Že byla první generace Google Nexusu neuvěřitelně populární, o tom netřeba diskutovat. Po jeho vydání se doslova strhla mánie a tablet v prodejnosti předčil dokonce doposud kralující iPad. Zákazníkům imponovala především ideální kombinace výborně optimalizovaného čistého Androidu, rychlých systémových aktualizací, skvělého výkonu a v neposlední řadě také velmi příznivé cenovky. Že bude chtít Google na tento nevídaný úspěch co nejdříve zavázat bylo samozřejmě jasné a tak nám do roka od vydání původního modelu představila Google Nexus 7 II. Na to, zdali si i tento tablet obhájil pozici nejlepšího přístroje v poměru cena/výkon, se podívejme v následující recenzi.
Google Nexus 7 II
Design - 75%
Výkon a hardware - 97%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 95%
87%
Google Nexus 7 II
(Recenze) Google Nexus 7 II - malý výkonný pomocník s čistým androidem a skvělou uživatelskou přívětivostí
OBSAH BALENÍ
Zde nás výrobce překvapí. Bohužel v tom negativním slova smyslu, neboť balení obsahuje jen to naprosto nejzákladnější, bez čeho by nemohl tablet fungovat a nenabídne nám vůbec nic navíc. Takže nečekejte žádnou fólii na displej, pouzdro, ba dokonce ani žádná sluchátka. Na nadstandardní výbavu si nepotrpí téměř žádný výrobce a právě toho mohl Google využít a přidat do balení něco, čím by své zákazníky potěšil. Bohužel se tak nestalo a v malé krabici nás proto čeká samozřejmě samotný tablet a kromě něj USB kabel, přípojný nabíjecí adaptér a několik manuálních příruček. Stěžovat si musíme na délku USB kabelu, který je opětovně, stejně jako u předchozí generace, příliš krátký, přičemž nás nezřídka kdy omezoval v pohodlném používání tabletu během nabíjení, pokud byla síťová zásuvka poněkud vzdálenější. Pokud by toto často činilo problém i vám, nezbývá tedy, než si zakoupit delší USB kabel.
DESIGN A DÍLENSKÉ ZPRACOVÁNÍ
Stejně jako u předchozí generace, ani zde nečekejte žádné designové výstřelky, vlastně v podstatě ani žádné inovace. Nexus 7 II je vzhledově jen dalším, troufáme si říci až nezajímavým tabletem v řadě, který by vaší pozornost na první pohled asi nijak neupoutal. K tomu připočtěme fakt, že se tablet prodává pouze v jedné jediné barvě a to sice černé, takže se nelze odlišit ani v rámci barevných variant. Na druhou stranu není důvod měnit něco, co funguje a co si zákazníci oblíbili již u předchozí generace.
Tablet sám o sobě patří v rámci sedmipalcových přístrojů k těm rozměrově menším, dokonce oproti předchozí generaci ubral i na tloušťce. Jeho rozměry činí 200 x 114 x 8,7 mm. Jak tedy můžeme vidět, tloušťka přístroje šla dolů o celé dva milimetry, šířka dokonce o šest milimetrů a na výšku nám přístroj narostl o 1,5 mm, nicméně tento rozdíl je spíše mikroskopický. Tyto rozměry v kombinaci s velmi příjemnou váhou, která se z loňských 340 gramů smrskla na 290 gramů, nám dopomohou k velmi snadné manipulaci s tabletem, který se tak drží velmi pohodlně a to jak na výšku, tak na šířku. A pohodlně se drží zejména v jedné ruce, ač ovládání jednou rukou není pochopitelně úplně dokonalé, nicméně vzhledem k drobným rozměrům tabletu patří k tomu lepšímu. V rámci ergonomie jsme tedy nadmíru spokojeni, v těchto ohledech nedocházelo k žádným problémům.
Pochválit si musíme především celkové dílenské zpracování přístroje, neboť nám zde ani po dlouhodobějším používání vůbec nic nevrzalo a neskřípalo a to ani při cíleném testování konstrukce. Tělo tabletu je utvořeno z matných plastů a jeho provedení je na velmi vysoké úrovni. Zadní strana je oproti minulé generaci již pěkně hladká a na dotek o něco příjemnější. Na zadní straně se pak nachází pouze poměrně velké logo Nexusu a čočka fotoaparátu.
