Pamatujete si ten pocit, kdy jste jako malé děti objevovali tajemství doma na půdě nebo například u prarodičů ve sklepě? Tak přesně takový pocit vám zprostředkuje i nová logická hra od Fireproof Studios s názvem The Room Three. Název The Room je mezi hráči docela známý pojem. Mysteriózní logická hra, v níž hledáte, rozkládáte a šroubujete, abyste nakonec mohli všechno sestavit a přemístit se k hledání a rozkládání číslo 2, si podmanila celičký svět. Autorům se totiž podařilo skloubit vcelku zajímavé logické hádanky s překážkami, které vybízely k zapojení důvtipu a představivosti. To celé navíc zabalili do velmi hezkého, mysteriózního balení s hororovým podtextem. Působivé dobrodružství s tajemnými skříňkami a dalšími vymoženostmi nám zkrátka „sedlo“, takže jsme si zanedlouho poté již trápili mozkové závity nad The Room Two. Toto pokračování bylo podobně navrženo i koncipováno, takže by dokázalo s přehledem tvořit volné pokračování jedničky.
Opět v něm tedy šlo o to, že jste do ruky dostali tajemnou dřevěnou skříňku a do té jste se všemi dostupnými prostředky (kromě sekerky, kladiva a pily) dostávali. To jste třeba našli skrytou západku, která vám otevřela dvířka k mechanismu, jež jste museli dát do kopy, abyste mohli zatočit páčkou a otevřít si tak další dvířka na druhé straně skříňky. V nich jste našli sklíčko, díky němuž jste prohlédli do druhé vrstvy skříňky a vydolovali tam skrytý kód. Ten jste vložili do mechanismu, jenž jste si otevřeli díky sestavení správného ornamentu na posuvných kamenech a tímto způsobem jste pokračovali, dokud jste skříňku neprozkoumali skrz na skrz.
The Room Three má s tímto základním nastavením hodně společného, nicméně od prvních dvou dílů se značně odlišuje. Zatímco The Room a The Room Two se točily především kolem skříněk a dalších mechanismů v rámci jednoho stolu, The Room Three je prostorově rozlehlejší, takže budete přecházet mezi různými místnostmi. Z toho vyplývá, že různé mechanismy jsou vzájemně propojené a tvoří komplexnější celek.
Montujete, montujete, montujete
Na začátku hry vás The Room Three zavede do vlakového kupé. Už zde poznáváte, že tu něco nehraje, neboť se vám zjevuje žena, která v kupé vlastně vůbec není. Tato žena vás pak přivádí na stopu tajemství, které musíte rozřešit.
Při cestě ve vlaku se naučíte také základní principy hry – poklepete-li na určitý předmět v místnosti a tento předmět je aktivní, hra na něj nalomuje a vy se dále můžete věnovat jeho podrobnějšímu prozkoumávání. S předměty obvykle můžete točit a dále si je přibližovat, aby vám neunikla nejmenší maličkost, jako je například vyrytý nápis na lemu krabičky atd.
Jak už je u série zvykem, nechybí ani kouzelné kukátko, s jehož pomocí dokážete objevit skrytá tajemství i v běžně nedostupných zákoutích. Jak už bylo zmíněno výše, díky kukátku prohlédnete třeba skrze stěny krabičky, ale docela s přehledem za jeho pomoci objevíte skrytý vztah či různá další tajemství na běžně dostupných místech, která na první pohled vypadají vcelku nezajímavě.
V majáku a na dalších místech
Prostředí vlaku rychle vystřídá prostředí tajemného majáku, kde začíná vlastní hra. Maják je rozdělený na několik místností, které jsou vyplněny důmyslnými mechanismy. Vy nejprve musíte najít všechny chybějící součástky, následně zjistit, kam tyto součástky pasují a po vložení na správné místo pokračovat v mravenčí práci třeba v jiné místnosti.
Stejně jako v prvních dvou dílech jsou ve hře přichystány důmyslné rébusy a úkoly (spojování elektriky, seřazení erbů, správné natáčení předmětů ve hře stínů, vyrábění páčky na soustruhu, tavení zlata a výroba klíče atd.). Tyto rébusy vás přitom soustavně vedou až k velkému finále – pokud se vám některý z nich podaří vyřešit, obvykle to někde cvakne a vyjede vám další rébus třeba na druhé straně místnosti. Všechno je opět velmi pěkně propojené, i když věřím tomu, že komplexnější hádanky a rozsáhlejší prostory nemusí vyhovovat každému.
Zapotí se i výkonnější Androidy
Grafika hry je stejná jako grafika hry v prvním a druhém dílu. V tomto případě se však už nepohybujeme pouze v rámci jednoho stolu (a jedné krabičky), ale přecházíme z místnosti do místnosti. Telefon nám přitom zobrazuje spoustu dalších objektů, což znamená větší nároky na výkon.
The Room 3 jsem hrála na smartphonu LG G4, který považuji za docela výkonný. Bohužel ani tento telefon nestačil k tomu, aby hra běžela plynule. Při přechodu mezi jednotlivými místnostmi, nebo při přejíždění mezi předměty jsem pociťovala lehká, ale nepřehlédnutelná zaškobrtnutí. Sice to není nic, co by vás mělo odradit od hraní, ale přesto to docela zamrzí. Nevím, jak je to se sekáním na slabších přístrojích, ale předpokládám, že problémy jsou minimálně stejné (ne-li horší).
Celkový grafický styl pak hodnotím pozitivně – tvůrcům se i přes rozmáchlejší herní prostředí podařilo udržet celkově mysteriózní a lehce mrazivou atmosféru, která ve vás opakovaně vyvolává obavy, na co děsivého byste mohli narazit.
The Room Three je opět špička
The Room Three je nejlepší logická hra pro Android, která v poslední době vyšla. Nabízí hromadu zajímavých hádanek a rébusů, k jejichž řešení musíte být opravdu hodně kreativní. Kdybych ovšem měla srovnávat The Room Three s předešlými dvěma díly, musela bych říci, že je trošku slabší. To v tomto případě ale není zase tak markantní, neboť starý The Room ze hry pořád ještě čiší. Samozřejmě, pokud jste předchozí dvě hry nehráli, doporučuji vám začít nejdřív s nimi.
The Room Three
Hratelnost - 92%
Grafika - 95%
Hudba a zvuk - 78%
Originalita - 92%
89%
Pecka!
The Room 3 je jedna z nejlepších logických her pro Android. Nabízí kopec zajímavých rébusů a hádanek a velmi příjemnou atmosféru.