Pokud máte zájem o technologický svět, jistě vás v poslední době napadá, kam že se to poděla ta neustále protěžovaná virtuální realita. Jestliže si dobře vzpomínám, tak pět let nazpátek byla virtuální realita považována za úplnou revoluci, která měla nastat na poli videoher, ale i v dalších odvětvích jako je cestování nebo lékařství.
Jenže sešel se rok s rokem a žádná z těchto předpovědí se nenaplnila. Dokonce by se dalo říct, že virtuální realita skomírá. Headsety pro virtuální realitu se moc neprodávají, přičemž jedním z důvodů je, že nejsou na takové úrovni, na jaké by byly potřebovaly být, aby se s nimi dobře pracovalo. A navíc citelně chybí hra, která by tuhle technologii prodala. Takový ten titul, který musíte mít teď hned, bez ohledu na to, že k tomu musíte koupit headset i dostatečně nadupaný počítač.
Podle mého názoru budou tyto dvě věci – tedy perfektní hra a dostatečné hardwarové vybavení – virtuální realitě ještě dlouho chybět. Dobrá zpráva je, že zatímco virtuální realita je v útlumu, do popředí se probojovala dosti podobná, ale přitom naprosto rozdílná technologie. Jedná se o augmentovanou realitu, to znamená rozšířenou realitu, což si můžete představit jako promítání informací a předmětů do skutečného světa. Na této technologii funguje hromada aplikací i her, jako například Jurassic World Alive (ve které chytáte dinosaury), Pokémon Go (ve které chytáte Pokémony) a nebo dnes recenzovaná hra The Walking Dead: Our World.
Zombie nebyly nikdy blíže
The Walking Dead: Our World by se dala označit za akční hru v otevřeném herním světě, která funguje na principu augmentované reality. Název prozrazuje, že v The Walking Dead: Our World budou vaším hlavním nepřítelem tlející zombie. Je jich zde opravdu hodně, stejně jako by bylo ve skutečném světě, kdyby došlo k zombie nákaze. A to znamená, že je najdete prakticky na každém kroku.
Ve skutečnosti si zapnete aplikaci (respektive hru), která je propojená s Google Maps. Tato aplikace najde vaší polohu a vás samotné, přičemž vám zároveň zobrazuje vaše okolí a dění v něm. Tak se dozvíte třeba to, že na sousedově pozemku vzniklo nové centrum nákazy, nebo že po hlavní silnici ve vaší vesnici zrovna prochází horda zombie.
A jelikož patříte mezi hrdiny, po převzetí těchto informací musíte jednat. To znamená, že se třeba vydáte k sousedovi na zahradu, abyste tam to centrum zombie nákazy vybili, nebo že počkáte u silnice na procházející zombie hordu. Všechny tyto problematické úkoly totiž nepřímo působí na svět kolem vás i na vaši komunitu. A navíc, když se vám podaří vybít některé nebezpečí, dostanete potřebné odměny, které vám budou užitečné ve vašem dalším boji.
Akční hra pro Android, ve které se dostanete ke skutečné akci
Jakmile tedy odhalíte nějaký úkol, musíte se k němu přiblížit na dostatečnou vzdálenost, jinak ho nemůžete splnit, jako by se stalo ve skutečnosti, kdybyste chtěli koupit rohlíky, ale nebyli byste schopni dojít do obchodu.
Když se přiblížíte na dosah, na mobilu na úkol kliknete a dostanete se do samotného hracího módu. Zde je pak vaším úkolem zneškodnit zombie, což děláte například pistolí, kulometem, brokovnicí, granátem nebo i dalšími zbraněmi, jimiž jste vybaveni.
V tomto módu hra funguje jako poměrně obyčejná, ale fakt zábavná hra. Vaším úkolem je postupně klikat na zombie, čímž vlastně vystřelíte udaným směrem. V misích vám přitom pomůže co nejvyšší přesnost (trefa do hlavy zombie obvykle dokáže zabít na jeden pokus, pokud budete střílet do nohy, budete potřebovat mnohem víc pokusů) a váš pomocník, kterého si s sebou vezmete.
