Pokud sledujete herní scénu, nejspíše jste zaregistrovali šílenství jménem Battle Roayle. Battle Royale byl původně herní mód pro počítačovou akční hru Playerunknown’s Battlegrounds, který ovšem brzy zevšedněl a stal se velmi silným trendem. Battle Royale mód kvůli své nesmírné popularitě do svých her začala přidávat všechna vývojářská studia včetně těch největších.
Vlastní Battle Royale mód má například Rockstar Games v Grand Theft Auto V (Motor Wars), Bohemia Interactive v Arma 3 (PlayersUnknown’s Battle Royale Mod) či Epic Games ve Fortnite (Battle Royale). Na spoustu her s vlastním Battle Royale modem však v současné době narazíte už i na mobilech. A jedna hra tomu všemu vévodí. Jmenuje se PUBG MOBILE a jak už správně tušíte, jedná se o mobilní sestřičku předchůdce všech Battle Royale her.
PUBG MOBILE je v podstatě zkratkou názvu původní počítačové hry. Její celé jméno zní PlayersUnknown’s BattleGrounds. Stejně jako prapůvodní mod pro Armu 3 a posléze i samostatnou počítačovou hru, která byla v předběžném přístupu na Steamu, se jedná o akční hru viděnou pohledem ze třetí osoby, tzn. že na dění ve hře koukáte kamerou pověšenou nad ramenem hlavního hrdiny.
Nejsilnější přežije
K PUBG MOBILE se dále hodí říci, že se jedná o čistě multiplayerovou onlineovou hru. Abyste si ji mohli zahrát, budete potřebovat neustálé připojení k internetu. Může za to princip hry, kdy jste v podstatě vhozeni na mapu 8×8 kilometrů a to společně s dalšími 99 hráči (hry se tedy najednou účastní celkem 100 hráčů). Vaším jediným úkolem je potom přežít jako poslední. Vítěz bere vše!
Zdánlivě jednoduchý úkol má ovšem o něco těžší provedení. Hráči mají volnou ruku prakticky ve všem. Mohou dělat, co se jim zamane, utvářet přátelské aliance, schovávat se na odlehlých místech, nebo jít přímo na zteč. Možností je celá hromada, takže jedinou překážkou je vaše představivost. Jisté je jenom to, že mapu obstupuje mrtvá zóna, která se jednou za čas zmenší. Pokud se do této zóny dostanete, začne vám pomalu ubývat zdraví. A jakmile vám zdraví klesne až na 0, je konec.
Mrtvé zóny se tedy budete chtít vyhnout ať se děje co se děje. A tím pádem se, společně s dalšími přeživšími, ocitáte na pořád menším lánu země. A tím jste vlastně neustále v kontaktu s ostatními hráči a nemusíte se nadhánět na dlouhé vzdálenosti.
Akční hra bez hranic
Ačkoliv vám PUBG MOBILE v podstatě neustále vytyčuje hranice, za které nesmíte, alespoň pokud chcete přežít jak poslední, žádné další požadavky na vás mít nebude. To znamená, že v rámci herní mapy si můžete dělat opravdu vše. Tuhle volnost přitom podporují hromady možností, které hra přináší.
V první řadě musím zmínit, že na ve světě PlayersUnknown’s Battlegrounds, respektive v jeho Battle Royale modu najdete spoustu realistických zbraní od klasických pistolí, přes brokovnice a samopaly, až po odstřelovačky. K tomu si přidejte velkou hromadu vrhacích zbraní, jako jsou granáty. A samozřejmě také nejrůznější oblečení, kalhotami a tričky počínaje, botami a pokrývkami hlavy konče.
Na zbraních je skvělé, že nejen realisticky vypadají, ale také se tak chovají. Když tedy chcete střelit někoho na větší vzdálenost, musíte počítat také s balistickou trajektorií. To znamená, že na svůj cíl nemůžete mířit přímo, ale hledáček musíte trošku vychýlit podle toho, jak bude působit vítr či zemská přitažlivost. Tím pádem ani odstřelovači v této hře nejsou nějak zvlášť zvýhodněni, jako se to stává v jiných hrách – ba naopak. Odstřelovači v PUBG MOBILE mají těžkou práci.
