Zombie. Může se zdát, že tento fenomén moderní doby již byl zpracován všemi myslitelnými způsoby. Pravidelně tu míváme akční hry se zombie, survival hry se zombie, RPG hry se zombie, adventury se zombie, či dokonce strategie se zombie.
Byly tu také tower-defense se zombie, mezi něž (teoreticky) dnes recenzovaná Zombie City Defense patří. Tyto tower-defense však pracovaly s klasickým stylem stavění obranných věžiček na předem daných místech, což je v dnešní době už trošku ohrané. Zombie City Defense se naopak může pochlubit vcelku originálním a navrch ještě nesmírně věrným zpracováním, kdy město chráníte před útoky zombie jednoduše tím, že se svými jednotkami zajímáte určité budovy.
Ze zajatých budov získáváte suroviny, které vyměňujete za nové vojenské jednotky, nebo tanky. V těchto budovách navíc můžete se svými jednotkami zasídlit a tím se obrnit před zombie – klasické vojenské jednotky ve volném prostranství nemají před hordami zombie téměř žádnou šanci, ale jakmile je dáte do nějaké budovy, hned jsou mnohem účinnější.Motorizované jednotky jsou na tom mnohem lépe – stačí, abyste je postavili vedle ulice a zombie budou střílet hezky šikovně. Problém ovšem je, když se s hordou zombie setkají čelně. V takovém případě životnost motorizované jednotky velmi rychle klesá, a pokud s ní rychle neuhnete na vedlejší kolej, nebo pokud s ní rovnou neprchnete úplně, záhy vydechne naposled.
Zombie do města vyrážejí ve vlnách, takže mezi jednotlivými útoky máte relativně dostatek času někam se s jednotkami přemístit a zaujmout své polohy. Plánování a starost o to, aby všechny jednotky byly v požadovaný čas na těch nejlepších pozicích, je velmi zábavná a tvoří více jak 30 % hry.
Výroba nových jednotek
Další podstatnou složkou je samotná výroba nových jednotek a vůbec objevování budov, v nichž by tato výroba mohla probíhat. Na rozdíl od jiných tower-defense strategií v Zombie City Defense nelze stavět střílny a podpůrné budovy. V této hře tyto budovy objevujete tím, že do nich pošlete svoje vojáky.
I v případě obsazení budovy však není úspěch zaručen. Některé jednotky, například těžkooděnci jsou schopny držet své pozice lépe než klasičtí kulometčíci, kteří jsou určeni spíše pro rychlé přesuny a prozkoumávání. A co potom inženýři určeni k rychlému vyrábění, kteří jsou vybaveni jenom pistolemi.
A tak přichází na řadu přemýšlení o tom, které budovy a z jakých důvodů byste měli obsadit, které byste si měli držet, které byste měli obsazovat jenom nárazově, které byste rovnou měli obejít atd. I tato část je velmi zábavná. Přesuny jednotek a jejich vzájemná podpora je často napínavá, nehledě na to, že v pozdějších levelech procvičí vaši schopnost strategicky rozhodovat. Možností je spousta a vy je kvůli neustálým vlnám zombie budete nuceni využívat, neboť obtížnost je – alespoň v porovnání s dalšími Android hrami – na docela solidní úrovni.
Vojáci se hůře ovládají
Přesuny jednotek bohužel mají jeden zásadní problém. Pokud Zombie City Defense budete hrát na menších mobilech (jako například já na LG G4), budete se muset poprat s obtížným ovládáním. Kvůli malé obrazovce se vojáci špatně namačkávají a ještě hůře se posílají bránit titěrné budovy. Při rozdávání rozkazů se vám často stane, že jednotka se usídlí před budovou, místo aby vlezla do ní. Toto přitom musíte důkladně kontrolovat, protože ztráta jedné, dvou jednotek může být rozhodující.
Naštěstí problémy s ovládáním postupně odeznívají. Po několika chybách a ztracených hrách se jednotky naučíte dobře označovat a brzy dostanete i trochu citu, který vám bude pomáhat při rozesílání jednotek do všech stran. Nikdy to ale nebude úplně stoprocentní, takže pokud máte možnost, hrajte Zombie City Defense spíše na větších zařízeních.
Minimalistická, přesto hezká
Kromě nevšedního herního nápadu se tower-defense hra Zombie City Defense může pochlubit i originální grafikou. Ve městech vidíte pouze trojrozměrné objekty budov, které jsou doplněné červenými trojúhelníky značícími zombie a modrými trojúhelníky značícími vaše jednotky. Tyto trojúhelníky, nebo lépe řečeno šipky potom ukazují, jakým směrem se jednotky řítí a navíc jsou vždycky vidět a to i za budovami.
Asi nebudete moc překvapeni, když vám řeknu, že Zombie City Defense je díky tomuto grafickému zpracování maximálně přehledná. Překvapit by vás ovšem mohlo tvrzení, že Zombie City Defense je díky němu také osobitá a k tomu velmi pěkná. Nedělám si legraci, vždyť se podívejte sami…
Zombie City Defense – tak trochu jiná tower defense hra pro Android
Na Zombie City Defense oceňuji dvě věci. Je dostatečně originální, takže i když patří mezi tower defence hry, budete jejími mechanikami příjemně překvapeni. A i přes svou značnou originalitu si zachovává vysokou hratelnost, takže vám poskytne hodiny skvělé zábavy. Osobně Zombie City Defence řadím mezi nejlepší tower-defense hry, které kdy pro mobily s Androidem vyšly.
Zombie City Defense
Hratelnost - 86%
Grafika - 72%
Hudba a zvuk - 75%
Originalita - 83%
79%
Pecka!
Originální a přesto vysoce hratelná tower defense hra se zombie, v níž namísto stavby věží zajímáte budovy.