Lidská populace na planetě Zemi v posledních letech exploduje. Hromadu vědců proto v současné době zaměstnává usilovná snaha nalézt v naší sluneční soustavě planetu, která by nabízela podmínky vhodné pro život (a na které bychom tudíž mohli časem emigrovat).
Tvůrci hry Opus: The Day We Found Earth (dále pouze Opus) se ovšem na problematiku hledání planety vhodné pro život podívali trošku jinou optikou a vyprávějí nám příběh o malém robůtkovi Emethovi snažícím se o navrácení na svou rodnou planetu Zemi. Příčiny jeho ztráty v hlubokém vesmíru stejně jako trilion dalších zajímavých věcí se přitom dozvíte z docela solidního sci-fi příběhu, který je hlavním hybatelem hry.
Přátelství mezi robotem a hologramem
Na vesmírné stanici vzdálené stovky tisíc světelných let od Země maličký Emeth brzy naráží na hologram ve stylu Rimmera z Červeného trpaslíka. Tento hologram ovšem netrpí přehnaným míněním o své vlastní osobě a ani nemá choutky přikazovat lidem, co by měli dělat. Hologram totiž „patří“ umělé a vysoce vzdělané mladé vědkyni, která se zapojí do Emethova pátrání po Zemi a často přijde s velmi důležitými poznatky a radami.Hologram uznávané vědkyně je také vcelku zábavný – umí být vtipný a ve správných okamžicích se naopak vytasí s hlubokými filozofickými myšlenkami. Největší šmrnc má ovšem spojení Emetha a vědkyně, neboť tato dvojice se ve všech směrech správně doplňuje a teprve společně působí celistvě. Díky hlubokému příběhu by Opus byl i výborným animovaným filmem, ačkoliv animací je ve hře docela poskrovnu. Hratelnost Opus, byť je osekaná až na minimum, ovšem tomuto dobrodružství dodává hloubku a uvěřitelnost.
Pojďme hrát
Emeth má k dispozici teleskop a jen několik základních údajů, například o vzdálenosti a směru vytyčeného od určité orientační planety, nebo o shluku sluneční soustavy, v níž se vyskytuje atd. Díky přiřezaným informacím tak rejdí v oceánu hvězd a snaží se najít tu, kterou potřebuje, což je mnohdy úkol docela obtížný.
Orientovat se ve vesmíru není zrovna snadné – hvězdy a planety vypadají docela stejně (málokdy se liší barvou nebo velikostí) – a i když teleskop při zaměření hvězdy odhalí, zda jste narazili na to, co jste hledali, vzhledem k nekonečnému množství hvězd to tímto stylem dělat nelze. Postupně se tak učíte základní zákonitosti hledání hvězd, přičemž vědkyně vám tu a tam poskytne nějaký doplněk nebo informaci, která vás posune zase o něco dále.
Musím se přiznat, že v Opus jsem se zpočátku cítila naprosto bezradně. Moc dobře jsem nechápala, co po mě hra chce, a už vůbec jsem nechápala, jak bych toho měla dosáhnout. Jenže to byl autorský záměr – pokud Opus v něčem vyloženě exceluje, potom je to navození stejných pocitů, jaké by asi měly skutečné osoby (a roboti umějící myslet a cítit), kdyby se ztratily stejně jako Emeth.
Vesmír je nádherný
Společně s tím, jak poznáváte nekonečný vesmír, poznáváte i způsob, jak se dostat z beznadějně vypadající situace. Pomaloučku polehoučku narážíte na planety, co se svými podmínkami stále více podobají Zemi (hlavním ukazatelem je obsah vody a teplota). Zároveň s tím ovšem zjišťujete, že planet vhodných pro život je více, než jste si původně mysleli. Pomalu tak nachází fáze číslo 2, kterou po čase vystřídá fáze číslo 3 a nakonec i fáze číslo 4. Další fáze ovšem kvůli vašemu vlastnímu překvapení nebudu odhalovat, neboť i na nich závisí příjemný pocit z objevování a celkově dobrodružná povaha hry.
I když vesmír v Opus tvoří tečky na všechny možné strany, po přiblížení teleskopem prozkoumáte i velmi vzdálené hvězdy. Přitom se dozvíte složení planet i jejich podobu a jedná-li se o nějakou významnější planetu či hvězdu, třeba si ji i pojmenujete.
Z pojmenovaných hvězd vám hra zakládá jakýsi atlas, který si můžete kdykoliv prohlížet a kochat se svými úlovky. Atlas je opravdu působivý a kdykoliv vám dá vzpomenout na trable, co vás doprovázely právě při honu vybrané planety. V tomto tedy tvůrce musím rozhodně pochválit.
Potěšení pro oči i uši
Vcelku jednoduchá grafika není náročná na výkon telefonu a ani baterku, ale jak už jsem řekla, vypadá působivě. Skvělou atmosféru pak doplňuje výborný soundtrack, na němž si ve studiu Team Signal dali zcela jistě záležet.
Celkově jsme se tak dočkali nečekaného herního skvostu, který by se dal přirovnat k takovému složitějšímu sci-fi gamebooku v inovativním kabátku. Pokud máte rádi netradiční hry a sci-fi prostředí a silné příběhy, musíte Opus alespoň zkusit. Základní verze je k dispozici zdarma, ale pokud budete chtít objevit všechny zákonitosti, budete si muset připlatit.
Opus: The Day We Found Earth
Hratelnost - 78%
Grafika - 78%
Hudba a zvuk - 88%
Originalita - 98%
86%
Výborná
Inovativní hra založená na prozkoumávání vesmíru, kterou si zamilují všichni dobrodruzi a milovníci silného příběhu.