Oblečení a další vybavení (jako jsou batohy) potom přispívají k lepší obranyschopnosti. Tak například když seberete lyžařskou helmu, přidá vám to +2 body do obrany. Když seberete těžké pracovní boty, přidá vám to +1 do obrany. A když seberete neprůstřelnou vestu, dostanete +7 do obrany atd. Honba za lepším vybavením se vám tak obvykle vyplatí.
S auty a kamarády se to lépe táhne
Kromě lepšího vybavení tu a tam můžete narazit na některý dopravní prostředek. K dispozici jsou motorky, buginy, osobní automobily, náklaďáky i lodě. Všechny tyto dopravní prostředky přitom můžete používat, opět bez omezení. Na dopravních prostředcích je skvělé, že díky nim můžete rychle překonat velké vzdálenosti. Nevýhodou je, že dopravní prostředek každý protihráč dobře vidí a slyší a tím pádem vás může poměrně snadno vystopovat a sestřelit.
Abyste nebyli tak moc zranitelní, můžete se dát dohromady s přáteli a vytvořit herní skupinu. Se svým týmem pak můžete vytvářet plány bitvy a během hry se domlouvat skrze voice chat (hlasový chat s vašimi přáteli). Tuto možnost zatím moc her na mobily nenabízí, takže ji jednoznačně považuji za velké plus.
Online hra s přáteli je obecně velmi zábavná, protože vám umožňuje spřádat plány na ostatní přeživší. Někdy si díky tomu budete připadat jako na lovu divoké zvěře, jako ve filmu typu Hunger Games. Právě s Hunger Games má PUBG společný feeling, jakousi neutěšenou atmosféru, která vás po celou dobu hry sužuje a žene vpřed.
Jak tedy vypadá klasická hra?
Hra začíná tím, že letíte v letadle. V rohu vidíte herní mapu a také počet hráčů, kteří zůstali v letadle. Od toho můžete odvíjet svojí strategii, tedy zdali vyskočíte s početnějšími skupinkami, nebo raději sami, případně zdali vyskočíte na začátku mapy nebo na jejím konci.
Jakmile se rozhodnete vyskočit, postava padá střemhlav, dokud nerozevřete padák a nenavedete jí na vámi vyhlédnuté místo přistání. A v tuto chvíli začíná hra na kočku a myš. Jste téměř nazí (pouze ve spodním prádle) a nemáte u sebe nic navíc. A tak musíte začít pročesávat svoje okolí, jako jsou opuštěné stodoly a domy atd. Po čase najdete kalhoty, pak batoh a pistoli a tak se pomalu oblékáte a ozbrojujete, abyste byli konkurenceschopní. A pak když to možná ani nečekáte, najednou po vás někdo začne střílet. A tak se rychle schováte za barákem a snažíte se vysledovat, odkud ty kulky létají.
Když se dostanete do souboje, je to většinou buď on nebo vy. Pokud střelbou nepřilákáte nějaké další lidi. V momentě konfrontace tedy musíte být lepší než vaši protivníci. Pokud nevymyslíte chytřejší plán, nebo pokud ho lépe neprovedete, budete se válet v kaluži krvi. A čekat na další respawn, což rozhodně není ideální.
Většinou se proto vyplácí hezky se plížit a stát se tím hráčem, který ostatní překvapí. Moment překvapení je v této hře k neocenění, protože pokud máte dobrou mušku a silnou zbraň, případně i dobré vybavení, tak protivníka zabijete a nic přitom neriskujete. I když jak jsem řekla, někdy výstřely přilákáte dalšího hráče, nebo dokonce partičku lidí a pak…děj se vůle boží.