Ve zbrojnici bývá veselo
The Walking Dead: Our World je free-to-play hra, to znamená, že vydělává skrze mikrotransakce. Ty jsou postaveny na upgradování nejrůznějších věcí od vaší zbroje a zbraní, až po pomocníky. Zde narazíte na staré známé z původního seriálu The Walking Dead, jako je Carol, Michonne nebo Daryl. Tyto známé pak můžete brát s sebou na mise, přičemž jejich úspěšnost se bude odvíjet o stupně jejich vylepšení. Vylepšení samozřejmě něco stojí, takže ho musíte získávat postupně a trpělivě. A nebo si zaplatit.
Pomocníci jsou zajímaví tím, že každý nabízí trošku jiný styl soubojů. Daryl má kuši, takže zombie pobíjí pomalu a z dálky, zatímco Carol zombíky kosí zblízka, nožem do hlavy. Pro každou z misí si můžete vybrat jiného pomocníka z již dostupných kartiček. Nikdo vám nic neurčuje, což je docela dobré. Musíte si vše dobře naplánovat a učit se být efektivní za každé situace.
Někdy se vám také stane, že daný úkol nesplníte. V tom případě obvykle pomůže, když přehodnotíte svoje postupy a do dalšího boje si vezmete jiného přítele. Pokud navíc o některého z pomocníků vinou špatného výkonu přijdete, k výměně budete donuceni, protože původní pomocník bude potřebovat nějakou chvíli na zotavenou (pokud tedy nepoužijete peníze a tento proces neurychlíte).
Vzhledem k velkému počtu pomocníků (už po asi 2 hodinách hraní jsem ve svém repertoáru měla 6 postav, nyní jich mám dokonce 27) je hra dostatečně variabilní, takže vás dokáže bavit i déle než pár minut denně. Problém je jenom v tom, že každá mise stojí něco energie, takže když chcete hrát déle, musíte koukat na reklamy nebo platit. Já jsem si tuhle hru ale naservírovala jako odměnu při cestě do práce a z práce a někdy při procházce se psem, na což mi přidělená energie bohatě stačí. Ono je taky otázka, zdali dokážete chodit jednu misi po druhé déle než dvě hodiny, protože při téhle hře prostě musíte chodit, nebo se přesouvat tam a zpět jiným způsobem (například autem nebo na motorce).
Stavba základny pro nově příchozí
Další důležitá informace, která mě napadá v souvislosti se zombie akční hrou The Walking Dead: Our World potom je, že zombie nestačí jenom hromadně vybíjet. Vedle toho se musíte věnovat také dalším úkolům jako je zachraňování přeživších nebo stavění základny, kde postupně vybudujete novou komunitu.
Mise pro záchranu přeživších také najdete na mapě světa. Jakmile k této misi dorazíte, klikenete na ní, načež se vám objeví podobná obrazovka jako i u dalších misí s tím rozdílem, že v prostoru se nachází člověk, kterého musíte ubránit od zombie. Tím pádem je vaše strategie opět trošku jinde, protože musíte střílet a útočit tak, abyste zabránili zranění živého člověka. Jestliže se vám to porazí, tento člověk vám obvykle nabídne, že se přidá k vaší komunitě. A tady přichází na řadu další zmiňovaná činnost. Jedná se o stavbu přístřešku, nebo lépe řečeno útočiště pro všechny přeživší a vaší nově vznikající komunitu.
Možnost stavby se otevírá s tím, jak sbíráte (například za plnění mise) dílky pro výstavbu jednotlivých objektů. V jedné misi vám třeba vypadne možnost postavit základnu, zatímco v jiné misi o několik hodin později dostanete kartičku pro stavbu zbrojnice, obchodu, skladiště atd. Jakmile tuto možnost dostanete, stačí dojít na místo, kde chcete stavět a pak objekt přetáhnout ze seznamu na mapu. Následně máte k dispozici všechny výhody, které budova přináší. Jenom si dávejte pozor na její umístění.
Stejně jako ve skutečném světě je i v The Walking Dead: Our World důležité, kde váš objekt stojí. Nemůžete totiž požívat jeho výhody kdykoliv se vám zlíbí. Abyste s objektem mohli pracovat, musíte být dostatečně blízko. A tak vám doporučuji, abyste nad stavbou dobře přemýšleli a klíčové budovy stavěli tam, kde se nejčastěji pohybujete. Jinak si pořádně zkomplikujete situaci, protože kvůli každému úkonu budete muset běhat pryč. Někdy to člověka baví, ale neplatí to vždycky.
