto Google snoubí spíše do jedné lišty. Nehledě na to, že pokud stiskneme některý z rychlých přepínačů na pravé straně, zjistíme, že tak rychlé vlastně nejsou. Místo klasické vypnout/zapnout, které nám nabízí konkurenční modely, nás Google Nexus zavede do příslušné sekce nastavení toho či onoho prvku. Svým způsobem to tedy o něco rychlejší je, neboť nemusíme ona nastavení jednotlivých prvků zdlouhavě hledat v nastavení, ale ono ještě efektivnější On/Off nám tam zkrátka chybí.
Google Nexus 10 nám v základu přináší také plnohodnotnou víceuživatelskou podporu, což si jedině chválíme, neboť pokud máte v plánu někomu svůj tablet zapůjčit a zároveň se obáváte toho, aby vám nespatřil některá vaše inkriminovaná data, která by nikdo jiný neměl vidět (například vaše selfie fotky ze sprchy), tak nyní již tyto obavy mít nemusíte. V Google Nexusu 10 si můžete vytvořit až několik uživatelských účtů, přičemž každý jeho uživatel funguje sám za sebe. Smí si tedy například nainstalovat libovolné aplikace, které uživatel na druhém účtu neuvidí a tím pádem pochopitelně ani jejich obsah. Každý uživatel si zkrátka může svoje uživatelské prostředí přizpůsobit zcela dle svého gusta, pochopitelně je nutnost myslet na sdílenou paměť. Jednotlivé účty jde pochopitelně taktéž zamykat, ostatně s tím se i počítá, jinak by to ztrácelo smysl. Ovšem přidávat, případně mazat jednotlivé profily, smí pouze správce, tedy majitel tabletu.
Celkově se systém Google Nexusu neliší od toho, co již věrně známe z ostatních zařízení s čistým Androidem, takže nějaké evoluční prvky zde nečekejte. Ovšem proč měnit něco, co spolehlivě funguje. Co se týče samotných systémových reakcí, tak zde si skutečně nemáme na co stěžovat. Tablet je perfektně svižný a plynulý a můžeme být jedině rádi, že se o systém postaral Google a nikoliv výrobce Samsung, neboť ten je proslulý svoji špatně optimalizovanou nadstavbou TouchWiz, kvůli které se systém zasekává (často také například při banálním procházení domovských obrazovek). Nic takového se vám zde naštěstí nestane a Google Nexus 10 reaguje na vše bez jakýchkoliv prodlev. A to je ostatně další z předností, kvůli kterým se Nexus vyplatí pořídit. Tam kde se jiné systémy zasekávají až při větší přeplácanosti jednotlivých ploch a systému obecně, tam Nexus zkrátka neváhá ani vteřinu. Optimalizace je tedy jako vždy výtečná a my si ji opět musíme chválit.
Fotoaparát a záznam videa
Pokud bychom u sedmipalcových tabletů měli tvrdit, že se na focení příliš nehodí, pak si nedokážeme představit, co bychom měli tvrdit u tabletů desetipalcových. Ovšem, jak už to tak bývá dobrým zvykem, tak ani u tabletů těchto velikostí možnost fotografování a nahrávání videí zpravidla nechybí. A pokud není po ruce nic kompaktnějšího a lepšího, čím bychom si danou scenérii mohli vyfotit, tak proč přeci jen nepoužít obří tablet? Inu, když už nám tuto možnost Google Nexus nabízí, pojďme se na ni alespoň v krátkosti podívat.
Přední fotoaparát disponuje pouze rozlišením 1,9 MPx, takže od něj rozhodně neočekávejte zázraky. Pokud jej budete používat výhradně na videohovory a selfie fotografie, ke kterým je určen, tak by vám měl plně vystačit. Sice to také není žádný zázrak, nicméně výsledky jsou jakžtakž průměrné. Rozhodně neoslní ani zadní fotoaparát s rozlišením 5 MPx (2592 x 1936 px). Ten je doplněn přisvětlovací LED diodou, takže můžete v nejzazším případě fotit i ve tmě, aniž byste úplnou tmu viděli i na displeji. Výsledné snímky za dobrého světla jsou s přimhouřenýma všema očima docela obstojné, ovšem jen pokud si je budete prohlížet výhradně na displeji samotného tabletu. Po importu na větší televizi pak zcela vynikly jejich nedostatky. Ostrost totiž není příliš dobrá a některé drobné detaily splývají do sebe. Kromě toho podání barev je také všelijaké. Zkrátka nepočítejte s tím, že byste Google Nexus 10 využívali jako fotoaparát často. Mnohem lépe je primární snímač využívá ke skenování dokumentů, což mu jde stejně nejlépe.
