Monument Valley. Jedna z nejoriginálnějších logických her v historii videoher. Pokud jste o ní neslyšeli, pravděpodobně jste poslední roky strávili nucenými pracemi někde na Měsíci, nebo ještě na vzdálenější planetě. Byl to totiž tak velký hit, že si o něm lidé houfně vyprávěli – v městské hromadné dopravě, ve škole i v práci, na večírcích i pohřbech. Jednalo se o jednu z mála vzácných her, která dokázala vzbudit zájem i u jinak nehrající populace. Moje maminka má kupříkladu ve skříni dvojici Monument Valley triček, které jsem jí po dohrání této hry musela objednat ze zahraničního e-shopu, a to hraní prosím pěkně nikdy moc neholdovala.
Z prodejních trháků podobných Monument Valley vznikají úspěšné herní série. Bohužel vývojářský tým ustwo nás od dob vydání Monument Valley zásobil pouze dvojicí DLC (Forgotten Shores, které je k dostání uvnitř hry skrze drobnou mikrotransakci, a Ida’s Dream, které je k dispozici zdarma), takže přicházejí na řadu „externí“ zdroje. Těmito zdroji máme na mysli vývojářská studia, jako je Stampede Games, kteří se rozhodli chytnout příležitost za pačesy a ukojit touhu lidí hrát podobné hry, jako je Monument Valley a vydali Evo Explores.Jak sami tvůrci přiznávají, Evo Explores se kompletně inspirovala Monument Valley. Proto vás určitě nepřekvapí, že vypadá jako Monument Valley a i se jako Monument Valley hraje, i když nějaké ty rozdíly mezi těmito tituly určitě najdeme.
Ale začnu hezky od začátku. Evo Explores je na optických klamech M. C. Eschera a jeho následovatelů založená logická hra. Vaším úkolem v ní je dostat hlavní postavičku z místa A do místa B. V cestě vám přitom překážejí různé terénní nerovnosti a prostorové nesrovnalosti, které můžete vyřešit potažením nebo otočením určitých plošinek, věžiček, nebo celých staveb. Nečekejte ovšem, že byste tímto svým jednáním na hracím poli nastolili pořádek, ba naopak. Posouváním objektů musíte často sestavit další optické klamy – například spojit plošinky, které by se jiným způsobem absolutně nespojily, nebo zakrýt průrvy, které byste nepřešli atd.
Tvůrci tento systém v Google Play Storu popisují tak, že „pokud problém nevidíte, tak neexistuje“. To je pro hru opravdu výstižné a zároveň se jedná o první věc, kterou se Evo Explores od Monument Valley odlišuje. Pokud si dobře pamatuji, v Monument Valley se nenacházely logické hádanky založené na zakrytí díry v zemi. V Evo Explores se tato hádanka vyskytuje hned několikrát, takže můžeme mluvit i o snaze autorů trošku se odlišit. Na druhou stranu, nejedná se o nic zásadního – narazíte na to asi ve třech případech, přičemž minimálně v jednom z nich tato mechanika působí spíše lacině.
Evo Explores je hra jako Monument Valley
Koncepte levelů je taktéž docela rozdílná. Monument Valley se mi zdála kompaktnější a její struktura celkově smysluplnější. Na druhou stranu, Exo Explores se nebojí táhel, propojení jednotlivých plošinek a tak vám častěji zamotá hlavu svojí propojeností. Z toho vyplývá, že pokud máte špatnou prostorovou orientaci, mohli byste mít v této hře docela problémy.
Vedle klasického posouvání plošinek, točení páček a aktivování tlačítek v Evo Explores najdete dva prvky, které jsou poměrně originální. Jedná se o táhla, jejichž prostřednictvím hýbete celými objekty. Ty byly velmi dobře využité v levelu, který velmi připomínal Rubikovu kostku (respektive jednu její řadu).
Druhým originálním prvkem je audio kazeta. Tu si tu a tam vyndáte z postranní kapsy objektu a nakláníte jí tak, aby vám pomohla v cestě vpřed. Vtip je v tom, že kazetu můžete posouvat jenom překlápěním, přičemž k tomu můžete využít jen plošinu, která je v daném sklonu. Kazeta se mi i díky tomu, že v podstatě měla svoje opodstatnění v příběhu, docela líbila. Mohlo jí sice být věnováno více prostoru, ale i takto splnila svůj cíl – a to propůjčit hráčům pocit, že Evo Explores není prachsprostou kopií Monument Valley.
Malý robůtek hledá cestu ven
Jak si jistě sami moc dobře pamatujete, Monument Valley se pyšnila nádherným grafickým stylem. Také Evo Explores to docela sluší, nicméně Monument Valley byla v tomto směru lepší. To je samozřejmě čistě subjektivní pocit a sami si můžete udělat lepší představu z okolo stojících screenshotů.
Co se týče grafického stylu, Evo Explores nabízí zase mnohem sympatičtější hlavní postavu. Princezna Ida, která vypadala jako Bílá paní, mi moc neseděla. Byla taková odtažitá, značně neosobní. To robůtek Evo s velkými kukadly se mi zaryl hluboko pod kůži. A to zvlášť, když jsem se ponořila do příběhu, který je vyprávěný obrázky a texty mezi jednotlivými levely. Jen tak mimochodem – příběh je jednoduchý, ale věřím, že si v něm každý něco najde. A to nejen kvůli tomu, že je kompletně v češtině.
Dění příběhu bych nerada prozrazovala, protože se jedná skutečně jen o pár vět a z toho vyplývající subjektivní pocit. Samozřejmě, abstraktnost Monument Valley je větší, ale i tak se mi příběh Evo Explores líbil. Možná na tu abstrakci nakonec tolik nejsem…
Je to Monument Valley, není to Monument Valley…
Evo Explores je hra podobná Monument Valley. Možná není tak krásná, možná není ani tak propracovaná, ale fanoušci Monument Valley ji prostě nemohou minout, protože nabízí podobný grafický styl i hratelnost. Navíc oceňuji, že autoři se Monument Valley nesnaží vykrádat do posledního bajtu, ale přicházejí i s novými nápady.
Evo Explores
Hratelnost - 95%
Grafika - 85%
Hudba a zvuk - 86%
Originalita - 89%
89%
Pecka!
Výborná logická hra pro Android, která se hraje jako Monument Valley.