Přední straně dominuje sedmipalcový displej, přičemž rámečky okolo něj jsou ideálně široké a například při ovládání na šířku máme kam odložit palce, aniž bychom museli šmatlat přímo po displeji. Někomu se však mohou zdát okraje širší než by bylo zdrávo a v porovnání s konkurencí tomu tak opravdu může být, nicméně zde záleží na osobních preferencích a nám to takto zcela vyhovovalo. Nad displejem najdeme čočku předního fotoaparátu a senzor okolního světla, dole pak jen notifikační diodu. Ta je však vidět pouze v případě, že vás na něco upozorňuje, to pak bíle bliká, jinak není prakticky okem postřehnutelná. Levou stranu tabletu ponechal výrobce zcela prázdnou na pravou stranu umístil odspodu mikrofon, kolébku pro regulaci hlasitosti a hlavní zapínací tlačítko.
DISPLEJ A HARDWARE
Displej je stejně jako u minulého modelu sedmipalcový s TFT IPS panelem a chráněný sklem Gorilla Glass, které nám spolehlivě zaručí, že ani po dlouhodobějším používání se na displeji nezjeví žádné škrábance či rýhy. Oproti předchozí generaci se však jednoznačně zlepšilo rozlišení displeje a tak jsme se dostali z 1280 x 800 px na krásných 1920 x 1200 px, což nám při jemnosti 323 ppi činí ideálně jemnou podívanou. I celkově se displej značně zlepšil, barvy jsou o poznání živější a výraznější, čitelnost na slunci se taktéž výrazně zlepšila a pozorovací úhly jsou do ztmavnutí barev o něco větší. Je ovšem nutno počítat s tím, že skutečně využitelná plocha displeje se o pár milimetrů zkracuje, neboť na displeji z důvodů absence hardwarových tlačítek jsou permanentně umístěna ta softwarová, ale to není nic, co by mělo vyloženě vadit. Na poli sedmipalcových tabletů se každopádně jedná o jeden z nejhezčích displejů, neboť podobné jemnosti často nedosahují ani tablety s daleko většími displeji.
Co se týče hardwarové stránky, tak zde nás oproti minulé generaci čeká změna. Google protentokrát upustil od procesoru Tegra 3 od Nvidie, který byl v předešlém modelu a vsadil na osvědčenou klasiku od Qualcommu. Ohledně přesného typu procesoru byly v době vydání tabletu jisté zmatky a nikdo se nemohl shodnout na tom, jaký procesor Google Nexus 7 II vlastně používá. Nakonec se ukázalo, že ač je procesor oficiálně proklamován jako Snapdragon Pro, lze se také dopátrat informace, že se vlastně jedná o procesor Snapdragon 600. Ve skutečnosti je to v podstatě kombinace obojího, neboť procesor, kterým disponuje právě Nexus, je podtaktovaná a o něco osekanější verze Snapdragonu 600. Nejdůležitější na tom však je praktický výkon. O ten se kromě čtyřjádrového procesoru s taktem 1,5 GHz postarají také grafický čip Adreno 320 a 2 GB operační paměti.
Tato kombinace hardwarových prvků se nám v kombinaci s perfektně optimalizovaným systémem postarají o vysoký výkon, který naprosto dostačuje současným trendům, čili se nám nestane, že by se tablet jakkoliv zpomalil či zasekl, přičemž zvládá i ty nejnáročnější aplikace a hry, aniž byste u toho pocítili nějaké náznaky problémů. Co však bohužel nepotěší je interní paměť o velikosti 16 GB / 32 GB, kterou bohužel nelze rozšířit paměťovými kartami, takže budete nuceni s místem dosti šetřit, neboť z 16 GB je reálně dostupných něco kolem 13 GB a ty se dají zaplnit poměrně snadno. 32 GB je na tom o něco lépe, ale také nebudete mít problém paměť rychle zaplnit staženými hrami, hudbou a fotkami. Co se týče konektivity, tak tablet lze zakoupit ve dvou variantách, přičemž ta dražíš se kromě standardního WIFI, NFC, Bluetooth 4.0 a GPS může pochlubit také podporou 3G/4G, čili si do něj můžete dát SIM kartu, tu však nevyužijete na volání, nýbrž pouze na mobilní internet. V případě dražší verze pak zcela jistě potěší i dvojnásobná interní paměť, tedy 32 GB prostoru, což už je značně přívětivější hodnota.
UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ
Jak jsme již několikrát naznačovali, tak Google Nexus 7 II je opatřen čistým Androidem bez jakékoliv grafické nadstavby, kterými ostatní výrobci obohacují svoje přístroje a tím často neefektivně zpomalují systém. Slovo Nexus již v samotném názvu nám dává tušit, že se tablet dočká prakticky okamžitých aktualizací na nejnovější Android a skutečně tomu tak je. Co se týče samotného systému a jeho plynulosti, tak zde můžeme konstatovat jedním slovem; dokonalost. A není se čemu divit, výborná optimalizace, čistý android a vysoký výkon zaručují opravdu svižné reakce a to v jakékoliv části systému. Nesetkali jsme se prakticky s žádnými záseky ani zpomalením, vše reagovalo jak má, takže v tomto ohledu Google Nexus opět nezklamal a zazářil, celá práce s tabletem je tak vysoce efektivní.
Samotné prostředí je tedy přesně takové, jaké ho můžeme znát z jiných čistých androidů, čili zde není potřeba nikterak zacházet do detailů. Trošku nás však zamrzelo, že na všech pohotovostních obrazovkách je ve vrchní části natvrdo umístěné Google vyhledávání a nejde nijak odstranit. Není to sice vyloženě rušivý element, nicméně někomu by to vadilo mohlo. Na druhou stranu onen vyhledávač kromě webu prohledává také informace ze samotného tabletu a protože je Nexus velmi svižný, stává se rázem z pevně přikotvené lišty bleskurychlý pomocník kupříkladu při vyhledávání kontaktů, takže pokud se jej naučíte využívat, budete za jeho přítomnost jedině rádi. Za zmínku stojí také notifikační lišta, která má dvojí podobu. Stáhnout dolů si ji můžeme z dvou stran. Pokud ji stáhneme z levé, objeví se nám standardní informace jako je čas, datum a všechny zmeškané informace. Naopak stáhneme-li ji z pravé, objeví se nám informace o aktuálně přihlášeném majiteli účtu, přičemž v této nabídce máme i nabídku rychlého nastavení, tedy můžeme okamžitě regulovat například jas, nebo hlasitost.
Je samozřejmé, že všechny již vestavěné aplikace budou na přístroji společnosti Google taktéž od Google. Pokud by tyto aplikace někomu nevyhovovaly, není žádný problém si z Google Play stáhnout a doinstalovat jejich alternativy. Všechny tyto aplikace se plně sesynchronizují s Google službami, které používáme i na PC, tedy samozřejmě za předpokladu, že se do nich přihlásíme pod stejným účtem. Čeká nás tedy například prohlížeč Google Chrome, Google kalendář, nebo rychlé poznámky Google Keep, které si můžete nechat připomínat nejen podle času, ale také podle polohy. Když si tedy do poznámky napíšete, že je potřeba něco zakoupit v Baumaxu, tak poznámka se vám automaticky připomene, jakmile se budete pohybovat kolem Baumaxu. V tomto případě je samozřejmě nezbytné mít kontinuálně zapnutou polohu (GPS). Vestavěné aplikace zkrátka příliš nepřekvapí a v tabletu nalezneme předinstalovaný standard.
Jak už jsme naznačili, tak Nexus nám umožňuje také funkci takzvaných omezených uživatelských profilů. Předem upozorňujeme, že se nejedná o plnohodnotnou víceuživatelskou podporu, kdy by tablet mohli sdílet třeba dva uživatelé paralelně. Omezené profily lze využít ideálně pro návštěvy, případně pro děti, když jim tablet půjčujete. Omezený profil si ještě před jeho aktivací musíte pochopitelně řádně nastavit a pak můžete pohodlně přepínat mezí jednotlivými účty. Nadefinovat si tak můžete aplikace, které na tomto profilu budou přístupné a aplikace, které naopak nebudou – ty se pak v seznamu aplikací vůbec neobjeví. Uživatel omezeného profilu se nedostane ani k vaším datům jako jsou dokumenty, fotografie, kontakty a jiné. Na omezeném profilu se nelze přihlásit ani do svého google účtu, čili všechny aplikace Google lze využívat pouze bez synchronizace a to jsou právě důvody, proč nelze tablet plnohodnotně využívat s více uživateli. Avšak na půjčení dítěti, kterému tam necháte zapnutých pouze pár oblíbených her, je tato funkce ideální.
FOTOAPARÁT
Ač považujeme primární fotoaparáty u tabletů za relativně zbytečné, neboť k tomu nejsou ani zdaleka určeny a focení s tabletem může na veřejnosti vypadat opravdu prapodivně, pojďme se v krátkosti na fotoaparát Google Nexusu 7 II podívat. Neboť tablet patří k těm menším, tedy přesněji řečeno k těm menším z kategorie tabletů, tak focení s ním nemusí vypadat tak zvláštně jako focení například s deset palců velkým monstrem, nicméně přeci jenom bychom doporučovali být v tomto ohledu poněkud zdrženlivý. Samotný fotoaparát prakticky ničím nepřekvapí a nenadchne, ba naopak. Ostatně, rozlišení pět megapixelů je dneska už poněkud zastaralé, proto je pochopitelné, že nemůžeme očekávat žádné zázraky. Samotné fotografie jsou za dobrého světla s přimhouřeným okem sotva ucházející a prohlížet si je někde jinde než přímo na displeji tabletu bychom vzhledem k bídné kvalitě vůbec nedoporučovali.
