Pamatujete si na počítačovou hru Warzone 2100? Jednalo se o taktickou realtimovou strategii, v níž jste veleli jednotkám projektu zaměřeného na vystavění nové civilizace, kterou v prachu nechaly jaderné hlavice. Hra se vyznačovala rychlým tempem a rozsáhlým technologickým stromem, jehož položky měly na hratelnost citelný dopad.
Osobně mě na Warzone 2100 zaujalo také zajímavé zasazení a pěkné grafické zpracování, které s trochou shovívavosti obstojí i dnes. Toto tvrzení můžete sami prověřit, vydavatel Eidos Interactive totiž Warzone 2100 před pár měsíci uvolnil zdarma (jakožto open-source hru, tzn. že ji zájemci mohou nejen hrát, ale využívat také jejího zdrojového kódu k vyvíjení svých vlastních projektů). Ale proč tohle vše vlastně píšu?
Nedávno jsem si na Warzone 2100 s nostalgií vzpomněla a pak mě napadlo prohledat Google Play Store, jestli bych na nějakou takovou RTS náhodou nenarazila. A světe div se, byla jsem úspěšná hned na první pokus. Narazila jsem totiž na MechCom 2, realtimovou strategii, která se hned v popisku chlubí, že Warzone 2100 pro ní byla hlavním zdrojem inspirace. A má naprostou pravdu.
MechCom 2 od vývojářů z Game Dev Team nás provede příběhem o opětovném získání planety Země, jehož jste strůjcem. Ve hře velíte vojenským jednotkám a pomalu se prokousáváte skrze válečná pole. To obnáší souboje s nepřátelskými jednotkami a záběr nepřátelských bodů a základen, které pak můžete využít ve svůj vlastní prospěch.
Základem každé správné RTS klasického střihu je základna a ani MechCom 2 z této zábavné šablony nevybočuje. Aby hra byla dobře ovladatelná i na menších mobilech s Androidem, základna je pevně dána panely o několika polích. Dostupné budovy základny můžete stavět pouze na ně, případně na panely, které získáte časem od nepřátel (záborem jejich základny).
Co postavit dříve?
Na začátku hry můžete postavit jenom pár základních budov. Nechybí třeba kasárny, těžební věže nebo garáže, případně střílny, jimiž můžete své základny chránit. Každá z těchto budov má další upotřebení. V kasárnách rekrutujete nové vojáky, v garážích stavíte nové tanky, případně opravujete tanky poškozené, v těžebních věžích recyklujete vytěžené suroviny na peníze atd.
I přestože možností je málo a nové kousky přibývají postupně, po celou dobu hry se máte co činit, abyste při stavbě budov postupovali správně. Přitom platí, že čím dál se ve hře dostanete, tím obtížnější to při stavbě budete mít – nepřátelé jsou totiž vynalézaví a nenechají vám zbytečný prostor, abyste je mohli přelstít, ba naopak. Často se vám stane, že vás překvapí ve chvíli, kdy to vůbec nečekáte a vaši základnu rozmašírují na maděru ještě dřív, než se do hry vůbec dostanete.
Právě za inteligenci nepřátel bych tvůrcům z Game Dev Team dala metál. Dokážou ve vás vzbudit pocit, že hrajete proti skutečným smýšlejícím lidem z masa a kostí. Ba co více, že hrajete proti ostříleným profíkům. Člověk si pak každého vítězství více váží, což je u her tohoto typu podle mě výhrou.
Technologický strom má hodně větví
Stejně jako Warzone 2100 má i MechCom 2 bohatý technologický strom. V něm můžete své zkušenosti směňovat za nové technologie, díky nimž následně dostanete možnost stavět pokročilejší budovy, ale také stavět pokročilejší výrobky ve stávajících budovách.
Funguje to jednoduše a naprosto logicky. Řekněme, že máte postavenou garáž, ve které stavíte základní tanky. Následně vyvinete novou technologii, třeba naváděné rakety. Tyto naváděné rakety pak otevřou možnost stavby tanků s naváděcími raketami. Stojí to více, ale tanky jsou ničivější. Pokud však o rakety nemáte zájem, můžete kdykoliv vyrobit i klasický tank. V nabídce najdete vždy všechny tanky, nikoliv jenom nové a upgradované stroje. Je to takové logické a navíc to využijete, protože ani nepřátelé nestaví vždy ty nejpokročilejší stroje a protože proti každé jednotce funguje něco více a něco zase o něco méně.
