Spoustu náruživých hráčů jistě už někdy napadlo, že by bylo skvělé, vytvořit si svou vlastní hru. Do ní by totiž mohli přenést všechna svá přání a myšlenky, takže by se jednalo o TOP titul, alespoň pro danou osobu.
Pokud nepatříte mezi technicky zdatné lidi, nebo se vám alespoň nepoštěstilo mít nadání v některém dalším odvětví, jako je grafika, o něčem takovém jako je vývoj své vlastní hry můžete tak leda snít. A nebo si zahrát nějakou hru, která vám prožitek z vývoje vlastní hry alespoň částečně zprostředkuje.
Ačkoliv na Androidu každý den vychází hromada zajímavých her, včetně těch, které se věnují tematice vývoje počítačových her, skutečně kvalitních kousků na něm zase tolik nenajdete. Když se zaměříme skutečně na TOP hry, vystačíte si při jejich počítání s prsty jedné ruky. Vedle staršího titulu Game Dev Story od Kairosoftu máte na Androidu k dispozici i zcela novou hru Game Dev Tycoon. A to je všechno.
V této recenzi vám povím, jak si Game Dev Tycoon vede v porovnání s konkurencí i jak dopadl coby port čtyři roky staré počítačové hry.
Vývojářem snadno a rychle
V Game Dev Tycoon se dostáváte do doby, kdy se na vývoji jedné hry pracovalo doma na koleni, většinou tedy v garáži. Vývoje se přitom účastnili většinou nadšenci, kterým nešlo ani tak o zisk, jako spíš o slávu.
Po rychlém výběru své postavičky se tedy dostáváte do garáže a pouštíte se do práce. Nejprve si samozřejmě musíte vybrat žánr a téma, o němž hra bude. Jedná se o první klíčové rozhodnutí, které budete dělat u každého dalšího vývoje, neboť některé žánry a témata k sobě pasují více, zatímco jiné méně. Například akční hra klidně může být válečná, ale asi těžko můžete slavit úspěch s válečnou adventurou či dokonce sportovní hrou.
Další klíčovou věcí je dvojice rozhodnutí, během nichž určíte, zdali se při vývoji více věnovat úkolům, hernímu světu, enginu, nebo třeba zvuku. Také tato rozhodnutí silně ovlivňují kvalitu hry, neboť každý žánr má jiné požadavky. Tak například u adventury budete potřebovat více příběh a grafiku, zatímco u akční hry spíše engine.
Po každé vaší volbě následuje kraťoučká sekvence, během níž (ne)spokojeně koukáte na to, jak vám přibývají body do kvality hry – technické i celkové. Vedle toho pak získáváte body pro vývoj, díky nimž se můžete posouvat vpřed (o vývoji si řekneme více později).
Jakmile je hra hotová, přijdou první hodnocení od recenzentů světoznámých deníků. Následně se hra dostává na trh, čímž získáváte peníze. Množství vydělaných peněz je závislé hned na několika různých věcech. Předně je důležitá kvalita hry, dále však potřebujete mít také silné fanouškovské zázemí, či dobrý marketing. Tyto věci do hry přibývají postupně, takže se s nimi bez problémů naučíte pracovat.
Opakování není matka zábavy
Jeden z výzkumů odhalil, že hry nás baví do té doby, než si neosvojíme všechny její principy a nenaučíme se v ní paušálně vyhrávat. Z toho nejspíše vyplývají i různá zklamání herního publika z nových pokračování drahých herních sérií – zatímco herní vydavatelé nechtějí riskovat horší prodeje, ke kterým by mohlo dojít v případě, že by se nové prvky nechytily, hráči by nějaké podstatné novinky vždycky chtěli (alespoň před vydáním a před tím, než by se přesvědčili, že se jedná o hloupost).
Z tohoto jednoduchého poznatku vychází i další prvek ve hře Game Dev Tycoon. Pokud se vám totiž podaří vytvořit nějaký herní hit, nemůžete už navždy tvořit tu samou kombinaci. I těch nejlepších adventur, akčních her, či strategií se hráči časem přejí, takže jste nuceni experimentovat, případně alespoň lehce pozměňovat základní strukturu. Jinak budete dostávat stále horší hodnocení, přicházet o peníze a ztrácet fanoušky, což je asi to nejhorší, co se vám může stát.
Zaměstnanci tvoří základ úspěchu
Jakmile vytvoříte svůj první herní hit, který se měří tím, že vyděláte alespoň milion dolarů, dostanete možnost přestěhovat se do větší kanceláře. A společně s tím přichází další spousta možností, například najímat další pracovníky. Ti se pak mohou specializovat na konkrétní oblasti, například na grafiku. Pokud pak takového specialistu při vývoji přiřadíte právě na práci na grafické stránce hry, vyždímáte další body do kvality hry.
Pracovníci k vám mohou přijít již na poměrně solidní úrovni, postupem času, jak jde vývoj dopředu, se však vyplatí je dále vzdělávat. K dispozici je hromada různých vzdělávacích kurzů, které pochopitelně něco stojí, ale které se člověku hodně vyplatí, zvlášť když si dá práci s rozdělováním úkolů při vývoji.