S tabletem můžeme také natáčet videa. Tam už jsou výsledky o poznání lepší, ovšem stále se nejedná o nic pozoruhodného. Natáčet videozáznamy můžeme až ve kvalitě Full HD. Opět se budeme opakovat, pořízené videozáznamy se dají bez problému zhlédnout na tabletu, neboť nejdou tolik vidět jejich chyby. Ovšem stále se bavíme o kvalitě s ohledem na konkurenci, která je dnes zkrátka už jinde a v některých případech nám nabízí kvalitu tak vysokou, že bychom je mohli užívat jako náhradu za kompaktní fotoaparát. Ovšem pokud se na to podíváme z běžného uživatelského hlediska a ještě s přilehnutím k faktu, že focení s takto velkým tabletem moc často praktikovat nebudete, tak snímky jsou průměrné, použitelné, nenadchnou a neurazí.
Výdrž baterie
Google do svého tabletu vměstnal akumulátor o kapacitě 9000 mAh, což je poměrně slušná kapacita, ovšem předem vám oznamujeme, že unešení z ní rozhodně nebudete, protože tablet se se svoji výdrží řadí do naprostého průměru a vězte, že dva dny s běžným používáním zkrátka nepřekonáte. A nebude vám ani dělat problém ho vybít za jeden den, pokud jej budete používat častěji. Velký 10,1“ palcový QHD displej si zkrátka vzal svoji daň. Samozřejmě si můžete nastavit úsporný režim, omezit jas a udělat několik opatření, aby vám tablet vydržel o něco déle, nicméně v tomto případě už ho nelze plnohodnotně používat a tablet tak ztrácí z hlediska funkcionality na atraktivitě. Ovšem to nejhorší teprve přijde.
Za velký neduh tabletu Google Nexus 10 totiž považujeme každopádně nepřirozeně dlouhou dobu nabíjení baterie. Z nuly na sto se tak dostaneme zhruba za 5,5 hodin, což je bohužel zbytečně moc a rychlé nabití někde na pár desítek minut nám v tomto případě téměř vůbec k ničemu nebude. Pokud si budete chtít tablet dobít opravdu důkladně, asi vám nezbyde, než tak konat výhradně přes noc. Pokud navíc vezmeme v potaz extrémní případ, že kontinuální hraní graficky náročných her nám tablet dokáže vybít už za čtyři hodiny, lze si z toho poměrně snadno odvodit, že v některých případech tablet může na nabíječce vydávat víc energie, než přijímat. To je v dnešní době zkrátka neodpustitelné faux pas a nesmyslný krok, kterému příliš nerozumíme. Pokud ovšem velmi často necestujete a tablet budete mít možnost bez problému každý druhý večer nabíjet, tak celková výdrž neurazí, ale rozhodně ani nepřekvapí.
Závěrečné hodnocení
Jak bychom na závěr Google Nexus zhodnotili? Určitě kladně. Lze totiž předpokládat, že Nexus si budete kupovat především kvůli optimalizaci, okamžitým aktualizacím a bezkonkurenční plynulosti systému. A to všechno nám tablet nabízí a ani v jednom rozhodně nezklame. Pochválit si také musíme skvělý QHD displej s jemným rozlišením 2560 x 1600 px, živými barvami a skvělou čitelností. Vyloženě rapidně Google Nexus 10 nezklamal v žádném aspektu, ač několik nedostatků bychom přeci jen našli. Mezi největší nedostatky lze zařadit jednoznačně absenci slotu pro paměťová média, což je v dnešní době neustále se zvětšujících multimediálních souborů docela škoda a je tak pravděpodobné, že brzy budete řešit nedostatek místa. V krajním případě jde samozřejmě využít cloudových služeb, ale ty bývají většinou placené, alespoň při potřebě většího prostoru, než je pár GB. Mezi výrazné mínusy musíme zařadit také velmi dlouhou nabíjecí dobu, která se nám nezřídka vyšplhá i na šest hodin, což je opravdu víc, než by bylo příjemné. A pokud bychom si měli stěžovat ještě na něco, tak určitě na docela nekvalitní fotoaparát, ale to by v tomto případě bylo už jenom hnidopišství, protože fotoaparát u tabletů je spíše jen doplněk navíc, takže naopak na skenování dokumentů, případně na pořízení nějakých momentek postačí bohatě. Sečteno podtrženo se jedná o výkonný přístroj a to, kvůli čemu si ho pořídíte primárně, zvládá naprosto obstojně. Navíc jeho cena v dnešní době není už tak vysoká, takže jeho koupi můžeme s klidným svědomím doporučit.
Graf ceny produktu Google Nexus 10 16GB poskytuje server Heureka.cz
Google Nexus 10 - zaboduje opět Google se svým tabletem, jenž kombinuje čistý android systém, bezkonkurenční plynulost a skvělou softwarovou výbavu?Google Nexus 10
Design - 75%
Výkon a hardware - 80%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 76%
78%
Google Nexus 10
Zdroj: techradar