Neřekla bych, že v realtimové Android strategii MechCom 2 a v jejím rozložení jednotek by fungovalo něco jako kámen-nůžky-papír. Hra, respektive vojenské jednotky v ní jsou hodně pestré a rozmanité. Některé prvky se projevují víc, jiné zase méně. Některé využijete proti klasickým tankům, jiné použijete spíš při bránění základen. Proto je třeba zkoušet. Člověk si postupně navykne na nějakou sadu svých oblíbených jednotek a s nimi pak hraje. Zajímavé je, že každý člověk upřednostní něco trošku jiného – zatímco já upřednostňuji početní převahu a lehčí stroje, například můj bratr nedá dopustit na těžké tanky. To myslím nejlépe ilustruje možnosti a pestrost nabízeného repertoáru MechCom 2.
Tuhle hru rozjedeš i na úplné šunce
Už jsem to naznačila výše, ale ještě to rozvedu. Tvůrci MechCom 2 se nenechali zlákat a svou hru, respektive její ovládání podrobili důkladné optimalizaci. Díky tomu se MechCom 2 ovládá naprosto perfektně a to dokonce i na starších mobilech a low-endových telefonech. Přes Vánoce jsem měla svůj LG G4 v opravě a MechCom 2 hrála na Zopo ZP700, který trpí trošku horším dotykovým displejem, a hrálo se mi celkem dobře. Ovládání je totiž – kromě již zmiňovaného stavění nových budov přímo na panely – zjednodušeno i mnoha dalšími maličkostmi, jako třeba možnost ovládání všech jednotek najednou. Z toho je vidět, že hru vyvíjeli lidé, pro něž byl vývoj srdcovou záležitostí.
Samozřejmě abyste hru mohli rozjet i na slabších telefonech, museli tvůrci trošku zjednodušit grafiku. Ačkoliv MechCom 2 je trojrozměrná RTS, objekty a vůbec herní prostředí je dost strohé, textury jednobarevné atd. Osobně jsem to vnímala jako zajímavý umělecký styl, ale někomu se zjednodušení možná nebude zamlouvat. I přesto bych vám v takovém případě doporučila, abyste MechCom 2 alespoň na chvilku vyzkoušeli, protože tahle hra má potenciál skutečně pořádně zabavit. I bez pokročilé grafiky.
Nejlepší RTS pro mobily s Androidem
Před pár týdny jsem vám na Androidtipu v recenzi blíže představila hru RedSun RTS. Jednalo se o velmi povedený klon jiné zábavné realtimové strategie Red Alert. V této recenzi jsem vám tvrdila, že se jedná o jednu z nejlepších klasických RTS pro mobily s Androidem. A to samé se týká RTS MechCom 2.
MechCom 2 je oproti RedSun RTS více přizpůsobená mobilní platformě, hlavně co se týče ovládání. A sluší jí to. Aniž by ztratila cokoliv ze svého kouzla klasických realtimových strategií, je přehledná a výborně se hraje. Musím tak nakonec trošku změnit svůj žebříček nejlepších RTS pro mobily. Na prvním místo se posune MechCom 2 a až následně zařadím zbytek.
MechCom 2 se před pár týdny urodila sestřička s názvem MechCom 3. Je vylepšená o několik nových prvků, v základně se však jedná plus minus o to samé. Proto pokud se budete rozhodovat o koupi, dejte přednost té hře, kterou Game Dev Team zrovna budou prodávat levněji – jako já sama.
MechCom 2
Hratelnost - 96%
Grafika - 79%
Hudba a zvuk - 84%
Originalita - 92%
88%
Pecka!
Další z výborných realtimových strategií pro mobily s Androidem. Nabízí spoustu zajímavých možností, zábavnou hratelnost a nenáročné grafické zpracování. Skvěle se hraje i na low-endových mobilech.