Kromě pracovníků můžete, nebo spíš musíte rozšiřovat obzory, i co se týče samotného herního průmyslu. Výměnou za body výzkumu můžete vyvinout nové herní žánry, nová témata, nové možnosti jako je prostorový zvuk, změna dne a noci, rozsáhlý příběh, orchestrální muzika a desítky dalších prvků, které se vám otevírají postupně tak, jak jde čas. Hra je historicky poměrně věrná, takže například k možnosti distribuovat hru na CD se dostanete až v roce 1993.
Všechny nové prvky (kromě herních žánrů a témat) však nestačí pouze vyvinout. Nakonec je musíte zapracovat do vlastního herního enginu, kdy můžete mít k dispozici pro každý žánr (například pro adventuru a akční hru) jiný herní engine. Opět narážím na to, že možností je spousta, takže když máte chuť pořádně si se vším vyhrát, dostanete i prostor.
Rychlý výčet dalších možností
Abych maximálně ilustrovala možnosti strategické hry Game Dev Tycoon, musím vám popsat ještě pár dalších možností, které mi úplně nezapadají do struktury samotné recenze. Tak například když nemáte peníze, nebo když zrovna máte volného některého pracovníka po skončení vývoje, můžete přijmout samostatnou zakázku. Tato zakázka vyžaduje, abyste v určenou dobu vyprodukovali dostatek potřebných bodů, takže na vás je správně odhadnout sílu svého týmu v určitých oblastech.
Další zajímavou možností je možnost najít vydavatele, kdy budete tvořit hru přímo podle jeho požadavků (tedy pro konkrétní platformu, v konkrétním žánru a s konkrétním minimálním hodnocením).
U vývoje všech her bez rozdílu pak nechybí možnost zpětné analýzy, která vám prozradí, co jste u jaké hry udělali dobře a co naopak špatně a trošku vám poodkryje náležitosti (jako například že adventura nepotřebuje výborný engine, ale je velmi závislá na dobrém příběhu a grafice). Tuto možnost vám doporučuji opravdu hojně využívat, protože se díky ní naučíte, jak tvořit ty nejlepší hry.
Naprosto unikátní mi přišel prvek, kdy v případě vývoje velmi kvalitní hry nastolíte jakýsi trend. Ten po určité období zvyšuje poptávku po dané hře, postupně však odezní a nahrazují ho jiné trendy (ať od vás či od jiných vývojářů).
Solidní výlet do historie
Jelikož Game Dev Tycoon si zakládá i na historické akurátnosti, kromě samotného vývoje je váš úspěch závislý také na různých trendech a událostech. Na trh totiž přicházejí nové a nové herní platformy. Na druhou stranu pak staré platformy zase trh opouštějí. Přitom každá platforma si z trhu v daný čas odkusuje různý podíl, ani nemluvě o tom, že každá platforma má své vlastní potřeby. Hrát adventury na Nintendo 64 by se vám asi nelíbilo, že?
Game Dev Tycoon ale není zajímavý pouze těmito kombinacemi či možnostmi, někdy je skutečně zábavné sledovat pouze to, jak se přes vás valí historie. Jak přichází první handheld od Nintenda a novináři mu predikují rychlý konec, jak pak tento handheld slaví nebývalé úspěchy a zapisuje se do historie atd. V tomto Game Dev Tycoon naprosto exceluje a překračuje všechny své případné konkurenty.
Game Dev Tycoon versus Game Dev Story
Na první pohled vidím největší rozdíl mezi Game Dev Tycoon a Game Dev Story v komplexnosti samotné hry. Game Dev Tycoon je mnohem rozsáhlejší, navíc orientovaný více na samotné hry. Game Dev Story je takový odvar klasických Kairosoftích her, jehož kostra lze s trochou úprav použít všude, což se o Game Dev Tycoon říci nedá. Tato hra podřizuje vývoji her všechno, ačkoliv není nijak extra obtížná. Na druhou stranu, je docela možné, že napoprvé zkrachujete, nebo vám vývoj nepůjde podle vašich představ a tak hru raději restartujete.
Přesto si myslím, že Game Dev Tycoon má rozhodně na to pobavit všechny hráče bez rozdílu věku nebo jakési herní gramotnosti. Hra je velmi jednoduše uchopitelná, navíc nabízí velmi důkladný a názorný tutoriál, a co je pravděpodobně asi nejdůležitější, dokáže instantně vtáhnout do děje a už nepustit. Skutečně se musím přiznat, že takto návykovou hru jsem už dlouho nehrála. Moje první zkušenost s Game Dev Tycoon byla na PC, kde jsem ji musela hned dvakrát dohrát. Po několika letech a při shledání na mobilech se pak historie opakovala. Přitom zdůrazňuji, že v drtivé většině případů jednou odehrané hry již znovu nehraji.
Takže abych to nějak shrnula. Game Dev Tycoon považuji za nejlepší strategickou hru pro mobily s Androidem a jednu z nejlepších her pro Androidy vůbec. Pokud máte alespoň okrajově rádi strategické hry, nebo jste někdy snili o vývoji své vlastní hry, rozhodně vám tenhle kousek doporučuji zkusit.
Game Dev Tycoon
Hratelnost - 99%
Grafika - 94%
Hudba a zvuk - 93%
Originalita - 94%
95%
Pecka!
Nejlepší strategická hra pro mobily s Androidem z prostředí vývoje her.