Živí mrtví (Walking Dead) se probouzejí v další zajímavé hře. Jedná se o Fear the Walking Dead: Dead Run, nekonečnou utíkací hru (v angličtině endless-running hru), která by ostatní Android hry z tohoto žánru mohla učit, jak lidi dobře pobavit.
Ve Fear the Walking Dead: Dead Run běžíte o holý život. Město je zaplaveno chodícími mrtvolami, které vás chtějí sníst k večeři. A tak se rozhodnete dostat do bezpečí. Hlavní postava automaticky běží po ulici, mezi domy a stromy, přes překážky a další. Přitom se mění pohled z boku s pohledem zepředu nebo zezadu (hra je dvourozměrná).
Během útěku na vás nabíhají krvelačné zombie ze čtyř světových stran. Abyste se jich zbavili, můžete je postřelit a to klasickým revolverem nebo brokovnicí. Každá tato zbraň má pochopitelně trochu jiný účinek – zatímco brokovnice nemilosrdně rozstřelí třeba i tři zombie najednou, ale při jejím použití můžete jenom rychle jít, revolver k sejmutí chodící mrtvoly často potřebuje třeba i dva výstřely, ale při jeho použití můžete i běžet. Obě zbraně pak mají rozdílný způsob nabíjení – zatímco revolver nabijete najednou, do brokovnice vkládáte náboje postupně po dvou, což je o něco pomalejší, ale šikovnější.Brokovnice se hodí do tlačenice
Obě zbraně jsou tedy užitečné do trochu jiných situací. Brokovnice se hodí do tlačenice, revolver zase do otevřenějších prostor, kde můžete využít také své rychlosti. Mezi zbraněmi můžete kdykoliv přepínat, takže máte dostatek prostoru k manévrování.
Dvojici palných zbraní doplňuje vodovodní trubka, s níž zombie mlátíte po hlavě v případě, že je nestihnete (nebo kvůli nedostatku kulek nemůžete) sejmout na dálku. Vodovodní trubka se ovládá stejně jako palné zbraně, tedy ťápnutím. V tomto případě však nemusíte určovat přibližný směr letu kulky, vystačíte si jenom s rychlým opakováním.
Pokud zombie nestihnete rychle mlátit po hlavě, začne vám ubývat zdraví. Jakmile zdraví klesne až na nulu, nastal konec hry. Zdraví můžete doplnit díky lékárničce, kterou stejně jako náboje můžete získat mezi jednotlivými pokusy výměnou za mince, nebo rozbíjením blýskavých předmětů (parkovací hodiny, schránky, semafory, benzinové pumpy) uvnitř hry. Tímto způsobem se pak dopracujete i k penězům a k plnění vedlejších úkolů, jako je rozstřelování skleněných oken atd.
Za vedlejší úkoly pak dostáváte peníze, které se hodí k vylepšování postavy a jejích zbraní. Postupně tak jste o něco konkurenceschopnější a s každým dalším rozehráním pokoříte další hranici, ať už se jedná o uběhnutou vzdálenost nebo o plnění vedlejších úkolů. Á propos – ve hře mě mile překvapily nastavené achievementy. Různá uznání se do vašeho profilu sypou jedna radost, ani se nemusíte moc snažit. Pokud tedy jako já patříte mezi sběrače achievementů, tuto hru musíte mít už z povinnosti.
Příběh i nekonečný příběh
Zatímco v nekonečné hře se snažíte dosáhnout co nejvyššího skóre, případně vydělat další a další peníze a pokořit mnohé vedlejší úkoly, v příběhové části hry běžíte proto, abyste se dostali zase o level dále a dozvěděli se něco o dění. Příběh je specifický tím, že se v něm nemluví. Všechny události ve hře tvůrci vyprávějí prostřednictvím kreslených videí. A docela se jim to daří. Díky ponuré, ale přitom pěkné kreslené grafice Fear the Walking Dead: Dead Run často připomíná slavný The Walking Dead komiks. Pokud jste jeho fanoušky, máte další důvod, proč tuto hru musíte mít.
Víc hlav, víc možností
Za vydělané peníze nemusíte nakupovat pouze vylepšení, ale také nové postavy. Kravaťáka Nicka doplňuje Mechanic, Travis a Madison. Další postavy pak získáváte kompletováním úkolů a pokořováním misí v rámci příběhu.
Ačkoliv postavy mají stejné vybavení – revolver, brokovnici, trubku a lékárničku – podstatně se od sebe liší. Například Nick má šanci na to získat 5 bodů zdraví za každý headshot, Travis nabíjí i brokovnici najednou a Mechanic může získat peníze za rozbíjení objektů atd. Z toho důvodu se vyplatí postupně odemknout všechny postavy a tyto postavy pak střídat podle toho, jaké priority jste si zrovna nastavili.
Free-to-play bez omezení
Fear the Walking Dead: Dead Run je k dispozici ke stažení zdarma, což v dnešní době znamená, že patří mezi tzv. free to play tituly. Peníze přitom tvůrci získávají tím, že prodávají mince, za něž následně můžete kupovat lepší vybavení, vylepšovat si postavy atd. Tato možnost je vcelku zbytečná, protože peněz ve hře získáte docela dost a navíc můžete využít výměnného obchodu – zobrazení reklamy za mince.
Druhý způsob získávání peněz je o něco zajímavější. Jakmile pokoříte první epizodu příběhu, další dvě si můžete už pouze koupit (cena jedné epizody činí něco málo přes 20 korun). Za tuto možnost doporučuji zaplatit, protože příběhové mise vás dokážou pobavit. Ale to jistě zjistíte sami během hry.
Free-to-play model obecně mohu posoudit jako velmi vstřícný a férový. Hráči se mohou bavit i bez placení a autoři zase mají možnost vydělat na jejich spokojenosti.
Nejlepší endless runner hra pro Androidy
Fear the Walking Dead: Dead Run bezesporu patří mezi nejlepší hry z prostředí série The Walking Dead i mezi nejlepší endless runner hry vůbec. Oproti dalším hrám z tohoto žánru vyniká netradičním zasazením a pěkným grafickým zpracováním a hlavně velkou spoustou možností, které vás u ní udrží po dlouhé hodiny. Pokud mi nevěříte, stáhněte si jí. A stahujte i vy ostatní. Ostatně Fear the Walking Dead: Dead Run nic nestojí.
Fear the Walking Dead: Dead Run
Hratelnost - 98%
Grafika - 97%
Hudba a zvuk - 81%
Originalita - 94%
93%
Pecka!
Endless runner hra z prostředí The Walking Dead se zajímavými herními prvky a výbornou hratelností.