Pokud patříte mezi fanoušky věrohodných válečných strategií a kromě mobilů jste zvyklí hrát také na počítačích, tak vám určitě neunikla série Total War. Hry z této série jsou mixem mezi real-timeovou a tahovou strategií zasazenou do různých časových údobí, které jsou natolik věrné své předloze, že je k simulaci historických bitev používají i v dokumentárních pořadech.
Skvělou zprávou je, že tvůrci z Creative Assembly, kteří za sérií Total War stojí, se rozhodli vydat tento svůj klenot i pro mobily. A tak tu máme Total War Battles: Kingdom, strategickou hru pro Android, která ctí některé principy počítačové předlohy.Total War Battles: Kingdom je unikátním mixem mezi budovatelskou a real-timeovou strategií. Nemusíte se přitom bát, že základ hry by byl tak složitý, jako na počítačích – Total War Battles: Kingdom byla náležitě zjednodušena a poskládána tak, aby si ji mohli zahrát i méně zkušení hráči. To ale neznamená, že pokročilí stratégové by nad jejími mechanismy měli ohrnovat nos.
Základem hry je království sestávající z vašeho hradu, podhradí a několika odlehlých usedlostí. Tyto budovy se vám starají o přísun pracovních sil a o výrobu potřebných surovin. Své království můžete postupně rozšiřovat výstavbou nových budov, které vám postupně zajišťují větší a větší přísuny všech potřebných surovin. A tak stavíte statky a dřevorubce a do podhradí zase nové chatrče a pomalu se nadechujete, abyste expandovali do nových krajin.
Tyto krajiny pochopitelně spravují jiní vládci. A ti rozhodně nebudou souhlasit s tím, abyste jejich zemi zabrali. A tak přijdou na řadu souboje. Střety s nepřáteli jsou rozdělené do bitev – v nich vystupuje vaše baterie jednotek proti baterii soupeře. Přitom se hraje real-timeově, ovšem nikoliv tím, že přesně pohybujete svými vojsky.
Vojska se pohybují po imaginárních čtvercích. Každé z nich má přitom vlastní schopnosti – zatímco pěšáci mohou provokovat své protivníky pokřiky, nebo na ně rychle zaútočit, lučištníci vynikají možností útočit z dálky.
Každá z jednotek má pochopitelně svoje přednosti a slabosti. Ty byste měli mít na mysli vždy, když se pustíte do válečné vřavy. Jednotkami můžete pochodovat na volná prostranství, nebo je podpořit nejrůznějšími bonusy, které si k boji připravíte za pomoci kostelů a tomu podobných staveb. Speciální bonusy pak nakoupíte před souboji z nabídky obchodu, za ně se ovšem platí zlatými cihlami a těch nikdy není nazbyt.
Stavba armády a její vylepšování
K dispozici máte celkem 9 útočných míst – vojsko je rozděleno na 3 × 3 pole. Na začátku ovšem disponujete pouze se třemi místy, přičemž zbylých 6 si otevíráte. Do každého nového slotu potom vkládáte jednotky podle svého výběru nebo spíše podle dispozic – tyto jednotky si totiž musíte předem vyrobit.
Rozmístění jednotek do určitých slotů je pochopitelně středobodem vašeho úspěchu. Pokud do předních pozic vložíte lučištníky a do zadních pozic jízdu, můžete si být jisti, že souboj nevyhrajete. Pozici jednotek dokonce musíte měnit i v případě, kdy se chystáte na vypečeného nepřítele – před bitvou jste vždycky informováni o tom, jaké jednotky a v jakém rozestavení se na vás chystají a toho byste pochopitelně měli využít.
Formování armády je vskutku zábavné. Bitvy nikdy nejsou docela jednoduché, a to i pokud máte silnou převahu – vždycky záleží i na vašich rozhodnutích na bojišti, což je prostě skvělé. Člověk musí přemýšlet a rychle reagovat a to dokonce, i když využije nákupu bonusu za zlaté cihly, díky čemuž nikdy nedostanete pocit, že když si připlatíte, všechno vám do klína spadne samo od sebe.
Velmi důležitým prvkem je vylepšování samostatných jednotek – v boji s nimi dostáváte zkušenosti, které můžete využít v jednom ze tří větví – k vylepšení útoku, obrany a pohybu. Tímto způsobem můžete jednotky přizpůsobit tomu, jak je máte zařazené na bojišti.
Každý z těchto slotů má příslušný počet vylepšení, a pokud je vypotřebujete všechny, dostanete možnost zvolit jednotce ještě jednu ze speciálních dovedností – v případě lučištníků si můžete vybrat mezi 2 muži ve stávající jednotce i v jednotkách všech ostatních lučištníků na poli navíc, nebo schopnost ignorování štítů u znepřátelených jednotek atd. Tyto schopnosti jsou na bojišti hodně znát a to především v případě, kdy o nich přemýšlíte komplexně a správně je kombinujete se schopnostmi všech jednotek na bitevním poli.
