Logickou hru Monument Valley vám jistě nemusím připomínat. Jedná se o hru, která do svého žánru vnesla naprosto originální myšlenku hry s optickými klamy a prakticky přes noc se stala novým herním trendem. Na motivy Monument Valley (vedle pokračování Monument Valley 2) vzniklo několik tu úspěšnějších, tu méně úspěšných herních variací jako Daregon: Isometric Puzzles, Skyward nebo nedávno právě hocus. (píše se s malým písmenem na začátku a tečkou za názvem, ale já v recenzi budu používat velké písmeno a tečku pro změnu vynechám – kvůli větší přehlednosti).
Osobně bych se Hocus nebála označit za vůbec nejlepší pokus o variaci na Monument Valley, které jsme se doposud dočkali. Hra je sice tvořena jen minimalistickou grafikou – několika na sobě přilehlými příčkami v odstínech šedé barvy a jedné červené kostičky – takže grafickým hodům Monument Valley se nevyrovná, ale i tenhle přístup má svoje velké kouzlo.
Minimalistická grafika není jen pěkná, ale také přehledná. Díky ní nejste rušeni různými detaily, ale můžete se soustředit na svojí práci, což je v případě logické hry Hocus opravdu potřeba. Prvních několik levelů je docela jednoduchých, stačí správně trefit dvě tři odbočky, ale pak situace začíná přituhovat. Ze tří odboček je rázem hned 10 různých zatočení, až se vám z toho pomalu začne motat hlava.
Jednoduchý úkol, složité řešení
V Hocus máte za úkol dostat malou červenou kostičku z bodu A do bodu B po narýsovaných přímkách. Přitom musíte být za jedno s optickými klamy, které vám tu pomohou a tu uškodí, protože někde budou na sousední přímku naléhat z přední strany, zatímco jinde ze zadní strany nebo třeba z boku. Optickému klamu tak musíte podlehnout, nechat se unášet jeho možnostmi, které jsou obvykle velmi pestré.
Aby to nebylo zase tak obtížné, jakmile kostička narazí na hranu, odkud se může odrazit na jednu ze stran, hra vám ukáže všechny vaše možnosti (tedy kam se kostička může dál valit). Vy pouze kliknete na místo, kam si přejete, aby pokračovala v „jízdě“ nebo potáhnete ve směru určení.
Samozřejmě ani ukazování možných směrů nemusí občas stačit. V tom případě vám poradím jednoduchý trik se zpětným hledáním trasy. Jednoduše si najděte místo, kam máte kostičku dopravit a potom od něj jděte ke kostičce. Tím cestu najdete rychleji a jednodušeji a vyhnete se metodě pokus/omyl.
Logická hra bez reklam
Hocus je na Google Play Storu k dispozici ke stažení zdarma. Hra neobsahuje žádné reklamy, jenom vám po několika desítkách levelů (a stovkách minut zábavy) nabídne možnost přikoupení balíku nových levelů za 20 korun. V tomto bodě už na Hocus budete natolik závislí, že 20 korun rádi utratíte, ba co víc, že budete smutní, že nemůžete koupit více balíčků. Ale nebojte se.
Logická hra Hocus zaznamenala velký zájem. V současné chvíli ji už hrají miliony lidí po celém světě a tak tvůrci už nyní slíbili nové balíčky levelů. Ty by do hry měly dorazit v následujících měsících a to v mnohem větším počtu, než levely právě do zmiňované Monument Valley.
Logická hra ve stylu Monument Valley
Hocus není prachsprostou kopírkou logického hitu Monument Valley, tak ji kvůli její osobité grafice prostě nejde označit. Hocus je svým způsobem velmi originální a zároveň stále vysoce zábavná, takže si na ní brzy vypěstujete návyk.
Osobně Hocus považuji za nejlepší hru s optickými klamy a jednoho z největších konkurentů Monument Valley, i když každá z těchto her je svým způsobem originální a zvláštní. A také bych se jí nebála přidat mezi nejlepší logické hry. Zdali moje slova sedí, si můžete vyzkoušet sami. Hocus v základní verzi (celkem 40 levelů) je na Google Play Store k dispozici zdarma.
Hocus.
Hratelnost - 97%
Grafika - 74%
Hudba a zvuk - 77%
Originalita - 82%
83%
Výborná
Výborná logická hra na motivy hry Monument Valley.