Battle Royale, respektive PlayersUnknown’s BattleGrounds pro mobily s Androidem vyniká právě touto svou nespoutaností. Ano, někdy se vám může stát, že narazíte na dobře organizovanou skupinku, která vás popraví a pak obere o všechny věci dříve, než vůbec pochopíte, na koho jste narazili. To je určitě k vzteku, ale takhle to chodí. Jenže jindy zase budete mít trochu toho štěstí a tuhle skupinku potkáte, aniž by o vás oni věděli. A pak ji hezky popravíte ze zálohy, třeba dvěma šikovně vhozenými granáty. Podobných herních situací se přitom rodí desítky, s frekvencí minimálně jedné v jednom rozehrání.
PUBG pro Android přináší skvělou grafiku
Skvělá hratelnost, která hráče neustále drží v napětí a pumpuje mu do žil adrenalin, není jedinou předností PUBG pro mobily. Hra se povedla i po stránce audio-vizuální. Tak zaprvé zvuk je prostorový, nebo téměř prostorový, takže když si ho dáte do kvalitnějších sluchátek, poměrně jednoduše vysledujete, co a odkud střílí, ale i další zvuky.
Zadruhé grafika je opravdu na top úrovni. Pominuli opravdu realistické objekty i celé textury, musím zmínit také místní vegetaci. Málokdy se stává, že mobilní hra, navíc zasazená do otevřeného herního světa představí i takové maličkosti, jako trsy trávy, které se navíc hýbají ve větru. PUBG MOBILE přesně toto představuje a v míře větší než malé.
Navíc mě udivuje, že ke hře s tak výbornou grafikou nepotřebujete ani žádný TOP stroj. Abyste PlayersUnknown’s BattleGrounds spustili, budete potřebovat Android ve verzi alespoň 5.1.1 a dále minimálně 2 GB RAM. Hra podporuje více než 500 různých Android zařízení.
Battle Royale v PUBG MOBILE jsem hrála na LG G4, které má 3 GB RAM a čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808 (s grafickým čipem Adreno 418). Hra mi běžela naprosto perfektně, ani se nepřehřívala ani jinak nezlobila. Na jedno nabití mi sice dlouho nevydržela (přesný údaj nevím, ale počítalo by se to na desítky minut), ale to je u tohoto tipu her a s 5,5palcovým displejem naprosto normální.
Další pochvala míří za anti-cheatovacím systémem. Cheatování je problém všech online akčních her. Někdy se stává, že cheaty úplně rozboří herní mechanismus, takže hra přestává být zábavná. V případě PUBG MOBILE to neplatí. Zatím nemám pocit, že bych narazila na nějakého cheatera. Spíš naopak. Jelikož se k mobilní hře dostanou i lidé, kteří moc nehrají, někdy narazíte na jednoduchou kořist, úplně dezorientovaného člověka, který nevím, kolik je právě hodin. Nebývá jich mnoho, ale tu a tam na ně narazíte.
PUBG MOBILE – Battle Royale pro Android v TOP balení
PUBG MOBILE je v podstatě oficiální Battle Royale hru, to znamená hru posvěcenou tvůrci původního modu Battle Roayle. Abych to zbytečně neprodlužovala, hra dostála svému rodokmenu, to znamená, že nabízí tu nejlepší grafiku i hratelnost. Ještě lepší je ovšem fakt, že hra je k dispozici ke stažení zdarma. Platíte pouze pokud si chcete koupit nějaké vybavení či zbraně navíc, ale i bez těch se v pohodě obejdete. Já jsem zatím neutratila ani korunu a nic se neděje. PUBG MOBILE neplatící hráče nijak neomezuje, což je prostě super. Pokud si tedy chcete vyzkoušet PUBG pro Android, respektive Battle Royale pro Android, doporučuji vám právě PUBG MOBILE. Jedná se o oficiální hru s Battle Royale modem a právem také o nejlepší Battle Royale hru vůbec. Původ se prostě nezapře.
PUBG MOBILE
Hratelnost - 99%
Grafika - 96%
Hudba a zvuk - 94%
Originalita - 99%
97%
Pecka!
Oficiální a také nejlepší Battle Royale (respektive PlayersUnknown’s Battlegrounds) hra pro mobily s Androidem. K dispozici je zdarma, takže ji rozhodne vyzkoušejte!