Hromada obsahu, která baví hodně dlouho
The Walking Dead: Our World doslova přetéká různými misemi, které jsou buď náhodně generovány, nebo spadají do ranku singleplayerového příběhu a osvětlují hlavní dějovou linku. Všechny tyto mise jsou zábavné, i když variabilita v nich je závislá spíše na vašem přístupu a vybavení, než na kreativitě samotných misí, respektive lidí, kteří je připravovali. Ani tak proti systému hlavních misí v The Walking Dead: Our World nemůžu nic říct.
Kromě základních misí a vedlejších (doplňkových misí) si tvůrci této hry pro hráče připravili i další podpůrné prvky zábavy, z nichž bych chtěla vyzdvihnout různé denní a týdenní výzvy. Tyto výzvy jsou zdarma dostupné přímo z menu hry, přičemž vám nabízí spoustu nových misí se zábavným obsahem a hlavně s velmi potřebným lootem. Plněním denních a týdenních výzev si často přijdete na odměny, na které si klasickou hrou ani nepřijdete. K dispozici jsou nové postavy, upgrady ke zbraním, ale také peníze ve větší míře než obvykle. Proto vám doporučuji, abyste tyto výzvy bezezbytku využívali, alespoň pokud máte tu možnost.
Zombie jako živé
Je mým zvykem u každé herní recenze hodnotit grafické zpracování a ani u The Walking Dead: Our World nemůžu udělat výjimku. Tato hra vás totiž grafikou zaujme na první dobrou a ani po čase se neomrzí. Grafika Android střílečky The Walking Dead: Our World je tedy více než obstojná. Zombie vypadají ultra-realisticky, vaše pomocníky přitom poznáte na první pohled (pokud jste viděli seriál) a budete se z nich těšit. Také prostředí je velmi pěkné a hlavní mapa světa, byť je značně zjednodušená, perfektně plní potřeby hry a dokáže být zajímavá.
Jelikož můj mobil už citelně zastarává, u The Walking Dead: Our World musím vyzdvihnout také grafickou nenáročnost. Tahle Android střílečka perfektně běžela i na mém LG G4, nezasekávala se, nenačítala se příliš dlouho a ani nepřehřívala telefon.
Ve směru technického zpracování tak hře můžu (musím) vytknout pouze jedinou věc. Určování polohy občas zlobí. To znamená, že vyjdete před barák a chvíli vás to načítá, načež se váš pohyb zastaví a vy i pokud ujdete třeba 100 metrů, v mobilu stojíte pořád přikovaní na jednom a tom samém místě. Tím pádem se nedostanete k žádné nové misi, tím pádem je The Walking Dead: Our World v určitých chvílích nehratelný. Naštěstí, někdy se stane, že je to jenom zásek a hra se po třeba půl kilometru najednou „odsekne“ a vy se se svou postavičkou rychle dostanete na požadované místo. Někdy se to nestane, ale těchto situací je stále méně.
The Walking Dead: Our World hraju už téměř měsíc a zatímco na začátku byl problém se špatným načítáním polohy k vidění snad při každém druhém pokusu, po posledním updatu hry se mi to stalo asi jen jednou za týden. A to není vůbec špatné. Navíc i při zmiňovaném pokusu hra nakonec po čase „dojela“ a tedy na místo mise mě přenesla, i když trošku se zpožděním.
The Walking Dead je známá a dobře opečovávaná značka a The Walking Dead: Our World vypadá nadmíru dobře nejen v kontextu her s augmentovanou realitou, ale vůbec v kontextu všech her. Proto věřím, že tvůrci na zlepšení doskakování polohy pilně pracují a co nevidět se dočkáme bezproblémového běhu na všech úrovních. Do té doby mohu doporučit pouze hráčům, kteří milují zombie a zároveň mají rádi pohyb, nebo chtějí najít způsob, jak se k pohybu mohou donutit.
The Walking Dead: Our World
Hratelnost - 97%
Grafika - 93%
Hudba a zvuk - 91%
Originalita - 97%
95%
Pecka!
The Walking Dead: Our World je free-to-play akční hra v augmentované realitě a jako taková vás přiměje, abyste se hýbali. V současné chvíli má drobné problémy s doskakováním polohy, ale to se postupně lepší. Pokud máte rádi zombie a rádi se hýbete, nebo byste se k pohybu zábavnou formou chtěli přimět, tuto hru vám vřele doporučuji.