Absolutně nepoužitelný je fotoaparát při zhoršených světelných podmínkách, na focení v noci pak můžete zapomenout úplně, neboť Google Nexus 7 II nedisponuje přisvětlovací LED diodou. Stačí jen menší přítmí a fotky jsou hned neostré, plné digitálního šumu, nedetailní a celkově na pohled zkrátka ošklivé. V minulém modelu zadní fotoaparát chyběl a my to kvitovali s povděkem, neboť se jím člověk nemusel vůbec zabývat a rozčilovat se nad tuze nekvalitními výsledky. Na druhou stranu, když už nic, tak lze snímač využít alespoň ke skenování dokumentů a jako čtečku QR kódů, ač k tomuto by posloužil v podstatě jakýkoliv mobil. Tablet umí pochopitelně natáčet i videa, nicméně ani zde se situace nezlepšuje, i zde radíme tabletem raději žádná videa nepořizovat, neboť jejich kvalita je až zoufale špatná. Přední kamera pak slouží k videohovorům a i přestože ani ta není kdovíjak kvalitní, tak ke svému primárnímu účelu postačuje. Celkově vzato je tedy fotoaparát naprosto katastrofický a my jej hodnotíme jako naprosto zbytečný a nepoužitelný.
VÝDRŽ BATERIE
Zatímco minulý model tabletu disponoval baterií o hodnotě 4325 mAh, ten současný o něco ubral a je osazen 3900 mAh baterií. Přesto musíme konstatovat, že nějaký dramatický rozdíl se mezi jednotlivými výdržemi nekoná, přičemž se tablet stále řadí k tomu lepšímu, co můžeme na trhu sehnat a to zejména díky úspornějšímu procesoru. Je pochopitelné, že když tablet zapřáhneme naplno a budeme mít jas na maximu, zatímco na něm budeme bez přestání hrát náročné hry, přičemž budeme mít zapnutou synchronizaci dat na pozadí, tak se tablet vybije již během pár hodin, nicméně pokud jej budete používat zcela běžně a nenáročně, nezřídka kdy se dostanete na více jak dva dny výdrže, což zajisté potěší. Při sporadickém užívání se tak lze i dostat na tři dny, což už je opravdu dobrý výsledek. Výdrž baterie si tedy musíme stejně jako u minulého modelu pochválit.
ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ TABLETU GOOGLE NEXUS 7 II
Vyplatí se vám tedy koupit tablet Google Nexus 7 II? To je samozřejmě především otázkou preference. Pokud máte zájem si pořídit tablet menších rozměrů a budete se rozhlížet výhradně po těch sedmipalcových, pak by měl být Google Nexus 7 II bezesporu vaším žhavým kandidátem číslo jedna, neboť nabízí dostatečně silný výkon na utáhnutí současných her a aplikací, perfektně optimalizovaný systém, který je jeden z nejplynulejších a v neposlední řadě také dokonale čistý android, který nezatěžuje prostředí žádnou grafickou nadstavbou. Vyzdvihnout musíme také skvěle sytý a jemný displej, na který je radost hledět a to jak normálně, tak na přímém slunci. Snad jediné, co bychom mohli Nexusu vyloženě vytknout, je po všech stránkách špatný fotoaparát, který fotí vskutku příšerné snímky, na druhou stranu je pravda, že fotoaparát je zde vyloženě navíc a nikdo nás ho nenutil používat. A když už dojde na věc, je potřeba kupříkladu něco naskenovat a není po ruce zrovna nic lepšího, tak se ten fotoaparát holt hodí. Obecně vzato je Google Nexus 7 II výkonnostně v poměru s cenou jeden z nejlepších kousků hardwaru, který si v současnosti můžete pořídit.
Graf ceny produktu Google Nexus 7 II 32GB 3G poskytuje server Heureka.cz
Google Nexus 7 II
Design - 75%
Výkon a hardware - 97%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 95%
87%
Google Nexus 7 II
(Recenze) Google Nexus 7 II - malý výkonný pomocník s čistým androidem a skvělou uživatelskou přívětivostí
Zdroj: Engadget