Aby toho nebylo málo, v pokročilejších částech hry si pro všechny své jednotky můžete vyrábět lepší předměty, jako jsou zbraně a brnění. Tyto předměty vám zajišťují větší obranu, schopnost útoku, ale třeba i pokročilejší bonusy, díky nimž se jednotka bude třeba rychleji pohybovat po bitevním poli. Vyrábění předmětů je také zábavné, i když se k němu dostanete opravdu jen zřídka.
Čím se Total War Battles: Kingdom liší od jiných mobilních her?
V textu jsem naznačila, že Total War Battles: Kingdom není úplně obyčejná free-to-play budovatelská strategie pro Android a tak nyní své tvrzení podpořím. Jako první bych přitom měla zmínit hrátky s terénem – po vzoru klasických budovatelských strategií vám Total War Battles: Kingdom umožňuje, abyste zvýšili či snížili zemi a tím třeba i přivedli vodu do některých míst. Je to zábavné, dovoluje vám to přizpůsobit si království zcela podle vašich představ a navíc to má co do činění i s klasickými herními mechanikami.
Tak například políčka s obilím sice náleží ke statkům a mlýnicím, jenže pokud je postavíte jen tak nazdařbůh někde mezi loukou a lesy, tak moc obilí nevypěstujete. Obilí má totiž rádo vlhko, takže mlýnice byste měli stavět v blízkosti vody… A té pochopitelně není dostatek, takže přichází na řadu umělé zavlažování a vaše šikovné plány na snížení terénu a vytvoření nových řek. A tímto způsobem bych mohla pokračovat i dále, ale nechci vám kazit překvapení.
Čtvero ročních období
V každé recenzi na free-to-play hru vás seznamuji se skutečným stavem free-to-play modelu a ani Total War Battles: Kingdom nebude výjimkou. Mikrotransakce se jako u každé další budovatelské strategie váže jednak na urychlení výstavby nebo na nákup některých surovin, ale také na koupi bonusových schopností pro vaše jednotky.
Všechny tyto možnosti jsou pochopitelně velmi lákavé, ale ani jedna z nich nenarušuje konzistentnost hry, nebo jednotlivé její mechaniky. Jinými slovy řečeno – i pokud byste platili, ještě vám to nepomůže vyhrávat bitvy. Ano, pomůže vám to o něco rychleji vystavět království, ale v konečném důsledku tím moc nezískáte.
Jedinou docela šikovnou platbu vidím v možnosti přeskočit určité roční období – ve hře se pomalu mění jaro – léto – podzim – zima, přičemž každé období s sebou nese výhody a nevýhody. Já mám teď například už třetí zimu a vždycky se modlím, ať už je pryč, protože v zimě, jak známo, neroste obilí. Naštěstí pokud budete šetřiví, tak roční období můžete nakupovat za zlaté cihly i bez toho, že byste platili skutečnými penězi.
Next-gen grafika i na mobilech s Androidem
Total War Battle: Kingdom se mi zalíbila i díky grafice. Království už na první pohled vypadá naprosto úžasně a věrohodně – na mapě nechybí detailní modely stromů a domů a po loukách dokonce vidíte tu a tam i zvěř přicházet. Úplné grafické hody se však odehrávají teprve, když dojde na bitvy. Každé vojsko sestává z několika samostatně bojujících jednotek, takže když se tohle všechno dá do pohybu, chvílemi se cítíte, jako byste zabloudili na skutečné bitevní pole.
High-endová grafika si pochopitelně vybírá svou daň v podobě hardwarových nároků. Na mém LG G4 hra běžela obstojně, nicméně na LG G2 autoři raději zapomněli a já se jim nedivím. Tento mobil nemá potřebný výkon na to, aby hru utáhl, takže pokud v kapse nosíte podobné zařízení, tak se na hraní raději netěšte. A nebo si udělejte radost a kupte si nové zařízení.
Total War Battle: Kingdom vás nezklame
Ačkoliv Total War Battle: Kingdom není klasická strategie tak, jak jsme u série zvyklí z PC, určitě vás bude bavit. V porovnání s podobnými mobilními free-to-play tituly přináší několik příjemných novinek, díky čemuž je zážitek komplexnější a celkově smysluplnější. A tak se nám na mobilech zrodilo docela příjemné překvapení, které má už teď jisté místo v žebříčku „nejlepší strategické hry za rok 2016“.
Total War Battle: Kingdom
Hratelnost - 93%
Grafika - 92%
Hudba a zvuk - 89%
Originalita - 91%
91%
Pecka!
Skvělý mix budovatelské a real-timeové válečné strategie od mistrů z oboru, Creative Assembly. Hra vás nechá zvelebovat své království i vést své válečníky na bitevním poli.